Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Placa video cu garantie, dar fara cutie

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Salut.

Ma bate gandul sa-mi iau o placa video sa duca jocurile actuale. Am gasit niste oferte SH, pe olx: de exemplu o placa video cu garantie, veche de vreo jumatate de an la care vreau sa ma consult cu voi:

- mi-o primeste la garantie daca e sa crape, tinand cont ca nu mai e cutia/ambalajul, ci doar foaia cu garantia ?
- voi v-ati risca sa luati placi video de genul, care ar fi putut fi forjate la minat cateva luni ? ce motive ar avea cineva sa dea o placa capabila de ultimele titluri dupa doar juma' de an; placa e aproape dublu ca pret daca ar fi sa o iau de noua.

#2
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Ce placa ce preț



#3
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,413
  • Înscris: 08.02.2011
Ar trebui sa te intrebi de ce o vinde ala la juma' de pret ?   Ala e pretul pietei sau e doar o "superoferta" ?

#4
cstrifu

cstrifu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 08.05.2008
la media galaxy nu au comentat nimic , si au schimbat o placa stricata predata la magazin doar cu factura si o alta cutie(nu aveam accesorii si cutia originala). placa schimbata s a intors in aceeasi cutie tot fara accesorii .

cele bune!

#5
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005
Cand o sa intelegeti ca nu face nimeni pomeni de genul asta?
Placa noua costa dublu, dar placa veche costa triplu (dupa ce iti iei teapa si te decizi sa o cumperi noua).

Edited by vimann, 18 August 2018 - 21:15.


#6
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Aproape dublu, am mai sapat acum pe la magazine: https://www.olx.ro/o...html#10f0c45875

#7
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,413
  • Înscris: 08.02.2011
Vezi ca la emag garantia se solutioneaza cu returnarea banilor in contul titularului, nu al tau. Deci pentru tine garantia e oricum degeaba.

#8
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
bad post

Edited by gumball3000, 18 August 2018 - 22:02.


#9
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Iei cu probă, altfel cred că e ţeapă. Că nu e 50-100 lei.
"N-are obiceiul să păstreze cutiile la plăci", normal că o fi luat vreo 20 si acum le-a scos din minerit, sau o fi chiar defectă, când se incălzesze poate face artefacte, poate fi relipită, cine stie.

Edited by babarzotea, 18 August 2018 - 22:19.


#10
marcgm

marcgm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 27.11.2007
A dispărut obligativitatea păstrării ambalajului pt a trimite produsele în service la garanție deci da o poți trimite în orice alt ambalaj.

#11
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Din ce s-a scris pana acum trag concluzia ca nici acum nu e o afacere cu placile video sh, cum nu era nici la inceputul anului cand m-am mai interesat. Mai ales ca chiar daca o iau cu garantie o iau degeaba, pentru ca banii se returneaza titularului.

Ramane ca singura varianta ceva nou, vad ca gtx-urile 1060 6GB incep de pe la 1350 RON. Eu nu prea joc jocuri decat foarte rar (ultima data a fost acum jumatate de an cand am bagat Subnautica la greu) si acum vreau sa il termin iar. Nu stiu daca pentru asa ceva se justifica sa dau atatia bani, cred ca voi ramane tot la gtx 960-ul care il am acum.

Edited by BG_183, 18 August 2018 - 22:32.


#12
marcgm

marcgm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 27.11.2007
Dacă vrei să vinzi un produs folosit trebuie să lași la preț exact spre jumătate că altfel nu se interesează nimeni de el să zicem că ceri 80% din preț, l-ar cumpăra de nou direct din magazin e logică treaba.

#13
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Plata cum o faci?
Iei cu colet? proba nu ai cum să faci atunci.
Ia o placa cu proba de la cineva din localitate mai bine.
E posibil in colet daca e fara verificare să găseşti o piatră si nu poti face dovada ca n-ai primit, iar daca e cu verificare placa poate fi defectă că n-ai timp s-o probezi că nu stă curierul 20 de minute să-i pui drivere,
Teapa maximă ar fi să dai si 900 lei pe ea, şi să fie defectă s-o dai la garantie si ăla să-şi mai primească 1700 si de la garantie.

S-au inmultit ţepele, e plin, foamea e mare. Intradevăr sunt şi vânzători corecţi, dar uite ăia corecţi până la urmă au de pierdut şi ei din cauza ţeparilor care strică piaţa iar autorităţile nu se bagă nici la sume mari că-s depaşite de situaţie.

Olx a devenit un rai al teparilor, nu există nici rating, nici măcar nr de telef de contact nu mai are situl ptr că ar suna incontinuu să se tot plângă unul si altul.

Te fură sau înşală ăştia pe faţă şi-i spun dupaia că dragnea a furat mai mult aşa că ce a furat sau inselat el e mizilic.
Sunt totusi 900 lei, o placa functionala ptr ce jocuri vrei tot găsesti cu probă. Sau dacă nu incearcă să optimizezi pc-ul să ducă jocul ala mai bine dacă tot te joci foarte rar. Inchide din programe si procese inutile, redu efectele grafice, un mic overclock temporar. Vezi cum stai cu resursele si ce te limitează în joc.

Edited by babarzotea, 19 August 2018 - 02:21.


#14
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,829
  • Înscris: 10.12.2006
Iau multe piese SH, dar o placa video nu as lua niciodata decat noua cu garantie cat mai mare.

#15
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005

 BG_183, on 18 august 2018 - 22:31, said:

am bagat Subnautica la greu) si acum vreau sa il termin iar. Nu stiu daca pentru asa ceva se justifica sa dau atatia bani, cred ca voi ramane tot la gtx 960-ul care il am acum.
Ai o non-problema, placa ta actuala nu e depasita.

#16
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
M-am pacalit si eu acum cativa ani cu o placa video luata sh. Cat timp poti sa stai sa o probezi? La placa respectiva apareau artefacte dupa cca 10-15 minute.
A mea nu avea garantie.
(Nu am vandut-o mai departe).

Edited by altuser09, 19 August 2018 - 07:00.


#17
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 06.09.2008
Totuși se poate lua placa sh, am luat-o pe a mea din orașul meu, de acasă de la vânzător, FĂRĂ probă și totul e ok.
Doar nu-ți vinde o prostie când știi unde stă...

Personal NU iau placă ce a fost folosită la minat, e că și cum ți-ai lua de nevastă o fostă cu#vă, și i-ai plăti peștele să o "lase" să plece..
După ce au mers plăcile non-stop la 100% mai vor și bani mulți pe ele... Hai că ți-o lasă la 900 în loc de 1000 ! Posted Image
Nu mă refer la placa la care te uiți ci în general despre plăcile de minat.


Cum s-a zis, placa ta e încă ok, mai dai câteva setări pe Medium in loc de High... La anul apar plăci noi și cred că astea vechi se vor reduce Serios.... Preturile actuale sunt aberante.

Edited by sirgoofy, 19 August 2018 - 08:46.


#18
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Iei SH orice neaparat cu proba cel putin 30-60 de minute.
Verifici actele cu atentie (factura + garantie), nu iti trebuie cutia originala.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate