Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

ALTEX - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
558 replies to this topic

#325
carlo7

carlo7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 13.08.2012

View Posttesting1b, on 28 noiembrie 2021 - 15:12, said:

Maine la ora 8 o sa sun. De fapt le am scris si pe mail. Eu cred ca se poate reactiva comanda sau macar sa nu pierd voucherul rabla.
Nu ai cum sa pierzi voucherul pentru ca nu ai beneficiat de el.
Prin anularea comenzii, voucherul redevine activ si il poti folosi din nou.

#326
testing1b

testing1b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 13.01.2010

View Postcarlo7, on 28 noiembrie 2021 - 21:17, said:

Nu ai cum sa pierzi voucherul pentru ca nu ai beneficiat de el.
Prin anularea comenzii, voucherul redevine activ si il poti folosi din nou.
Nu a devenit activ.

#327
Salieri99

Salieri99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 28.02.2012
Am făcut o comandă și apoi am dat retur. Acum văd că totuși mi-au trimis voucherul de 150, pe care îl acordau, ca bonus. Acum nu știu ce să fac, moral și etic nu mi se pare corect să-l folosesc.

#328
carlo7

carlo7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 13.08.2012
Ai dat un produs vechi, nu? Probabil pentru el e voucherul.
Foloseste-l in cadrul unei comenzi mai mari de 150 lei daca vrei sa fie moral. Asa castiga si ei ceva.
Plus ca nu esti de vina ca noul produsul nu a corespuns asteptarilor.

#329
Salieri99

Salieri99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 28.02.2012
Fara produs vechi, așa era promoția. Mai aștept că oricum expiră peste o lună.

#330
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007
Aveti idee ce comenzi se regasesc in categoria Comenzi -> Magazin, in contul de client? Ce inseamna acele comenzi offline?
Intreb, fiindca ieri am cumparat un produs dintr-un magazin fizic Altex, la momentul achizitiei fiindu-mi cerut numarul de telefon, probabil pentru garantie, imediat aparandu-le si numele meu asa cum e completat in contul de client pe altex.ro. Deci, m-au gasit in sistemul lor. Totusi, achizitia ce am facut-o nu apare in sectiunea comenzi din Magazin.

#331
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Sa fie alea cand rezervi produsul si il ridici tu din magazin?

#332
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007

 cattavencu, on 24 februarie 2022 - 04:25, said:

Sa fie alea cand rezervi produsul si il ridici tu din magazin?
Nu cred, acum vreo 2 ani am rezervat o tigaie in magazin, din contul de client, bineinteles, dar nu apare in lista de comenzi din cont.

Am primit si raspuns de la Altex, referitor la aceasta chestiune: ...va informam ca in momentul de fata, achizitiile din magazin nu se pot vedea in contul de client din site dar, aceasta optiune este in curs de dezoltare si implementare.

Edited by cris2d2, 24 February 2022 - 09:38.


#333
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Gata, nu mai tinea figura cu transportul gratuit la comenzi de minim 1000 (o mie) de lei. Pragul a scazut la 100 (o suta) de lei. Iar plata ramburs (cash la livrare) e gratis.

Pragul fusese 600 de lei, apoi il majorasera (de vreun an) la...o mie de lei.

#334
georgica

georgica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 30.01.2003
Inițial am crezut că e doar pe perioada campaniei (10-16 martie), dar citind regulamentul nu am văzut vreo perioadă a campaniei.
Probabil e o scăpare a lor, nu cred că au vreun motiv să reducă pragul când concurența cere la fel.

Quote

10 - INCETAREA CAMPANIEI
...
De asemenea, prezenta Campanie va inceta la data mentionata la art. 2

Quote

2 – DESCRIERE CAMPANIE
2.1 ALTEX Romania S.R.L. ofera transport gratuit la comenzile online clientilor, persoane fizice, care
achizitioneaza produse eligibile de pe www.altex.ro sau www.mediagalaxy.ro, valoarea minima a unei
comenzi fiind de 100 de lei.
2.2 Produsele neeligibile la transport gratuit online, care NU fac parte din campanie, sunt produsele
voluminoase din urmatoarele categorii:
 Bauturi;
 Anvelope;
 Produse a caror greutate este de peste 30 kg.
2.3. Produsele eligibile comandate vor fi livrate in termen de maximum 3 zile lucratoare de la
confirmarea comenzii. Comenzile vor fi livrate doar pe teritoriul Romaniei. Ofertele sunt valabile in limita
stocului disponibil.
2.4. Termenul de livrare de maximum 3 zile lucratoare se calculeaza de la confirmarea comenzii.


#335
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,390
  • Înscris: 08.02.2011
Asteapta sa se faca 17 martie si cred ca se va reveni la normal

#336
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,083
  • Înscris: 04.10.2005
Deci astia de la curier altex is sub orice critica... E al 3 lea transport voluminos in ultima luna... Toate 3 echipele de grasuti... Au un tupeu inimaginabil... O echipa m-a certat ca nu raspunde sotia- era chiar ocupata cu copiii- am camera video pt copii...
Si de 2  ori... M-au chemat jos in fata blocului... Sa le platesc si... Insinuau sa-mi iau eu masina de spalat, aerul conditionat din fata blocului... Imi pare rau ca le-am lasat bani de o shaworma si o bere grasutilor... Bah... Ultima a 4-a echipa a lasat o clima lovita sotiei... Am facut retur, iar la retur vine baiatul de la Cargus... Asta a coborat singur clima, iar grasitii de la altex se trageau pe c... Sa nu mai vorbesc de nesimtirea si tupeul verbal al celor de la altex curier...
Trebuie sa faca ceva altex, deoarece nu am avut parte de asemenea comportament la niciun curier... Si comand des online ..

Edited by khristian78, 13 March 2022 - 21:45.


#337
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postkhristian78, on 13 martie 2022 - 21:43, said:

Deci astia de la curier altex is sub orice critica... E al 3 lea transport voluminos in ultima luna... Toate 3 echipele de grasuti... Au un tupeu inimaginabil... O echipa m-a certat ca nu raspunde sotia- era chiar ocupata cu copiii- am camera video pt copii...
Si de 2  ori... M-au chemat jos in fata blocului... Sa le platesc si... Insinuau sa-mi iau eu masina de spalat, aerul conditionat din fata blocului... Imi pare rau ca le-am lasat bani de o shaworma si o bere grasutilor... Bah... Ultima a 4-a echipa a lasat o clima lovita sotiei... Am facut retur, iar la retur vine baiatul de la Cargus... Asta a coborat singur clima, iar grasitii de la altex se trageau pe c... Sa nu mai vorbesc de nesimtirea si tupeul verbal al celor de la altex curier...
Trebuie sa faca ceva altex, deoarece nu am avut parte de asemenea comportament la niciun curier... Si comand des online ..
si ai facut o reclamatie la Altex, unde sa dai exact datele livratorilor si tot ce s a intalmplat? sa stii ca daca te plangi pe forum, Altex nu va rezolva din senin problema...problemele de genul asta se rezolva in urma unor reclamatii , si bine ar fi sa fie scrise .

#338
Bitterblue

Bitterblue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 25.02.2020
Cam cât poate fi reducerea acordată în schimbul unui telefon smart vechi? Există un barem?

Reducerea se aplică la telefonul nou cumpărat? Sau trebuie să cumpăr un telefon nou la prețul întreg, să le dau telefonul vechi, și apoi reducerea o pot folosi doar la următoarea achiziție?

Știe cineva unde e lista produselor eligibile? Regulamentul spune așa:

„Pentru a participa la campanie, cumparatorul trebuie sa predea un smartphone vechi (*lista
produselor eligibile este disponibila in platforma electronica din magazinele Media Galaxy si Altex) la
unul din magazinele participante la campanie.”

https://mediacdn.alt...hones-altex.pdf

#339
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005
A cumparat cineva cu plata in rate prin Oney? cum e? ce detalii cer? ce verificari fac?

#340
DoarEu099

DoarEu099

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 30.07.2021
Când am cumpărat prima data din altex aveau doar un magazin in oras ( prin anul 2009) , acum sunt doua dupa ce s-a deschis AFI la Brașov. De fapt sunt trei magazine pentru ca si MediaGalaxy face parte din același retail. Cumpăr in pararel din ambele după ce mai intai ma uit pe site dupa produs, verific stoc magazin, vad in care magazin il are si apoi merg in magazin si cumpăr. Am multe produse cumpărate din altex/MediaGalaxy si nu am avut probleme niciodată. Adevărat ca am cumpărat doar lucruri mici, nu frigidere sau altele grele. Anul trecut am testat pentru prima data si comenzile online, iar de pe altex.ro mi-am cumpărat telefon la promoție. Am prins un voucher electronic, odată cu asta o reducere de preț si a fost chiar mai ieftin si decât emag la vremea aceea. Telefonul a fost original, sigilat. Altex este chiar util si fizic si online.
On-line doar daca ai noroc sa prinzi o reducere de preț. Credeți-mă ca reducerile sunt reale.

#341
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007
A beneficiat cineva de campania Buyback Smartphone? Ce preturi ofera Altex in functie de marca/model? (nu reusesc sa gasesc linkul la care se refera Altex in regulamentul campaniei: *lista produselor eligibile este disponibila in platforma electronica din magazinele Media Galaxy si Altex)

Observ ca voucherul se poate folosi doar la achizitia din magazinul respectiv. Cam aiurea...

#342
Hector-2

Hector-2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 29.07.2011
Mai nou curierul Altex cere factura de achiziție a produsului?
Am comandat o mașină de spălat cu buy back, cu livrare pe adresa mamei, curierul nu a vrut să dea jos produsul din mașină până nu a văzut factura, cică e obligația noastră să arătăm factura pt. ca el să verifice că a livrat produsul corect.
Bineînțeles mama nu avea factura, locuiește la 50km de mine, s-a rezolvat până la urmă trimițându-i curierului factura pe WhatsApp.
Anul trecut am comandat un aragaz, nu au cerut nici o factură, am semnat un proces verbal că ambalajul e intact, nici buletinul nu mi l-au cerut.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate