Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Neplata pensiei alimentare(intretinere). Penal sau Civil? Procese multiple impotriva aceluiasi parat?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#37
turbojet

turbojet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 19.10.2010

 ravaell, on 27 august 2018 - 20:34, said:

Salut! Am 23 de ani si pana in luna Iulie am primit pensie de intretinere de la tatal meu dupa ce am castigat un proces care-l obliga la acest lucru in 2015 eu urmand o scoala postliceala.

Problema: Acesta nu a mai dorit sa plateasca si luna August pe motiv ca, citez: "Pentru 3 examene finale nu-ti mai platesc eu o luna intreaga si daca vrei sa stii taxele postale adunate pe ultimii 3 ani fac cam cat am eu sa-ti dau tie pe luna August!" ori eu am scos o adeverinta pe data de 24 August de la scoala, data care este trecuta si pe adeverinta de elev. De asemenea am si adeverinta de venit din care reiese ca nu am avut venituri in ultimul an.

Vreau sa-l dau in judecata pentru neplata lunii August maine. Ma duc la Judecatorie de unde s-a dat sentinta initiala pentru pensie sau la Parchet sa fac plangere penala?


Problema 2: Eu am intrat si la facultate iar in Octombrie trebuie sa-l dau iar in judecata pentru ca vreau recalcularea pensiei si pentru ca el nu o sa plateasca fara sa fie obligat.

Daca am deja un proces pe rol impotriva lui pentru luna August, pot sa-l dau iar in judecata si in luna Octombrie?

De ce să te complici cu 2 procese? Faci un singur proces în care pui 2 capete de cerere - pensia pe luna august și continuarea plății pensiei pe perioada facultății.
Pînă în octombrie se poate constata și întârzierea la plata pensiei pe august.

#38
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
@ravaell
Când nu se plătește pensia de întreținere stabilită printr-o sentință, se apelează la executor, nu se deschide un nou proces. N-ai ce căuta la judecătorie. Ți se va respinge acțiunea.


Am șters o grămadă de mesaje, unele nesimțite din cale-afară.
N-am sancționat pe nimeni pentru că n-am citit topicul la timp, dar cine mai scrie offtopic și aiurea o să mă țină minte ceva vreme.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate