Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

Cardul de credit (sau debit) cu cel mai mare cash-back

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
933 replies to this topic

#217
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 28.05.2008

View PostFuzz, on 04 decembrie 2019 - 16:23, said:

Poate ai tranzactii care sunt in asteptare si de aia apare limita mai mica.
Stai o saptamana sa se prelucreze toate tranzactiile, plateste tot ce trebuie platit pentru reintregire si vezi dupa aceea.

Tranzactiile in asteptare nu influenteaza nivelul limitei de credit; aceea e fixa pana la urmatoarea analiza de credit/aprobare.

#218
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,689
  • Înscris: 13.03.2005
Sau cei 400 lei sunt plăți de restuit in rate fără dobândă.

#219
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 28.05.2008

View Postwertyck, on 04 decembrie 2019 - 18:04, said:

Sau cei 400 lei sunt plăți de restuit in rate fără dobândă.

Ma vad nevoit sa repet : limita de credit e stabilita pentru 2/3 ani, ramane fixa in aceasta perioada si figureaza ca atare in contract. O noua limita de credit (egala/mai mare/mica) se stabileste in urma unei noi analize a situatiei clientului (de obicei la expirarea valabilitatii cardului) si ii este comunicata acestuia.
O diminuare a limitei de credit la 2 luni dupa aprobare si fara notificarea clientului e ceva nemaintalnit (cel putin pentru mine).
Eu banuiesc in continuare ca e vorba de "soldul initial" ... sa vedem ce spune colegul, dupa verificarile de rigoare ...

Edited by sdrc, 05 December 2019 - 09:34.


#220
sorel2003

sorel2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 29.06.2005
Gata s-a rezolvat, cam de o saptamana imi aparea pe aplicatia de pe telefon ca am limita 5800-5600 in loc de 6000 si tot scadea indiferent cat mai aveam eu disponibil, dar vad ca astazi s-a corectat informatia si sunt iar la -6000 Posted Image.

A fost un delay din ala de care tot apare si cand faci platile sau ai incasari si nu ti se afiseaza decat dupa cateva zile, iar eu am crezut ca mi se opreste cumva din rambursarile pe care le fac si mi se acopera partial si din limita de credit.

Multumesc mult pentru ajutor.

Edited by sorel2003, 05 December 2019 - 11:03.


#221
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Limita de credit e fixa dar, daca ai cumpărat un produs de 1000 lei in 4 rate fără dobândă, întreaga sumă de 1000 lei va fi blocată pe cont din cei 6000 lei, deși ea îți vine la plata in extras eșalonat pe 4 luni incepand cu luna in care faci plata (prima rata). Deci vei avea limita de credit 6000 dar disponibil pe card 5000 chiar daca tu plătești in rate acea suma de 1000.

Apoi, pentru a valorifica la maxim perioada de gratie, fără dobândă, trebui sa rambursezi in fiecare luna tot "utilizatul" din luna anterioară asta însemnând cat ai cheltuit până la 30-31ale lunii plus toate ratele care devin scadente în luna respectiva deci NU "suma minima de plata" care apare in extras ci tot ce ai folosit "total utilizat in luna".

#222
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,689
  • Înscris: 13.03.2005

View Postwertyck, on 04 decembrie 2019 - 18:04, said:

Sau cei 400 lei sunt plăți de restuit din rate fără dobândă.
Asta spuneam și eu

#223
vali_geodezu

vali_geodezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 27.11.2009
Salutare.
Am card de credit premium. Am consumat aproape toata suma de bani pusa la dispozitie de banca. Merg la bancomat Unicredit, alimentez cu o suma de bani, dupa aproximativ 2 ore primesc notificarea pe mobil ca am alimentat cardul, verific balanta pe mobile banking, banii apareau in cont.
Ma apuc ca tot omul gospodar sa cheltui ceva din ei si surpriza. A doua zi dimineata primesc mesaj ca am depasit limita de creditare si voi fi taxat pentru asta, in aplicatie banii ce apareau cu o zi inainte iai de unde nu.s, balanta pe minus. Ma umplu de draci, sun la ei si primesc urmatorul raspuns.
Banii care apar in aplicatie si pe care ii vezi acolo la balanta de fapt nu sunt in cont, ei apar dupa 24 de ore in cont. Ca si idee, banii alimentati duminica, ce au intrat in apilcatie dupa 2 ore si au disparut luni toata ziua reintra in aplicatie (sau in cont dracu sa-i ia) marti dimineata.
Ce parere aveti de toata treaba asta? E normal ca balanta din aplicatie sa nu reflecte balanta contului? Nu asta e mobile banking sau ce mama dracului e asta?
Mi.am si deschis cont curent la ei acu o saptamana....

#224
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
Salut,

Cred ca ar fi mai bine sa postezi pe topicul dedicat Unicredit: https://forum.softpe...-unicredit-bank

#225
vali_geodezu

vali_geodezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 27.11.2009
Merci.

#226
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,380
  • Înscris: 26.01.2019
Din extrasul de card al cardului UniCreditCard Premium:

Dragă client,
În prezent, cardul deținut de dumneavoastră beneficiază de două Programe promoționale (Programul de Loialitate
și Programul Plata în Rate Egale) cu perioadă limitată, ce urmează să expire la 31 Martie 2020.
Ne face plăcere să vă informăm că, începând cu data de 1 Aprilie 2020, intră în vigoare noile Programe
promoționale în noi condiții, după cum urmează:
1. Prin noul Program de Loialitate, pentru tranzacțiile considerate eligibile în vederea acordării punctelor de
Loialitate, conform noului Regulament aferent, veți beneficia de:
• 2% ÎNAPOI (sub formă de puncte UniCredit, 1 punct=1 Leu), la tranzacțiile de achiziție produse
alimentare și non-alimentare efectuate cu cardul de credit la comercianții naționali sau internaționali
care fac parte din categoriile descrise în cadrul Regulamentului (de exemplu: supermarket, hypermarket,
piață alimentară dotată cu POS, patiserii, covrigării, cofetării, magazine de produse lactate etc.).
Nu sunt eligibile tranzacțiile de achiziție a produselor de tip specializat (de exemplu: produse electrocasnice,
restaurant etc.) în cazul în care acestea sunt efectuate la dispozitivele de plată POS aflate în spațiile special
amenajate ale comerciantului, dedicate comercializării acestui segment de produse, dacă acestea sunt
codificate, conform Organizației Internaționale de Carduri sub egida căreia este emis cardul, în alte categorii
decât cele prevăzute în Regulament.
• 0,1% ÎNAPOI pentru restul tranzacțiilor efectuate cu cardul de credit la comercianți atât pe teritoriul
României, cât și internațional, la dispozitive de plată de tip POS sau online, încadrați în alte categorii
decât cele menționate anterior, precum și pentru plata utilităților.
Limita maximă de puncte rămâne neschimbată: 200 de puncte/ciclu de tranzacționare.
2. Prin noul Program Plata în Rate Egale, beneficiezi de 3 rate cu 0% dobândă la cumpărături de minimum
300 Lei efectuate la comercianți.
Citiți Regulamentele și noile condiții aferente tipului de card pe care îl dețineți pe www.ucfin.ro/noutati.
Vă rugăm să aveți în vedere că această informare reprezintă o notificare de modificare a beneficiilor aferente
cardului de credit pe care îl dețineți, în conformitate cu prevederile legale aplicabile.
Dacă nu sunteți de acord cu modificările propuse prin prezenta notificare, aveți posibilitatea de a ne înștiința în
scris în legătură cu neacceptarea acestor modificări și, prin urmare, aveți dreptul de a denunța unilateral și în mod
gratuit contractul, cu efect de la data intrării în vigoare a noilor Regulamente, 1 aprilie 2020.

#227
Manu26

Manu26

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 19.04.2019
Pacat, mare PACAT si-au facut. Eu foloseam acest card de credit pentru TOATE tranzactiile efectuate PLUS pentru tranzactiile in rate egale fara dobanda.
La 1 aprilie 2020 il inchid si le spun LA REVEDERE! Din cel mai BUN card de credit de pe piata devine cel mai PROST card de credit de pe piata. Doamne mare ti-e gradina!

Intrebare intrebatoare: ce card sa folosesc in locul lui? Ma intereseaza rate fara dobanda. Cred ca cel de la CEC Bank ar fi cel mai potrivit: rate automate fara dobanda + cea mai mica dobanda de pe piata.

#228
ovydiks

ovydiks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 31.07.2018
Desi cei de la CEC sunt pur si simplu retardati mintal, si eu ma gandesc sa aplic pentru un card de credit la ei. Au 24 rate fara dobanda + limita de pana la 60-70.000 lei. Ma apuca rasul sa vad ca banci mari au limite de 20.000 de lei la cardurile normale.

#229
Ariu

Ariu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 22.06.2019
Ce gura de oxigen nesperată chiar data cardurilor star de la BT super veste ptr ei - dar asta se întâmplă când nu au concurenta...
... Cred de departe cea mai proasta veste a anului... Normal ar fi daca tot restrâng cash back-ul de 2% sa mai taie și din comisionul anual

#230
Fuzz

Fuzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 14.11.2018
A fost frumos cat a durat la Unicredit - vedem daca mai apare ceva pe parcurs.

Eu unul o sa renunt la ei ca sa mai scad din numarul de carduri. Raman pe ING pentru cheltuieli uzuale.

#231
rmimail

rmimail

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 12.06.2007
Eu mi-am activat cardul in 12 martie 2019. Sunt foarte curios daca in martie-aprilie 2020 primesc bonusul de 1% (conform ofertei valabile atunci: Suplimentar, 1%, maxim 500 de puncte, din valoarea tranzactiilor eligibile efectuate in ultimele 12 cicluri de tranzactionare, daca in fiecare din cele 12 cicluri de tranzactionare consecutive a fost efectuata cel putin o tranzactie eligibila. Bonusul se acorda o singura data la finalul perioadei de 12 cicluri de tranzactionare si este evidentiat in raportul de activitate. Pentru activarea bonusului de fidelitate prima tranzactie din ciclul de 12 luni consecutive trebuie sa fie efectuata in perioada de desfasurare a campaniei. Ultima tranzactie din ciclul de 12 luni consecutive poate fi efectuata in afara perioadei de desfasurare a campaniei.)

#232
vali_geodezu

vali_geodezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 27.11.2009
La mine e si mai frumos. Eu am activat cardul pe 25.04. Ca sa primesc cele 500 de puncte trebuie sa le accept conditiile ca depasesc 01.04. Si sa mai platesc odata taxele de 250 de lei pentru 2 carduri. Ca ma gandeam sa renunt la ele.

#233
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 28.05.2008
Intr-adevar, implementarea modificarilor anuntate pentru cardurile UniCredit Premium le va face neatractive; vor exista multe alte oferte mai avantajoase ...
Totusi, va propun sa trimitem fiecare feed-back negativ pe canalele oficiale (mail, aplicatii mobile etc.), sa nu zicem ca nu am incercat ...

Edited by sdrc, 22 January 2020 - 10:54.


#234
rmimail

rmimail

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 12.06.2007
Nu va avea nici un efect acest feed-back negativ transmis pe diferite canale de comunicare. Oricum decizia este luata si anuntata oficial asa ca nu se va schimba.
Totul este calculat si planificat cu mult inainte.
Singurul lucru care ar conta (si asta pentru perioada de dupa 30.09.2020 cand expira campania tocmai anuntata cu modificarile astea) ar fi faptul ca multi ar renunta la carduri si poate in aceste conditii spre sfarsitul anului 2020 vin cu alte conditii (ceva intre ce este acum si ce va fi lunile urmatoare).
Dar nu stiu cati vor inchide cardurile in lunile urmatoare. Au agatat clientii cu ratele fara dobanda si chiar cu acel bonus suplimentar de 1%, asa ca cel putin cei care au 1 an in urmatoarele 1-2-3 luni vor plati comisionul de administare si atunci mai tin cardul inca 10-11 luni.
Oferta la inceput era foarte foarte avantajoasa. Pe parcurs au renuntat la 1% suplimentar dupa 12 luni dar tot era foarte avantajoasa. Oferta nou anuntata este praf. Era buna una pe jumatate macar din ce a fost initial.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate