Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Recomandare imprimanta 3d

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#1
st00katz

st00katz

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 27.05.2017
Intentionez sa cumpar o imprimanta 3d capabila sa printeze piese pentru mecanisme simple (roti dintate, suruburi etc) la o calitate rezonabila. Bugetul ar fi cam de 500E. Sugestii?

#2
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,507
  • Înscris: 20.10.2015
Ce produs final ai in cap?

#3
st00katz

st00katz

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 27.05.2017

View PostTsunnnami, on 26 noiembrie 2018 - 19:26, said:

Ce produs final ai in cap?

Piese tip Lego pentru mecanisme de jucarie.

#4
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,507
  • Înscris: 20.10.2015
D-aia te-am intrebat. Te costa prea scump.
Asa ceva se foloseste pentru rapid prototypes, pentru demonstratii la trainings etc.
Sa nu te arzi.

Mai repede o mini presa cu matrita in plastic

#5
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Eu o am pe asta
Dar nu am printat pana acum nimic. Am vazut ca functioneaza, dar sta in pod. Inca nu am gasit timp sa o folosesc :)

#6
st00katz

st00katz

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 27.05.2017

View PostTsunnnami, on 26 noiembrie 2018 - 19:41, said:

Mai repede o mini presa cu matrita in plastic
Nu am absolut nicio cunostinta in domeniu, poti sa-mi recomanzi ceva? Un link, eventual?

Edited by st00katz, 26 November 2018 - 19:46.


#7
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Posttehnics, on 26 noiembrie 2018 - 19:45, said:

Eu o am pe asta
Dar nu am printat pana acum nimic. Am vazut ca functioneaza, dar sta in pod. Inca nu am gasit timp sa o folosesc Posted Image
WOW, printer 3d de 1800 $$$ si o tii in pod si nu o folosesti ?!
Nasol.

#8
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View Postbuyonevideo, on 26 noiembrie 2018 - 19:48, said:

WOW, printer 3d de 1800 $$$ si o tii in pod si nu o folosesti ?!
Nasol.
Ai gresit pretul colegu...
Price: NKr. 1758.22 - Norwegian Krone, adica 180euro....

#9
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Am dat copy paste in gugle, el a incurcat, nu eu.

#10
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,696
  • Înscris: 06.07.2005
Cauta grupuri de facebook/forumuri despre imprimante 3d si arunca un ochi, uita-te pe youtube(reviews,recomandari,probleme comune).
Invata cu ce se mananca astea, te vei lovi de obstacole software sau hardware. E mai complicat decat bagat in priza si pus la treaba, sper ca esti constient.
La sub 500 as zice Creality CR-10. Cu cat e mai scumpa scula, cu atat sunt mai de calitate printurile + mai putine chichite.

#11
st00katz

st00katz

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 27.05.2017

View Postvimann, on 26 noiembrie 2018 - 20:55, said:

Cauta grupuri de facebook/forumuri despre imprimante 3d si arunca un ochi, uita-te pe youtube(reviews,recomandari,probleme comune).
Invata cu ce se mananca astea, te vei lovi de obstacole software sau hardware. E mai complicat decat bagat in priza si pus la treaba, sper ca esti constient.
La sub 500 as zice Creality CR-10. Cu cat e mai scumpa scula, cu atat sunt mai de calitate printurile + mai putine chichite.

Mersi, asta fac de citeva zile. Creality mi-a mai fost recomandat si pe alte forumuri.

#12
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,314
  • Înscris: 06.08.2005
https://all3dp.com/1...printer-review/

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/N6Y2mdpuYIU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aceiasi familie plecata din i3 Prusa, dar e mult mai rigida decat Creality, are unul dintre cele mai bune suprafete de lucru (planeitate si incalzire), are un soft propriu care permite schimbarea (culorii) materialului relativ usor in procesul de tiparire.

Attached File  20180711_055949.jpg   113.57K   119 downloads Attached File  P05.jpg   119.03K   115 downloadsAttached File  20180718_224302.jpg   91.18K   118 downloadsAttached File  20180721_071444.jpg   140.31K   116 downloads

#13
profesorul001

profesorul001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 20.03.2012
Salut "st00katz" & "SIR" ,

Am vazut ca topicul Nu a starnit mare interes aici ! ....
Ati fi interesati de discutii mai ample si mai productive pe teme de Imprimare & Imprimante 3D ?...
- daca DA , eu am facut un grup pe Facebook legat de acest Subiect dar NU stiu daca am voie sa postez linkul aici ....
Daca esti / sunteti interesat/i  dati-mi un PM ...

P.S. eu am de aproape 2 ani 3 imprimante - Wanhao Duplicator i3 Plus / Anycubic i3 Mega & JG Aurora - A5 ...

O Seara Buna

Marius

Edited by profesorul001, 07 February 2019 - 21:49.


#14
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View Postprofesorul001, on 07 februarie 2019 - 21:48, said:

Salut "st00katz" & "SIR" ,

Am vazut ca topicul Nu a starnit mare interes aici ! ....
Ati fi interesati de discutii mai ample si mai productive pe teme de Imprimare & Imprimante 3D ?...
- daca DA , eu am facut un grup pe Facebook legat de acest Subiect dar NU stiu daca am voie sa postez linkul aici ....
Daca esti / sunteti interesat/i  dati-mi un PM ...

P.S. eu am de aproape 2 ani 3 imprimante - Wanhao Duplicator i3 Plus / Anycubic i3 Mega & JG Aurora - A5 ...

O Seara Buna

Marius
Pai ne poti impartasi exeperienta ta aici si eventual sa ne spui pareri despre fiecare imprimanta in parte.

#15
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Am inceput si eu sa ma joc cu imprimanta 3D. Initial am zis : ce mare lucru...
Apoi am simtit ca defapt imprimarea 3D e o arta care necesita precizie, materiale de calitate si multa experienta.
Inca incerc sa fac setari, ajustari ca sa imi iasa ceva decent. Posted Image

Attached Files



#16
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,314
  • Înscris: 06.08.2005
Asta e problema cu imprimantele astea de 200€ - daca nu merg din prima OK utilizatorul începător are putine sanse sa dea de capăt problemei și migrează din partea tehnica spre partea filozofică:)

Ceva nu e in ordine la tine, as zice ceva in principiu legat de temperaturi. La mine primele printuri au fost perfecte, apoi după ce m-am apucat eu să mai reglez și experimentez am mai dat rateuri... dar niciodata atât de artistice ca ale tale :)

On topic: Creality a scos între timp un model excepțional dpdv calitate produs final: Creality 3D cr-10s Pro, la ca. 550€. O recomand oricui vrea sa se implice mai serios in 3d print și să evite frustrări majore legate de subiect.


#17
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Intr-adevar sunt multe setari si alte lucruri de care trebuie sa tii cont.
La mine erau niste probleme hardware sa spun asa:
1. axa Z are pe fiecare parte cate o bara filetata care o ridica/coboara. Problema era ca era un 1-2mm difernta de inaltime. Le-am asezat cu sublerul si sunt ok acum.
2. distanta dintre capul de printare si pat nu era uniforma si prea mica. Am facut niste reglaje cu lera la 0.2 mm pe colturi si centru.
3. temperatura patului era prea mare si modelul se curba si pierdea din aderenta.
4. nu curatam cu alcool patul dupa fiecare folosire asa ca ramaneau urme si aderenta scazuta.

Problema care ma enerveaza pe mine este ca slicerul "Slic3r" parca nu functioneaza cum vreau. Imi place ca are un mod de optimizare si economisire material "InFill" de tip fagure dar nu imi place cum iese la printare. Oricat as regla, imprimanta se misca prea repede. Asa ca acum folosesc "CuraEngine" de care am fost multumit.
Ieri am facut vre-o 3 printuri si au iesit ok.
In schimb am vazut o problema la printarea modelelor tip "helix". Am incercat sa printez un arc elicoidal si nu a iesit...

Pentru mine printarea 3D e asa, de hobby. Ceva de genul sa nu zic ca nu am facut-o si pe asta.
Cei mai incantati sunt cei mici cand se duc si se uita cum se misca pe acolo.

L.E. O alta problema care o intampin este desprinderea si indepartarea materialului de adaos.

Attached Files


Edited by tehnics, 05 March 2019 - 15:48.


#18
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,314
  • Înscris: 06.08.2005
Tot nu arată în ordine "calitatea" suprafețelor printate.
Un single-extruder limitează sever geometriile printabile, am rămas și eu cu niste piese prizoniere in materialul de suport. Mai poti jongla ceva in Cura cu tipurile de suport, infill, procentaj etc dar nu ajuta foarte mult. Un dual extruder unde suportul e creat cu un material solvabil in apa e soluția profesionala.

Edited by SIR, 05 March 2019 - 16:07.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate