Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Recomandare imprimanta 3d

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#55
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006

View PostSIR, on 25 mai 2019 - 21:31, said:

...
Acuma ca l-am lăudat atâta sigur trebuie sa crape ceva prin el, asa ca am bagat rapid o comanda pentru unul nou Posted Image

Attachment Captură.JPG

Pune te rog link-ul de unde l-ai comandat.

#56
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,314
  • Înscris: 06.08.2005
Era de pe Ebay.de, dar a avut numai doua bucati, si una fusese vanduta deja...

Mai sunt cate vrei pe Ebay.de jaf la drumul mare :) la 9-10€, dar cred ca Aliexprexx ar fi o solutie mai buna pe la 5-6€

https://de.aliexpres...=Titan Extruder

#57
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006
Mi-am comandat o placa de baza pe 32bit si iesire pentru doua extrudoare si ma gindeam sa-i pun doua titanuri dar la bani astia nu merita prefer sa-i investesc in drivere. Raman la astea care le am, mai printez eventual un Saintflint. Daca apare vre-o mokaciune la Titan da un semn.

#58
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
E festival pe Aliexpress iar.

CREALITY 3D Printer Ender-3/Ender-3X Upgraded Tempered Glass Optional,V-slot Resume Power Failure Printing DIY KIT Hotbed - 175 USD cu transport

Mi se pare ciudat ca filamentele 3D sunt mai  cumpe pe Aliexpress decat sunt in Romania...

#59
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
Apropo de ce scrie pe imprimanta, se pare ca problema i-a exasperat.

Asta apare pe site-ul loc acum.
http://www.anycubic3d.com

Attached Files



#60
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,314
  • Înscris: 06.08.2005
Progrese si pe directia asta. Azi maine punem cate-o imprimanta in bucatarie si scriem retetele in G-code :)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OvREyWTbqMc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

https://www.naturalmachines.com/

https://www.3dchef.nl/

#61
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,456
  • Înscris: 03.11.2006

 Adm, on 17 iunie 2019 - 09:29, said:

Mi se pare ciudat ca filamentele 3D sunt mai  cumpe pe Aliexpress decat sunt in Romania...
Poti sa-mi spui de unde cumperi filamente (PLA, PETG, ABS) din Romania? Am cautat putin si cu exeptia unei firme din Sibiu, preturile nu par prea atractive.

#62
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
Eu am luat de aici.
Enervant ca nu au filtrare la filamente...

#63
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,456
  • Înscris: 03.11.2006
Ceva mai ieftin am gasit aici:
https://www.optimusd...sc&orderway=asc
https://zco.ro/lista...d/filamente-3d/
Cat de bune or fi, nu am de unde sa stiu. Un feedback de la utilizatorii acestor magazine ar fi util.

#64
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,078
  • Înscris: 04.02.2011
Eu am luat de pe filamente3d.ro acuma policarbonat de la Polymaker, după ce montez cadrul metalic la Prusa îi dau o cheie.

De asemenea am mau luat PETG cu carbon și nylon cu carbon de pe Ali, în curând ajung și alea. Am diuză de oțel, fără oțel nu te aproprii de astea cu inserție.

De ce am luat policarbonatul de la Polymaker? Pentru că policarbonatul are adeziune între straturi foarte bună.
De ce am luat nylonul cu inserție de carbon? Este cam cel mai rezistent material disponibil pentru hobbyști. PEEK dar chiar și ULTEM necesită cameră încălzită altfel ciuciu adeziune între straturi.
De ce am luat PETG cu inserție de carbon? Nu știu, mi-a plăcut cum arată printurile.

Imprimantă am o prusa și recomand Prusa deși nu s-au prea ieftinit de acum 6 ani de când mi-am luat-o eu pe a mea datorită designului universal, eu am luat-o cu o pușcărie de cadru de lemn care nu mai e bun de nimic (a mers de câteva ori la început, apoi Dumnezeu cu mila). Dar acum mi-am comandat un cadru de oțel de la Orballo Printing. Va dura ceva montarea deoarece sunt destul de ocupat și rar am stare să șurubăresc.

Edited by benis, 01 April 2020 - 23:06.


#65
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,314
  • Înscris: 06.08.2005
Vezi ca policarbonatul de la Polymaker nu e chiar PC - e tratat heavy ca sa-l civilizeze la printare dar pierde foarte mult din rezistenta termica nativa a policarbonatului pur, care rezista la +150°C.
La ei zice:  "Es kann Temperaturen deutlich über 110°C standhalten." Adica cam ca la ABS... Si e si scump ca draq, dublu fata de PC pur... Vezi ca pt Prusa aveti profile de printat PC pt Prusaslicer care folosesc supercompresie (layer 0.2 cu 0.8 latime) si chiar functioneaza - eu am tiparit cu profilele alea PC pur la 290°/125° fara probleme, dar se zice ca ar merge si cu 260°/115° + gluestick.

Da un link te rog la nylonul cu inserție de carbon.

#66
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,314
  • Înscris: 06.08.2005
N-am găsit nicăieri policarbonat negru și am luat și eu de la Polymaker... Prima piesa, dupa traumele cu policarbonatul pur, făcuta la teorie, cu draft shield si raft + gluestick, 260°/125°. N-a avut nici urma de tentativa de dezlipire sau curbare, asa ca următoarele făcute doar cu gluestick, 255°/125°. Au ieșit toate perfect, e mai ușor de printat PC-ul asta de la Polymaker decât ABS-ul... Calitatea suprafețelor e iarăși f buna, negru lucios, smooth. Apoi toate piesele au făcut annealing (revenire?) o ora la cuptor la 100°C, cum cere la prospect.

Pana acum singurul filament care m-a învins e ASA, se curbează rău de tot orice as face. Au ăștia de la Prusa o varietate aranjata de iei (Prusament), o sa încerc și cu aia.

Attached File  Polymaker-PC-User-Guide-v3.020.pdf   1012.79K   12 downloads

Attached File  20200502_062702.jpg   141.57K   154 downloads  Attached File  20200503_075652.jpg   164.4K   155 downloads

Edited by SIR, 03 May 2020 - 08:43.


#67
st00katz

st00katz

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 27.05.2017
Mi-am luat un Prusa Mini. Planuiam sa mi-l aduca Mosu', l-am comandat in decembrie trecut, soseste miine.

#68
deutsche

deutsche

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.12.2016
Vreau sa-mi iau o imprimanta 3D si dintre cele doua ce imi recomandati : Anycub Mega S sau Creality Ender 3 Pro ?

#69
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,456
  • Înscris: 03.11.2006
Eu am Creality Ender 3 si din ce stiu eu Anycub e mai prietenos cu incepatorii si va genera piese mai bune fara reglaje avansate . La Creality ai de lucru pana sa reglezi pana sa obti o calitate foarte buna (am inteles ca se poate chiar mai bine ca Anycub), insa poate genera piese mai mari.
Asa, estetic, imi place mai mult Anycub.
As zice ca ambele variante sunt castigatoare.

#70
Sorintech

Sorintech

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 07.08.2015
Dupa aproape 3 ani de joaca cu Solidworks cred ca a venit timpul sa imi cumpar si o imprimanta 3d. Nu de alta dar sa vad asamblurile realizate fizic dupa ore de truda virtuala e cireasa de pe tort.
Dupa ce am citit cate ceva ( recunosc nu cat ar fi trebuit) m-am oprit la un Prusa i3 MK3S. Avantajele considerate este nivelul mic de zgomot un atu ce merita noaptea intr-o casa familiala , mentenanta redusa,  calitatea printurilor versus numarul reglajelor si usoarea utilizare pentru un hobbyst incepator.   Are cineva experienta cu aceasta imprimanta sa-mi spuna ce parerea are despre ea ?

#71
dan1001

dan1001

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 15.05.2017
Poate recomanda cineva un site de unde iti poti lua informatii despre imprimante 3D?

#72
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 14.04.2010
Lucrand in proiectare 3D de multa vreme mi-am dorit sa am si eu jucaria mea de printat asa ca tocmai ce mi-am achizitionat si eu un printer 3D cu rasina (Elegoo Saturn S 9.1") inclusiv statie de spalat si una tratament UV! Preturi excelente pt tot setul. Se pare ca vor sa lanseze o linie noua de printere ceea ce inseamna preturi bune la ce e existent.

Pt cei interesati: ELEGOO 3D Printer

Acum imi bat capul cu software pt Slicing software... dar nu ma tenteaza sa platesc abonamente anuale la Chitubox... am auzit ca varianta free de la Lychee e destul de ok...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate