Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen
 Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950
 Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 

Cardul de credit (sau debit) cu cel mai mare cash-back

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
933 replies to this topic

#253
Ariu

Ariu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 22.06.2019
Nu cred că le vor mai da multi 200 lei anual pt cardul lor de credit cat timp exista posibilitatea pe piața obținerii unuia chiar și gratuit

#254
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,143
  • Înscris: 10.04.2006
Păi până acum lumea plătea 200 lei ca îi scoteai ușor din cashback.
Nu văd cine e atât de idiot să dea 200 lei doar pentru a avea privilegiul de a fi client unicredit.

La Raiffeisen spre exemplu e gratis cardul de credit și ai cele mai multe rate la cele mai multe magazine.


#255
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 28.05.2008

View Postdarkangel2, on 23 ianuarie 2020 - 00:38, said:

Nu da niciun comerciant doi bani pe parerile clientilor si nici nu trebuie sa dea.

De curiozitate, ne puteti da un exemplu de "comerciant" care procedeaza asa si are succes ? Dvs. asa ati proceda ?

Revenind la UC si cardurile de credit : desigur, e foarte usor sa renuntam si sa alegem alta banca; intrebarea mea era urmatoarea : de ce am face asta fara sa incercam mai intai sa obtinem (la nivel individual) conditii mai bune ?
Acum cativa ani, aceeasi UC a anuntat un nou plan de comisioane pentru administrarea conturilor; nu am fost de acord, m-am dus in sucursala si am rezolvat problema in cateva minute.

#256
TrickyKid

TrickyKid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 14.10.2006
Dar de ce e lumea atat de scandalizata, sunt atat de mari restrictiile de la 1 aprilie? Inteleg ca programul ramane dar cashback-ul se reduce la 0.1% pentru produse electronice/electrocasnice si turism.

Imi scapa ceva?

#257
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 28.05.2008

View PostTrickyKid, on 23 ianuarie 2020 - 16:45, said:

Dar de ce e lumea atat de scandalizata, sunt atat de mari restrictiile de la 1 aprilie? Inteleg ca programul ramane dar cashback-ul se reduce la 0.1% pentru produse electronice/electrocasnice si turism.

Imi scapa ceva?

Ramane cashback 2% doar pentru plati la comercianti care dispun de POS-uri inregistrate in categoriile "super/hipermarket", "food" si asimilate. Acum se obtine cashback pentru toate tranzactiile, indiferent de comerciant (mediu on- si off-line) - de ex. eu fac toate platile cu cardul de credit (inclusiv prime de asigurare, combustibil, asistenta medicala, cheltuieli aferente vacantelor etc.).
Strict din perspectiva comisionului anual de administrare, nu e asa o mare problema, acesta se poate acoperi in continuare destul de usor.
Suplimentar, nr. maxim de rate fara dobanda va fi de 3 (vs. actualmente 12 - standard mergand pana la 18/36 la anumiti comercianti) - aici e realmente o involutie clara, o decizie in distonanta fata de restul pietei.
Sunt modificari majore, cardul isi pierde atractivitatea.
Problema trebuie privita si dintr-o perspectiva mai larga - cardul de credit era o componenta a unei oferte globale avantajoase, alaturi de pachetele Genius cont (in special partea de Happy Hour pt. FX a fost o gaselnita deosebit de apreciata).

Edited by sdrc, 23 January 2020 - 17:12.


#258
TrickyKid

TrickyKid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 14.10.2006
Da, si eu folosesc Happy Hour. Intr-adevar si eu plateam cu cardul inclusiv taxele locale Posted Image prin ghiseul.ro, combustibil, facturi de utilitati si consultatii medicale. Trebuie sa-mi fac un calcul.

Cred ca mutarea cu ratele e datorata incertitudinii valutare, era un hedge perfect la cumparaturi mari sa bagi imediat cat mai multe rate si plateai in RON fix o suma EUR din ce in ce mai mica. Ma astept ca si alte banci sa urmeze exemplul.

Edited by TrickyKid, 23 January 2020 - 17:18.


#259
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005
mutarea UC e proasta, eu unul plateam tot cu ei, astfel ca deja nu ma mai intereseaza. Revin aici cand aflati ca a aparut un card cu cashback care sa fie atractiv. Dar de, noi suntem in Romania, sistemul bancar e de anii 90, ne modernizam greu.

#260
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,389
  • Înscris: 26.01.2019
Eu cred ca mutarea UC este foarte buna (buna pentru UC).
Marea majoritate a clientilor sunt atat de prosti incat se vor prinde ca nu mai primesc CB abia peste un an sau doi; multi nu se vor prinde niciodata; multi nu vor intelege nici daca le-ar explica cineva...
Faceti un test: intrebati persoanele din jurul vostru daca stiu (in linii mari) ce taxe / comisioane platesc la bancile la care au conturi sau daca stiu ce e ala "cashback".
Eu am facut testul, n-a iesit bine (si ma invart numai printre oameni foarte "educati"). :D
Diferenta dintre noi (clientii) si UC este ca UC stie exact cat de prosti suntem si actioneaza in consecinta; noua nu ne vine sa credem cat de prosti putem fi. Problema e la noi, nu la UC. Daca noi am fi putintel mai "ne-prosti", UC n-ar lua astfel de decizii caci ar sti ca in secunda doi, marea majoritate a clientilor vor renunta la card, deci ei vor pierde... :D

[ Cand zic "suntem" prosti, nu ma refer la cei care citesc acest forum si sunt, evident, informati, ci la oameni in general... Noi nu contam caci suntem foarte putini... ]

#261
Ariu

Ariu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 22.06.2019
in decizia lor îi ajută mult și lipsa concurenței pe un astfel de produs oferit până la 1 apr ...sa fie ziua pacaleli intenționat aleasa?

#262
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,214
  • Înscris: 08.12.2006
una peste alta, concluzionand ce zice @darkangel2 si altii pe aci....puterea si utilitatea unui card de credit constau in acest cash back....pentru asta sunt facute cardurile de credit, dispare cash back, dispare si cardul de credit si clientul odata cu el.....interesant.

#263
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005

View Postdarkangel2, on 25 ianuarie 2020 - 00:40, said:

Eu cred ca mutarea UC este foarte buna (buna pentru UC).
Marea majoritate a clientilor sunt atat de prosti incat se vor prinde ca nu mai primesc CB abia peste un an sau doi; multi nu se vor prinde niciodata; multi nu vor intelege nici daca le-ar explica cineva...
Faceti un test: intrebati persoanele din jurul vostru daca stiu (in linii mari) ce taxe / comisioane platesc la bancile la care au conturi sau daca stiu ce e ala "cashback".
Eu am facut testul, n-a iesit bine (si ma invart numai printre oameni foarte "educati"). Posted Image
Diferenta dintre noi (clientii) si UC este ca UC stie exact cat de prosti suntem si actioneaza in consecinta; noua nu ne vine sa credem cat de prosti putem fi. Problema e la noi, nu la UC. Daca noi am fi putintel mai "ne-prosti", UC n-ar lua astfel de decizii caci ar sti ca in secunda doi, marea majoritate a clientilor vor renunta la card, deci ei vor pierde... Posted Image

[ Cand zic "suntem" prosti, nu ma refer la cei care citesc acest forum si sunt, evident, informati, ci la oameni in general... Noi nu contam caci suntem foarte putini... ]

Inclin sa cred ca multi au ales UC tocmai pentru beneficiile oferite, deci sunt mai informati. Nu vor pierde imediat, dar de pierdut vor pierde. Hai, mai ziceam, sa reduca de la 2 la 1% sau 0,5%, dar la 0,1% deja este prea de tot, suntem luati de prosti. In fine, fiecare banca cu politica ei, la un moment dat va apare altcineva care sa ocupe si aceasta nisa lasata libera.

#264
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,389
  • Înscris: 26.01.2019

View Postmihail75, on 25 ianuarie 2020 - 18:23, said:

Inclin sa cred ca multi au ales UC tocmai pentru beneficiile oferite, deci sunt mai informati.
E foarte posibil. Intrebarea e daca si verifica constant ca primesc CB.
Faptul ca au ales UC pentru CB e una si faptul ca verifica ca-l si primesc e alta...
Personal m-as bucura foarte tare ca UC sa iasa rau in pierdere de la mutarea asta, da' nu cred ca se va intampla...

Edited by TheGrudge, 27 January 2020 - 16:04.
limbaj


#265
TrickyKid

TrickyKid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 14.10.2006
Am primit si eu astazi emailul minunat de la UC. Eu cred c-o sa raman client, neavand o alternativa viabila net superioara in Romania.

#266
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,143
  • Înscris: 10.04.2006
Păi cum scoți 180 lei anual numai din Auchan și mega image?

#267
Danielms

Danielms

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 10.02.2013
Selgros, Kaufland, Lidl... nu se pun? Și eu am primit mail-ul, le-am scris o întrebare, legată de taxa anuală, că nu am regăsit nici o scădere în informare! Pai la StarBT, taxa anuala este mai mică, și 0,1%, primim și acolo!

#268
TrickyKid

TrickyKid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 14.10.2006

View PostNenea Zap, on 27 ianuarie 2020 - 15:55, said:

Păi cum scoți 180 lei anual numai din Auchan și mega image?

Este simplu. La 2% cb 180 de lei pe an inseamna cumparaturi din hypermarket de 750 de lei pe luna. Ca familie cu copii noi lasam in hypermarket cel putin dublul acestei sume lunar. Cel putin.

View PostDanielms, on 27 ianuarie 2020 - 16:10, said:

Selgros, Kaufland, Lidl... nu se pun? Și eu am primit mail-ul, le-am scris o întrebare, legată de taxa anuală, că nu am regăsit nici o scădere în informare! Pai la StarBT, taxa anuala este mai mică, și 0,1%, primim și acolo!

ei zic "achiziție produse alimentare și non-alimentare efectuate cu cardul de credit la comercianții naționali sau internaționali care fac parte din categoriile descrise în cadrul Regulamentului (de exemplu: supermarket, hypermarket, piață alimentară dotată cu POS, patiserii, covrigării, cofetării, magazine de produse lactate etc.)."

Asta inseamna ca intra si Lidl, Selgros, Kaufland etc. eu asa interpretez - absolut toti acesti comercianti.

#269
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,961
  • Înscris: 29.04.2006
la plus in cont(BCR) sau ING, primesti cashback intre 3-5% la cumparaturile la supermarket, cora, kaufland sau lidl. Nu sunt toate e adevarat, dar pentru mine acopera magazinele pe care le frecventez, iar in cazul in care ma duc la unul unde nu am CB, oricum am primit un procent mai mare la celelalte magazine comparativ cu UCFIN, iar pentru beneficiile astea nu platesc nimic, nici la bcr, nici la ing.

#270
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 13.10.2015

Problema cea mai mare este că nu vei mai avea decat 3 rate fără dobândă de aceea eu voi renunța la UniCredit.

Edited by p0rtalu, 27 January 2020 - 17:18.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate