Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati
 Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?

Ati face o reconversie profesiona...
 Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...
 Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia

Concediu Halkidiki
 

Recomandare imprimanta 3d

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#73
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Vreau să debutez în domeniu Posted Image
Am în plan diverse mărunțișuri - primul care îmi vine în minte este un hotshoe pentru acumulatorii de scule Parkside, deci cam ăsta e nivelul de complexitate/finețe.

ANYCUBIC Kobra 2 Neo este OK pentru asta? Auto-leveling inclus. La momentul ăsta costă 750 lei pe aliexpress, cu tot cu expediere din Germania.

Edited by Razvan_N, 26 November 2023 - 17:52.


#74
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010

View PostRazvan_N, on 26 noiembrie 2023 - 17:51, said:

Vreau să debutez în domeniu Posted Image
Am în plan diverse mărunțișuri - primul care îmi vine în minte este un hotshoe pentru acumulatorii de scule Parkside, deci cam ăsta e nivelul de complexitate/finețe.

ANYCUBIC Kobra 2 Neo este OK pentru asta? Auto-leveling inclus. La momentul ăsta costă 750 lei pe aliexpress, cu tot cu expediere din Germania.

Anycubic sunt ok, dar tine cont de faptul ca tre sa stii un soft de modelare 3D si apoi sa inveti sa folosesti un soft pt pregatirea modelului pt 3D print (Lychee sau Chitubox cele mai populare)

#75
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Deocamdată vreau să printez modele gata făcute, iar în timp sper că voi învăța să modific sau chiar să desenez modele proprii. Ce recomanzi dintre cele două softuri amintite?

Edited by Razvan_N, 27 November 2023 - 14:10.


#76
valceanuraoul

valceanuraoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 19.12.2009

View PostSorintech, on 05 iulie 2021 - 08:29, said:

Dupa aproape 3 ani de joaca cu Solidworks cred ca a venit timpul sa imi cumpar si o imprimanta 3d. Nu de alta dar sa vad asamblurile realizate fizic dupa ore de truda virtuala e cireasa de pe tort.
Dupa ce am citit cate ceva ( recunosc nu cat ar fi trebuit) m-am oprit la un Prusa i3 MK3S. Avantajele considerate este nivelul mic de zgomot un atu ce merita noaptea intr-o casa familiala , mentenanta redusa,  calitatea printurilor versus numarul reglajelor si usoarea utilizare pentru un hobbyst incepator.   Are cineva experienta cu aceasta imprimanta sa-mi spuna ce parerea are despre ea ?
PRUSA I3MK3S este o imprimanta foarte OK și deosebire de fiabila. Ca idee, eu am printat cu una insumat 380 ( 24/24) zile și 18 km filament PETG si PLA, in 2 ani si jumatate. Nu i-am schimbat decat vreo 3 nozzle, axele o singura data si un thermistor pe care l-am prăjit eu, din greseala. Acum am un Bambu Lab P1P si ti l-as recomanda, de Black Friday esra redus bune, duminica. Fata de Prusa, aceeasi piesa pe care o printam in 72 de ore, Bambu a facut-o in 16 ore, este cu mult mai rapida.

#77
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010

View PostRazvan_N, on 27 noiembrie 2023 - 14:09, said:

Deocamdată vreau să printez modele gata făcute, iar în timp sper că voi învăța să modific sau chiar să desenez modele proprii. Ce recomanzi dintre cele două softuri amintite?
Eu personal folosesc Lychee dar cred ca Chitubox e mai popular... oricum ambele sunt destul de asemanatoare.

#78
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006

View PostRazvan_N, on 26 noiembrie 2023 - 17:51, said:

...l
Am în plan diverse mărunțișuri - primul care îmi vine în minte este un hotshoe pentru acumulatorii de scule Parkside, deci cam ăsta e nivelul de complexitate/finețe.
...


Cumpara ceva de la Creality din seria Ender Pro, sunt foarte populare si gasesti usor suport si upgrade-uri pentru ele.

View PostEngineer_xxl, on 27 noiembrie 2023 - 15:21, said:

Eu personal folosesc Lychee dar cred ca Chitubox e mai popular... oricum ambele sunt destul de asemanatoare.

Incurci CAD-urile cu slicerele, ca sa nu mai zic ca ce ai recomandat sunt pentru imprimante cu rasini nu FDM. Pentru FDM PrusaSlicer si Cura fac legea.

Cateva CAD-uri populare in 3d printing: Fusion 360, Tinkercad, Blender, Sketchup, FreeCAD, etc.

#79
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010

View Postpufarin, on 27 noiembrie 2023 - 23:59, said:

Cumpara ceva de la Creality din seria Ender Pro, sunt foarte populare si gasesti usor suport si upgrade-uri pentru ele.



Incurci CAD-urile cu slicerele, ca sa nu mai zic ca ce ai recomandat sunt pentru imprimante cu rasini nu FDM. Pentru FDM PrusaSlicer si Cura fac legea.

Cateva CAD-uri populare in 3d printing: Fusion 360, Tinkercad, Blender, Sketchup, FreeCAD, etc.

Omul a zis ca momentan va cumpara modelele gata facute, deci nu-i trebe' CAD! De asta am vorbit the slicere si cred ca de asta a intrebat dintre cele doua. In schimb acum am observat ca printerul este unul cu filament si nu cu rasina si intr-adevar cele mentionate de tine sunt slicere recomandate pt tipul asta de print.

PS: avand in vedere ca lucrez in domeniu ar fi rusinos pt mine s anu fac diferenta, in cel mai bun caz nu am inteles eu intrebarea :-D

Edited by Engineer_xxl, 28 November 2023 - 10:31.


#80
SpanuFlorin

SpanuFlorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 02.06.2021
Gasesc ceva mai bun in 2000 lei decat aceasta imprimanta ?
Ms.

#81
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Un prusa mini kit poate.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate