Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

O lună artificială ar urma să înlocuiasă iluminatul stradal într-un oraș din China

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#55
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,684
  • Înscris: 15.06.2007

View Postvrajitoruldinoz, on 19 octombrie 2018 - 18:30, said:




In cazul asta va fi similar cu statia spatiala. Probabil o sa faca citeva rotatii in 24 de ore si o sa aunga seara deasuprea aceluiasi loc, dar o sa zboare foarte repede si nu o sa stea prea mult in soare. Din cauza asta nici nu au putut alege un oras in nord unde e diferenta mare intre apusul soarelui vara si iarna si ai nevoie de lumina la ore foarte diferite.
eu mi-am imaginat o orbita geostationara, care ar fi insemnat 300000km distanta de pamant..

#56
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,661
  • Înscris: 02.10.2009
Cum am spus, e foarte  complicat si ineficient, dar cred ca e vorba mai degraba de incercat adancimea marii cu degetul. Problema de PR si politica.
Din partea mea, sa o faca, ba sa faca 10 din astea, sunt banii lor si daca e sa-i arunce, n-au decat.
Si asa au prea multi.

#57
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,205
  • Înscris: 01.10.2009
O idiotenie. Strica tot romantismul peisajului.

#58
zut1

zut1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 18.02.2018
Un satelit cu o oglinda care concetreaza destula lumina pe un parc fotovoltaic cred ca o sa fie rentabila, cred ca Chinezi asta testeaza.

#59
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,259
  • Înscris: 05.06.2002
nope. nu-i deloc rentabila. urcarea oglinzii pe orbita geostatinara si operarea lui ulterioara costa o groaza si te ajuta sa in plus doar sa produci ceva curent noaptea. mult mai renatbil e sa maresti ceva puterea acelui parc fotovoltaic si sa gasesti o solutie sa stochezi energia produsa ziua ca sa o ai disponibila noapte.

#60
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,262
  • Înscris: 29.12.2006

View PostVeverita_8, on 18 octombrie 2018 - 20:28, said:

O lună artificială ar urma să înlocuiasă iluminatul stradal dintr-un oraş din sudul Chinei, lumina satelitului care ar urma să fie lansat deasupra regiunii fiind de opt ori mai puternică decât cea reală.

Ca un satelit să "stea" deasupra unei regiuni, acesta trebuie să fie pe o orbită geostaţionară, adică la distanţă de aproximativ 36 000 de kilometri de Pământ. Restul sateliţilor care se rotesc în jurul Terrei, precum Staţia Spaţială Internaţională, sunt la o înălţime de circa 400 de kilometri, şi fac zilnic 16 tururi în jurul planetei, că altfel ar pica pe noi.

Am menţionat Staţia Spaţială Internaţională, deoarece e cel mai mare corp artificial ce se roteşte în jurul Pământului, cum spuneam, de 16 ori pe zi, şi cu toate astea, nu se poate zări bine decât cu un telescop, deşi, dacă aerul e foarte curat, se poate vedea şi cu ochiul liber. Apropos de asta, sateliţii se pot uneori vedea noaptea: sunt acele mici lumini albe care se deplasează rapid pe cer.

Staţia Spaţială Internaţională are dimensiunile aproximativ ale unui teren de fotbal (109 m lungime şi 73 lăţime), şi a costat 100 de miliarde de dolari în 1998, şi abia i se văd reflexiile panourilor solare. Luna are un diametru de circa 4 500 de kilometri.

#61
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,766
  • Înscris: 21.06.2016

View PostXORIAN_L, on 20 octombrie 2018 - 12:00, said:

O idiotenie. Strica tot romantismul peisajului.

Ai vazut vreodata peisajul urban industrial chinezesc?

View Postlupini, on 20 octombrie 2018 - 19:27, said:


Ca un satelit să "stea" deasupra unei regiuni, acesta trebuie să fie pe o orbită geostaţionară, adică la distanţă de aproximativ 36 000 de kilometri de Pământ.

Nu, nu trebuie, trebuie numai sa revina la ora potrivita asupra locului potrivit.
Cu alte cuvinte trebuie sa faca un numar intreg de rotatii in 24 de ore.

View Postlupini, on 20 octombrie 2018 - 19:27, said:

Staţia Spaţială Internaţională are dimensiunile aproximativ ale unui teren de fotbal (109 m lungime şi 73 lăţime), şi a costat 100 de miliarde de dolari în 1998, şi abia i se văd reflexiile panourilor solare. Luna are un diametru de circa 4 500 de kilometri.

Evident vorbim de o suprafata mult mare (multi km2, zeci poate) dintr-o folie metalizata foarte subtire.

#62
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,259
  • Înscris: 05.06.2002
Statia spatiala nu-i foarte vizibila noatea si din cauza ca nu are panourile solare astfel orientate incat sa reflecte lumica catre punctul tau de observatie de pe pamant. Dar chiar daca le-ar avea indreptate asa, probabil ca s-ar vedea ca cea mai stralucitoare stea de pe cer (asta doar pe locul de pe pamant unde reflecta lumina) nu ar si face cat de cat lumina in acel loc.

Oglinda asta ar trebui sa aiba orbita geostationara sau sa faca putine rotatii pe zi in jurul pamantului, ca la 16 rotatii (o rotatie completa la fiecare 1:30 ore) nu sta deloc mult deasupra locului care ai dori sa-l luminezi.

Edited by Fane, 21 October 2018 - 00:28.


#63
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,150
  • Înscris: 04.02.2011
Chinezii investesc în viitor. Da, acum nu e rentabil. Dar când va fi, vor fi pregătiți. Noi vom fi un fel de periferie tehnologică.

#64
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,259
  • Înscris: 05.06.2002
chinezii investesc in imagine.

#65
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,766
  • Înscris: 21.06.2016
Nu e nici un motiv sa fie vreodata rentabil, ba din contra rentabilitatea o sa scada.
E doar marketing si exercitii tehnologice.

#66
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,259
  • Înscris: 05.06.2002
china are renumele ca produce ieftin si prost. vor sa demonstreze ca sunt capabili sa faca high tech. cam ce ar putea sa faca ei astfel incat sa ajunga la stiri si publicitatea sa fie garantata?

#67
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,766
  • Înscris: 21.06.2016
Nu high tech ca high tech fac pentru toata lumea acum... ei vir sa arate ca pot sa faca high tech de capul lor, nu pe proiectele altora.
E, si daca esti un regim dictorial, umfla pipeptul la popor si miriie mai putin. Si Putin face d-astea din aceleasi motive.

#68
gabiz_ro

gabiz_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 04.05.2004
Pe langa asta mai testeaza si principiile unei vele solare.
Poate nici nu mai are nevoie de combustibili,datorita efectului de vela solara.

#69
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,259
  • Înscris: 05.06.2002
gabiz, sti de ce are nevoie combustibil un asemenea satelit artificial? ca el odata pus pe orbita sta acolo singur, la fel cum luna sta pe orbita ei fara motoare si combustibil. iar vela solara sti cam la ce e buna?

#70
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,766
  • Înscris: 21.06.2016
La pus doi de i in stii? :D

#71
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,259
  • Înscris: 05.06.2002
asta-i o chestie pt stiutori. :P :)

#72
gabiz_ro

gabiz_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 04.05.2004
Nu stiu daca stiu.
Totusi e un aspect ce nu cred ca este neglijat,la o suprafata de cine stie cat e posibil sa fie infuentata,iesind o mica vela solara.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate