Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum se demonteaza acest stop?

Combina frigorifica malfunction

recondiționare bucatarie

La multi ani @honeybee!
 La multi ani @canarel!

Intarzieri mari la deschiderea me...

Lenny Kravitz - TK421

Intrebare pentru pariori vechi
 Cat de incomod este sa creșt...

Recomandare router repeater

Unde se poate face o radiografie,...

bug microsoft store (viteza down...
 Memorii RAM cu defect

Recomandare tastatura TKL (Buget:...

De unde pot descarca ROG Armoury ...

Boloboc digital
 

JATO: Romania - masinile noi in crestere cu 33,4%

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

View PostFlat, on 31 iulie 2018 - 12:17, said:

huh? sambetele sunt libere de cand a fost impuscat ceausescu,
Uite că eu, în 1997, când lucram la un magazin, chiar munceam 8 ore/zi, 5 zile/săptămână, plus 4 ore sâmbăta.
De acord, nu era magazin al statului.

#20
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007

View Postccdsah, on 31 iulie 2018 - 12:43, said:

Ce sa se intample? La anu sau peste 2 ani cel tarziu vine iar criza si se scad salariile la bugetari cu 25% si vor plange ca nu au cu ce plati ratele Posted Image
Ok, asta ramane de vazut... Ce te face sa crezi ca masinile sunt luate:
1. De bugetari.
2. In rate.
Daca vine criza, sa inteleg ca doar bugetarii au de suferit, Sau ma insel?
Inca ceva: ce tot aveti cu bugetarii de-i blamati atit? Medicii, profesorii, astia chiar taie frunze la caini?

#21
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View Postmihalexmihalex, on 31 iulie 2018 - 12:53, said:

Ok, asta ramane de vazut... Ce te face sa crezi ca masinile sunt luate:
1. De bugetari.
2. In rate.
Daca vine criza, sa inteleg ca doar bugetarii au de suferit, Sau ma insel?
Inca ceva: ce tot aveti cu bugetarii de-i blamati atit? Medicii, profesorii, astia chiar taie frunze la caini?
Eu nu blamez pe nimeni, dar stiu cel putin 4 cazuri de bugetari din sistemul medical care si-au facut rate in ultimul an ca sa-si ia masini, ba unul dintre ei chiar si apartament. Astia chiar nu gandesc si baga totul in consum...

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmihalexmihalex, on 31 iulie 2018 - 11:58, said:

Romania este tara care a inregistrat cea mai mare crestere la vanzarea masinilor noi in prima jumatate a anului, comparativ cu aceeasi perioada din 2017. In Romania s-au vandut 60.044 de masini noi, in crestere cu 33,4%.


In numarul asta intra si masinile cumparate de catre guvern pt diferite insitutii ?

#23
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

View PostHider141, on 31 iulie 2018 - 12:22, said:

@mihalexmihalex: Tu inca mai crezi in Mos Craciun si in faptul ca locurile bine platite, caldute iarna, racoroase vara, si cu sporuri babane se obtin pe cat de bun esti, si nu pe cat de apropiat esti de persoana potrivita?
P.S.: ma refer la bugetari, nu la privati.
Nu, nu se obțin NEAPARAT in functie de apropierea de cineva. Evident sint multe exceptii, nu este o regula dar la fel de gresit ar fi sa spui ca la privat toti muncesc de rup pamantul...mi-e si frica sa ma gandesc cate poame stiu la privat carora nu le-as da voie nici sa imi mature aleea nesupravegheati. Daca ai tu resentimente privitor la bugetari e problema ta nu subiectul topicului.

#24
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006

View Postmihalexmihalex, on 31 iulie 2018 - 12:30, said:

Deci, zici XX ani. Sa inteleg ca XX inseamna minim 10 ani... Wow! Pai cine isi ia sehas (de citi ani?) si sa-l tina XX + anii sehasului? S-a inventat masina care tine atit (fara complicatii)?
Majoritatea romanilor circula foarte putin, sub 10.000 km/an si destul de multi chiar sub 5.000 km/an deci o masina care nu are structura de rezistenta corodata poate lua ITP-ul si circula fara probleme 20-25 de ani. Motoarele moderne iarasi merg lejer 4-500.000 km fara nicio problema. Am vazut pe strada chiar si Dacii din anii 80 si pe alea rugina le manca rapid daca nu aveai garaj. Problemele mecanice marunte se repara usor si ieftin, piese exista atat noi cat si din dezmembrari cam pe toate cararile.

Revenind la subiect eu zic ca abia acum piata isi revine dupa o prabusire groaznica. In 2007 s-au vandut peste 250.000 masini noi, acum, cu toata cresterea, suntem sub jumatatea acestei cifre. Iar din total vanzari o pondere importanta o reprezinta persoanele juridice (firme si institutii, inclusiv cele de stat).

View PostMembruAnonim, on 31 iulie 2018 - 13:34, said:


In numarul asta intra si masinile cumparate de catre guvern pt diferite insitutii ?
Bineinteles. Nu stiu ponderea dar am impresia ca vanzarile pe persoana fizica sunt sub jumatate din total.

#25
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,184
  • Înscris: 13.11.2017
În 2007 s-au vândut dublu mașini noi, dar fac pariu că și sh-urile erau la jumătate față de vânzările de acum.
Așa că taxa pe poluare care va veni până la sfârșitul anului va mai restabili puțin echilibrul.

https://www.capital.ro/o-oficial-pana-la-finalul-anului-vom-avea-din-nou-taxa-auto.html

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

View Postjadcomp, on 31 iulie 2018 - 15:13, said:

Bineinteles. Nu stiu ponderea dar am impresia ca vanzarile pe persoana fizica sunt sub jumatate din total.

Acum un an cand eram la Bucuresti am vazut in fata ministerului agriculturii vreo 30 Dacia Duster nou-noute. Dar imaginativa cate alte institutii isi innoiesc flota. Asa ca statistica aia e inetrpretata aiurea. Nu romanii au avut bani si si-au cumparat masina noua, majoritatea fiind luate din bugetul de stat.

Edited by MembruAnonim, 31 July 2018 - 16:18.


#27
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,519
  • Înscris: 01.05.2006
Peste tot statistica se face la fel.
Crezi ca in germania sau franta nu cumpara masini pentru ministere sau alte institutii ale statului?
Si vezi ca aia cumpara mii, si nu 30 si in orice caz nu Dacii.

Sunt unii care cum vad o veste buna, si asta e o veste buna, li se apleaca.

In schimb pe topicele cu vesti rele urla de bucurie!
Trista viata au unii.

Da este o veste buna, si trebuie sa ne bucuram, n-are nici o importanta ca bugetari, ca psd, ca mos gerila.
Da, chiar daca este de conjuctura este o veste buna.
Ganditi-va cate locuri de munca au creat aceste j'de mii de masini.
Si cate vor creea pe termen lung, piese de schimb, consumabile, service etc.

Bravo Romania, bravo romani!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate