Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Problema examen auto - sala

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#73
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,976
  • Înscris: 25.06.2007

 arg, on 13 noiembrie 2018 - 09:34, said:

linia continua nu ai voie sa o calci, dar daca ai loc de deapsire poti depasi (daca nu-s alte interdictii)
In cazul de fata nu ai putea depasi fara sa o calci, din cauza pozitionarii defectuoase a motociclistului.

 OPEDI, on 13 noiembrie 2018 - 09:43, said:

Cum stabilim timpul depasirii:: depasirea incepe atunci cand autoturismul semnalizeaza? , cand deja schimba banda, sau atunci cand soferul acestuia se asigura ca depasirea se poate face in siguranta???
Da, atunci cand cel din spate incepe se semnalizeze.

 OPEDI, on 13 noiembrie 2018 - 09:43, said:

Daca motociclistul nu a obsevat intentia, si nu s-a dat la o parte, ce legislatie incalca???
Inseamna ca nu e atent la trafic.
Cand circuli pe drumuri publice trebuie sa te uiti din cand in cand si in oglinzile retrovizoare.

#74
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

 Karhu, on 13 noiembrie 2018 - 10:05, said:

Inseamna ca nu e atent la trafic.
Cand circuli pe drumuri publice trebuie sa te uiti din cand in cand si in oglinzile retrovizoare.
De acord, inseamna ca trebuie sa predau permisul.

Am fost surprins de nenumarate ori in trafic, de altii care ma depaseau. ( desi folosesc oglinzile)
Fie pe dreapta, fie pe stanga.

 Karhu, on 13 noiembrie 2018 - 10:05, said:

In cazul de fata nu ai putea depasi fara sa o calci, din cauza pozitionarii defectuoase a motociclistului.
Simpla folosire a semnalizarii, nu inseamna automat ca poti incepe manevra de depasire.
Manevra respectiva incepe abia aatunci cant nu pui in pericol ceilalti participanti.
Daca ai "pretentia " ca motociclistul sa-ti faca loc, atunci semnalizeaza si astepta pana cand el se retrage langa carosabil.
Nu faci asta? atunci nu striga sus si tare ca el circula neregulamentar.

Edited by OPEDI, 13 November 2018 - 10:12.


#75
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,152
  • Înscris: 19.09.2005
mama lor de oglinzi, nu-i asa ca nu dai tura prin ele?

e un reflex ca o data la cateva secunde sa arunci un ochi prin oglinzi...

banuiesc ca nici flashurile nu te deranjeaza....

Edited by arg, 13 November 2018 - 10:12.


#76
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Esti obligat sa te uiti in oglinda doar atunci cand vrei sa schimbi directia sau sa accelerezi.
Nu vreau sa fiu inteles gresit. E bine sa te uiti in oglinzi cat se poate de des, dar nu poti avea pretentia ca altul/alta sa le foloseasca atunci cand nu are nevoie.
Uneori nici nu foloseste la nimic: eu ma uitam degeaba in oglinda, oprit la zebra, cand Ray Charles a intrat in mine din spate.

#77
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,152
  • Înscris: 19.09.2005

 danvlas, on 13 noiembrie 2018 - 11:04, said:

Esti obligat sa te uiti in oglinda doar atunci cand vrei sa schimbi directia sau sa accelerezi.
....

taiat.jpg

Spoiler

Edited by arg, 13 November 2018 - 11:56.


#78
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Faci o mare confuzie intre "obligatie" si "regula de buna practica".

#79
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,152
  • Înscris: 19.09.2005

 danvlas, on 13 noiembrie 2018 - 12:14, said:

Faci o mare confuzie intre "obligatie" si "regula de buna practica".

"Art. 119
Conducatorul de vehicul care urmeaza sa fie depasit este obligat:
a ) sa nu mareasca viteza de deplasare;
b ) sa circule cat mai aproape de marginea din dreapta a partii carosabile sau a benzii pe care se deplaseaza."

"regula de buna practica" e sa incetinesti ca sa-i facilitezi depasirea... sau sa semnalizezi stanga daca vezi probleme in fata, dau dreapta daca vezi ca-i liber si vrei sa-l ajuti sa te depaseasca...

p.s. le cam incurci mai colegu.

Edited by arg, 13 November 2018 - 12:19.


#80
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Pai da. A doua obligatie o ai oricum, in orice situatie, nu numai cand esti depasit. Iar daca nu accelerezi, ti-ai indeplinit-o automat si pe prima. Fara sa te uiti in oglinda.

Art. 41. - (1) Vehiculele si animalele, atunci cand circula pe drumurile publice pe care le este permis accesul, trebuie conduse pe partea din dreapta a drumului public, in sensul de circulatie, cat mai aproape de marginea partii carosabile, cu respectarea semnificatiei semnalizarii rutiere si a regulilor de circulatie.

Un caz special este cel in care un posesor de girofar se apropie din spate, dar pe ala il si auzi (ca fara sirena n-are prioritate) si te uiti instinctiv in oglinda.

Edited by danvlas, 13 November 2018 - 12:20.


#81
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,152
  • Înscris: 19.09.2005
uitatul in oglinzi nu inseamna ca te-ai asigurat...

#82
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Argule, in general e o idee proasta sa-l ajuti pe unul sa depaseasca. In depasire, fiecare e pe cont propriu si-si face calcule ignorand "ajutorul" altuia. Din dorinta de a-l ajuta, s-ar putea sa-l omori.

#83
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,152
  • Înscris: 19.09.2005
in general singurul mod in care-l ajut, este sa trec de pe b2 pe b1... mai departe e treaba lui.

p.s. iar cand imi face cineva semn ca e liber, pana nu am eu confirmarea ca e ok nu ma bag...

Edited by arg, 13 November 2018 - 13:13.


#84
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,953
  • Înscris: 20.10.2015

 Karhu, on 13 noiembrie 2018 - 09:10, said:

De ce sa n-ai voie sa depasesti motociclistul? Posted Image


Din cauza semnului


 Karhu, on 13 noiembrie 2018 - 09:10, said:

Nu e nicio eroare: e voie sa depasesti motociclete fara atas (motorete, mopede, etc) insa nu e voie sa depasesti alte categorii de autovehicule.
Daca ar fi linie continua nu ai putea depasi nimic.

Legea cred ca se refera la motocicletele care depasesc alte vehicule FARA sa treaca de axul drumuiui

 danvlas, on 13 noiembrie 2018 - 09:14, said:

Culmea e ca eu sunt de acord cu Tsunnami. In realitate, depasirea aia e o tampenie cat se poate de mare.

Si am si stat sa analizez sintactic si morfologic exprimarea denumirii indicatorului, luata din Anexa 2 a OUG 195/2002: Depasirea autovehiculelor, cu exceptia motocicletelor fara atas, interzisa.

Se poate intelege in ambele sensuri:
1. "Tuturor autovehiculelor le e interzis sa depaseasca, cu exceptia motocicletelor fara atas." (raspuns corect A, motocicleta ar fi avut voie sa depaseasca, dar turismul nu)

Nu ar avea nici o logica sa lase autovehiculul sa depaseasca o motocicleta.

 Karhu, on 13 noiembrie 2018 - 09:30, said:

IMHO nu e nimic ambiguu, e cat se poate de clar.
Da, raspunsul corect e B.
Dar de ce nu ai depasi, daca viteza de deplasare a motociclistului o impune? Nu e linie continua, din fata nu vine nimic, vizibilitatea e buna, nu e curba etc etc

Pentru ca e semn de depasire interzisa

 Karhu, on 13 noiembrie 2018 - 10:05, said:

In cazul de fata nu ai putea depasi fara sa o calci, din cauza pozitionarii defectuoase a motociclistului.

De unde stii ca e pozitionat defectuos, poate el considera periculos sa circule langa bordura. E treaba lui, el trebuie sa-si pastreze directia de mers

#85
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

 Tsunnnami, on 13 noiembrie 2018 - 14:26, said:

Din cauza semnului
Exista o explicatie:
  • Semnul acela vrea sa interzica depasire.
  • Acelasi semn, vrea sa permita autoturismelor sa depaseasca MOPEDE
Idiotii care legifereaza, confunda motocicleta mobra cu mopedul.
Intre intentie si rezultat, si-a bagat dreaqu coada.

 Tsunnnami, on 13 noiembrie 2018 - 14:26, said:

De unde stii ca e pozitionat defectuos, poate el considera periculos sa circule langa bordura. E treaba lui, el trebuie sa-si pastreze directia de mers
Attached File  pozitionarea in banda.JPG   95.43K   5 downloads
Limbajul de lemn din legislatia romaneasca zice ca nu-i treaba lui.
Cica trebuie sa stea langa bordura

Edited by OPEDI, 13 November 2018 - 14:40.


#86
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

 Tsunnnami, on 13 noiembrie 2018 - 14:26, said:

1. Legea cred ca se refera la motocicletele care depasesc alte vehicule FARA sa treaca de axul drumuiui
2. Nu ar avea nici o logica sa lase autovehiculul sa depaseasca o motocicleta.
1. Legea, marcajul si indicatorul sugereaza ca motocicleta ar putea depasi autoturismul, chiar daca trece de ax. Invers, e o interpretare a textului si a marcajului. Oricum, insist ca depasirea nu e obligatorie in nici unul dintre cazuri ;)
2. Motocicleta e si ea tot autovehicul ;)

Doar ca fapt divers: art 6(7):
banda de circulatie - subdiviziunea longitudinala a partii carosabile, materializata prin marcaje rutiere saualte mijloace, daca are o latime corespunzatoare pentru circulatia intr-un sens a unui sir de vehicule, altele decat vehiculele care se deplaseaza pe doua roti;

Deci pe o banda incape o singura masina sau o masina + motocicleta sau mai multe motociclete. In cazul "masina + motocicleta" nu scrie nicaieri care e pozitia corecta a celor doua, adica nu prea conteaza care pe care depaseste, cu conditia sa nu iasa de pe banda.

#87
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,976
  • Înscris: 25.06.2007

 Tsunnnami, on 13 noiembrie 2018 - 14:26, said:

De unde stii ca e pozitionat defectuos,
Asa am invatat eu aici in Fi, ca motocicletele circula pe mijlocul benzii, ce exceptia cazurilor cand se incadreaza pt viraj la stanga sau la dreapta. Mopedele circula langa marginea din dreapta.
Nu stiu ce zice insa legea din Ro, referitor la aspectul asta.

 Tsunnnami, on 13 noiembrie 2018 - 14:26, said:

Pentru ca e semn de depasire interzisa
A cui depasire? Posted Image Ia vezi ce inseamna semnul de mai jos.
Edit: acum vad ca a pus Opedi textul, cum ca motociclistul trebuie sa circule pe partea dreapta  a benzii de mers.

Attached Files


Edited by Karhu, 13 November 2018 - 14:59.


#88
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Prin Europa de Vest am vazut ca in zona indicatorului atasat, camioanele nu depaseau masini mici, dar depaseau camioane. Si am constatat asta in mai multe ocazii.
O fi bine, o fi rau? Nu stiu, ca eu nu conduc camion.

Attached Files



#89
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,953
  • Înscris: 20.10.2015

 Karhu, on 13 noiembrie 2018 - 14:56, said:

Asa am invatat eu aici in Fi, ca motocicletele circula pe mijlocul benzii, ce exceptia cazurilor cand se incadreaza pt viraj la stanga sau la dreapta. Mopedele circula langa marginea din dreapta.
Nu stiu ce zice insa legea din Ro, referitor la aspectul asta.


A cui depasire? Posted Image Ia vezi ce inseamna semnul de mai jos.
Edit: acum vad ca a pus Opedi textul, cum ca motociclistul trebuie sa circule pe partea dreapta  a benzii de mers.


Iti spun de ce e gresit.
Pentru ca lasi la logica soferului auto daca intra sau nu in depasire iar dac-o face te "strange" spre bordura ca "esti mai mic"
D-asta cred ca se refera la depasirea pe care o fac motociclistii si nu autoturismele.

Eu am invatat in Canada sa merg pe urmele rotilor din stanga ale masinilor, pentru ca pe mijloc suprafata e mai aluneacoasa si pentru a dezarma pe cei care te-ar depasi sa te impinga spre dreapta
In Michigan, sa circul pe centru.
Dar in nici un caz, NU AI VOIE SA IMPARTI BANDA cu un autoturism.

Pentru mine o lege speciala pentru motociclete este stupida.

#90
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Nu-s motociclist, dar am inteles ca se merge pe urma din stanga a masinii pentru a evita eventualele gropi pe care masina le "incaleca".

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate