Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Ma doare maseaua ... si dentistului ii e frica de masea!

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
Disstrack

Disstrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 29.04.2018

 YourFan, on 21 iulie 2018 - 08:36, said:

Preturi ca in vest.
Tu nu vezi ca au aparate de ultima generatie?

https://cliniciledrl....ro/tehnologie/

#20
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

 GingisHan2015, on 21 iulie 2018 - 06:19, said:

Mi-am scos-o eu luna trecuta . Medic basarabean cu experienta , fost medic militar in armata sovietica .N-a comentat nimic, si  a scos-o fara probleme .Interesant e ca  te cam doare dupa aia, o zi, doua, daca nu chiar 3 .
Să nu-mi spui că-n Iași... Și eu tot la un basarabean, aveam infecție, falca cât pumnul, nu dormisem de 3 nopți, eram abrutizat de durere și lipsa somnului, mă refuzaseră vreo 4 dentiști, și-am ajuns la ăsta, m-a rezolvat pe loc, fără mofturi, anestezia a avut efect, parțial, dar a avut...

#21
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 GingisHan2015, on 21 iulie 2018 - 06:19, said:

Mi-am scos-o eu luna trecuta . Medic basarabean cu experienta , fost medic militar in armata sovietica .N-a comentat nimic, si  a scos-o fara probleme .Interesant e ca  te cam doare dupa aia, o zi, doua, daca nu chiar 3 .
Sau 3 saptamani (ca pe mine).

#22
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,177
  • Înscris: 15.05.2008
am ramas mut la ce am citit in acest subiect,noroc ca scriu
medicii care te-au refuzat,au facut-o direct sau in urma radiografiei?
sunt unele masele de minte care se pot extrage fara nici o problema,mai ales alea de jos parca,dar doar dupa ce se face film si se poate vedea ce radacini are
durerea de masea este urata de tot,pe moment suntem dispusi sa induram orice numa sa scapam
bine ca mai sunt si medici care nu se baga, sa faca  extractia,indiferent cum este prinsa la radacini
nu doresc la nimeni sa ajunga sa manance si bea apa cu paiul

#23
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,093
  • Înscris: 17.03.2009

 XL700VA, on 21 iulie 2018 - 06:01, said:

Da, era un cantec cu ma doare maseaua, dar mi-e frica de dentist. La mine e altfel ...
Deci, una bucata de masea de minte (de sus) mi s-a spart. Sau mai bine zis in timp ce mancam, a cazut o bucatica mica din ea. Peste o zi au inceput dureri de imi venea sa ma urc pe pereti. Ce e de facut? Merg la dentist.
Ma duc la o dentista draguta (chiar era) care ma trimite la radiografie. Facem iradierea, apoi inapoi la dentista. Concluzia? Trebuie extrasa! Are o carie profunda. Nu se poate trata? Nu, datorita pozitiei. Ok, atunci hai sa o scoatem.
Na, aici vine problema. Dentista imi spune ca ea nu poate sa o extraga. De ce? Ca nu poate. Si eu ce fac? Pai va pun un pansament .... si mergeti in alta parte. Ok, puneti.
Pune pansamentul, si plec. Caut alt dentist. Ce aveti? Extractie masea de minte. A, nu, nu pot face? De ce? ca ... bla, bla bla. Duceti-va in alta parte!
Situatia se repeta la 6 cabinete din Pitesti. Am fost chiar la o dentista mai batrana, care mi-a explicat (sau mai mult m-a speriat) ca extragerile de masea de minte sunt foarte complicate. Ca de cele mai multe ori sunt urmate de complicatii severe. Si din acest motiv multi dentisti nu se baga! Daca era o masea normala, mi-o scotea ea, dar la cea de minte nu se baga. Ieri de la ora 16 pana la ora 20 am cautat dentisti in Pitesti ... si nu am gasit unul capabil sa faca aceea extractie. Oare de ce s-au facut dentisti daca nu stiu sa extraga o masea (ce-i drept de minte)!

Uff. Ma doare maseaua. Ca sa rezist am luat nurofen forte. Cei care ati mai facut, va rog mult, recomandati-mi un cabinet stomatologic serios sau o clinica din Pitesti, sau chiar din Bucuresti (sunt dispus sa fac deplasarea, banuesc ca in capitala, sunt dentisti mai buni) care sa faca extractie de masele de minte. MA DOARE MASEAUA!!! E o rugaminte mare.
În Pitești, în clădirea unde a fost cândva baia comunală (peste drum de biserica Sf. Ion) este o clinică internațională unde se fac și extracții de măsele de minte.
Intră pe saitul lor și vezi dacă-ți convine; nu e foarte ieftin, dar lucrează bine, vin și din străinătate acolo.
http://www.iecenter.ro/
Ei zic că o extracție de măsea de minte (chirurgical, cum cred că ai nevoie) costă 300 de lei.
Eventual, încearcă și la ăștia: https://clinicavictoria.ro/
Succes!
======
Pentru cei care comentează doar ca să se afle în treabă, fără să știe despre ce e vorba: refuzul dentistei de a scoate măseaua este datorat faptului că acest lucru necesită o intervenție chirurgicală, nu e vorba de o simplă extracție. Asta s-a văzut la radiografie, iar refuzul este, cel mai probabil, pentru că nu are dotarea necesară; sau, cine știe, este conștientă de limitele competenței sale.

Edited by stancosty, 21 July 2018 - 12:51.


#24
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002
poti sa faci o poza la radiografie si sa mi o trimiti pe pm? in general daca ai de ce sa o apuci cu clestele..n-ar trebui sa iasa greu.

daca stai sa ti rezolvi problemele medicale pe forum poti sa ajungi si la spitalul 9...crezand pataniile unora :)

#25
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Nu prea se vede mare lucru, dar am facut o poza:
Attached File  20180721_214401.jpg   264.21K   50 downloads
Maseaua cu problema e ultima din poza.
Le majoritatea dentistilor au refuzat sa faca extractia, fara sa se uite la radiografie. Doar 2 s-au uitat, ceilalti cand au auzit ca e vorba de masea de minte au spus nu!

Edited by XL700VA, 21 July 2018 - 20:49.


#26
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002

 XL700VA, on 21 iulie 2018 - 20:47, said:

Nu prea se vede mare lucru, dar am facut o poza:
ba se vede. are coroana suficienta cat sa fie apucata sanatos cu un cleste de molari de minte superiori. radacina nu e curbata in vreun fel, tuberozitatea e mare si sanatoasa asa incat nu are risc crescut de fracura cat se trage de masea.
anestezia mai bine ca la maseaua de minte de sus nu prinde la alte masele, deci si aici un plus.

cu alte cuvinte nu vad motive sustenabile de refuz decat in experientele neplacute ale medicilor cu alte masele ..candidate. cand o dai in bara e neplacut sa lasi pacientul neterminat si sa-l trimiti la altul... asa ca se prefera respingerea din start, desi de multe ori situatia nu o impune.

cauta un cabinet cu chirurgie BMF. ei n-ar trebui sa refuze asa ceva :)

#27
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Victorie. Am scapat. Am fost la clinica Dr. Leahu. Multumesc Alecsandru010 de recomandare. M-a tratat doctorul Cazacu Corrado. Anestezie, cleste ... si in 10 minute eram gata. Nu am simtit absolut nimic. Nu stiu cu ce mi-a facut anestezie ... Cred ca a fost ceva puternic, deoarece a trecut o ora jumatate, si inca  sunt amortit, nu simt nimic.
Deci Clinica Leahu si dr. Cazacu Corrado sunt de nota 10. Foarte amabili cu pacientii. Insa au preturi pe masura. Cam mari totusi. Extractia a costat 450 ron.
Sunt curios cum ma voi simti dupa ce trece anestezia.

Edited by XL700VA, 25 July 2018 - 18:35.


#28
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Ti-am zis ca au o anestezie super tare .Nici eu n-am simtit nimic desi avea putina infectie, sub tratament insa cu Augmentin de 1000 .

#29
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002

 XL700VA, on 25 iulie 2018 - 18:33, said:

Victorie. Am scapat. Am fost la clinica Dr. Leahu. Multumesc Alecsandru010 de recomandare. M-a tratat doctorul Cazacu Corrado. Anestezie, cleste ... si in 10 minute eram gata. Nu am simtit absolut nimic. Nu stiu cu ce mi-a facut anestezie ... Cred ca a fost ceva puternic, deoarece a trecut o ora jumatate, si inca  sunt amortit, nu simt nimic.
Deci Clinica Leahu si dr. Cazacu Corrado sunt de nota 10. Foarte amabili cu pacientii. Insa au preturi pe masura. Cam mari totusi. Extractia a costat 450 ron.
Sunt curios cum ma voi simti dupa ce trece anestezia.

felicitari.

nu exista "ceva puternic". in stoma sunt vreo 2-3 anestezice uzuale facute de 2 firme mari si importate in masa. anul trecut se dadeau pe sub mana...a fost o criza de n-am mai scos dinti vreo 2 luni.
3M face ubistesin (contine articaina...si 90% din anestezii se face cu substanta asta) cu vasoconstrictor normal sau forte, au acelasi efect, anestezia...difera durata cat stai amortit dupa.

CNAS deconteaza extractia cu 70lei...din care pacientul plateste vreo 28 lei. card de sanatate sa ai si sa gasesti un medic curajos..si in contract cu CNAS.

ti-am spus ca nu pune probleme vazand radiografia, era chiar o extractie usoara (pentru cine n-are frica) Posted Image

acu daca vrei iestractii de lucsi..platesti in costu ei si manager si contabil si reclame si site si profitul medicului..si al patronului. cam de 4 ori media pietei. cu CNAS te edentai de vreo 18 dinti la banii aia :)

Edited by christig, 25 July 2018 - 22:07.


#30
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Am fost înainte la o groaza de dentiști. Toți au refuzat (am scris mai sus)! L-am întrebat pe doctorul Cazacu de ce refuza dentiștii acest lucru. Mi-a spus că măseaua de minte se scoate mai greu datorită poziției. Și există mari riscuri sa se spargă in timpul extracției. Iar un dentist normal intra in panica daca ramane vreo rădăcina nescoasa la molarul de minte! Mi-a spus că și lui i s-au întâmplat sa se spargă un molar de minte, însă el este chirurg și a extras radacina prin operatie. Ceea ce dentiștii normali nu fac.
Ok, la mine nu a fost cazul. Nu s-au rupt nimic, nu s-au spart nimic. A trecut anestezia, nu simt durere. Nu s-a umflat falca. De dimineață când m-am trezit am scuipat un cheag negru de sânge, dar cred că e ceva normal. Prețul a fost cam mare... însă nu am avut ce face. Indecenta să o scot in alta parte? Bine că s-au terminat totul ok!

Edited by XL700VA, 26 July 2018 - 05:12.


#31
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002

 XL700VA, on 26 iulie 2018 - 05:10, said:

Ok, la mine nu a fost cazul. Nu s-au rupt nimic, nu s-au spart nimic. A trecut anestezia, nu simt durere. Nu s-a umflat falca.
asta e normalitatea! din pacate forumurile sunt pline de exceptii (accidente si complicatii), pentru ca..cei multi...la care totul a fost ok...nu stau sa scrie lucrul asta.

extractia dentara in sine este o operatie..chirurgicala. cand nu iese cu clestele sau nu ai cu ce sa apuci, exista alte instrumente, exista micromotoare cu care sapi in os, cateodata trebuie sa separi radacinile, si e din ce in ce mai greu cu cat te duci mai in "fundu" (posteriorul) gurii, din lipsa de spatiu.

deci..operatie se cheama tot ce implica anestezie..si...sange. e bine ca fiecare medic sa isi cunoasca limitele cat de departe poate duce o operatie...si de aia multi spun pas din pacate fara o minima analiza a situatiei (vezi radiografia ta pe care spuneai ca nici nu s-au uitat).

#32
ciortanul

ciortanul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.06.2018

 Disstrack, on 21 iulie 2018 - 09:22, said:

Tu nu vezi ca au aparate de ultima generatie?

Eu am fost la clinica Madident si sunt foarte multumit,   Serviciile stomatologice au fost la cel mai inalt standard si rezultatul a fost pe masura. Pretul in comparatie cu leahu Turda unde am intrebat initial a fost mult mai mic. Ii recomand, pe pagina lor puteti vedea o parte din cazurile lor:

https://madidentclinic.ro

https://madidentclin...nic-alba-iulia/

#33
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 01.12.2005

 christig, on 25 iulie 2018 - 22:02, said:

felicitari.

nu exista "ceva puternic". in stoma sunt vreo 2-3 anestezice uzuale facute de 2 firme mari si importate in masa. anul trecut se dadeau pe sub mana...a fost o criza de n-am mai scos dinti vreo 2 luni.
3M face ubistesin (contine articaina...si 90% din anestezii se face cu substanta asta) cu vasoconstrictor normal sau forte, au acelasi efect, anestezia...difera durata cat stai amortit dupa.

CNAS deconteaza extractia cu 70lei...din care pacientul plateste vreo 28 lei. card de sanatate sa ai si sa gasesti un medic curajos..si in contract cu CNAS.

ti-am spus ca nu pune probleme vazand radiografia, era chiar o extractie usoara (pentru cine n-are frica) Posted Image

acu daca vrei iestractii de lucsi..platesti in costu ei si manager si contabil si reclame si site si profitul medicului..si al patronului. cam de 4 ori media pietei. cu CNAS te edentai de vreo 18 dinti la banii aia Posted Image

Am avut si mai am ceva probleme cu dintii. Am fost de cateva ori la tratamente de canal la cabinete individuale si de obicei imi faceau cate 2 anestezii, ca undeva la jumatatea timpului incepea sa ma doara. Am fost si la Dr Leahu la tratament si nu am avut nicio durere, confoirm ca am ramas mereu cu senzatie de amortire MULT MAI ACCENTUATA si pentru o durata mult mai mare - ceea ce pentru mine a fost ok ca nu am simtit nimic.

Am fost anulo trecut sa scot o masea de minte semi-inclusa la un cabinet, s-a inceput cu o anestezie, a inceput sa umble pe acolo, nu se misca nimic.. a inceput durere, a mai bagat inca o anestezie, iar a incercat sa umble, cum punea clestele - ca nici nu se putea apuca bine din cauza pozitiei - durea... A mai facut inca o anestezie si tot la fel era o durere infernala... nu a putut sa o miste mai deloc. Repet, 3 anestezii facute si durea cum atingeam zona. M-a certat medicul ca bausem cafea in dimineata aia.

Am fost la Dr Leahu (ca tot e vorba pe aici), a facut anestezie si a scos maseaua pe bucati - nu am simtit absolut nimic. Mi-au zis ca poate ceilalti doctori nu au facut bine anesteziile...

De ce am povestit chestiile astea: fara sa fac reclama, in primul rand. Intrebarea mea e: chiar sunt la fel anesteziile si tine doar de cum si unde baga acul doctorul? Sau totusi unele sunt mai puternice ca altele? Chiar sunt curios

#34
conrem

conrem

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 08.07.2019
La nivelul maxilarului superior isi face efectul anestezicul mult mai repede, pentru ca osul e poros si extractia de obicei e simpla.
Inferior se face de obicei o cantitate mai mare de anestezic. Plus se face si anestezie “mandibulara” - amorteste locul pe o perioada mai indelungata. Foarte des extractiile de masea de minte inferioara (mandibulara) sunt ceva mai complicate

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate