Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

ALTEX - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
558 replies to this topic

#289
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,414
  • Înscris: 08.02.2011
Pai daca l-ai luat din magazin fizic nu exista nici un "site" in ecuatia asta, ai avut posibilitatea sa verifici ce scrie pe eticheta si sa verifici produsul pe loc.

#290
sp3dia007

sp3dia007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 12.09.2009
E luat online și am ales după volți. Nu am stat ca caut descrierea fiecărui model pe google

#291
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Altex e o jale de magazin. Am comandat online miercurea trecută un aer condiționat portabil Beko unui vecin mai in vârstă, astăzi, marți, nici un semn de viață. Nu ai cum să dai de un operator, statusul e produse in depozitul curierului, Altex Curier, la telefon zic să apesi tasta plm că te contactează ei in 24 de ore. Vrăjeală, sunt varză, un jeg de magazin.

#292
buzucan

buzucan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 23.03.2006
Ce ai asteptat atat si nu l-ai pus din mai ca sa vina de pe o zi pe alta?

#293
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Dar vezi ca trebuie sa bricolezi un pic acasa pentru a/c portabil.

Mai precis, tubul prin care scoate aerul cald trebuie scos afara pe geam.

Astea mobile au fost 700-800 de lei la sfarsitul lui septembrie - inceputul lui octombrie anul trecut. Normal, odata ce s-a terminat vara, au aparut si preturile normale, sa le zic asa. Si nu prostii, ci Electrolux, Whirlpool...

Dar nu numai astea mobile, ci si cele fixe au scazut la pret imediat ce s-a terminat vara Posted Image

Edited by cattavencu, 06 July 2021 - 09:17.


#294
Epidaurus

Epidaurus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.02.2014

View PostdaniMMM, on 06 iulie 2021 - 07:56, said:

Altex e o jale de magazin. Am comandat online miercurea trecută un aer condiționat portabil Beko unui vecin mai in vârstă, astăzi, marți, nici un semn de viață. Nu ai cum să dai de un operator, statusul e produse in depozitul curierului, Altex Curier, la telefon zic să apesi tasta plm că te contactează ei in 24 de ore. Vrăjeală, sunt varză, un jeg de magazin.


Pentru tine este un jeg de magazin pentru alte persoane este cel mai bun magazin.

#295
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003

View PostdaniMMM, on 06 iulie 2021 - 07:56, said:

Altex e o jale de magazin. Am comandat online miercurea trecută un aer condiționat portabil Beko unui vecin mai in vârstă, astăzi, marți, nici un semn de viață. Nu ai cum să dai de un operator, statusul e produse in depozitul curierului, Altex Curier, la telefon zic să apesi tasta plm că te contactează ei in 24 de ore. Vrăjeală, sunt varză, un jeg de magazin.

Cum ai rezolvat? Am facut o comanda de o saptamana jumatate si nu a plecat de la ei. Nu pot da de nici un operator, nu raspunde nimeni la formularele de contact si nici nu am fost sunat (desi spun ca te suna in 24 de ore maxim).

View PostEpidaurus, on 06 iulie 2021 - 10:47, said:

Pentru tine este un jeg de magazin pentru alte persoane este cel mai bun magazin.

E un jeg de magazin atunci cand ai probleme, cand totul merge bine, da e ok (am comandat de zeci de ori si nu am avut probleme).

#296
alexciupy

alexciupy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 24.03.2012
Primit sms de la  Raiffeisen,nu mai poti cumpara cu cardul lor de cumparaturi in rate la Altex!Naspa!

Edited by alexciupy, 28 July 2021 - 21:01.


#297
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,897
  • Înscris: 23.02.2007
Nu stiu cum aveti voi noroc de astfel de comenzi..
Am comandat AC-ul acu 3 saptamani si a 2a zi a si venit
Depinde din ce depozit(oras) se aduce produsul dar 2-3 zile maxim tre sa fie perioada de livrare.

Edited by FREESH, 29 July 2021 - 08:51.


#298
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
Salutare, am avut un aparat AC Hisense cu kit instalare inclus, achiziționat de la Altex, și din cauză că nu am găsit suportul de montare în pachet, am deschis un tichet online. Deși a durat mai mult de o lună soluționarea, am primit un voucher de 50 lei la achiziții viitoare. Personal nu am avut probleme serioase cu Altex, pentru mine este pe locul 2 la achiziții după eMag.
Legat de livrări, de cele mai multe ori după o zi pe alta am primit produsul în Voluntari, IF.

#299
al3xlove

al3xlove

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 08.08.2007
Si eu recomand Altex decat mizeria de Marketplace de la eMAG. Preturi mai bune decat emag cu siguranta.
Cu retururile nu am avut probleme.
1. Altex pentru preturi
2. Emag pentru retururi + easyBox

Edited by al3xlove, 07 August 2021 - 15:08.


#300
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Probleme cu Altex. Săptămâna trecută am luat o bicicleta de la Altex Bistrița-Năsăud-pentru ca la Altex Suceava nu aveau. Am probleme cu ea:
Acumulatorul nu tine mai mult de 8 km!
A venit fără manuale  - are manual pentru bicicleta dar nu pentru display și incarcator!
Când bag acumulatorul la încărcat, se aprinde un led rosu de trei ori apoi se face verde, si iar reia ciclul! Ce înseamnă habar nu am ca nu am manualul incarcatorului!
Mers la Altex Suceava  - nu se poate ca nu e luata de la noi! Mergeți la Bistrița!
Dar Bistrița e la 200 km de Suceava și eu nu am permis de conducere!
Sun la serviciul clienți la service. Am stat 2 ore și 30 de minute, nu m-a preluat nimeni!
Am pus o recenzie pe site-ul lor, nu au publicat-o!
Ăștia sunt profesioniștii de la Altex. Cumpărați cu încredere, ca dacă aveți probleme în garanție ii doare undeva de clienți!

Edited by XL700VA, 30 August 2021 - 20:10.


#301
carlo7

carlo7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 13.08.2012
La telefon nu raspunde nimeni, dar daca vrei s-o trimiti la garantie ar trebui sa o primeasca in orice magazin Altex. Altfel poti face reclamatie la ANCP.

#302
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View Postcarlo7, on 30 august 2021 - 20:37, said:

La telefon nu raspunde nimeni, dar daca vrei s-o trimiti la garantie ar trebui sa o primeasca in orice magazin Altex. Altfel poti face reclamatie la ANCP.
Am fost la Altex Suceava. Cică trebuie sa o duc la Bistrița de unde am luat-o! Nu au primit-o!

#303
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,247
  • Înscris: 01.07.2007
Mda, concluzia mea cu ei e ca nu merita sa iei lucruri scumpe,  doar prostiare... accesorii it, filtre aspirator, pentru electronice si electrocasnice trebuie mers in acelasi magazin.
Au un sistem de lucru varza,  am luat un laptop din magazin dupa ce facusem comanda online,  ii scazusera pretul si i-am spus baiatului din magazin ca in contul de pe site nu pot sa anulez comanda online,  el mu o poate anula din sistemul lor?  Raspunsul a fost ca nu ate ce face si sa refuz coletul,  ceea ce am si facut. Dar cate situatii de genul asta or fi in tara, sa se plimbe cirierii aiurea cu coletele in masini...

#304
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,882
  • Înscris: 25.01.2007

View PostXL700VA, on 31 august 2021 - 06:27, said:


Am fost la Altex Suceava. Cică trebuie sa o duc la Bistrița de unde am luat-o! Nu au primit-o!
Tu nu știi sa tzipi? De doua ori am avut de dus chestii la garanție, de fiecare data a trebuit sa ridic tonul. Abia atunci devin maleabili, când încep ceilalți clienți sa se uite ce se întâmplă.

#305
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostXL700VA, on 30 august 2021 - 20:08, said:

Probleme cu Altex. Săptămâna trecută am luat o bicicleta de la Altex Bistrița-Năsăud-pentru ca la Altex Suceava nu aveau. Am probleme cu ea:
Acumulatorul nu tine mai mult de 8 km!
A venit fără manuale  - are manual pentru bicicleta dar nu pentru display și incarcator!
Când bag acumulatorul la încărcat, se aprinde un led rosu de trei ori apoi se face verde, si iar reia ciclul! Ce înseamnă habar nu am ca nu am manualul incarcatorului!
Mers la Altex Suceava  - nu se poate ca nu e luata de la noi! Mergeți la Bistrița!
Dar Bistrița e la 200 km de Suceava și eu nu am permis de conducere!
Sun la serviciul clienți la service. Am stat 2 ore și 30 de minute, nu m-a preluat nimeni!
Am pus o recenzie pe site-ul lor, nu au publicat-o!
Ăștia sunt profesioniștii de la Altex. Cumpărați cu încredere, ca dacă aveți probleme în garanție ii doare undeva de clienți!
Bicicleta ai luat-o in cutie sau era una expusa?

De unde stii care e autonomia daca nu stii sa incarci bateria?

Te poti uita pe site-ul producatorului sau poti cere producatorului/importatorului un manual.

Asta e ca sa incerci sa iti rezolvi problema ta.

Problemele altex raman.



#306
toniparaschiv

toniparaschiv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 28.07.2006
Hai sa va zic pataniile mele cu cei de la Altex, acum un an pe 07.10 am achizitionat un aspirator xiaomi si am platit online cu cardul, urma livrarea sa se faca in 24h, vine ziua livrarii care era vineri, ma suna curierul ca ajunge in 20 min, dupa 2 h il sun eu, ma mai vii, nu mai vin ca a picat sistemul, pai zic, nu imi pasa, imi aduci produsul, deja e achitat, el nu si nu, ne vedem luni. Luni a venit, deci jalnici. Vad chestia cu de 2x diferenta, aplic pe site lor si le zic, uite am gasit mai ieftin la concurenta si dau adresa sitelui, dupa 3 zile primesc mail, nu e valabila trimiterea mea pt ca, concurenta are pret mai mic, dar nu ofera in rate si le raspund, eu nu l-am luat in rate, basca, am mai platit si online inainte. Anul asta alta patanie cu ei, fac o precomanda, achit, vine data lansarii si le scriu, awb meu nu e valid, cand se livreaza, ei raspund, urmeaza in 3-4 zile, dar le raspund, pai de ce in 3-4 zile, daca ei il au deja la data lansarii pe stoc si de fac comanda il livreaza, primesc in aceeasi zi cu plata la livrare. Deci faci precomanda si primesti produsul mult mai tarziu, basca ca ei percep si transport 15lei si la eMag il au tot pe stoc, livrare in aceeasi zi gratuita. Deci acum pot sa le zic si eu acum ,atunci nu ati dat 2x diferenta ca aia nu dadeau in rate, dar acum dati 2x diferenta daca concurenta livreaza cu transport gratuit? Deci in concluzie sunt mincinosi in toate reclamele lor si nu isi respecta clientii, mai ales ce platesc in avans, de regula platesc la livrare, dar se intampla uneori sa nu am bani lichizi  si mai fac prostia precomenzilor sau plate online.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate