Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Motor cu antimaterie.

  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#55
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,666
  • Înscris: 07.02.2003

View Postarg, on 22 iulie 2018 - 23:47, said:

Ce-i ala? Si cum il manipulezi?
Cu curenti de obicei, e cel mai simplu. Asa cum curentii manipuleaza electronii intr-un tub cinescop.
Practic tot tunelul de la CERN este un imens super-electromagnet. Super adica e facut cu superconductori, de aia trebuie racit constant. Deasemenea interiorul este vidat. Fluzul de particule este ghidat mecanic si accelerat cu ajutorul curentilor din bobine.

Edited by andreic, 23 July 2018 - 15:03.


#56
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postggelu, on 23 iulie 2018 - 08:02, said:

Mai da' motorul  respectiv n-ar trebui sa fie alimentat cu anti-benzina ?
Si e ceva interesant ce initiatorul poate n-a observat : emisiile poluante ar fi  din clasa euro-6   si ar le-ar neutraliza  pe cele ale  celorlate autovehicule normale.
Dude, daca pur si simplu se "converteste" un motor cu ardere interna (sa zicem unul de Renault sau Tico) ca sa mearga cu antimaterie, emisiile poluante sunt cel putin din clasa Cernobil-2, daca nu chiar Hiroshima/Nagasaki-3. :lol:

View Postkarax, on 23 iulie 2018 - 08:16, said:

un kg de antimaterie combinat cu un kg de materie are forta sa distruga intreaga planeta.
Nu cred ca are nici macar forta sa omoare toti dinozaurii de acum 65 milioane de ani. Dar ar face un crater maricel.

View Postkarax, on 23 iulie 2018 - 08:16, said:

La inceputul universului dupa big bang au existat campuri magnetice uriase care probabil au ciocnit antimateria formata si astfel s-au produs alte particule si unde cu care antimateria s-a auto anihilat.  Asta e teoria mea in ceea ce priveste inegalitatea de materie cu antimaterie. Sau mai poate fi si o actiune derivata din proprietatile inverse ale antimateriei si anume poate ca antimateria nu poate ramane stabila  pentru a forma atomi , sau in momentul cand se formeaza atomi datorita fortelor uriase colapseaza repede in gauri negre de scurta durata si antimateria dispare
1. De unde cimpurile alea magnetice uriase?
2. De ce sa o ciocneasca si de ce sa nu impiedice ciocnirile?
3. Antimateria formeaza atomi. S-au obtinut respectivii atomi. De ce ar colapsa in gauri negre? Vreo teorie verificata?

Cind nu ai informatii concrete, verificate de experiment, cea mai plauzibila teorie este teoria "habar n-am". In stiinta nu merge sa iti folosesti imaginatia si gata, puf, ai gasit explicatia. Ai sau n-ai informatii concrete?

View Postarg, on 23 iulie 2018 - 08:55, said:

mai lamuriti-ma si pe mine:
+1 cu -1 dau zero.
materie + antimaterie = 0 => nici un fel de energie.

e cumva un "logic error"?
Antimateria aia nu e -1. E pur si simplu materie care are niste proprietati -1, in loc de +1. De ex. sarcina electrica e -1. Dar masa e tot +1.

View Postmaccip, on 23 iulie 2018 - 13:37, said:

vita+ceapa nu merge cu painea cu susan
Aici cred ca esti intr-o grava eroare. Ceapa merge la orice carne. Problema e cu vita+usturoi. Dar merge si aia, un pic fortat.

View Postandreic, on 23 iulie 2018 - 15:01, said:

Cu curenti de obicei, e cel mai simplu. Asa cum curentii manipuleaza electronii intr-un tub cinescop.
Practic tot tunelul de la CERN este un imens super-electromagnet. Super adica e facut cu superconductori, de aia trebuie racit constant. Deasemenea interiorul este vidat. Fluzul de particule este ghidat mecanic si accelerat cu ajutorul curentilor din bobine.
Auzi, nu crezi ca se vintura deja destule idei nastrusnice pe aici? Ce vrei sa mai inventeze lumea pe aria asta?

#57
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005

View Postandreic, on 23 iulie 2018 - 15:01, said:

Cu curenti de obicei, e cel mai simplu. Asa cum curentii manipuleaza electronii intr-un tub cinescop.
....
te-am itrebat daca ai te-ai jucat cu un laser.... si tubul cinescopic tot un fel de laser e.
vid absolut nu poti face pentru ca "rupe" materia recipientului.
iar daca nu ai vid inseamna ca mult dorita antimaterie isi face de cap cu ce gaseste pe acolo.

View PostDihorul Razboinic, on 23 iulie 2018 - 16:22, said:

Antimateria aia nu e -1. E pur si simplu materie care are niste proprietati -1, in loc de +1. De ex. sarcina electrica e -1. Dar masa e tot +1.
-1 cu +1 orinde si oricum face 0
intrebarea era ce se intampla cu masa .... aaaa devine energie sau poate nu.

#58
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,288
  • Înscris: 06.01.2007

View PostDihorul Razboinic, on 23 iulie 2018 - 16:22, said:

Aici cred ca esti intr-o grava eroare. Ceapa merge la orice carne. Problema e cu vita+usturoi. Dar merge si aia, un pic fortat.
Bai.. se poate. Eu moldvean fiind, sunt pro-ceapa, pro-usturoi. Merg in orice combinatie. Insa astia de la Subway nu au implementata aceasta facilitate.
Dar ma gandesc sa nu fie o chiralitate din asta pe care n-o inteleg, dar astia de la Subway o implementeaza. Ceva gen gustul de usturoi văzut in oglindă sa dea gust de ceapă. Chestia asta ar bulversa si mai mult un potential client de chiralitete stangă (sau un pop0nar de mână stângă să zicem). Astia de la multinationale gândesc global, nu sunt prea interesați de gena noastră moldovenească.

Din miliardul ala de combinatii, eu aleg vita mărunțită cu ardei iute, piper, roșii, ceapă, murături. Sosuri nu vreau. La pâine le zic sa pună ce vor ei, dar ei insistă, nu vor sa-mi ia din combinații, ei nu știu că puterile si factorialul ajung foarte repede la numere gigantice. Eu totusi insist sa-i las pe ei. Din cauza GDPR. Pentru ca, o combinație din asta, fiind una din miliarde, fiecare combinație e ca o semnătură, mă poate identifica pe mine ca individ cu o precizie foarte mare si eu nu vreau asta, mai ales ca Subway nu sunt operatori de date cu caracter personal, nu am incredere in ei, chiar daca fac senvișuri bune.

Edited by maccip, 23 July 2018 - 16:47.


#59
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,666
  • Înscris: 07.02.2003

View Postarg, on 23 iulie 2018 - 16:29, said:

te-am itrebat daca ai te-ai jucat cu un laser.... si tubul cinescopic tot un fel de laser e.
vid absolut nu poti face pentru ca "rupe" materia recipientului.
iar daca nu ai vid inseamna ca mult dorita antimaterie isi face de cap cu ce gaseste pe acolo.
Sa raspund invers, fara vid nimci nu iese, tot ce se face cu particule subatomice numai in vid merge. Au baietii la cern niste pompe de vid se mama focului, nu dinastea ordinare de aer conditionat Posted Image
Materia nu rupe, o contii intr-un camp, asa fac la CERN si cu protonii, totul in campuri. Apropo vezi reactorul toroidal de plasma (pe care se experimenteaza si fuziunea parca).
Cel mai smecher laser care-l am e unul de 500mw verde dar da real cam 250 cu acumulatori, doar cu sursa externa se pot atinge 500 dar cred ca va crapa repede, deh, chinezii astia... m-am jucat si eu si fiu meu. Lumina e de natura electromagnetica dar fotoul difera de electron prin masa de repaus, respectiv fotonul nu o are Posted Image

Edited by andreic, 23 July 2018 - 16:52.


#60
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005
500mw uaa, jucarie de gravat...., inmulteste cu 10^5 si mai discutam

in cavitatea din laser nu e vid ci gazul/materia de rezonare.

Edited by arg, 23 July 2018 - 17:10.


#61
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Ba, care vreti sa cumparati niste antimaterie din asta ca am gasit io in podul casei bunicilor, in lada de zestre a bunicii niste antimaterie din asta la borcane de 1 litru si nu stiu ce dracu sa fac cu ea.

#62
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005
ce culoare are?

eu as fi vrut niste anti-votca, 3 borcane.

Edited by arg, 23 July 2018 - 17:30.


#63
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,288
  • Înscris: 06.01.2007
Merge la mahmureala?
:D

#64
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,675
  • Înscris: 23.10.2006
E la fix pentru mahmureala... Naspa e cand te duci la buda, ca trebuie sa ajungi in Nevada, sau alta zona unde fac astia experimentele nucleare..Posted Image

#65
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,125
  • Înscris: 30.04.2007

View Postmaccip, on 23 iulie 2018 - 17:32, said:

Merge la mahmureala?Posted Image
doar la antimahmureala, ca este pe topicul cu anti ..

mai oameni buni, nu le mai dati antiapa la antimoara la antisubiecte d'astea ..  (am vrut sa pun niste antipuncte, dar nu am la tastatura)

#66
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,666
  • Înscris: 07.02.2003

View Postarg, on 23 iulie 2018 - 17:09, said:

500mw uaa, jucarie de gravat...., inmulteste cu 10^5 si mai discutam
Nu stau la Magurele totusi... Posted Image

View Postarg, on 23 iulie 2018 - 17:09, said:

in cavitatea din laser nu e vid ci gazul/materia de rezonare.
E si pompajul optic anyway, dar intram in detalii pe topicul gresit Posted Image
Imi place aia "materia de rezonare" he he he... laserele stiintifice de putere au alte metode de generare si excitare a fotonilor decat un laser pe gaz dinala de scoala pentru lectii.

Si apropo, daca bateai aici, fotonii circula prin atmosfera, electronii liberi nu se misca fara vid (excludem conductorii desigur unde topaie pe ultimul strat)... din cauza aia cu masa discutata anterior Posted Image

Edited by andreic, 23 July 2018 - 18:08.


#67
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005
Daca ai vid cine rezoneaza?
Alte metode? Care?

Si de ce ar functiona magnetismul materiei care e creat de electroni pe antimaterie care e creat de protoni (sau antielectroni, cum vrei sa le zici)?

Edited by arg, 23 July 2018 - 18:45.


#68
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postarg, on 23 iulie 2018 - 16:29, said:

-1 cu +1 orinde si oricum face 0
intrebarea era ce se intampla cu masa .... aaaa devine energie sau poate nu.
Devine energie. Sau masa. Sunt notiuni echivalente intrucitva (nu sunt identice). Masa/energia totala se conserva.

#69
aproape40

aproape40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 07.07.2018
Degeaba. Crearea antimateriei costa mai mult decat energia obtinuta din anihilarea ei.

#70
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005
De unde stii?

De multe ori problema nu este crearea energiei ci stocarea ei.
Si raportul energie stocata / greutate.

Vezi bateriile nucleare...

Edited by arg, 23 July 2018 - 21:17.


#71
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postarg, on 23 iulie 2018 - 18:38, said:

Si de ce ar functiona magnetismul materiei care e creat de electroni pe antimaterie care e creat de protoni (sau antielectroni, cum vrei sa le zici)?
Pt. ca au sarcina electrica. O sarcina electrica q care se deplaseaza cu viteza v intr-un cimp magnetic de inductie B este actionata de o forta Lorentz f = qv x B, unde marimile potrivite sunt in forma vectoriala...

#72
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005
Dar poate e sarcina antielectrica... Cu alta polarizare.

Asa cum atractia gravitationala nu e magentism si nici sarcina electrica. Si cum forta centrifuga nu e nici una din cele de mai sus.

Edited by arg, 23 July 2018 - 21:20.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate