Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan
 Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 

Intrebari despre Iisus.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
62 replies to this topic

#1
g0dafk

g0dafk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 10.11.2016
O spun din start, nu sunt o persoane credincioasa( deci nu ma prea pricep ), dar am anumite curiozitati precum:

1. A fost Iisus omnipotent in forma sa umana?
2. Daca a fost omnipotent, a simtit durerea fizica atunci cand a fost rastignit? Daca a simtit-o de ce a ales sa faca asta?
3. Ce se intampla daca Iisus era ucis cand era copil, fara a fi rastignit ? ( Sau... a fost supravegheat de Tatal Sau tot timpul incat sa nu i se intample nimic rau ? )
4. A comunicat vreodata cu Tatal Sau, adica cu Dumnezeu? Si nu ma refer prin rugaciuni, ci daca a purtat o discutie.
5. Daca a fost omnipotent, de ce nu si-a aratat puterea?

Imi cer scuze daca nu sunt niste intrebari chiar potrivite, dar chiar sunt curios.

#2
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postg0dafk, on 04 noiembrie 2018 - 13:29, said:

O spun din start, nu sunt o persoane credincioasa( deci nu ma prea pricep ), dar am anumite curiozitati precum:

1. A fost Iisus omnipotent in forma sa umana?
2. Daca a fost omnipotent, a simtit durerea fizica atunci cand a fost rastignit? Daca a simtit-o de ce a ales sa faca asta?
3. Ce se intampla daca Iisus era ucis cand era copil, fara a fi rastignit ? ( Sau... a fost supravegheat de Tatal Sau tot timpul incat sa nu i se intample nimic rau ? )
4. A comunicat vreodata cu Tatal Sau, adica cu Dumnezeu? Si nu ma refer prin rugaciuni, ci daca a purtat o discutie.
5. Daca a fost omnipotent, de ce nu si-a aratat puterea?

Imi cer scuze daca nu sunt niste intrebari chiar potrivite, dar chiar sunt curios.
1. Nu. El s-a autolimitat, luând forma umană. Ca atare, toată durerea fizică resimțită a fost una reală.
2. Nu a ales El, ci Dumnezeu Tatăl:

38. Atunci le-a zis: Întristat este sufletul Meu până la moarte. Rămâneţi aici şi privegheaţi împreună cu Mine.

39. Şi mergând puţin mai înainte, a căzut cu faţa la pământ, rugându-Se şi zicând: Părintele Meu, de este cu putinţă, treacă de la Mine paharul acesta! Însă nu precum voiesc Eu, ci precum Tu voieşti.

3. Nu se putea, având în vedere omnisciența lui Dumnezeu.
4. Da.

49. Pentru că Eu n-am vorbit de la Mine, ci Tatăl care M-a trimis, Acesta Mi-a dat poruncă ce să spun şi ce să vorbesc.

50. Şi ştiu că porunca Lui este viaţa veşnică. Deci cele ce vorbesc Eu, precum Mi-a spus Mie Tatăl, aşa vorbesc.

5. În forma umană, Hristos nu a fost omnipotent. S-a dezbrăcat de dumnezeirea Sa, acest fapt purtând denumirea de chenoză.

Edited by mario_bril, 04 November 2018 - 13:41.


#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Da de unde , a fost un impotent daca nu si-a prevazut si eludat moartea.
Voi, astia  care veniti pe aici doar cu abureli, sunteti un grup organizat, sau trageti  aici doar ca mustele?

#4
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postg0dafk, on 04 noiembrie 2018 - 13:29, said:

O spun din start, nu sunt o persoane credincioasa[...] dar am anumite curiozitati precum:

1. A fost Iisus omnipotent in forma sa umana?
.

nu stiu de omnipotent dar de circumcis stiu clar.....
Se pare ca circumcizia ofera o potenta mai mare

Edited by vio69a, 04 November 2018 - 14:05.


#5
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Topic cu risc ridicat de ''filosofeli'' Posted Image

#6
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,696
  • Înscris: 16.03.2004

View Postg0dafk, on 04 noiembrie 2018 - 13:29, said:

1. A fost Iisus omnipotent in forma sa umana?

Isus nu este omnipotent, în nicio formă.

#7
JaJe

JaJe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 03.08.2008
Numai filozofi nu gasesc in astfel de thread-uri. Ce filozofie este in a discuta povesti imaginare?

#8
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postg0dafk, on 04 noiembrie 2018 - 13:29, said:

O spun din start, nu sunt o persoane credincioasa( deci nu ma prea pricep ), dar am anumite curiozitati precum:


2. Daca a fost omnipotent, a simtit durerea fizica atunci cand a fost rastignit? Daca a simtit-o de ce a ales sa faca asta?
3. Ce se intampla daca Iisus era ucis cand era copil, fara a fi rastignit ? ( Sau... a fost supravegheat de Tatal Sau tot timpul incat sa nu i se intample nimic rau ? )
4. A comunicat vreodata cu Tatal Sau, adica cu Dumnezeu? Si nu ma refer prin rugaciuni, ci daca a purtat o discutie.


Cum naiba sa nu simta durerea fizica....era doar om.....
Dece a ales ? aici chiar este o problema....
S-a autoamagit....s-a autoamagit ca ar putea fi Mesia evreilor.....
Cele cateva vindecari si asa zise minuni in drumul de la Nazareth la Ierusalim, l-au amagit.....
Desi tot timpul s-a indoit de asta....
De 3 ori si-a intrebat apostolii, ultima data in gradina Ghetsemani...."Cine credeti ca sunt eu"
Ce puteau rapsunde un pescar si niste oieri ai secolului 1 ien....?

Apoi, faptul ca i-a prins pe conducatorii religiosi cu ocaua mica, ca i-a gasit im bune relatii cu ocupantu romanl, l-a dereglat purin...
le-a raspuns cu citate din Thora, de i-a lasat pilaf....
Ce puteau face decat sa scape de incomodul si razvratitul asta.....


Cu dumnezeu nu a vorbit.
Numai Moise a ascultat cuvantul lui Dumnezeu....
Emanu'el in ultima clpa si-a dat seama de gafa.....Eli;;;;Eli ....lama sabahtani
Si a murit....
Mai departe este mister

din viata lui nu s-a gasit nici-o proba, nimic material, nimic palpabil.
Doar povesti in jurul focului
Scheletul unei ambarcatiuni  veche de 2000 de ani la kibutz Ghenosar, se zice ca ar fi fost vizitata de el...
Se zice...pe "se zice" s-a contruit o religie care a facut milioane si milioane de victime, a creat o tagma preoteasca , o turma de ascultatori smeriti,

Edited by vio69a, 04 November 2018 - 14:19.


#9
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
M-a chemat cineva?!?!

#10
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,289
  • Înscris: 06.07.2007

View Postdark, on 04 noiembrie 2018 - 14:11, said:



Isus nu este omnipotent, Ăźn nicio formă.
Ba da. In forma teologiei catolice si ortodoxe. Stii tu...2 firi: umana si divina, Isus-Dumnezeu adevarat, Sf. Treime, alea alea...

View Postvio69a, on 04 noiembrie 2018 - 14:15, said:



Cum naiba sa nu simta durerea fizica....era doar om.....
Dece a ales ? aici chiar este o problema....
S-a autoamagit....s-a autoamagit ca ar putea fi Mesia evreilor.....
Cele cateva vindecari si asa zise minuni in drumul de la Nazareth la Ierusalim, l-au amagit.....
Desi tot timpul s-a indoit de asta....
De 3 ori si-a intrebat apostolii, ultima data in gradina Ghetsemani...."Cine credeti ca sunt eu"
Ce puteau rapsunde un pescar si niste oieri ai secolului 1 ien....?

Apoi, faptul ca i-a prins pe conducatorii religiosi cu ocaua mica, ca i-a gasit im bune relatii cu ocupantu romanl, l-a dereglat purin...
le-a raspuns cu citate din Thora, de i-a lasat pilaf....
Ce puteau face decat sa scape de incomodul si razvratitul asta.....


Cu dumnezeu nu a vorbit.
Numai Moise a ascultat cuvantul lui Dumnezeu....
Emanu'el in ultima clpa si-a dat seama de gafa.....Eli;;;;Eli ....lama sabahtani
Si a murit....
Mai departe este mister

din viata lui nu s-a gasit nici-o proba, nimic material, nimic palpabil.
Doar povesti in jurul focului
Scheletul unei ambarcatiuni  veche de 2000 de ani la kibutz Ghenosar, se zice ca ar fi fost vizitata de el...
Se zice...pe "se zice" s-a contruit o religie care a facut milioane si milioane de victime, a creat o tagma preoteasca , o turma de ascultatori smeriti,
Topicul este pe aria Ortodoxie.  Initiatorul a cerut o părere din punct de vedere ortodox.
Care e pozitia iudaica.... Poate incerci pe aria adecvata.

Edited by dan1980_25, 04 November 2018 - 14:54.


#11
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postdan1980_25, on 04 noiembrie 2018 - 14:52, said:


Topicul este pe aria Ortodoxie.  Initiatorul a cerut o părere din punct de vedere ortodox.


Este pozitie mea de nascut ortodox. botezat ortodox, nepracticant ortodox
Si care intelege ca otodoxia se datoreaza unui evreu revolutionar, un bun cunoscator a Cartii Sfinte si care a murit fara sa stie ce e aia crestin si crestinism......dar care a reusit involuntar sa creeze o secta a iudaismului

Edited by vio69a, 04 November 2018 - 15:09.


#12
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,289
  • Înscris: 06.07.2007
Botezul nu confera credinta.
Pozitia oficiala a teologiei ortodoxe e alta, in general cea din postul nr. 2 al acestui topic.

Edited by dan1980_25, 04 November 2018 - 15:14.


#13
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Atunci, daca vrei un raspuns ortodox, citeste-l pe Kazantzakis, singurul care a explicat logic de ce a trebuit sa fie rastignit. Pe scurt, trebuia sa cunoasca pe pielea Lui toate suferintele, placerile sii necazurile oamenilor, ca doar asa putea sa-i judece corect. Unul care nu stie ce inseamna foamea, nu poate pricepe de ce un flamand a furat o paine. Kazantzakis are si o carte, Ultima ispita a lui Iisus, exista si un film celebru facut dupa cartea lui.

#14
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,289
  • Înscris: 06.07.2007

View PostJaJe, on 04 noiembrie 2018 - 14:12, said:

Numai filozofi nu gasesc in astfel de thread-uri. Ce filozofie este in a discuta povesti imaginare?
Daca nu-ti place, ignora topicul.
Crezi ca ma doare in cosor de faptul ca esti ateu?
Bravo tie.

View Postrumegus, on 04 noiembrie 2018 - 15:16, said:

Atunci, daca vrei un raspuns ortodox, citeste-l pe Kazantzakis, singurul care a explicat logic de ce a trebuit sa fie rastignit. Pe scurt, trebuia sa cunoasca pe pielea Lui toate suferintele, placerile sii necazurile oamenilor, ca doar asa putea sa-i judece corect. Unul care nu stie ce inseamna foamea, nu poate pricepe de ce un flamand a furat o paine. Kazantzakis are si o carte, Ultima ispita a lui Iisus, exista si un film celebru facut dupa cartea lui.
Exista suficiente tratate de Hristologie.
Kazantsakis a fost crestin prin botez, ateu ulterior, dar fiind un admirator a lui Nietzsche se simt derapajele grosolane de la linia teologiei ortodoxe.
A scris bine dar nu poti sa-l iei ca etalon cu gandul ca inveti teologie autentica de la el. E cel mult un eretic, raspunsurile ortodoxe le-a pierdut pe parcursul timpului.

Edited by dan1980_25, 04 November 2018 - 15:26.


#15
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postdan1980_25, on 04 noiembrie 2018 - 15:13, said:

Pozitia oficiala a teologiei ortodoxe e alta,

Este o pozitie post eveniment, 200 de ani dupa evenimente cand nu mai erau martori, facuta in concilii si construita bucata cu bucata ca sa creeze un suport divin unei devieri de la religia iudaica.
Este facut acel minunat artificiu in care Emanuel, este rupt de originea pamanteasca, este facut copil neligitim lui Iosef logodnicu si ca sa fie si mai impresionant i se ataseaza un sfant duh.
Si asa monoteismul iudaic de care crestinismul a dorit fierbinte sa se distanteze, devine trinitate

View Postdan1980_25, on 04 noiembrie 2018 - 15:13, said:

Botezul nu confera credinta.
nici nu m-am laudat cu asta.....a fost fara voia mea

Crdinta mi-o ofera starea de bine in fata anumitor lucruri

Edited by vio69a, 04 November 2018 - 15:50.


#16
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Iarasi v-ati trezit certandu-va in lipsa  opinentului.Posted Image  Ce teapa v-a  tras....Posted Image

#17
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,289
  • Înscris: 06.07.2007

View Postvio69a, on 04 noiembrie 2018 - 15:49, said:

Si asa monoteismul iudaic de care crestinismul a dorit fierbinte sa se distanteze, devine trinitate


Tot monoteist e si crestinismul, dar nu iudaic.

View Postvio69a, on 04 noiembrie 2018 - 15:49, said:



Este o pozitie post eveniment, 200 de ani dupa evenimente cand nu mai erau martori, facuta in concilii si construita bucata cu bucata ca sa creeze un suport divin unei devieri de la religia iudaica.

M-ai inteles gresit. Eu nu am combatut intr-un fel credinta matale.
Am spus doar ca nu ai nici o treaba cu doctrina ortodoxa. Ca despre asata vorbim pe aria asta a forumului.
Ca e buna, ca e mincinoasa... Conteaza mai putin.

Edited by dan1980_25, 04 November 2018 - 16:21.


#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,662
  • Înscris: 07.02.2003

View PostYourFan, on 04 noiembrie 2018 - 14:10, said:

Topic cu risc ridicat de ''filosofeli'' Posted Image
Si batut campii cu personaje idealizate Posted Image

Edited by andreic, 04 November 2018 - 16:23.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate