Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Lege noua pentru debransarile de la sistemul de termoficare

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#73
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postalex1vasile, on 21 iulie 2018 - 18:37, said:

si "agentul termic" folosit de centralele de apartament are pierderi. .........
.............
Si unde se " pierde " ?

#74
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

View Postalex1vasile, on 21 iulie 2018 - 18:37, said:

si "agentul termic" folosit de centralele de apartament are pierderi. Apa Nova are o gramada de gauri in tevi.

Cand aduni costurile unei centrale (dar pe bune, nu ce iti doresti tu), vezi ca iesi mai scump decat la incalzirea centralizata.
are pierderi pe naiba, o centrala in condensatie mai are si randamentul ala stii tu... peste 100%

Pierderile apar in sutele de km de tevi sparte la care se incalzesc sobolanii, gandacii si copiii strazii, nu pe tevile de la centrala din propriul apartament.

View PostMarius19891989, on 21 iulie 2018 - 09:45, said:

În Berlin se merge pe centrale pe bloc,si la un unchi avea tot centrala pe bloc,undeva prin sudul Germaniei,presupun ca asa o fi prin Germania.

View Postalex1vasile, on 21 iulie 2018 - 14:53, said:

E absolut hilar sa sustii ca stii mai bine care sistem e mai bun, atat timp cat in marile capitale din vest sistemul e de incalzire centralizata.
uita-te mai atent ce raporteaza si alti colegi, eu am stat vreo 4 ani jumate in uk, peste tot centrale de apartament

depaseste momentul. aici nu sintem in viena, ti-am mai zis, nu poti compara. Noua ne trebuie solutii individuale pt a evita furtul si coruptia.

View Postalex1vasile, on 21 iulie 2018 - 14:53, said:

reteaua electrica subterana necesita sapatura, distrugerea trotuarelor si a spatiilor verzi, pentru executarea fiecarui manson.

Nu are importanta, importanta are ca esti dependent de curent pentru a avea caldura. NU ai curent, nu ai nici caldura.
ridicol ce spui, avem retea subterana de fibra optica, retea electrica avem inca de prin anii 70 si la sate, si functioneaza sa duca un bec, sau o centrala.

Nu ai curent, pui un UPS mic, de calculator, e suficient... termina cu argumentatia asta ridicola, ca centralele ar insemna ceva problema pt reteaua electrica :)

in ziua de azi discutam de masini electrice care se incarca la 32A si tu vorbesti de o centrala :)

avem milioane de centrale montate deja si nu s-a plans nimeni ca i-a crescut factura la curent sau ca nu s-a putut incalzi ca a picat curentul :)

de cand ma stiu in viata nu am avut curentul cazut mai mult de cateva minute/ore, mai ai putin si spui ca nu putem avea frigidere ca pica curentul si se dezgheata :)

in contrast, numai in ultimele luni am totalizat vreo 14 zile (!!) de avarii radet, deci fara apa calda fara caldura, uneori si 3 zile la rand.

o avarie electrica se solutioneaza imediat, de ea depinzand vietile noastre

#75
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016

View Postunbrutus, on 21 iulie 2018 - 21:58, said:

Pierderile apar in sutele de km de tevi sparte la care se incalzesc sobolanii, gandacii si copiii strazii, nu pe tevile de la centrala din propriul apartament.
... Toata saptamana cei de la Apa Nova au spart trotuare si reparat tevi prin jurul blocului meu.
Esti constient ca centrala de apartament primeste apa rece din reteaua publica, da ?

Quote

depaseste momentul. aici nu sintem in viena, ti-am mai zis, nu poti compara. Noua ne trebuie solutii individuale pt a evita furtul si coruptia.
Nu le vom evita alegand solutii scumpe si poluante. Intelegi ?

Quote

ridicol ce spui, avem retea subterana de fibra optica, retea electrica avem inca de prin anii 70 si la sate, si functioneaza sa duca un bec, sau o centrala.

Reteaua de cabluri electrice subterane are o vechime de aprox 50 de ani (in medie), iar durata normala de viata a fost de 20-22 de ani.
Cablurile au avarii numeroase, care necesita sapatura, excavare, mansonare.

Quote

Nu ai curent, pui un UPS mic, de calculator, e suficient... termina cu argumentatia asta ridicola, ca centralele ar insemna ceva problema pt reteaua electrica Posted Image

Quote

ridicol ce spui, avem retea subterana de fibra optica, retea electrica avem inca de prin anii 70 si la sate, si functioneaza sa duca un bec, sau o centrala.
Se vede ca nu cunosti situatia. Cablurile electrice subterane (LES) au o vechime medie de 60 de ani, si se strica foarte des.
Pentru reparatie , e nevoie de sapatura la locul de defect, mansonare, etc.

Reteaua electrica aeriana (LEA) are o vechime de 40-50 de ani, stalpii vechi se crapa/indoaie la vreme rea, clemele ruginesc, etc.

Quote

Nu ai curent, pui un UPS mic, de calculator, e suficient... termina cu argumentatia asta ridicola, ca centralele ar insemna ceva problema pt reteaua electrica Posted Image

Un UPS mic poate asigura energie electrica pentru cateva minute... O avarie la grid poate tine ore sau zile...

Quote

o avarie electrica se solutioneaza imediat, de ea depinzand vietile noastre

http://www.mediafax....tamana-16245497

Marţi dimineaţa, pe raportarea de la ISU erau 52 de localităţi fără alimentare cu energie electrică. Se lucrează în ritm alert, au venit echipe de intervenţie din mai multe judeţe. Situaţia este foarte gravă, sunt foarte mulţi stâlpi căzuţi. La ultima numărătoare erau peste 280 de stâlpi. Oamenii sunt tot mai nervoşi, încercăm şi noi să îi ascultăm, dar mai mult decât să purtăm corespondenţă cu Electrica, să ne informăm, e greu să facem mai mult de atât. Fenomenele meteorologice au fost în perioada 19-21 aprilie şi azi suntem în 25, încă mai sunt 52 de localităţi fără curent. Oamenii sunt tot mai nervoşi. E complicat să se acopere şi tot judeţul, dar creşte nervozitatea, pe bună dreptate

Edited by alex1vasile, 22 July 2018 - 07:46.


#76
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,973
  • Înscris: 03.12.2005

View PostWotan, on 19 iulie 2018 - 21:06, said:

Iar pentru peretii spre exterior, dai vina pe mama natura ca a dat cu frig? Ia zi, la cel care e pe colt de bloc si izolat prin casa scarii de celelalte apartamente, ii faceti reducere la plata incalzirii, sau il taxati la fel? Sau acolo nu se mai aplica ca trebuie vecinul sa iti incalzeasca apartamentul?
Pentru informare, la cei care se plang de caldura din apartamentul vecin. Exista solutii de izolare termica interioara, pe care le poti aplica pe toti peretii comuni cu vecinii. E doar cateva sute de euro pe perete, si ai scapat de stresul ca deschide vecinul geamul sa aeriseasca... Posted Image

Apreciez tentativa de ironie, dar poti sta linistit, nu e cazul meu. Ia-o ca pe o simpla problema de fizica, asa cum o si tratez. Facturile mele la incalzire nu cred ca ating 3-4% din venitul meu. Si nu e vorba de venit, caci sunt acceptabile si pentru o familie ce traieste din venituri medii.

Acum, revenind, temperatura de afara e aceeasi pentru toti. De pozitia fata de punctele cardinale si expunerea la pierderi catre exterior se tine cont cam de cand s-a inventat apa calda prin normativele de calcul a suprafetei echivalente termic.
Ce difera in practica si nu apare in normativ e ca uneori nu doar catre exterior se cedeaza caldura. Nu e asa flagrant cand e vorba doar de cativa, dar intreaba-i pe cei care locuiesc intr-un bloc de pensionari economi cum sta treaba.
Am avut candva exemplul asta in cazul unor prieteni ce locuiau in bloc de beton doldora de pensionari economi. Care pensionari au hotarat ca vor repartitoare. Nu mai retin exact cifre, dar iarna urmatoare cei de care zic si inca vreo cativa au avut facturi duble si tot ziceau ca e un pic mai rece la talpi, iar pensionarii facturi simbolice. Pretul gcal nu retin sa fi suferit vreo modificare iar iernile pe aici sunt similar de blande in mod normal.

#77
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,770
  • Înscris: 01.10.2002
Exista solutii de placi de izolare fono si termica, cu cateva sute de euro izolezi un perete. Grosimea e in jur de 50mm, iar comfortul rezultat, in special linistea, sunt semnificative.
Exemplul tau cu pensionarii e foarte bun. Chiar daca nu se debranseaza, oamenii pot sa reduca cheltuielile din robinetul termostatat. Eu, de exemplu, pun pe la 15 grade robinetii cand lipsesc de acasa o zi sau mai multe.

#78
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostWotan, on 22 iulie 2018 - 09:45, said:

........Eu, de exemplu, pun pe la 15 grade robinetii cand lipsesc de acasa o zi sau mai multe.
Asta din cauza ca legile sint timpite .
Frumos ar fi ca vecinul sa-si monteze pe peretele comun o instalatie de racire , si iarna sa congeleze peretele ,,,ca vrea el apartament cu turturi . Apoi sa te plingi , si noi sa ridem .

#79
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,973
  • Înscris: 03.12.2005

View PostWotan, on 22 iulie 2018 - 09:45, said:

Exista solutii de placi de izolare fono si termica, cu cateva sute de euro izolezi un perete. Grosimea e in jur de 50mm, iar comfortul rezultat, in special linistea, sunt semnificative.
Exemplul tau cu pensionarii e foarte bun. Chiar daca nu se debranseaza, oamenii pot sa reduca cheltuielile din robinetul termostatat. Eu, de exemplu, pun pe la 15 grade robinetii cand lipsesc de acasa o zi sau mai multe.

Asta e problema, la noi sunt vazute venind doar impreuna robinetul termostatat si repartitoarele, cand principalul beneficiu e adus de primul obiect, intre anumite limite. Faptul ca se poate opri complet furnizarea caldurii sau se poate seta sub temperatura de garda convenita e una din deficiente.

Desigur ca sunt solutii pentru izolatia intre unitati, dar treaba asta trebuie prevazuta adecvat din proiect, ceea ce la noi nu e cazul. Daca iei un apartament oarecare de 2.55m inaltime si adaugi izolatie sub sapa si la plafon ramai cu probabil 2.4m, ceea ce e sinistru.
Ca in cazul facturilor mari unii se apara montandu-si centrala, e ca si cum ai fuma tigari mai ieftine ca sa nu depasesti bugetul. Te va tine doar pana se scumpesc si alea.


Am simulat acum, de curiozitate, pe u-wert transferul de caldura printr-un planseu de beton de 12cm , intre un spatiu cu temperatura de 18 grade le etajul superior si unul cu temperatura de 24 de grade sub el, si imi da 30W/mp pierderi.
Sa zicem ca vorbim de un apartament de 40mp unde proprietarul e plecat in turneu toata luna, si doar tu ai planseu comun cu el. Ii cedezi doar lui un total de 865kWh intr-o luna calendaristica, sau 0.74 Gcal. Calculeaza tu cat inseamna asta in bani la pretul gazului sau termoficarii din satul tau.
Tot de curiozitate, acelasi plafon, izolat cu 50mm vata minerala pierde doar 3.36W/mp, sau ~96kWh sau 0.083 Gcal.

#80
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

View Postsebulbus, on 22 iulie 2018 - 14:35, said:

Am simulat acum, de curiozitate, pe u-wert transferul de caldura printr-un planseu de beton de 12cm , intre un spatiu cu temperatura de 18 grade le etajul superior si unul cu temperatura de 24 de grade sub el, si imi da 30W/mp pierderi.
Sa zicem ca vorbim de un apartament de 40mp unde proprietarul e plecat in turneu toata luna, si doar tu ai planseu comun cu el. Ii cedezi doar lui un total de 865kWh intr-o luna calendaristica, sau 0.74 Gcal. Calculeaza tu cat inseamna asta in bani la pretul gazului sau termoficarii din satul tau.
Tot de curiozitate, acelasi plafon, izolat cu 50mm vata minerala pierde doar 3.36W/mp, sau ~96kWh sau 0.083 Gcal.
planseu probabil inseamna placa de beton? iti garantez ca e mai groasa de 12 cm si include si strat izolator.
Blocurile astea comuniste includeau un sistem sandvich.

Iti postez si o poza cu placa beton de la mine, gaura de la lumina, evident mai e ceva si deasupra, nu doar cat vezi pe poza... de altfel ruleta s-a oprit sus in niste polistiren inghesuit acolo cine stie cand si de cine. Nu pot din pacate estima cati cm mai sint intre mine si vecin Posted Image
in a 2 a poza daca o maresti vezi sandvisul si polistirenul din capat, deci la cei 11-12 cm de pe ruleta mai adaugam ceva pt polistirenul din capatul

deci pica treaba cu 12 cm si transfer ca prin beton chior

Attached Files


Edited by unbrutus, 22 July 2018 - 16:13.


#81
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,973
  • Înscris: 03.12.2005
Iti garantez ca de fabrica n-a fost nimic izolant in nici un planseu de bloc comunist. Daca blocul tau e anii 70, ai o placa (planseu) chiar mai subtire de 12cm, si polistirenul ala ti l-a indesat cel de deasupra, cand si-a dat jos sapa veche si a pus altceva. Asta pentru ca instalatia ta de iluminat vine prin apartamentul de deasupra, pe deasupra placii, dar pe sub sapa. Sub sapa era ori nisip ori beton cu rumegus (sub parchet), ori zgura, functie de ce avea antrepriza de constructii din zona la indemana.

Cu izolator erau peretii exteriori triplu strat, cei de ~25-27cm grosime la blocurile din panouri mari, dar coeficientul de punti termice face aia ~5cm de polistiren/vata/bca aproape inutili.

Edited by sebulbus, 22 July 2018 - 17:01.


#82
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,528
  • Înscris: 02.09.2006

View Postalex1vasile, on 20 iulie 2018 - 12:39, said:

Nu exista incalzire individuala (de apartament) in orasele mari din vest. Duceti-va in Londra, Viena, Copenhaga, Amsterdam, si vedeti cum se incalzesc oamenii aia iarna (in apartamente.
Ba exista, chiar in zonele bengoase!

#83
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

View Postsebulbus, on 22 iulie 2018 - 17:00, said:

Iti garantez ca de fabrica n-a fost nimic izolant in nici un planseu de bloc comunist.
pai atunci ce este stratul ala galbui? pare vata de ceva

View Postsebulbus, on 22 iulie 2018 - 17:00, said:

Daca blocul tau e anii 70
e construit putin inainte de revolutie

View Postsebulbus, on 22 iulie 2018 - 17:00, said:

ai o placa (planseu) chiar mai subtire de 12cm, si polistirenul ala ti l-a indesat cel de deasupra, cand si-a dat jos sapa veche si a pus altceva.
fii serios... o iau ca o gluma. Totusi, daca vrei, bat un cui sa vedem daca trece prin "sapa" si ajunge la om in casa...

View Postsebulbus, on 22 iulie 2018 - 17:00, said:

Asta pentru ca instalatia ta de iluminat vine prin apartamentul de deasupra, pe deasupra placii, dar pe sub sapa.
fii serios, din nou o iau ca pe o gluma. firele le vad va vin pe orizontala de la mine din doza.
nu prea esti serios in seara asta. esti din Buc? Te astept pe la mine sa te convingi

View Posttytysor, on 22 iulie 2018 - 17:09, said:

Ba exista, chiar in zonele bengoase!
poate exista SI ceva incalzire mai centralizata, gen centrale de bloc. insa si eu cat am umblat prin alte tari nu am vazut RADET si nici FIREA

#84
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Bloc cu izolatie la peretii intermediar nu ai sa vezi . Este o prostie si ar fi insemnat o risipa .
Firele la lustre , la blocurile din placi , cum se pare ca ai tu , vin prin apartamentul tau dar trec prin sapa vecinului .

#85
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,770
  • Înscris: 01.10.2002

View Postsebulbus, on 22 iulie 2018 - 14:35, said:

Desigur ca sunt solutii pentru izolatia intre unitati, dar treaba asta trebuie prevazuta adecvat din proiect, ceea ce la noi nu e cazul. Daca iei un apartament oarecare de 2.55m inaltime si adaugi izolatie sub sapa si la plafon ramai cu probabil 2.4m, ceea ce e sinistru.
Ca in cazul facturilor mari unii se apara montandu-si centrala, e ca si cum ai fuma tigari mai ieftine ca sa nu depasesti bugetul. Te va tine doar pana se scumpesc si alea.
Apartamentul de sub mine este neocupat luni de zile la rand, dar iarna am pe la 25 grade si umblu in picioarele goale pe parchet, fara sa depasesc 200 lei lunar la incalzire. Deci se poate. E drept, e vorba de un bloc nou, cu izolatii.
Atunci cand cumperi un apartament vechi in loc de unul nou, pretul mult mai mic pe care il platesti e dat si de lipsa amenajarilor (inclusiv izolatiile), deci trebuie sa te astepti sa investesti de la 10.000 euro in sus ca sai il aduci la un nivel minim de comfort. Nu te poti baza pe vecini ca vor avea grija de tine. E o chestie pe care ti-o asumi din start. Oricum, cea mai mare parte dinspre peretii unui apartament nu sunt spre vecinii aia care stau la 18 grade, ci spre exterior. Care pereti la blocurile vechi sunt de obicei neizolate, pentru ca asociatia nu s-a putut pune de acord. Acolo e de fapt problema...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate