Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Neplata pensiei alimentare(intretinere). Penal sau Civil? Procese multiple impotriva aceluiasi parat?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
De ce crezi ca nu poate sa-l oblige judecatoria?

Edited by omuspan, 27 August 2018 - 21:28.


#20
internet_max

internet_max

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 13.05.2018

View Postravaell, on 27 august 2018 - 21:01, said:


Am intrat cu 9.80 la facultate, am bursa de merit,  eu vreau doar sa invat. Chiar e atat de multa ura pe forumul acesta? Am vrut doar niste raspunsuri..

Tatal tau poate fi obligat sa te mai ajute, sa zicem 3 ani. Suportul lui financiar este critic.

In conextul dat, cum te gandesti sa continui facultatea inca trei ani?

Din nou da cu virgula.

#21
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Postravaell, on 27 august 2018 - 21:16, said:

Nu am chef sa-mi expun viata personala aici. Pe scurt, stii barbatul ala care face 10 copii cu 10 femei diferite, se imbata aproape in fiecare seara dupa care se ajunge la violenta domestica si femeia pleaca? El e!
Atunci inseamna ca e sarac...

#22
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 16.09.2005

View Postomuspan, on 27 august 2018 - 21:27, said:

De ce crezi ca nu poate sa-l oblige judecatoria?

Eu am spus exact contrariul, daca la mine te referi.
Problema e daca mai ai ce lua de la un betiv. De regula au datorii mai mari decat venituri.

#23
ravaell

ravaell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2013

View PostYourFan, on 27 august 2018 - 21:30, said:

Atunci inseamna ca e sarac...

Pentru ca e avid dupa alcool si este extrem de violent inseamna ca e sarac? :)) Este ofiter in rezerva, deci pensionar de 4 ani de zile. Nu va faceti griji, pensia lui e mai mult decat suficienta pentru toate placerile vinovate ale acestuia.

View Postcampary, on 27 august 2018 - 21:32, said:

Eu am spus exact contrariul, daca la mine te referi.
Problema e daca mai ai ce lua de la un betiv. De regula au datorii mai mari decat venituri.

Cum am mai zis, e ofiter in rezerva, nu e problema. Eventual i se face poprire pe pensie.

#24
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 16.09.2005
Atunci e simpu. Infiintare poprire pe pensie si iti primesti banii acasa direct de la casa de pensii.

#25
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016

View Postcampary, on 27 august 2018 - 21:32, said:



Eu am spus exact contrariul, daca la mine te referi.
Problema e daca mai ai ce lua de la un betiv. De regula au datorii mai mari decat venituri.
Pe ravaell l-am intrebat, dar s-a nimerit postul tau inainte.

Ravaell de ce crezi ca nu- l poate obliga judecatoria la plata, in continuare, a pensiei?

#26
ravaell

ravaell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2013

View Postomuspan, on 27 august 2018 - 21:40, said:

Pe ravaell l-am intrebat, dar s-a nimerit postul tau inainte.

Ravaell de ce crezi ca nu- l poate obliga judecatoria la plata, in continuare, a pensiei?


Pai nici eu nu stiu. De asta am intrebat aici.

Nu stiu ce sa fac! Ma duc la parchet pentru abandon de familie? Sau ma duc la Judecatorie si inaintez cerere pt dosar civil ca sa-i faca poprire pe pensie? Cum procedez?

Nu vreau totusi sa intre in puscarie pentru abandon de familie. Nu IL URASC efectiv, pur si simplu il consider un om slab si pierdut dar nu urasc pe nimeni. Vreau doar sa-si plateasca obligatiile.

#27
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Pentru poprire ai nevoie de bani pentru avocat, taxa la executorul judecatoresc si timp, ca dureaza. Dureaza si daca depui plangere la procuratura ca procuratura trimite plangerea la politie pentru cercetari si politia se misca ca ochiul mortului. Eu in locul tau as face plangere la procuratura, poate se sperie, ca oricum nu se poate proba reaua intentie, cum s-a spus si mai sus, pentru o luna de intarziere, deci nu intra automat la puscarie.


Mi-am adus aminte, vezi ca sunt avocati care ofera consultatii gratuite poate gasesti unul si-ti explica amanuntit ce sa faci.

Edited by omuspan, 27 August 2018 - 22:06.


#28
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 16.09.2005
Descizi proces in civil pentru stabilirea obligatiei la intretinere si atasezi adeverinta de la facultatea unde ai fost admis. Ceri sa se stabileasca obligatia de intretinere in cuantum de 1/x din veniturile tatalui tau in functie de cate persoane mai are in intretinere. Cu hotararea ramasa definitiva te adresezi unui executor judecatoresc si stie el ce are de facut (Poprire).

#29
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Hotararea o are dar ta-su nu vrea sa mai plateasca. Deci, ori face plangere la parchet ori se adreseaza executorului dar banuiesc ca il taxeaza si asta de niste procente. Mai bine i-ar spune direct tatalui ca ii trimite executorul pe cap si poate va fi suficient de lucid pentru a realiza ca nu are încotro si trebuie sa dea banii.

#30
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postravaell, on 27 august 2018 - 20:44, said:


Nu mai fiti off topic, va rog. In primul rand el e tatal meu si e obligat sa plateasca pana la 26 si am sa fac tot ce-mi sta in putere sa-l fac sa plateasca iar in al doilea rand sufar de scolioza in stadiu avansat si 5 hernii de disc. Unde ai dori sa ma angajez? Sau ma plateste cineva sa stau la birou fara facultate?
nu era pana la 18 limita de plata? de ce pana la 26 de ani trebuie sa plateasca?

#31
ravaell

ravaell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2013

View Postunbrutus, on 27 august 2018 - 23:43, said:

nu era pana la 18 limita de plata? de ce pana la 26 de ani trebuie sa plateasca?

Pentru ca, legal, pana la 26 de ani am dreptul sa urmez forme de invatamant bugetate de stat.

#32
UlrichVans

UlrichVans

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 28.06.2018

View Postravaell, on 27 august 2018 - 23:45, said:

Pentru ca, legal, pana la 26 de ani am dreptul sa urmez forme de invatamant bugetate de stat.
Gresit. Pana la orice varsta, daca nu ai facut deja nicio facultate bugetata de stat pentru ciclul respectiv de studii. Poti face licenta la buget, master la buget, doctorat la buget - adica toate trei la buget - fara niciun fel de limita de varsta.

#33
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Pensie de intretinere o sa primesti pana la 26 ani, pe urma te-ai gandit cum o sa te intretii singur la facultate pana o termini?

#34
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 05.08.2014
In astfel de cazuri tot cu vorba rezolvi. Daca incepi sa-l sicanezi prin justitie se poate incapatana si nu vezi un ban. Vorbeste cu el, explica-i ca nu-i mananci degeaba pensia si ca mai ai si tu nevoie de ajutor cativa ani ca sa te vezi pe picioarele tale. Si sa-l abordezi cu tact --- de ex nu te duci cu mana in cur la discutia cu el, iei si tu o sticla de vodka buna, beti, vorbiti, va intelegeti voi.

#35
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
@initiator,  la ce data s-a terminat scoala post-liceala? (nu la ce data ai primit diploma)

#36
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Atata timp cat urmezi o forma de invatamant, indiferent daca este de stat sau particulara,daca este sau nu este bugetata, ai dreptul la pensie de intretinere pana la 26 de ani. Pensia de intretinere se plateste si pt perioadele de vacante scolare. Pt perioada urmatoare, incepand cu octombrie cand incepi facultatea, trebuie sa-ti plateasca pensia de intretinere pana la 26 de ani sau pana cand abandonezi scoala inainte de 26 de ani.
Banuiesc ca tu, personal, la implinirea varstei de 18, l-ai chemat in judecata pt stabilirea pensie de intretinere. In hotararea de la tribunal scrie si pana la ce varsta iti plateste si care sunt conditiile. Pt luna august (daca ai avut examene in aceasta luna) trebuie sa-ti plateasca pensia. O actionare in judecata pt neplata lunii august, inca nu este utila. Pe vorbe, nu dovedesti nimic in instanta (nu s-a terminat luna). Conform noului cod penal,  trebuie sa nu plateasca 3 luni, ca sa fie incadrat la rea credinta https://legeaz.net/n...d-penal/art-378

Edited by bobocul, 28 August 2018 - 08:08.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate