Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Motor cu antimaterie.

  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#19
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

Quote

Daca insa poti obtine antimaterie, atunci e mai avantajos sa folosesti energia respectiva direct intr-un motor electric.
Eu zic ca ar fi pierderi cam mari daca convertesti energia obtinuta din anihilarea antimateriei in energie electrica, iar apoi cu electricitatea sa actionezi un motor, motorul meu ar fi mai eficient, altfel ar fi ca si ai cum avea un motor cu benzina pe masina, care actioneaza un generator electric, iar generatorul pune in functiune un motor electric pentru deplasare - ce ai rezolvat cu asta?

Quote

Exceptia ar fi motoarele racheta, la care antimateria e foarte buna, pentru ca ar fi un combustibil cu masa foarte mica la aceeasi cantitate de energie.
Intradevar, se vorbeste mult de rachete cu antimaterie, dar nimeni nu pare sa se gandeasca la aplicatii mai normale, eu tocmai asta cred ca ar fi mai important - sa facem un motor cu antimaterie care poate fi folosit in automobile.

#20
aproape40

aproape40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 07.07.2018
Da mai, motorul tau e super. Cand apare in productie?

Ma gandeam sa fac un tunning la matizul de 48 de cai.

#21
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004

View Postsuper8, on 22 iulie 2018 - 21:13, said:

Cum draqu nu exista antimaterie ? da' tomografia cu emisie de *pozitroni ce e ?!
https://ro.wikibooks...ie_de_pozitroni

*pozitron = particulă elementară cu sarcina electrică pozitivă și cu masa egală a electronului; antielectron

Aici ai dreptate, daca antimateria intra in contact direct cu materia (chiar si la nivel subatomic !), se va declansa o explozie din care antimateria va fi anihilata.
Fiind si motivul pt. care "nu prea vedem antimaterie in Univers".

De la antiparticule la antiatomi e cale lunga, trebuie sa le convingi sa se combine. Arata-mi un antiatom de antihidrogen (asta daca fizica cuantica permite dubla negatie muahaha), ca e cel mai simplu, si o sa zic ca da, antimateria incepe sa se vada.
Cat despre a doua emanatie a ta, AMBELE sunt anihilate la contact, nu doar antimateria.

#22
aproape40

aproape40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 07.07.2018
Problema e ca are rezervorul de doar 35 litri, nu stiu unde bag antimateria.

#23
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,218
  • Înscris: 06.01.2007
Antimaterie exista, dar energia degajata prin reactia cu materia, desi e foarte mare, nu e degajata in cel mai convenabila forma pe care sa o manipuleze omul asa cum vrea, pe un motor de bicicleta de exemplu.

Si toata amtimateria care exista pe-aici prin zona noastra de .. galaxie sa zicem, e rezultata din niste procese extrem de violente. Pe pamant e facuta de catre om, banuiesc ca prin acceleratoare. Adica e o chestie foarte scumpa. "La liber", adica s-o exploatezi de undeva.. nu exista asa ceva. Tre s-o creezi particula cu particula. Adica scump al naibii.
Cateva grame de matere sau antimaterie contin 6.023*10^26 atomi. Multi ai naibii. Scumpi ai naibii sa-i obtii cu ciclotronul.

Edited by maccip, 22 July 2018 - 21:28.


#24
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostAldulescu, on 22 iulie 2018 - 21:20, said:

Eu zic ca ar fi pierderi cam mari daca convertesti energia obtinuta din anihilarea antimateriei in energie electrica, iar apoi cu electricitatea sa actionezi un motor, motorul meu ar fi mai eficient, altfel ar fi ca si ai cum avea un motor cu benzina pe masina, care actioneaza un generator electric, iar generatorul pune in functiune un motor electric pentru deplasare - ce ai rezolvat cu asta?
Nu, am vrut sa scriu asa: decit sa folosesti energie ca sa obtii antimaterie pt. un motor, e mai avantajos sa folosesti direct energia aia intr-un motor electric.

View PostAldulescu, on 22 iulie 2018 - 21:20, said:

Intradevar, se vorbeste mult de rachete cu antimaterie, dar nimeni nu pare sa se gandeasca la aplicatii mai normale, eu tocmai asta cred ca ar fi mai important - sa facem un motor cu antimaterie care poate fi folosit in automobile.
De unde antimaterie?

View Postaproape40, on 22 iulie 2018 - 21:24, said:

Da mai, motorul tau e super. Cand apare in productie?

Ma gandeam sa fac un tunning la matizul de 48 de cai.
Si sa iradiezi tot cartierul cind ii dai o cheie. :)

#25
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

View Postaproape40, on 22 iulie 2018 - 20:51, said:

Motorul e materie. Cum protejezi antimateria sa intre in contact cu materia inainte sa atinga materia?

Camp magnetic, ca-n Star Trek.

#26
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postaproape40, on 22 iulie 2018 - 21:24, said:

Problema e ca are rezervorul de doar 35 litri, nu stiu unde bag antimateria.
Cu 1 gram faci crater, daca poti baga toata energia eliberata in corpul Matizului. :)

#27
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

View PostDihorul Razboinic, on 22 iulie 2018 - 21:43, said:

Si sa iradiezi tot cartierul cind ii dai o cheie.
A, deci un fel de Diesel.

Edited by YOUR_GOD, 22 July 2018 - 21:46.


#28
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,864
  • Înscris: 15.12.2009

View Postmaccip, on 22 iulie 2018 - 21:24, said:

Antimaterie exista, dar energia degajata prin reactia cu materia, desi e foarte mare, nu e degajata in cel mai convenabila forma pe care sa o manipuleze omul asa cum vrea, pe un motor de bicicleta de exemplu.

Pe pamant e facuta de catre om, banuiesc ca prin acceleratoare. Adica e o chestie foarte scumpa. "La liber", adica s-o exploatezi de undeva.. nu exista asa ceva. Tre s-o creezi particula cu particula. Adica scump al naibii.
Cateva grame de matere sau antimaterie contin 6.023*10^26 atomi. Multi ai naibii. Scumpi ai naibii sa-i obtii cu ciclotronul.


O "fabrică" în cadrul experimentelor CERN. Nicăieri altundeva.

https://home.cern/ab...imatter-factory


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IXS2S5IhrTY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Naoto, 22 July 2018 - 21:51.


#29
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View PostAdm, on 22 iulie 2018 - 20:55, said:


1. Omule, anti-materia nu s-a dovedit ca exista!
Se banuieste si se tot incearca dovedirea sa, dar desi aparent exista mai multa anti-materie decat materie in univers, noi suntem cam chiori.

Asadar, de unde sa incep sa iti explic ce dementa ai scris mai sus?

Materie + anti-materie = kboom, mare!

Teoretic un pic de anti-materie, daca punem cumva punem mana pe ea, o putem pastra doar intr-un recipient magnetic!
Ba da s-a dovedit
https://en.wikipedia...cial_production

#30
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,218
  • Înscris: 06.01.2007
CERN, da.
Misto.

Aldulescule, vorbeste nene cu soricelut, ala lucreaza la CERN, poate-si procura el cateva kile de antimaterie.
Si nu te apuca sa experimentezi pana nu vorbesti cu karax. Vad ca azi a scos topic despre stomac baterie, dar de maine isi revine el, trece la chestii mai serioase.

Edited by maccip, 22 July 2018 - 21:51.


#31
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostAldulescu, on 22 iulie 2018 - 20:48, said:

Dupa cum probabil stiti,
știm, mai puțin (mult mai puțin) de 50% din absolvenții de liceu trec bacul. Nu e nevoie să ne demonstrezi de ce.

#32
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
E posibil orice, dar pana acolo e drun lung.


#33
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostAdm, on 22 iulie 2018 - 21:05, said:

Daca vrei sa treci dincolo de motorul Otto si Diesel, mergi la efectul Coanda.
Sau macar sa treaca putin prin Wankel, poate il revolutioneaza...

#34
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Eu sunt mai interesat sa fac niste tuica de antimaterie .....

#35
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostDihorul Razboinic, on 22 iulie 2018 - 21:09, said:

In rest, in motoarele cu ardere interna antimateria e cam inutila si ineficienta.
De fapt, de-aia le si zice asa.
Fiindca in ele trebe sa bagi ceva care arde si produce caldura..., presiune..., etc.

View PostAldulescu, on 22 iulie 2018 - 21:20, said:

Eu zic ca ar fi pierderi cam mari daca convertesti energia obtinuta din anihilarea antimateriei in energie electrica, iar apoi cu electricitatea sa actionezi un motor, motorul meu ar fi mai eficient, altfel ar fi ca si ai cum avea un motor cu benzina pe masina, care actioneaza un generator electric, iar generatorul pune in functiune un motor electric pentru deplasare - ce ai rezolvat cu asta?
La dimensiuni mari ai rezolvat chiar foarte bine.
Nu cu benzina, ci diesel.
Si poarta si un nume: diesel-electric.

#36
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View PostAdm, on 22 iulie 2018 - 20:55, said:

Ma, sunteti cativa care ma innebuniti de cateva luni, dar mai grav e ca vad aici un trend de negare a realitatii.

Mai ca as recomada un tratament homeopatic......Posted Image

View Postsuper8, on 22 iulie 2018 - 21:13, said:

Cum draqu nu exista antimaterie ? da' tomografia cu emisie de *pozitroni ce e ?!
https://ro.wikibooks...ie_de_pozitroni

Aici ai dreptate, daca antimateria intra in contact direct cu materia (chiar si la nivel subatomic !), se va declansa o explozie din care antimateria va fi anihilata.
Fiind si motivul pt. care "nu prea vedem antimaterie in Univers".

Asta e o chestie demna de o noua dilema , ce a fost primul cocosul sau gaina..
Pozitronii aia nu sunt consideratir antimaterie, singura chestie care e la niveul definitiei sunt anti-atomii aia produsi de CERN.

Oricum, gif-ul ala din OP si anti-materia.....

View PostAldulescu, on 22 iulie 2018 - 21:20, said:

Eu zic ca ar fi pierderi cam mari daca convertesti energia obtinuta din anihilarea antimateriei in energie electrica,

Da...bubuie un rezervor de antimaterie si adio juma de Europa

View PostNaoto, on 22 iulie 2018 - 21:46, said:

O "fabrică" în cadrul experimentelor CERN. Nicăieri altundeva.
https://home.cern/ab...imatter-factory

Si cati antiatomi a produs?

Edited by Jammalan-the-Prophet, 22 July 2018 - 23:00.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate