Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Neplata pensiei alimentare(intretinere). Penal sau Civil? Procese multiple impotriva aceluiasi parat?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
ravaell

ravaell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2013
Salut! Am 23 de ani si pana in luna Iulie am primit pensie de intretinere de la tatal meu dupa ce am castigat un proces care-l obliga la acest lucru in 2015 eu urmand o scoala postliceala.

Problema: Acesta nu a mai dorit sa plateasca si luna August pe motiv ca, citez: "Pentru 3 examene finale nu-ti mai platesc eu o luna intreaga si daca vrei sa stii taxele postale adunate pe ultimii 3 ani fac cam cat am eu sa-ti dau tie pe luna August!" ori eu am scos o adeverinta pe data de 24 August de la scoala, data care este trecuta si pe adeverinta de elev. De asemenea am si adeverinta de venit din care reiese ca nu am avut venituri in ultimul an.

Vreau sa-l dau in judecata pentru neplata lunii August maine. Ma duc la Judecatorie de unde s-a dat sentinta initiala pentru pensie sau la Parchet sa fac plangere penala?


Problema 2: Eu am intrat si la facultate iar in Octombrie trebuie sa-l dau iar in judecata pentru ca vreau recalcularea pensiei si pentru ca el nu o sa plateasca fara sa fie obligat.

Daca am deja un proces pe rol impotriva lui pentru luna August, pot sa-l dau iar in judecata si in luna Octombrie?


PS: Ma poate ajuta cineva cu un model special pentru neplata pensiei alimentare? Banuiesc ca e diferit fata de cel pentru cererea pensiei. Un link catre un model, orice ma poate ajuta. Multumesc anticipat!

Edited by ravaell, 27 August 2018 - 20:34.


#2
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
un asa tata e bine sa-l dai uitarii cu tot cu pensia lui.

#3
ravaell

ravaell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2013

 flavius18, on 27 august 2018 - 20:35, said:

un asa tata e bine sa-l dai uitarii cu tot cu pensia lui.

Din pacate nu pot, eu depind de pensia aia ca sa-mi pot urma studiile in Bucuresti la facultate.

#4
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Se plateste pana la 26 de ani,  cu conditia sa fie o facultate de stat,  iar masterul la fel .

#5
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 16.09.2005
Nimeni nu o sa-l condamne pe tatal tau ca nu ti-a platit pensia pe luna in curs. Te-ai gandit ca poate a avut si el o problema si a intarziat? O actiune in penal ar fi respinsa din start.

#6
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Vezi raspunsul meu .E pertinent si corect .

#7
ravaell

ravaell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2013

 campary, on 27 august 2018 - 21:06, said:

Nimeni nu o sa-l condamne pe tatal tau ca nu ti-a platit pensia pe luna in curs. Te-ai gandit ca poate a avut si el o problema si a intarziat? O actiune in penal ar fi respinsa din start.

Ok, deci o fac la civil atunci nu?

#8
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
Atat timp cat legea ii permite, de ce nu?

#9
ravaell

ravaell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2013

 GingisHan2015, on 27 august 2018 - 21:07, said:

Vezi raspunsul meu .E pertinent si corect .

N-am spus ca nu ar fi. Eu urmez Medicina, la stat si la buget, evident.

#10
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 16.09.2005
Normal se incepe in civil. Procesul e lung si anevoios. In final o sa fie obligat sa-ti plateasca inclusiv cheltuieli judiciare, dar o sa ajungi la executare silita si aici apare întrebarea, ai ce-i lua? Realizeaza venituri din salariu sau pensie pentra a-i putea face poprire, are conturi bancare, ceva?

#11
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
Daca e o jigodie de om taica-tau atunci sper sa storci si ultimul banut posibil de la el. Poate ar fi bine sa intrebi un avocat?

#12
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015

 ravaell, on 27 august 2018 - 21:11, said:

N-am spus ca nu ar fi. Eu urmez Medicina, la stat si la buget, evident.
Ai dreptul pana la 26 de ani pensie de intretinere .Nu alimentara. Aia inceteaza la 18 ani .

#13
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Pensia o primesti conform unei hotarari judecatoresti, neplata pensiei e nerespectarea unei hotarari judecatoresti si e penal, amenda sau puscarie. Faci plangere la procuratura. Daca nu are venituri il executi silit, dar pentru asta iti trebuie bani si tu nu prea ii ai.
Cauta raspuns in codul familiei.

Edited by omuspan, 27 August 2018 - 21:23.


#14
ravaell

ravaell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2013

 pacopaco1967, on 27 august 2018 - 21:11, said:

Bun, il actionezi in instanta . . . . si castigi procesul. Dar are posibilitatea sa se achite de obligatiuni ? Sau ai doar o ura nedisimulata impotriva lui ?  Te gandesti si la viata, sanatatea lui ? Doar unul din parinti contribuie la scoala ta ? Mai ai posibilitatea sa ceri ajutor social .


Nu am chef sa-mi expun viata personala aici. Pe scurt, stii barbatul ala care face 10 copii cu 10 femei diferite, se imbata aproape in fiecare seara dupa care se ajunge la violenta domestica si femeia pleaca? El e!

#15
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Uite aici despre pensia alimentara
https://www.pensiata...sia-alimentara/
Se plateste pana la 25 de ani daca iti continui studiile si poti face plângere penala daca nu-ti mai plateste. Plângerile penale se fac la parchet.

#16
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 16.09.2005

 omuspan, on 27 august 2018 - 21:15, said:

Pensia o primesti conform unei hotarari judecatoresti, neplata pensiei e nerespectarea unei hotarari judecatoresti si e penal, amenda sau puscarie. Cauta raspuns in codul familiei.

Deocamdata nu putem vorbi de neplata. Nu i-a platit doar pe luna in curs. Inca mai are timp. Se poate vorbi cel mult de o intarziere a platii. E extrem de greu sa dovedesti reaua vointa in speta data. Poate peste 5 - 6 luni.

 ravaell, on 27 august 2018 - 21:16, said:

se imbata aproape in fiecare seara dupa care se ajunge la violenta domestica si femeia pleaca? El e!

Grav, mult prea grav. Eu zic sa-l rogi frumos, poate mai vezi un ban de la el. Altfel te alegi cu praful de pe toba.

#17
ravaell

ravaell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2013

 campary, on 27 august 2018 - 21:19, said:

Deocamdata nu putem vorbi de neplata. Nu i-a platit doar pe luna in curs. Inca mai are timp. Se poate vorbi cel mult de o intarziere a platii. E extrem de greu sa dovedesti reaua vointa in speta data. Poate peste 5 - 6 luni.

Mi-a spus clar ca nu are de gand sa plateasca. Eu daca nu inaintez plangerea pana se termina luna August, Judecatoria nu-l mai obliga la plata.

#18
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 16.09.2005
T-a spus tie, dar nu o sa recunoasca asta in instanta.
Cat despre bani, instanta o sa-l oblige sa-ti dea banii pana la stingerea dreptului tau (terminarea studiilor sau împlinirea varstei)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate