Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Minciuni si manipulare enel

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
baser

baser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 27.03.2018
diferentele dintre furnizori sunt imense, si le poti verifica acum la https://www.conso.ro...ie-electrica/da

La factura pentru 200 KWh lunari, diferentele intre cel mai ieftin furnizor de energie si ENEL sunt  de  135 lei lunar ceea ce inseamna peste  1500 lei diferenta anuala la facturi
pentru exact acelasi consum de energie !

Sa ma mut de la Enel a fost cel mai bun lucru pe care l-am facut in acest an !

#20
varzeanu

varzeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 21.01.2006

 baser, on 15 iulie 2019 - 08:25, said:

diferentele dintre furnizori sunt imense, si le poti verifica acum la https://www.conso.ro...ie-electrica/da

La factura pentru 200 KWh lunari, diferentele intre cel mai ieftin furnizor de energie si ENEL sunt  de  135 lei lunar ceea ce inseamna peste  1500 lei diferenta anuala la facturi
pentru exact acelasi consum de energie !

Sa ma mut de la Enel a fost cel mai bun lucru pe care l-am facut in acest an !

Daca ce zici tu e adevarat inseamna ca la ceilalti e gratis curentul. Consumul meu lunar este intotdeauna peste 200 kwh iar facturile nu au depasit niciodata 125 lei.

#21
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,419
  • Înscris: 16.03.2011

 varzeanu, on 15 iulie 2019 - 11:26, said:



Daca ce zici tu e adevarat inseamna ca la ceilalti e gratis curentul. Consumul meu lunar este intotdeauna peste 200 kwh iar facturile nu au depasit niciodata 125 lei.
cam asta e pretul,aprozimativ 0,70 bani kw,mici diferente

#22
baser

baser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 27.03.2018
reglementat este undeva aproape de 0.4 lei cu tot cu TVA.

la "piata libera" adica pe-astia pe care i-au prostit agentii de vanzarii, este intre 0.7 lei si 1 leu cu tot cu TVA pe kwh

#23
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
E foarte mult. Treceti pe piata reglementata. Eu mai am vreo 4 luni de contract si cred ca ma mut si eu pe reglementata.

#24
baser

baser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 27.03.2018
stii ca vor incerca sa te descurajeze cu orice pret ?

Edited by baser, 21 July 2019 - 20:05.


#25
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,419
  • Înscris: 16.03.2011

 Kres, on 21 iulie 2019 - 19:53, said:

E foarte mult. Treceti pe piata reglementata. Eu mai am vreo 4 luni de contract si cred ca ma mut si eu pe reglementata.
acum cat platesti?

#26
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 NFS01, on 25 iulie 2019 - 15:38, said:

acum cat platesti?

0,20 lei abonament cu 0,205 lei/kwh dar mai am vreo 2-3 luni de contract. Adica vreo 72 lei pe 120 kwh.

Ma gandesc sa trec in reglementata daca noul tarif va fi mare, si sigur va fi, cu acesti escroci.

Edited by Kres, 25 July 2019 - 15:43.


#27
mstanciu

mstanciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 24.04.2007
De 5 luni am schimbat contractul (trecut inapoi la piata reglementata). Contul myEnel are 5-6 ani, si nu s-a schimbat nici titular, nici email, nici adresa locului de consum.

Cu toate astea pot vedea indexul si consumul numai pentru ultimul contract (de 5 luni). Facut sesizare la Enel (email), raspuns ca nu se mai poate vedea dinainte.
Voua tot asa vi s-a intamplat cand ati schimbat contractul (sa zicem in ultimele 12 luni, dupa intrarea in vigoare a GDPR)?

#28
baser

baser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 27.03.2018
pe contul myEnel mai mult iti face reclama sa deschizi sau sa cumperi si mai multe servicii de la enel.

in materie de analytics si detaliere factura, myEnel e zero barat.

eu am renuntat la myEnel, e doar spam si haos

#29
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 mstanciu, on 25 iulie 2019 - 15:58, said:

De 5 luni am schimbat contractul (trecut inapoi la piata reglementata). Contul myEnel are 5-6 ani, si nu s-a schimbat nici titular, nici email, nici adresa locului de consum.

Cu toate astea pot vedea indexul si consumul numai pentru ultimul contract (de 5 luni). Facut sesizare la Enel (email), raspuns ca nu se mai poate vedea dinainte.
Voua tot asa vi s-a intamplat cand ati schimbat contractul (sa zicem in ultimele 12 luni, dupa intrarea in vigoare a GDPR)?

Nu, dar n-am schimbat contractul, doar pretul a fost mai mare.

#30
baser

baser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 27.03.2018
trebuie sa schimbi contractul.

sunt 80 de furnizori de energie, foarte multi dintre ei mult mai ieftin decat enel

#31
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Dar daca ai vreo problema, pe cine suni?
Pe Enel sau pe cel cu care ai facut contractul?
Si daca il suni pe cel cu care ai facut contractul, el ce va face?
Va veni el la interventie, se va sui el pe stalp?
Ma indoiesc, infrastructura este a Enelul-ui iar intermediarii nu au voie sa se atinga de ea.
La un apartament normal, de exemplu, 3 camere eu, vara, cu tot cu aer platesc 150.
Fara aer vine vreo 65 curentul.
Cata economie fac trecand la un intermediar din asta?
Clar, nu 1500 pe an, cum spunea cineva mai sus.
Ma rog, daca ai vreo fabrica, ceva in apartament, asta e altceva.

Edited by Groh, 26 July 2019 - 14:03.


#32
iuli0078

iuli0078

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 28.01.2016
Si eu ma numar printre cei țepuiți in numele Enel-ului .
Prin martie am primit un telefon de la Enel (asa ziceau ei) in care ziceau ca trebuie sa schimb contractul de energie electrica ,pentru ca vechile contracte trebuiesc reinoite obligatoriu.

Tot in aceasi luna ma trezesc cu un tip la usa , imi zice ca este de la Enel si se ocupa de contracte si ca sa nu mai bat drumul pana la sediu, pentru inchieiera noului contract ,daca sunt de acord sa facem noul contract pe loc. A specificat ca este obligatoriu sa se faca noile contracte . Am fost de acord , a facut un nou contract iar la sfarsit a atasat o foaie : Enel FIx Asigurat prin care am vazut ca este trecut : 0.53 lei/zi (abonament/32 lei la 2 luni  ) si 0.299 lei/kwh , respectivu cu contractele ,a zis ca nu o sa platesc factura mai mult decat inainte , am luat-o de buna ,am semnat si a plecat .

La urmatoarea factura ma trezesc cu aproximativ 60 lei mai mult decat plateam inainte ,la aceeaiasi cantitate inainte plateam 120 lei acum 180 lei , si la urmatoarea la fel ,dupa care am fost la sediul Enel, sa vad motivul pentru care platesc mai mult , acestia stiau ca contractul a fost semnat la domiciliu ,dar nu stiau sau se faceau ca nu stiau, ca cei care sunt trimisi pe teren ,sunt instruiti sa minta clienti pe fata doar ca sa semneze cat mai multe contracte . Am facut o sesizare sa revin la vechiul contract ,acum vedem cum re rezolva ca altfel timp de 12 luni nu pot modifica contractul .

Atentie mare la persoanele care vin la domiciliu in numele Enel-ului sa faca noi contracte , chiar daca acestia au treba cu Enel-ul si pot incheia contracte ,va recomand sa ii evitati pentru ca sunt multi tepari printre ei , interesul lor este sa incheie cat mai multe contracte si ca sa-si atinga scopul apeleaza la minciuna si dezinformarea clientului .
In cazul meu prima minciuna a fost ca este obligatoriu (in realitate nu este obligatoriu) sa schimb contractul si a doua ca la noul contract o sa fie la fel ca cel vechi si nu o sa platesc nimic in plus (in realitate platesc cu 60 lei mai mult) .

Edited by iuli0078, 21 November 2019 - 18:23.


#33
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
60 de lei in plus e cam mult! Chiar enorm 50%! Compara facturile si vezi unde este marea diferență! Asta ca sa stim si noi la ce sa fim mai atenti cand vrem sa schimbam furnizorul.

Edited by pustiu_22, 30 November 2019 - 10:00.


#34
iuli0078

iuli0078

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 28.01.2016
Diferenta de bani este data de noul contract, care se numeste Enel Fix Asigurat , in acest contract cu toate ca nu scrie explicit pe nici o factura si nici excrocul care a venit la usa din partea Enel nu a pomenit ceva se plateste in plus aproximativ 60 lei la 2 luni .

Am vazut zilele trecute la cineva o factura de 200 kw ,platea pentru ea aproximativ 120 lei , eu pentru aceeasi cantitate platesc 190 lei ,doar pentru ca am Enel FIx Asigurat.

Se plateste in plus o asigurare ,care in contract scrie clar ca este gratuită, dar cand vine factura se observa clar ca este japca curată.

In acest contract : Enel FIx Asigurat specifica :

1. Pretul abonamentului : 0.53 bani /zi ( aproape 32 lei pe 2 luni , la cat vine factura)
2.Pretul pe KW/h  : 0.299 lei (60 lei la 200kw/h)
In total la 200kw se plateau in ce scriau ei sa iti ia ochiul : 92 lei

Mai jos scrie : Preturile nu contin accize ,taxe si componente regementate si de la 92 lei  se ajunge la aproximativ 190 lei .
O firma serioasa , trebuie sa scrie pretul final in contract ,atata timp cat scrie clar ca timp de 12 luni , atat valoarea abonamentului cat si pretul energiei electrice raman neschimbate ,
ar trebui sa scrie pretul final al abonamentului si pretul final al KW/h .
Cum ar fi ca cei de la Vodafone sa imi zica ca daca inchei un contract nou o sa platesc 30 lei pe luna si cand vine factura ma trezesc cu 40 lei. Doar ca Enel isi permit sa pacaleasca clienti ca nu se leaga nimeni de ei si pana la urma sunt italieni , nu ii invatam noi pe ei cum se fac manevrele.

Din pacate nu sunt singurul tepuit ,mai sunt destui , cel putin cat am stat la coada mai erau inca 2 persoane in situatia mea .

Cei de la Enel nu sunt fraieri , poti renuta la actual contract  daca faci o cerere scrisa ,dar te trezesti ca platesti in plus 80 lei (in cazul meu) pentru : penalitate denuntare anticipata Enel Asistenta.

Deci cum o dai tot Enel iese in castig , daca aduna intr-un un an 10.000 de clienti care vor sa renunte la contractele cu preturi umflate ,castiga odata din cele cateva luni pana se hotaraste clinetul sa renunte la contract si a doua oara din taxa de inchidere inainte de terman a contractului.

Am mai vazut azi o magarie Enel , am dat telefon de 2 ori cu numere diferite dar acelasi cod eneltel ,prima data am asteptat 30 minute , a doua oara 15 minute si nu a raspuns nimeni , cum am format codul eneltel a lui fratimiu in 3 minute au raspuns ,la fel cum imi raspundeau si mie inainte , tind sa cred ca au in baza de date coduri eneltel cu clenti care au facut diferite sesizari la ei si ii pune in apel in asteptare toata ziua doar ca sa nu vorbeasca cu ei.

Mai jos aveti o copie dupa anexa contractului valabil pana pe 30 aprilie 2019 si anume : Enel Fix Asigurat , de care trebuie sa va feriti . Daca va dau bani afara din casa puteti face acest contract,probabil ca nu sau schimbat multe din aprilie.

Attached Files


Edited by iuli0078, 04 December 2019 - 20:36.


#35
iuli0078

iuli0078

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 28.01.2016
Nu am mai apucat sa editez dar uitasem sa trec pretul real platit pe kw/h

1. ultimile 2 facturi ale vechiului contract  : 0,644 lei /kw.h
2.prima factura umflata                               0.942 lei/kw/h
3.a doua factura umflata                             1,037 lei/kw/h
4.ultima factura                                           1,059 lei kw/h   , deci la Enel Fix Asigurat este aproximativ 1 leu /kw/h.

Edited by iuli0078, 04 December 2019 - 21:27.


#36
bezdek

bezdek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 04.07.2010
La ultima factură am plătit 86 de lei pe 130kw.Enel fix online reînnoit in august.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate