Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Minciuni si manipulare enel

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Ma suna de la enel sa imi prezinte o noua oferta. Vor sa semnez un nou contract prin care pretul va fi de 20 si ceva de bani per kW fara taxe. In momentul ala am oprit-o si i-am spus ca, daca vrea sa mai continuam discutia sa imi spuna costul final per kW. "Pai in momentul de fata platiti 55-60 bani (parca asa mi-a zis) iar daca semnati noul contract veti plati 70 (cifra exact nu o mai stiu dar era in jur de 70)". In clipa aia mi-a sarit mustarul. La inceput ma ia cu "sa va prezint o noua oferat avantajoasa fata de ce platiti in momentul de fata) ca mai apoi sa aflu ca de fapt voi plati mai mult daca semnez. M-am luat de ea. Raspunsul a fost sec: "Pai noi va blocam pretul la ~70 bani per kW pt 1 an. Piata va deveni una libera astfel ca pretul poate sa explodeze. "

Edited by MembruAnonim, 22 September 2018 - 01:29.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,151
  • Înscris: 07.02.2003
E veche, umbla demult cu schimbari de contracte. Vezi ca au simulator pe site, unele sunt chiar avantajoase, ala online de ex... vezi ca desi poate parea mai scump kwh nu mai platesti rezervarea sau alte smecherii... atat ca sa nu iei la pachet si prostia aia cu lucrari de urgenta in casa la prize etc... ca nu are rost  da te taxeaza lunar.

Edited by andreic, 22 September 2018 - 01:23.


#3
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,246
  • Înscris: 24.02.2017
Deci trebuie sa ne asteptam toti la telefoane din astea ? Bine ca stiu .....

#4
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017
Ai auzit de ANPC (Autoritatea națională pentru protecția consumatorului) ?

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
N-am semnat nimic. Doar incearca sa te prosteasca pe fata.

Nu stiu daca in contract este specificat pretul final. Desi ma indoiesc. Este specificat pretul per kW fara alte taxe adaugate de catre stat (certificate verzi etc).

Edited by MembruAnonim, 22 September 2018 - 06:02.


#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostMembruAnonim, on 22 septembrie 2018 - 01:03, said:

Ma suna de la enel sa imi prezinte o noua oferta. Vor sa semnez un nou contract prin care pretul va fi de 20 si ceva de bani per kW fara taxe. In momentul ala am oprit-o si i-am spus ca, daca vrea sa mai continuam discutia sa imi spuna costul final per kW. "Pai in momentul de fata platiti 55-60 bani (parca asa mi-a zis) iar daca semnati noul contract veti plati 70 (cifra exact nu o mai stiu dar era in jur de 70)". In clipa aia mi-a sarit mustarul. La inceput ma ia cu "sa va prezint o noua oferat avantajoasa fata de ce platiti in momentul de fata) ca mai apoi sa aflu ca de fapt voi plati mai mult daca semnez. M-am luat de ea. Raspunsul a fost sec: "Pai noi va blocam pretul la ~70 bani per kW pt 1 an. Piata va deveni una libera astfel ca pretul poate sa explodeze. "

Ti-a prezentat pretul corect, la cat e pe piata. Preturile la energie si gaze au crescut in ultimii 2 ani de dracii le-au luat.. asa ca "oferta" aia chiar e de actualitate.
Pretul la contractele reglementate se modifica de la luna la luna.. asa ca ENEL si-a facut niste calcule si a facut o oferta anuala "negociata" (fals spus, ca n-au negociat cu nimeni) cu cativa banuti sub aceste preturi reglementate, asa ca daca treci la noul contract "negociat", economia la factura este de numai 2-3 lei (cum spuneam preturile au fost reglate din condei).

View PostBogotta, on 22 septembrie 2018 - 05:43, said:

Deci trebuie sa ne asteptam toti la telefoane din astea ? Bine ca stiu .....

Numai cei care au ramas pe vechile contracte cu preturi reglementate primesc astfel de telefoane sau de vizite la domiciliu din parte agentilor de vanzari ENEL.

View PostMembruAnonim, on 22 septembrie 2018 - 06:01, said:

N-am semnat nimic. Doar incearca sa te prosteasca pe fata.

Nu stiu daca in contract este specificat pretul final. Desi ma indoiesc. Este specificat pretul per kW fara alte taxe adaugate de catre stat (certificate verzi etc).

Ba da. Pretul ala de 0.7 lei /kw include cam tot, cu exceptia abonamentului care e de 0.19-0.20 lei /zi fara TVA.  
Asa sunt preturile in prezent - foarte mari la energie.  Incalzirea globala musca din buzunar in fiecare vara iar iarna, RADETU ne mananca.

Edited by rosix, 22 September 2018 - 06:50.


#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostMembruAnonim, on 22 septembrie 2018 - 01:03, said:

Ma suna de la enel sa imi prezinte o noua oferta. Vor sa semnez un nou contract prin care pretul va fi de 20 si ceva de bani per kW fara taxe. In momentul ala am oprit-o si i-am spus ca, daca vrea sa mai continuam discutia sa imi spuna costul final per kW. "Pai in momentul de fata platiti 55-60 bani (parca asa mi-a zis) iar daca semnati noul contract veti plati 70 (cifra exact nu o mai stiu dar era in jur de 70)". In clipa aia mi-a sarit mustarul. La inceput ma ia cu "sa va prezint o noua oferat avantajoasa fata de ce platiti in momentul de fata) ca mai apoi sa aflu ca de fapt voi plati mai mult daca semnez. M-am luat de ea. Raspunsul a fost sec: "Pai noi va blocam pretul la ~70 bani per kW pt 1 an. Piata va deveni una libera astfel ca pretul poate sa explodeze. "
Trebuia sa-i intrebi "de la care Enel", ca s-au inmultit enelurile false intr-o veselie. La fel ca si Eon-gaz. Au denumiri asemanatoare tocmai pentru a crea confuzie si a-si fura clienti.

#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
Digi are 19 bani net (fara taxe) / kW.
Ii intrebi cat e a ei, iar la ultimul telefon era 24 si nu au putut sa imi explice de ce sa stau la ei.

#9
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012
Ofertele astea nu se intampla doar la noi. Mi-au schimbat contorul cu unul inteligent : conectare al internet, citire automata prin nu stiu ce wireless, etc. Plateam jumatate fata de cat platesc acum inaintea montarii acestui contor miraculos . Nu mai pun si faptul ca le-am trimis mail, i-am sunat, explicat, etc...sa nu imi mai trimita plicuri in posta cu factura sau ofertele de la magazinele cu care au contracte. Daca primesc factura pe mail sau pe contul firmei de distributie, de ce sa mai dau bani si pe posta ? Si asa m-am trezit ca trebuie sa tin si posta pe post de parazit+ facturi dublate .
Mai nou, ca sa fie totul vesel, trebuie sa platesc chirie pentru stalpii de pe strada...
Peste tot este la fel, dar ai cei de la Enel, s-au trezit putin mai tarziu cu metodele de furat. Invata de la cei din afara tarii cum sa te fure legal.

#10
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 15.07.2017

View PostFjell, on 22 septembrie 2018 - 07:53, said:

Mai nou... trebuie sa platesc chirie pentru stalpii de pe strada...
Unde se întămplă asta?
Acum un an se vorbea și pe la noi, în România, despre plata acestei chirii dar avea ca scop final obligația tuturor furnizorilor de a-și îngropa cablurile.

Edited by Rubin1977, 22 September 2018 - 08:20.


#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostAdm, on 22 septembrie 2018 - 07:35, said:

Digi are 19 bani net (fara taxe) / kW.
Ii intrebi cat e a ei, iar la ultimul telefon era 24 si nu au putut sa imi explice de ce sa stau la ei.

Pai si ENEL are 0.20-0.21 lei /kw fara taxe. Nu despre asta este vorba.. Oricum cu tot cu taxe ajung la 0.6-0.7 lei/kw... Diferentele intre furnizori sunt infime - max 6 lei la o factura de 150 kwh pe luna, deci nu merita bataia de cap.

View PostFjell, on 22 septembrie 2018 - 07:53, said:

Ofertele astea nu se intampla doar la noi. Mi-au schimbat contorul cu unul inteligent : conectare al internet, citire automata prin nu stiu ce wireless, etc. Plateam jumatate fata de cat platesc acum

La romani, contractele noi inteligente au fost bagate pe factura consumatorului final (cu binecuvantarea statului), deci trebuie sa te uiti atent pe factura sa vezi daca nu cumva platesti rata la contorul nou, ca e destul de sump - de la 250 de euro in sus, parca.  Plus ca, contoarele inteligente inregistreaza tot - inclusiv ledurile de la prize sau faptul ca televizorul ramane bagat in priza cand pleci de acasa.

Recent au facut niste recalculari de certificate verzi cu care n-au reglat soldul la facturile urmatoare (ca cica trebuie sa sune clientul sa ceara, altfel nu fac).
Niste escroci de capitalisti.
Le-am facut scandal in call-center.

Preturile la energie, la casnici, au sarit in sus din septembrie anul trecut cand escrocul de Gavriletz a fost inlocuit de pesede de la ANRE (le-a aprobat o ultima scumpire cu 25% in ultima zi cand a venit la serviciu).

Pe bursa de energie nu mai spun, e dezastru.. e un bubble de nedescrus, preturile s-au triplat (toate se reflecta in facturi).  Asta se intampla cand ai de-a face cu escroci pe o piata  a energiei.

Eu, anul trecut am incheiat in ultima clipa Enel Fix Online, pe 12 luni, cu 0.16 lei abonament /zi si 0.165 lei/kwh
Acum tarifele sunt 0.20 lei/zi si 0.220 lei /kw deci cu 25-33% mai scump doar pe energie, plus ca au mai crescut si componentele reglementate (alea fixate de ANRE) in doar un an de zile (septembrie 2017-septembrie 2018) !!!

Deci, dezastru total la buzunar cu astia.

Edited by rosix, 22 September 2018 - 08:41.


#12
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostFjell, on 22 septembrie 2018 - 07:53, said:

Ofertele astea nu se intampla doar la noi. Mi-au schimbat contorul cu unul inteligent : conectare al internet, citire automata prin nu stiu ce wireless, etc. Plateam jumatate fata de cat platesc acum inaintea montarii acestui contor miraculos . Nu mai pun si faptul ca le-am trimis mail, i-am sunat, explicat, etc...sa nu imi mai trimita plicuri in posta cu factura sau ofertele de la magazinele cu care au contracte. Daca primesc factura pe mail sau pe contul firmei de distributie, de ce sa mai dau bani si pe posta ? Si asa m-am trezit ca trebuie sa tin si posta pe post de parazit+ facturi dublate .
Mai nou, ca sa fie totul vesel, trebuie sa platesc chirie pentru stalpii de pe strada...
Peste tot este la fel, dar ai cei de la Enel, s-au trezit putin mai tarziu cu metodele de furat. Invata de la cei din afara tarii cum sa te fure legal.

Plateai jumate pentru ca vechiul contor nu sesiza consumul aparatelor care stau in stand by, tv consuma un pic, routerele consuma un pic, etc, ei bine contorul inteligent este chiar inteligent, dar inteligenta este in favoarea lor, pentru ca asta iti masoara absolut tot, si eu am avut socul asta, prima factura dupa montarea contorului electronic a fost dubla, acum sincer eu as face niste investigatii, ca prea e cusuta cu ata alba toata povestea, nu stiu cum poate sari in dublu, chiar as vrea niste verificari metrologice amanuntite

#13
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostPlaton, on 22 septembrie 2018 - 08:48, said:

prima factura dupa montarea contorului electronic a fost dubla, acum sincer eu as face niste investigatii, ca prea e cusuta cu ata alba toata povestea, nu stiu cum poate sari in dublu, chiar as vrea niste verificari metrologice amanuntite

Nu e cusuta cu ata alba - nu ai citit ce am scris mai sus:
- contoarele noi desi apartin furnizorului le plateste consumatorul lunar in factura
- contoarele noi sunt mult mai sensibile la consum decat cele vechi
- pretul a crescut criminal in intervalul sept 17- sept 18

#14
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
O intamplare off topic , tragi-comica patita de mine cu enel:
Aveam un magazin undeva la tara .
Intr-o zi s-a oprit curentul ... Am sunat la ei si le-am comunicat ca avem un deranjament si ca  e si un magazin alimentar afectat cu marfa persabila , inghetata , bere calda "alea-alea" .... Mi-a raspuns cocoana ca in cel mai scurt timp posibil ajunge o echipa ! "Cel mai scurt timp"  pentru ei a fost a doua zi pe la pranz  ....
Cand a ajuns masina eu eram cu spume la gura si am sarit pe primul care a coborat din masina :
-Bine domne , voi sunteti seriosi ? Astept de ieri dupa voi , sa dus dracu inghetata , mezeluri , chinuii lumea cu bere calda ....
Raspunsul lui a fost scurt :
- Ia citeste ce scrie pe masina noastra !
-ENEL ;  zic eu!
-Bun ! Acum citeste invers !

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,151
  • Înscris: 07.02.2003

View PostBogotta, on 22 septembrie 2018 - 05:43, said:

Deci trebuie sa ne asteptam toti la telefoane din astea ? Bine ca stiu .....
Vine direct agent nu mai stau de telefoane. Toate vor fi schimbate sa includa reglementarile ANRE (piata concurentiala).
La mine schimbarea initiala esuat din cauza agentului ca era incompetent... in sensul ca trebuie schimbat si titularul si ala nu a vrut sa ia si copiile dupa actele necesare ca a zis ca nu e nevoie asa ca nu s-a putut prelucra. La vecini au schimbat la toti... daca nu ceri ceva special te trec automat la prima optiune Enel Simplu Anual parca...

Edited by andreic, 22 September 2018 - 09:57.


#16
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postmihaiduban, on 22 septembrie 2018 - 09:06, said:

O intamplare off topic , tragi-comica patita de mine cu enel:
Aveam un magazin undeva la tara .
Intr-o zi s-a oprit curentul ... Am sunat la ei si le-am comunicat ca avem un deranjament si ca  e si un magazin alimentar afectat cu marfa persabila , inghetata , bere calda "alea-alea" .... Mi-a raspuns cocoana ca in cel mai scurt timp posibil ajunge o echipa ! "Cel mai scurt timp"  pentru ei a fost a doua zi pe la pranz  ....

Ai avut noroc. ENEL a externalizat serviciile de interventie si se ocupa in prezent doar de incasat facturi.. Puteai sa stai si o saptamana cu avaria fara sa vina nimeni.

View Postandreic, on 22 septembrie 2018 - 09:51, said:

La vecini au schimbat la toti... daca nu ceri ceva special te trec automat la prima optiune Enel Simplu Anual parca...

Adica te trec automat fix la ce le convine lor, unde platesti cel mai mult, chiar daca nu consumi cine stie ce.

Edited by rosix, 22 September 2018 - 12:49.


#17
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012

View PostRubin1977, on 22 septembrie 2018 - 08:12, said:

Unde se întămplă asta?
Acum un an se vorbea și pe la noi, în România, despre plata acestei chirii dar avea ca scop final obligația tuturor furnizorilor de a-și îngropa cablurile.
Norvegia ! Factura mi-a crescut cu 35 de euro (350 coroane), doar pentru ca s-au gandit ca ar fi bine daca am plati si chirie pentru stalpii de distributie a energiei electrice.

View Postrosix, on 22 septembrie 2018 - 12:48, said:

Ai avut noroc. ENEL a externalizat serviciile de interventie si se ocupa in prezent doar de incasat facturi.. Puteai sa stai si o saptamana cu avaria fara sa vina nimeni.



Adica te trec automat fix la ce le convine lor, unde platesti cel mai mult, chiar daca nu consumi cine stie ce.
Nu inteleg de ce nu exista un sistem prin case sa fii despagubit in cazul unei avarii de natura electrica ! Am ramas fara curent timp de doua saptamani, asta dupa ce uraganul a rupt tot ce se putea rupe prin zona, dar firma distribuitoare de electricitate mi-a trimis mesaj si mi-a spus daca este cazul, sa imi evaluez pagubele produse de intreruperea curentului electric. Am pierdut un frigider si bunurile din el. Da ! Am fost despagubit ! Enelul ar avea nevoie de un sistem de asigurare a bunurilor in caz de avarii .

#18
octav645

octav645

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 11.12.2005
Azi am mutat curentul catre Digi (RCS) fara ezitare. Este 0.18 lei kwh, pentru clienti RCS. S-a facut contractul pe loc la Cora Pantelimon (Bucuresti) cu copii buletin, factura enel, act spatiu si cererea de pe site completata https://www.digiroma...cii/digi-energy Intra in vigoare in 2 luni.
La factura enel, energie activa, era pretul antic 0.41 lei kwh, ramas asa de ani de zile. Asa ca in 16.08.2018 am aplicat la Enel Fix Online
0.205 lei/kwh si in circa o saptamana soseste contractul online. Pana aici toate bune cu Enel. Pricina: nici dupa 4 luni nu a fost activat contractul primit. Pe 27.12.18 sun la call center Enel, care invoca tot felul de tertipuri: ba ca a expirat contractul stand la ei, ba ca au prea multe cereri, ba ca sa mai aplic din nou etc. Ziua urmatoare tiparesc cele 9 pagini+buletin, merg la ghiseu enel sos Pantelimon 255, asa cum mi-a recomandat de la call center. Angajata de la ghiseu nu vrea sa primeasca contractul pe motiv ca e conceput online. Pomenesc ca fac plangere ANRE, ca sunt pasibili de vreo >10.000 lei amenda pentru publicitate inselatoare si pana la urma il transmite. In final, am facut sesizare scrisa si la enel, si la ANRE, pentru publicitate inselatoare, ca nici dupa 4 luni nu au activat contractul. Sa se lecuiasca de prostit clientii si alti oameni de buna credinta lipsiti de aparare.

Edited by octav645, 29 December 2018 - 18:09.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate