Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Hidroizolatie: membrana bituminoasa de 2kg/mp versus 4kg/mp

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Urmeaza sa hidroizolez un subsol pe exterior. Am vorbit cu cativa contractori. Toti au zis ca membrana bituminoasa de 2kg/mp nu e buna si ca ar trebui sa pun de 4kg/mp. Dar cand i-am intrebat de ce, nu mi-au dat un raspuns clar. Doar ca e mai buna aia si nu e buna ailalta. Ca e mai rezistenta, si cam atat.

Mentionez ca pun deasupra si membrana de plastic cu crampoane, ptr protectie mecanica (ptr ca apoi o sa torn de sus pietris cu galetile, de jur imprejur)

Asa ca acu intreb si eu aci... De ce n-ar fi buna hidroizolatia de 2kg/mp?

#2
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 21.10.2006
E mai subtire. LOGIC.
De ex - cand torni pietris cu galetile - posibilitatea de a rupe folia este mai mare.

#3
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
pai oamenii tocmai ce ti-au zis: e mai rezistenta. si tine cont de o chestie, pe aia nu o mai poti inlocui, nu este cum e pe bloc, sa mai pui un strat peste 10 ani.

#4
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,413
  • Înscris: 08.02.2011
Banuiesc faptul ca si profitul lor e mai mare la aia de 4, dar nu incape indoiala ca e mai buna aia.

#5
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Ref la rezistenta momentana, nu incape indoiala ca e. Dar asta nu prea ma incalzeste cu nimic: o pun, asez peste ea membrana cu crampoane, torn pietris si asa ramane., in veci...
Insa la rezistenta in timp nu ar avea ce sa se intample, ptr ca e sub pamant, deci... cum sa se strice?
Zona e cu acceleratii mici la cutremure (Transilvania)

E si diferenta de pret, la 70-80mp se cunoaste; plus ca trebuie s-o transport cale de 50km si masinutza mea nu vrea mai mult de 4-500 de kile.

#6
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 21.10.2006
bun asa.
cumpara la 2kg/mp.

banii tai. viata ta.

esti hotarat. nu stiu de ce ai mai intrebat pe forum.

Toata lumea iti zice sa cumperi la 4kg/mp... dar tu nimic, batman batman...

Edited by djxhouse, 05 October 2018 - 16:55.


#7
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 djxhouse, on 05 octombrie 2018 - 16:05, said:

E mai subtire. LOGIC.
De ex - cand torni pietris cu galetile - posibilitatea de a rupe folia este mai mare.
A zis ca pune si cu crampoane deci nu se rupe nimic !!

Dpmdv , mai bine pui de 2kg/mp si o termosudezi , apoi pui cea cu crampoane si cand torni pietrisul nu uita sa bagi si minim un dren !

 djxhouse, on 05 octombrie 2018 - 16:49, said:

bun asa.
cumpara la 2kg/mp.

banii tai. viata ta.

esti hotarat. nu stiu de ce ai mai intrebat pe forum.

Toata lumea iti zice sa cumperi la 4kg/mp... dar tu nimic, batman batman...
Care toata lumea in afara de tine ?
Bai daca sunteti tabula rasa nu va bagati sa postati tampenii sa va creasca ratingul Posted Image

 addysoftware, on 05 octombrie 2018 - 15:59, said:

Toti au zis ca membrana bituminoasa de 2kg/mp nu e buna si ca ar trebui sa pun de 4kg/mp. Dar cand i-am intrebat de ce, nu mi-au dat un raspuns clar. Doar ca e mai buna aia si nu e buna ailalta. Ca e mai rezistenta, si cam atat.


Ti-o zis asa ca ar fii mai usor de lucrat pt ei ( fara atentie , stil fuserai ) . Eu la o casa am carton asfaltat de 40 de ani si n-o patit nimic ( nu am infiltratii in beci ) !

Edited by Baxon, 05 October 2018 - 17:01.


#8
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
ptr ca vreau sa stiu: daca aia de 2kg/mp nu e buna, atunci de ce mai exista in magazin?

Dren exista deja la baza fundatiei minus 10-15 cm, teava portocalie gaurita pe dedesubt din 15 in 15 cm cu gauri de 8mm si acoperita cu geotextil si avand ceva pietris si dedesubt si deasupra (dar ala de deasupra e cam compromis, ca a picat argila (multa) peste el; am dat-o afara cu lopata dar tot mai e destula...

#9
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Am gasit (in cele din urma) un comentariu la aceste produse. Te pune pe ganduri...

"Am achiziționat acest produs de la ..... Se crapă, armatura este ca și inexistentă (se rupe foarte ușor ), este foarte subțire și costă foarte mult în raport cu calitatea. Nu recomand acest produs."

#10
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Mesterii is smecheri ( dar multi care habar nu au zic ca stiu ei ce stiu .. stiu pe dracu ) , au cerut membrana groasa ca sa le fie lor lucru usor si sa o lipeasca in puncte nu sa o termosudeze pe toata suprafata ca vezi dom'ne ca oricum preseaza umplutura Posted Image .
Indiferent de care iei sa stai de ei sa o termosudeze ca si pe suprafetele plane , cu flacara pe toata latimea . daca fac chestia asta si un carton asfaltat simplu ti-ar fii de ajuns . Problema e ca mesterii is puturosi si fac lucrari de mantuiala de aceea si cererea sa fie mai groasa mai scumpa etc sa fie ei siguri ca o pot lipi fara sa acorde atentie lucrarii . La o adica si un strat pensulat de dispersie bituminoasa ti-e suficient daca pui si membrana cu crampoane ...
N-ar strica inca un dren la 1m deasupra primului !

Edited by Baxon, 05 October 2018 - 18:13.


#11
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 addysoftware, on 05 octombrie 2018 - 17:19, said:

ptr ca vreau sa stiu: daca aia de 2kg/mp nu e buna, atunci de ce mai exista in magazin?

Dren exista deja la baza fundatiei minus 10-15 cm, teava portocalie gaurita pe dedesubt din 15 in 15 cm cu gauri de 8mm si acoperita cu geotextil si avand ceva pietris si dedesubt si deasupra (dar ala de deasupra e cam compromis, ca a picat argila (multa) peste el; am dat-o afara cu lopata dar tot mai e destula...

Pai vezi tu , problema se pune la aplicarea ei .
Este greu de pus in opera se topeste rapid , e greu de controlat temperatura de sudare  si e fragila
De obicei este buna peste un alt strat de carton  nu direct pe beton care avind o masa termica mare nu faci o lipitura corecta cu 2 mm de carton incins

Edited by ciine, 05 October 2018 - 18:15.


#12
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

 ciine, on 05 octombrie 2018 - 18:12, said:

...Este greu de pus in opera se topeste rapid , e greu de controlat temperatura de sudare  si e fragila
..... nu direct pe beton care avind o masa termica mare nu faci o lipitura corecta cu 2 mm de carton incins
Aha. Iata niste explicatii mai logice, in special ultima.
Deci mai bine mai dau ~300 lei totusi.
Apropo. Betonul e foarte poros, ca sunt boltari, nu masa compacta. Ce sa fac, ca amorsa intra cu tonele in ala. Am incercat anul trecut sa fac ceva. Sa mai folosesc amorsa? Nu pare a avea vreeun efect. La incercare nu se lipea membrana deloc pe amorsa (bine, am incercat eu, nu meseriasi...).

 Baxon, on 05 octombrie 2018 - 18:10, said:

..au cerut membrana groasa ca sa le fie lor lucru usor si sa o lipeasca in puncte nu sa o termosudeze pe toata suprafata ca vezi dom'ne ca oricum preseaza umplutura
Indiferent de care iei sa stai de ei sa o termosudeze ca si pe suprafetele plane , cu flacara pe toata latimea . daca fac chestia asta si un carton asfaltat simplu ti-ar fii de ajuns .... La o adica si un strat pensulat de dispersie bituminoasa ti-e suficient daca pui si membrana cu crampoane ....
Cam ai dreptate...

#13
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 addysoftware, on 05 octombrie 2018 - 18:25, said:

Aha. Iata niste explicatii mai logice, in special ultima.
Deci mai bine mai dau ~300 lei totusi.
Apropo. Betonul e foarte poros, ca sunt boltari, nu masa compacta. Ce sa fac, ca amorsa intra cu tonele in ala. Am incercat anul trecut sa fac ceva. Sa mai folosesc amorsa? Nu pare a avea vreeun efect. La incercare nu se lipea membrana deloc pe amorsa (bine, am incercat eu, nu meseriasi...).
Nu e bine pe beton poros  hidroizolatia se face pe beton finisat sau pe sapa finisata compacta Se face cind este cald afara pt o aderenta usoara la suport.
In cazul tau  nu stiu ce sa zic , e cam risipa  ce faci tu , este mai indicat o amorsa pe baza de smoala sau smoala topita intinsa  pe toata suprafata dupa care se poate lipii foarte usor inclusiv membrana de 2mm
Calculeaza cum iesi cu o sapa finisata cu asa zisul  elicopter.
Daca e vorba de perete vertical  din boltari  acesta trebuie obigatoriu tencuit cu armatura  dupa care aplici hidroizoilatie , termoizolatie ,  protectie si drenaj

Edited by ciine, 05 October 2018 - 18:41.


#14
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

 ciine, on 05 octombrie 2018 - 18:32, said:

Daca e vorba de perete vertical  din boltari  acesta trebuie obigatoriu tencuit cu armatura  dupa care aplici hidroizoilatie , termoizolatie ,  protectie si drenaj
Termoizolatie nu trebuie, ca il vreau beci "rece". Casa va fi supertermoizolata, inclusiv fata de beci. Nu vor exista nici punti termice.
De ce ar trebui neaparat tencuiala? Ar fi o cheltuiala suplimentara foarte mare.

 ciine, on 05 octombrie 2018 - 18:32, said:

Se face cind este cald afara pt o aderenta usoara la suport.
Nu pot astepta, inchiderea sapaturilor imi e obligatorie inainte de ploile de toamna asta, altfel se surpa malurile.

 ciine, on 05 octombrie 2018 - 18:32, said:

smoala topita intinsa  pe toata suprafata dupa care se poate lipii foarte usor inclusiv membrana de 2mm
Solutia ar fi excelenta, dar cine ar putea s-o faca? si cu ce utilaj? sunt totusi vreo 70-80 mp..

#15
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Ti-am zis ca o dispersie bituminoasa ar fi mai ok . Membrana bituminoasa e greu de lucrat cu ea vertical daca nu ai o suprafata perfecta ( fina ) .In acest caz ( nu ai zis ca e din boltari ) nefiind beton armat turnat iti recomand sa dai cu dispersie bituminoasa , 2 straturi si apoi pui membrana cu crampoane care se va lipi efectiv de al doilea strat . Eu asa as proceda .
Un ex :

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   150.41K   13 downloads

Edited by Baxon, 05 October 2018 - 18:59.


#16
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 addysoftware, on 05 octombrie 2018 - 18:50, said:

Termoizolatie nu trebuie, ca il vreau beci "rece". Casa va fi supertermoizolata, inclusiv fata de beci. Nu vor exista nici punti termice.
De ce ar trebui neaparat tencuiala? Ar fi o cheltuiala suplimentara foarte mare.

Nu pot astepta, inchiderea sapaturilor imi e obligatorie inainte de ploile de toamna asta, altfel se surpa malurile.

Solutia ar fi excelenta, dar cine ar putea s-o faca? si cu ce utilaj? sunt totusi vreo 70-80 mp..

Vezi tu , toata treaba trebuia bine planificata ,  din timp
Este nevoie de tencuiala armata pt a face fata la presiunea exercitata de  panant , pe care ar trebui sa o calculezi initial , dar si pt a aplica corect hidroizolatia.
Daca vrei racoare in beci  , atunci solutia e sa acoperi toata construcria cu piatra  care inglobeaza aer , dovedit stintific ca tine racoare

#17
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
da, boltarii au fost o alegere extrem de proasta, pe care daca as putea da timpul inapoi...
Imi poti recomanda un anumit tip de dispersie? in privat eventual, sa nu se zica de reclama.

 ciine, on 05 octombrie 2018 - 19:03, said:

Vezi tu , toata treaba trebuia bine planificata ,  din timp....
A fost planificata. De opt ani fac proiectele. De trei veri am inceput-o.
Nu se gaseste forta de munca in zona, cu chiu cu vai am facut ce am facut. Nici cu firme n-am avut succes (ca sa nu ma intrebi de ce nu am apelat la o firma)
detalii aici

#18
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 addysoftware, on 05 octombrie 2018 - 19:07, said:

da, boltarii au fost o alegere extrem de proasta, pe care daca as putea da timpul inapoi...
Imi poti recomanda un anumit tip de dispersie? in privat eventual, sa nu se zica de reclama.

Omule nu te chitri ca o sa-ti  para rau , pune mana si trage-i o tencuiala  cu armatura  , de preferat  mecanizat din ciment cu aditiv de  stopare capilaritatii .
Beciul trebuia turnat direct din beton armat , nu te juca cu presiunea exercitata de sol

Edited by ciine, 05 October 2018 - 19:15.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate