Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Placa video cu garantie, dar fara cutie

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008

View Postbabarzotea, on 19 august 2018 - 02:18, said:

Ia o placa cu proba de la cineva din localitate mai bine.

Asta era planul. Vanzatorul e din acelasi oras cu mine.

View Postsirgoofy, on 19 august 2018 - 08:19, said:

Cum s-a zis, placa ta e încă ok, mai dai câteva setări pe Medium in loc de High... La anul apar plăci noi și cred că astea vechi se vor reduce Serios.... Preturile actuale sunt aberante.

Asa e, unele setari pe mediu, dar inca scade sub 30 fps in unele zone. Gtx 1060 mi-ar fi oferit un plus de 80% de performanta, teoretic.

#20
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 24.12.2010
eu am dat placi video pe okazii
acolo ai posibilitatea sa testezi produsul timp de 2-3 zile parca. daca are bube placa ii dai retur si ai rezolvat-o
bine eu nu ma simteam cu musca pe caciula si n-am avut probleme
singura chestie aiurea e comisionul de 4% parca la fiecare vanzare dar nu mi-am propus sa fac o afacere din asta
daca e din acelasi oras poti face proba si te-ai scapat de un stres

sincer un 1060 la 900 lei e un pret ok. e ceva peste gtx 970 care se da undeva la 700 in mom de fata.
poate omu vrea sa vanda si sa-si cumpere ceva mai performant avand in vedere ca noua generatie de placi e aproape iar placile vechi se vor ieftini mult care oricum au pretul umflat big time

#21
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,712
  • Înscris: 06.07.2005

View Postmikaell, on 19 august 2018 - 15:59, said:

noua generatie de placi e aproape iar placile vechi se vor ieftini mult care oricum au pretul umflat big time
Te asteapta o mare dezamagire daca ai impresia ca noua generatie va veni cu aceleasi preturl sau ca retailerii nu vor continua cu trendul adaosurilor nesimtite.
Pregatiti batistele, o sa se lase cu lacrimi.

Edited by vimann, 19 August 2018 - 19:11.


#22
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
Chiar daca e cum zici generatiile vechi se vor ieftini.
Dar sper ca Amd scoate o placa sub 1000lei NOUA care va fi > 1060, parca placile de ~200$ erau grosul vanzarilor pt gameri, sau cel putin asa era.

Orice ar fi placa de la verzi NU mai iau, sa-si bage preturile nesimtite in c$%.

Edited by sirgoofy, 20 August 2018 - 08:40.


#23
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008

View Postsirgoofy, on 20 august 2018 - 08:31, said:

Dar sper ca Amd scoate o placa sub 1000lei NOUA care va fi > 1060

Sau AMD macar daca daca scoate ceva peste gtx 1060, sa ieftineasca  rx 580-ul pana spre 900 ron, de la 1350 cat e acum. Zic de AMD ca Ndivia la cat de lacomi sunt n-o sa faca in veci o miscare de genul.

#24
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Posttrollerul_de_serviciu, on 19 august 2018 - 08:26, said:

Iei SH orice neaparat cu proba cel putin 30-60 de minute.
Verifici actele cu atentie (factura + garantie), nu iti trebuie cutia originala.
sigur... toti vor sta o ora dupa tine sa faci proba.
o sa-ti zica pa si du-te la altu.

poti sa verifici cat vrei tu garantia.

in momentu in care o duci la garatie, poate avea 2 rezultate:
- daca esti norocos, vor schimba produsul si ti-l vor da tie
- daca nu esti norocos, ori il schimba si iti cer buletinu - si nu corespunde cu factura, sau vor restitui banii in contul persoanei din factura.

in general garantia la produsele SH e doar o loterie, nu mi-as bate capu cu ea\

NU as cumpara niciodata o placa video sau un HDD SH.
in rest nu prea sunt probleme, as cumpara (si am cumparat) destule chestii SH. cu sau fara garantie (pt mine este doar un bonus, nu o necesitate).

#25
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Placa mea actuala are artefacte doar cand vrea ea, apar asa la vreo 2 zile si trebuie sa restartez ca sa scap de ele. O pot vinde cu test, vine omul acasa la mine si nu vede nicio problema.

Placa precedenta mi-a ars inainte sa iasa din garantie.

Eu bag 1-2 jocuri pe an, in rest nu o solicit. Placa video imi pare cea mai problematica piesa, de asta nu as lua SH niciodata.

#26
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Hmmm, daca bagi vreo 5 programe de benchmark/stress gpu (pe rind, nu simultan) nu face figuri deloc, sta bine chiar si cu temperaturile.... ?

#27
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Nu am testat si nici nu am chef sa o fac :))
Artefactele apar cand utilizez normal calculatorul, spre exemplu ma uit la un film. Nu cred ca e problema de temperatura, acum sta pe 50C si am 30C in camera. Si iarna se comporta la fel.

#28
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
50 C e mult la o porcarie obosită şi cu fisuri prin contactii ăia de la GPU.
Eu am reabilitat placa ce murise, radeon hd 4650 după cred că vreo 7 reflowuri (mai altfel) i-am pus răcire mult mai mare (de la un pentium 4 socket 478 cu un ventilator de 8 cm legat la molex la 5V de nici nu se aude (e un radiator de 4 ori mai mare decat cel original, iar ventilatorul si el e de vreo 3 ori mai mare), e atent ales si ala) si să nu mai treaca de 47 maxim 48 50 e f mult. Astfel imi merge bine fără artefacte sau alte probleme. Sta la maxim 40 si vara cu ventilator silentios. Nu trece de 48-50 decât daca bag 5 minute un linux fara drivere, in rest in windows merg filme hd orice poate solicita placa aia.
Iarna pe la 35 maxim. daca ar trece de 48 ar luao razna.
Oricum folosesc doar ocazional pc-ul ala, multe saptamani sta nefolosit

De fapt problema tot revenea cand trecea de 50-55 grade, astfel că răcirea mai mare a fost solutia. N-am mai avut probleme cu ea de peste 1,5 ani

Mizu, nu mai ai ce testa la aia, o sa bage numai dungi intr-o zi cand ii dai drumul si apoi lipsa imagine. Trebuie s-o ti mai rece.

Si eu pot vinde radeonul ala reparat si modificat, şi o să-i meargă ăluia care cumpără câta vreme nu-i trece de 50 grade.
Si dacă o baga intr-un pc cu 2 harduri care fac caldură la greu, un cpu la 100W, tine pc-ul in "dulap" cu un airlow prost si are si 35 grade in cămara respectivă si sta doar pe jocuri îi bubuie in 2 ore, 2 zile maxim.

Prefer s-o ţin eu decât să mă înjure careva şi s-o arunce, desi pot sta si cu onboardul la acel pc.

Edited by babarzotea, 20 August 2018 - 18:00.


#29
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Am facut chiar faina racirea aia, merge super, radiatorul l-am gaurit si i-am facut si filet ptr suruburi, apoi cu suruburi cu arc si izoaltie am fixat pe placa. Ventilatorul l-am prins deasupra cu un sistem de plastic potrivit. Vreo 50-70 W consumă aia. adică cat un P4 vechi. Răcirea originală era o prostie mică si galagioasă, nici nu făcea faţă

#30
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
placa aia video a fost o gluma cand a aparut. acu nici macar atat nu mai poate fi... doar ceva pe care sa faci experimente...

initiatorul vorbea de placi video mai serioase... gen GTX 1060.

Edited by shmu, 21 August 2018 - 14:36.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate