Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Cardul de credit (sau debit) cu cel mai mare cash-back

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
933 replies to this topic

#199
Tudor1000

Tudor1000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 16.07.2019

 andreid2010, on 29 iulie 2019 - 19:39, said:

Eliminarea celui 1% din primul an se refera pentru clientii noi? Eu am facut cardul in februarie, primesc acei 1% doar pentru februarie - iunie sau pentru 12 cicluri complete?
Si cand primesc bonusul corespunzator acelui 1%, la anul in februarie?

salut!

vei primi in 2020, pentru 12 cicluri de tranzactionare, daca ai facut cel putin o tranzactie in fiecare din cele 12 cicluri.

#200
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 28.05.2008
UniCredit anunta prelungirea campaniei pana la 31.12.2019 : https://www.unicredi...iCreditCard.pdf

Atentie, de la 01.11.2019 intra in vigoare o sumedenie de modificari (comisioane & conditii de eligibilitate aferente conturilor "Genius", tranzactii prin Apple Pay, chestiuni legate de popriri etc.) + se restrange foarte mult aria conturilor curente denominate in valuta.

Edited by sdrc, 27 August 2019 - 15:31.


#201
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Ce comisioane noi la Genius?

#202
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 28.05.2008

 blotunga, on 27 august 2019 - 15:39, said:

Ce comisioane noi la Genius?

Sunt multe modificari, depinde de situatia particulara a fiecarui client/tipologia operatiunilor efectuate.
Iata cateva exemple :
* comision 0 pt. administrare cont curent in EUR (GeniusCont Gold)
* eliminare comision pt. incasarea sumelor din conturi deschise la alt prestator de servicii (incasari interbancare)
* eliminare comision utilizare ATM (carduri de credit)
* majorare comision lunar administrare conturi curente in valuta (de la 1 la 2 EUR/USD/GBP)
* majorare comision administrare card de debit (Visa Electron) - de la 12 lei la 25 lei (anual, perceput lunar)
* comision depunere de numerar (lei/valuta) la ghiseu (de la 0 la 0.5% pt. alte sume decat cele aferente rambursarii ratelor de credit)

La partea de eligibilitate, se inlocuieste conditia de utilizare lunara Mobile/Online B@nking cu minimum o plata lunara (card debit/Mobile/Online B@nking/debitare directa); nu inteleg de ce nu si cu cardul de credit ...

Cea mai stranie decizie : se vor inchide conturile curente denominate in CHF,CAD,DKK,JPY,NOK,SEK,AUD,TRY si PLN (pentru ultimele doua nici nu vor asigura retrageri de numerar); e cel putin ciudat (ca sa nu spun altfel) ca o banca universala din categoria celor de importanta sistemica sa nu permita conturi curente denominate in valute din categoria "Majors"/de refugiu.

Edited by sdrc, 28 August 2019 - 08:45.


#203
baenidus

baenidus

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.09.2019
Un mic update pentru Unicredit Premium:

- nu stiu daca e bine sau nu, dar am avut o asigurare de credit pe care am anulat-o. Era un cost suplimentar pe luna, pe langa cei 200 de lei pe an.
- cei din InfoCenter tocmai ce mi-au confirmat ca la top-up-ul de la Revolut nu se adauga cei 2% inapoi in cont; mai mult, suma pe care o transferi nu intra in perioada de gratie si ai automat 16.99% dobanda la ea. Deci, Revolut not so friendly cu Unicredit anymore.

Din punctul meu de vedere, daca o sa scoata vreodata cei 2% cashback...nasol moment. Mai bine stau de BlackFriday sa imi iau la BCR cu 0 taxe pe 5 ani...chiar daca o sa am cashback doar cu PlusInCont.

#204
Fuzz

Fuzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 14.11.2018
Aia cu Revolut era metoda prin care se putea ocoli sistemul. Mai bine sa ramana 2% ca pana acum - pentru cei cu rulaj suficient chiar e profitabil.

E alegerea fiecaruia ce banca foloseste.

#205
Aly007^

Aly007^

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 17.09.2006
Foloseste cineva Cashback World România ?

#206
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,380
  • Înscris: 26.01.2019
Cashback World Romania este, de fapt, MLM de prost gust.
Am incercat sa folosesc MLM de prost gust acum cativa ani dar mi s-a parut complicat de folosit, cu reduceri relativ mici si greu de scos cashback-ul (am avut senzatia ca regulile sunt facute special ca sa ingreuneze scoaterea cashback-ului; nu zic ca asa e, poate ca problema e la mine: sunt eu prea "comod"...).

Apoi am descoperit ####.ro (actualul icashback.ro) care e mult mai simplu (are si el probleme da' sunt mai simple si mai usor de gestionat).

M-am uitat putin acum pe website-ul Cashback World Romania, pare ca e si mai complicat...

N-am inteles niciodata de ce as vrea sa consum un timp relativ mare folosind un sistem cu reguli relativ complexe pentru o reducere de 1%...
Parca timpul era si el bani...

Update

Vad ca textul meu a fost usor alterat imediat (automat) la postare:
- n-am scris "MLM de prost gust" (nu ca n-as fi de acord cu acest sinonim :D )
- n-am scris ####.ro

Imi cer scuze daca am incalcat o regula, n-a fost cu intentie.
Daca poate cineva sa-mi indice exact regula incalcata as fi bucuros sa nu mai repet greseala.

#207
vali_geodezu

vali_geodezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 27.11.2009
De pe 15.12 elimina comisionul tranzactiilor Quasi cash/Unique si se micsoreaza comisionul utilizare ATM International in afara grupului Unicredit.

Edited by vali_geodezu, 25 November 2019 - 23:52.


#208
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

 Aly007^, on 16 noiembrie 2019 - 13:47, said:

Foloseste cineva Cashback World România ?

Este card de credit cu cashback sau offtopic ?

 darkangel2, on 17 noiembrie 2019 - 13:21, said:

N-am inteles niciodata de ce as vrea sa consum un timp relativ mare folosind un sistem cu reguli relativ complexe pentru o reducere de 1%...

Pana la urma, de ce urmaresti cele mai slabe reduceri ?

#209
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,380
  • Înscris: 26.01.2019

 AdiTwism, on 26 noiembrie 2019 - 00:15, said:

Este card de credit cu cashback sau offtopic ?
Nu este un card de credit, este un sistem de afiliere online care ofera cashback.

 AdiTwism, on 26 noiembrie 2019 - 00:15, said:

Pana la urma, de ce urmaresti cele mai slabe reduceri ?
Exact: nu le urmaresc / nu folosesc.

#210
sorel2003

sorel2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 29.06.2005
Salutare. Am si eu Unicredit Premium de vreo 2 luni si nu mi-e clar ceva, sa zicem ca am utilizat suma maxima care mi-a fost acordata si apoi pun bani pe el pentru a il folosi in continuare dar am senzatia ca la fiecare alimentare a cardului returnez cumva un procent din suma maxima cu care am fost creditat, inteleg eu bine?

#211
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 28.05.2008

 sorel2003, on 01 decembrie 2019 - 23:07, said:

Salutare. Am si eu Unicredit Premium de vreo 2 luni si nu mi-e clar ceva, sa zicem ca am utilizat suma maxima care mi-a fost acordata si apoi pun bani pe el pentru a il folosi in continuare dar am senzatia ca la fiecare alimentare a cardului returnez cumva un procent din suma maxima cu care am fost creditat, inteleg eu bine?

Exista un ciclu lunar de tranzactionare (nu neaparat suprapus pe luna calendaristica) - verificati mai intai care sunt datele relevante pt. dvs. (le gasiti in Contract / aplicatia mobila / Raportul lunar de activitate).

Sa folosim urmatoarele notatii :
DI = data de inceput a ciclului de tranzactionare
DS = data de sfarsit a ciclului de tranzactionare
S = scadenta de plata
R = data emitere Raport lunar de activitate

Practic, lucrurile se desfasoara cronologic in felul urmator :
- in intervalul [DI, DS] faceti diverse tranzactii (POS/net), cu sau fara rate (standard max. 12 rate pt. card Premium pt. sume de peste 300 lei, dar exista si situatii in care puteti obtine 18/36 rate fara dobanda)
- intrucat beneficiati de perioada de gratie (uzual max. 55-60 de zile), in prima luna nu aveti nimic de platit (decat eventual comisionul de adm. anual; vedeti in Contract, depinde ce si cum ati negociat)
- la R primiti Raportul lunar in care gasiti toate detaliile (sold initial, tranzactii, sold final, detalii tranzactii de plata in rate fara dobanda, puncte acumulate) + 2 informatii extrem de importante :
  > suma minima de plata (pana la S) - aceasta suma trebuie platita neaparat, altfel veti avea mari necazuri (e un mic % din tranzactiile efectuate + dobanzi + penalitati daca e cazul)
  > total suma de plata (pana la S) - aceasta e suma totala pe care trebuie sa o rambursati daca nu doriti sa platiti dobanzi (de preferat, intrucat nivelul e urias, undeva intre 25-27%/an)
- intre R si S puteti alimenta oricand (total/partial) contul special pt. rambursare; sumele respective intregesc linia de credit revolving si veti avea acces la ele imediat dupa decontare.

In orice moment aveti un sold disponibil (va sfatuiesc sa utilizati pentru verificare aplicatia mobila - e foarte utila, chiar daca mai au de lucrat la ea, m-am plictisit de cate ori le-am dat feed-back) = suma de bani pe care o aveti la dispozitie (suma aprobata - sume utilizate); ca principiu general, orice rambursare conduce la majorarea corespunzatoare a sumei disponibile (principiul unui credit revolving), adica "reintregeste linia de credit".
In cazul in care s-a incheiat ciclul de tranzactionare si s-au calculat dobanzi/comisioane, acestea se vor recupera cu prioritate din viitoarele rambursari, a.i. pana la acoperirea lor nu se va modifica suma disponibila (principalul).

Daca aveti neclaritati, va pot da lamuriri suplimentare, dar va fi nevoie sa furnizati date concrete (cele calendaristice, sumele nu ne intereseaza, discutam principial).

Sa aveti o zi buna !

#212
sorel2003

sorel2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 29.06.2005
Multumesc mult pentru explicatii sdrc, deci am inteles eu bine la fiecare alimentare a cardului returnez si un procent din suma maxima cu care am fost creditat si pe care am folosit-o si practic disponibilul meu de credit scade da?

#213
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 28.05.2008

 sorel2003, on 04 decembrie 2019 - 12:47, said:

Multumesc mult pentru explicatii sdrc, deci am inteles eu bine la fiecare alimentare a cardului returnez si un procent din suma maxima cu care am fost creditat si pe care am folosit-o si practic disponibilul meu de credit scade da?

Va rog sa fiti atent la terminologie ...
Asadar :
* pe baza cererii dvs. si a analizei specifice (un model de credit score pt. PF), banca a determinat o limita de credit (suma aceea "maxima" de care amintiti dvs.) - reprezinta "Soldul initial"
* suma tranzactiilor (platilor) efectuate si nerambursate este reflectata ca "Total credit utilizat" (poate fi mai mica sau egala decat limita de credit; in cazul dvs. inteleg ca e egala, adica ati utilizat integral limita de credit)
* "alimentarea cardului" inseamna rambursari in contul asociat cardului de credit (adica sumele pe care le restituiti bancii)
* nu exista "disponibil de credit"; dupa fiecare rambursare, se intampla doua lucruri : scade corespunzator "Total credit utilizat" si creste "Disponibil" (suma pe care o puteti utiliza in viitor)

Asadar, ca sa folosesc cuvintele dvs., "la fiecare alimentare a cardului" dvs. rambursati o parte din suma utilizata pana atunci; consecinta este ca scade datoria totala (soldul liniei de credit) si creste disponibilul.
In mesajul anterior am folosit termenul de "revolving" - asa se cheama facilitatile care functioneaza pe acest principiu - trageri (utilizari) pe masura rambursarilor.

Esential este de retinut ca banca intelege prin "Sold" ceea ce aveti de platit (datoria totala = sume utilizate si inca nerambursate), iar prin "Disponibil" suma pe care o mai puteti utiliza, cu incadrare in limita de credit => limita de credit = sold + disponibil

Mare atentie la rapoartele lunare ! Nu va intindeti la limita daca nu aveti capacitatea de a rambursa integral la scadenta suma totala ! Dobanzile sunt uriase !
Cardul de credit este minunat, daca este folosit in mod inteligent; cel mai bine e sa va axati pe rate fara dobanda si sa urmariti ca suma lunara de plata sa va fie accesibila.

Mult succes !

Edited by sdrc, 04 December 2019 - 14:39.


#214
sorel2003

sorel2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 29.06.2005
Multumesc din nou pentru detalii, prefer un limbaj normal, pe cel tehnic l-am citit si eu pe raportul lunar. Ce spun eu este ca am am senzatia ca imi scade "limita de credit". Am avut o limita de credit initial de 6000 de lei, I-am rulat de 2 ori si am platit tot ce trebuia cu dobanda zero dar mi-a scazut "limita de credit" de 6000 de lei pe la 5600.

#215
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 28.05.2008

 sorel2003, on 04 decembrie 2019 - 14:42, said:

Multumesc din nou pentru detalii, prefer un limbaj normal, pe cel tehnic l-am citit si eu pe raportul lunar. Ce spun eu este ca am am senzatia ca imi scade "limita de credit". Am avut o limita de credit initial de 6000 de lei, I-am rulat de 2 ori si am platit tot ce trebuia cu dobanda zero dar mi-a scazut "limita de credit" de 6000 de lei pe la 5600.

Nu are cum sa scada limita de credit dupa 2 luni de la aprobare si mai ales fara sa fiti notificat !
Limita de credit se determina de obicei pentru o perioada egala cu valabilitatea "plasticului" (cardului de credit), adica 2/3 ani; modificarea ei presupune o noua analiza, actualizarea datelor dvs. etc.
Poate fi vorba de scaderea "soldului initial" (daca la T0 a fost 6.000, egal cu limita de credit, la T1 e posibil sa fi ajuns la 5.600, cu alte cuvinte in acel moment nu era utilizata intreaga suma).
Verificati inca o data in Raportul de activitate - limita de credit e prima suma trecuta, imediat sub "Sumar raport" sau in aplicatia mobila ("Limita credit card" in detalii asociate cardului).
Daca totusi s-a petrecut acest fenomen straniu, luati legatura cu sucursala/sunati la call-center ... ar fi realmente primul caz de acest fel de care sa fi auzit ...

Edited by sdrc, 04 December 2019 - 15:45.


#216
Fuzz

Fuzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 14.11.2018
Poate ai tranzactii care sunt in asteptare si de aia apare limita mai mica.

Stai o saptamana sa se prelucreze toate tranzactiile, plateste tot ce trebuie platit pentru reintregire si vezi dupa aceea.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate