Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 

Cardul de credit (sau debit) cu cel mai mare cash-back

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
933 replies to this topic

#163
Fuzz

Fuzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 14.11.2018
First Bank momentan nu au anuntat nimic de prelungire.

Unicredit au 2% si expira oferta la finalul lunii in curs.

#164
nmihaic

nmihaic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 30.06.2012
Am facut azi la unicredit ca first bank by stiu daca Mai prelungesc say daca o fac o sa aibe probabil o pauza.


#165
ORLANDOM1977

ORLANDOM1977

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 02.04.2014
Incearca sa te inscrii la o scoala, o forma de invatamant unde se preda limba romana.

View Postnmihaic, on 19 iunie 2019 - 14:59, said:

Am facut azi la unicredit ca first bank by stiu daca Mai prelungesc say daca o fac o sa aibe probabil o pauza.


#166
nmihaic

nmihaic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 30.06.2012
Merci fain, chiar e la subiect.
A ramas oferta de 3% la first bank?

#167
Fuzz

Fuzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 14.11.2018
Pe site nu apare update. Nu ziceai ca ai facut la Unicredit oricum ?

#168
nmihaic

nmihaic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 30.06.2012
Ba da dar eram curios :)


#169
vali_geodezu

vali_geodezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 27.11.2009
Intrebare. Nu vi se pare cam mare cursul de schimb eur ron folosit la tranzactiile in eur facute cu cardul Unicredit? Sunt cam 11-12 bani peste cursul BNR.
Pare a fi un comision de schimb valutar ascuns aici. Stiu ca la wizz bancpost aveam 2-3 bani peste cursul BNR. Ei foloseau cursul Mastercard, din cate stiu eu.

#170
nmihaic

nmihaic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 30.06.2012
La ING e 20 bani :)

#171
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,689
  • Înscris: 13.03.2005

View Postvali_geodezu, on 23 iunie 2019 - 17:53, said:

Intrebare. Nu vi se pare cam mare cursul de schimb eur ron folosit la tranzactiile in eur facute cu cardul Unicredit? Sunt cam 11-12 bani peste cursul BNR.
Pare a fi un comision de schimb valutar ascuns aici. Stiu ca la wizz bancpost aveam 2-3 bani peste cursul BNR. Ei foloseau cursul Mastercard, din cate stiu eu.
https://www.unicredi...imbValutar.html

#172
Danielms

Danielms

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 10.02.2013
Eu săptămâna trecută am platit in Germania cu cardul de debit și am avut un schimb EUR-RON de 4.7800 și în aceași zi cu cardul de credit schimbul s-a făcut la 4.8278. Cam mare diferența. Cash-back-ul acoperă diferența de curs intre cele două carduri!

#173
Fuzz

Fuzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 14.11.2018
S-a mai scris despre fatpul ca aceste carduri de credit, mai ales cel Unicredit, au un curs foarte prost pentru plata in strainatate. Era un post mai sus foarte detaliat cu recomandari excelente pentru fiecare situatie.

Ca si in alte ocazii, pentru plata in afara, recomand Revolut.

#174
nmihaic

nmihaic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 30.06.2012
Ai incercat sa IL inrolezi in courve, am avut curs Mai OK pe weekend decat revolut.

Intrebarea e unicredit cc in courve sunt comisioane ascunse sau dubla conversie?

#175
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,961
  • Înscris: 29.04.2006

View PostFuzz, on 24 iunie 2019 - 08:35, said:

S-a mai scris despre fatpul ca aceste carduri de credit, mai ales cel Unicredit, au un curs foarte prost pentru plata in strainatate. Era un post mai sus foarte detaliat cu recomandari excelente pentru fiecare situatie.

Ca si in alte ocazii, pentru plata in afara, recomand Revolut.
mai nou, alimentarea cardului revolut este gratis, ba chiar se primeste si CB pentru asta :D o veste excelenta, dar ar fi de preferat sa nu abuzam de acest beneficiu major.

#176
Fuzz

Fuzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 14.11.2018
Eu asa am facut cu cel de la Oney si a mers fara extra comision.

#177
smylle2u

smylle2u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 02.03.2007
Cursul de conversie valutara la Unicredit e aproape 3%, nici macar cashbackul nu compenseaza diferenta daca cardul e folosit direct la plati.
Eu inca astept noul card wizzair, jumatate de an si nicio informatie pana acum...

#178
Fuzz

Fuzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 14.11.2018
Ai avea incredere sa folosesti un card de la o companie specializata in a lua banii pe tot felul de chichite si servicii ?

Momentan pe site-ul lor apare disponibil in Ungaria, Polonia, Bulgaria si Macedonia : https://wizzair.com/...zz-credit-card/

#179
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 28.05.2008

View Postsmylle2u, on 24 iunie 2019 - 19:00, said:

Cursul de conversie valutara la Unicredit e aproape 3%, nici macar cashbackul nu compenseaza diferenta daca cardul e folosit direct la plati.
Eu inca astept noul card wizzair, jumatate de an si nicio informatie pana acum...

Asa este, cursul valutar utilizat este destul de dezavantajos, insa pentru o evaluare mai precisa a situatiei trebuie sa luam in calcul mult mai multe aspecte, iar concluzia o tragem la sfarsit :
* sa zicem ca luam ca referinta cursul BNR si avem un ecart rotunjit de 3% (ask = curs vanzare UniCredit practicat pt. carduri de credit); daca ne raportam la un cash-back uzual de 2%, aparent ecartul ar ramane neacoperit. Pe de alta parte, asa cum am scris anterior, am primit si acel bonus de 1% suplimentar pentru tranzactii in 12 luni consecutive - iata ca se schimba putin situatia ...
* sa atingem problema de fond : de ce am face o tranzactie denominata in alta valuta ? As zice ca sunt doua cazuri frecvente : nu avem alternativa, respectiv cumparam la un cost semnificativ mai scazut decat in Romania (de ex., anul trecut cand am renovat partial apartamentul, am cumparat de pe amazon.de o serie de produse care au costat cu 30-40% mai putin decat in magazinele din Romania - in acest caz, credeti ca m-a deranjat prea tare acel curs de schimb dezavantajos ?)
* plata in rate : am mai scris si cu alta ocazie despre efectul pozitiv indus de plata in rate vs. inflatie; intrucat inflatia oficiala e de peste 4% (cea reala in cazul meu e de app. 6%), faptul ca pot rambursa in moneda nationala in 12 rate fixe egale devine un avantaj (pierd initial la cursul de schimb, dar recuperez ulterior datorita rambursarii in lei)
* pondere plati in valuta in total tranzactii cu cardul de credit : cate persoane ating 100% ? Eu am o pondere de 10%, pentru restul nu am decat beneficii
* asa cum au scris anterior alti colegi forumisti, se pot utiliza metode combinate pentru plata in valuta (utilizare initiala card de credit + alte carduri/servicii specializate pentru plata efectiva).

Daca recitim cele de mai sus, cam la ce concluzie ajungem ?

Edited by sdrc, 25 June 2019 - 09:15.


#180
nmihaic

nmihaic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 30.06.2012
Am vb cu cei de la first bank, nu au prelungit cash back si nici nu stiu daca sau cand se reia.
Asa ca e mai ok unicredit sper sa prelungesca luna viitoare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate