Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

S-a dus seceta pedologica?
 

Durata de viata a unui router Wi-Fi

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,670
  • Înscris: 15.06.2007
Salut
Am si eu niste probleme cu un tp-link: are perioade cand merge ca in prima zi si perioade cand nu merge deloc.
Deja m-am saturat de telefoane la RDS, ei zic ca problema e la mine dupa decodorul de fibra optica huawei.  
Semnalul fluctueaza de la maximum la un punct in acelasi loc.
Am observat aseara ca transformatorul de la wifi țiuie. Am scos toate "castravetile" din priza,  router, pc, huawei vreo 20 de minute ca nu merge netul DELOC, si dupa ce s-a racit trafu' totul mergea brici.  
Care e moartea routerelor? Transformatorul?  Se poate defecta in el ceva avand in vedere ca nu are componente in miscare?

#2
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Nu are componente in miscare, dar are componente ce degaja caldura. Cel mai probabil la tine e problema de transformator. Mai pica si ele. Random, nu au o regula anume. Il schimbi si poti sta linistit.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Ce model ? Ai ultimul firmware ? Am un router 1043 v1. Cred ca are aproape 10 ani. Merge perect, mai ales dupa ce i-am pus Gargoyle pe el, ce TP-Link n-a mia scos update de firmware de ani de zile ptr el.
Se muta pe networking, acolo sunt routerele.

#4
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

Vizualizare mesajtfmercedez, pe 14 iulie 2018 - 20:41, a scris:

Salut
Am si eu niste probleme cu un tp-link: are perioade cand merge ca in prima zi si perioade cand nu merge deloc.
Deja m-am saturat de telefoane la RDS, ei zic ca problema e la mine dupa decodorul de fibra optica huawei.  
Semnalul fluctueaza de la maximum la un punct in acelasi loc.
Am observat aseara ca transformatorul de la wifi ţiuie. Am scos toate "castravetile" din priza,  router, pc, huawei vreo 20 de minute ca nu merge netul DELOC, si dupa ce s-a racit trafu' totul mergea brici.  
Care e moartea routerelor? Transformatorul?  Se poate defecta in el ceva avand in vedere ca nu are componente in miscare?
Moartea ruterelor este... in caz normal uzura... la fel de normala a componentelor,uscarea condensatorilor electrolitici cu devalorizarea acestora si de aici probleme de stabilitate.
Mai apare uzura datorita progresului tehnologic (uzura morala)... exemplu,un router care este astazi suficient pe o conexiune fast ethernet,s-ar putea sa nu te mai multumeasca peste un numar de ani cand Gigabitul va fi foarte la moda.
Moartea unui router nu este "dictata",nu are "un termen de folosire" definit.Poate sa-ti mearga bine si 2 - 3 ani dar si cateva luni de la cumparare.
Pretul si marca acestora... nu este de neglijat!
"Pocnitorile" low-cost au componente mai slabe decat marcile consacrate... asta trebuie sa fie definitoriu cand avem asteptari la un router ca performanta si fiabilitate in timp.
Ca sa nu fiu "limba de lemn"... un router poate ceda la fel de repede ca si orice obiect electrocasnic aflat 24/7 in functiune!

#5
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Nu e vorba de traf in adevaratul sens al cuvantului ci de sursa in comutatie.
Cel mai probabil sunt capcitati devalorizate si are riplu mare care da peste cap routerul.
Repari alimentatorul sau il inlocuiesti cu un altul de aceeasi tensiune si curent cel putin cat primul.
Daca nu alt router cu totul.

#6
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

Vizualizare mesajtfmercedez, pe 14 iulie 2018 - 20:41, a scris:

Transformatorul?  Se poate defecta in el ceva avand in vedere ca nu are componente in miscare?
Electronica, in timp, poate obosi. De la condesatori "uscati" pana la diverse componente. Desigur, depinde si de calitatea lor, de ce probleme ai pe instalatia electrica, de regimul in care functioneaza etc etc.

#7
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Tiuitul nu e o problema.
Toate transformatoarele tiuie, diferenta e ca unele mai incet altele mai tare, si in timp se mareste nivelul.

#8
effect

effect

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 28.07.2006
Am vazut comentarii pe pagina unui magazin online unde mai multi se plangeau ca le tiuie transformatorul la routerul nou cumparat (acelasi brand ca al tau). Si eu am tot din ala, tiuie si la mine un pic dar alte probleme n-am observat.

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,397
  • Înscris: 01.12.2001
"componente in miscare"?
Cred ca doar imprimanta are asa ceva. Insa se strica toate: tv, radio, mp3, telefon, router, etc....

#10
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,670
  • Înscris: 15.06.2007
Mersi de raspunsuri.
A costat vreo 60 de lei de la auchan.. acum 3 ani. Poate voi cumpara altul,  nu stiu ce si de unde. Dar sigur nu voi da pe el bani cu "nemiluita". Poate gasesc ceva care stie si 5G,sa fie banda mai aerisita, sa nu am interferente. De cand am luat tv 4K care merge numai pe yt prin wifi, parca se cere si un upgrade la viteza de net, poate ma bag la gigabit, si pun si un router pe masura. Vad ca la filmele care au in titlu 4K, tv ul se conecteaza default pe rezolutia de 1440p. Nu stiu daca aia este 4K, ca este si mai sus la 2160p parca, si la aia se intrerupe "streamingul".

#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,152
  • Înscris: 19.09.2005
Si eu tot un 1043 am doar ca v2, am tras de el grupa mare si cred ca are cca 4ani, si se incapataneaza sa nu dea rateuri + ca am si imprimanta legata la el.
Cel vechi (o marca "romaneasca") a cedat in cateva luni.

1043-ul merge brici. Pe netflix a rezistat la un marton de sense8 format 4k, toata seria 2, in final s-a ars echipamentul rds de casa scarii (a doua zi au venit si l-au schimbat).
Pe torrenti merge cu cca 32-35MB (din cei 37.5MB teoretici).

Edited by arg, 14 July 2018 - 21:27.


#12
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,670
  • Înscris: 15.06.2007

Vizualizare mesajarg, pe 14 iulie 2018 - 21:21, a scris:

Si eu tot un 1043 am doar ca v2, am tras de el grupa mare si cred ca are cca 4ani, si se incapataneaza sa nu dea rateuri + ca am si imprimanta legata la el.
Cel vechi (o marca "romaneasca") a cedat in cateva luni.
Apropos de imprimanta am si eu un xerox phaser wifi; interesant este ca televizorul vede imprimanta ca retea sau router wifi, apare ca optiune de conectare la net.

#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,152
  • Înscris: 19.09.2005
La mine imprimanta e un hp1020 legat pe usb.
La tp-link gasesti lista cu imprimantele compatibile.

#14
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

Vizualizare mesajeiffel, pe 14 iulie 2018 - 20:51, a scris:

Ce model ? Ai ultimul firmware ? Am un router 1043 v1. Cred ca are aproape 10 ani. Merge perect, mai ales dupa ce i-am pus Gargoyle pe el, ce TP-Link n-a mia scos update de firmware de ani de zile ptr el.
Se muta pe networking, acolo sunt routerele.

Nu stiu cum le tii dumneata 10 ani, ale mele la 3 ani se pensioneaza, astea ieftine pica fix dupa ce expira garantia, de fapt cam toata electronica mi-a picat fix dupa garantie, exceptie a facut o placa de baza care a picat inainte de 3 ani, cu 8 zile, a fost refuzata la garantie, cica soc mecanic, cred ca le venea rau sa imi dea 200 de euro inapoi pe ea, iar firmware-urile acelea nu sunt la indemana oricui, si nu se pot pune pe toate routerele, eu am testat asa ceva, frumos, nimic de spus

Edited by Platon, 14 July 2018 - 21:38.


#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,152
  • Înscris: 19.09.2005
Sunt modele pentru "gusteri" si modele de "calareala", care rezista bine la abuzuri repetate.
Cu un pic de "documentare" o sa stii ce sa alegi sa reziste ani buni dupa expirarea garantiei.

Edited by arg, 14 July 2018 - 21:40.


#16
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

Vizualizare mesajPlaton, pe 14 iulie 2018 - 21:37, a scris:

Nu stiu cum le tii dumneata 10 ani, ale mele la 3 ani se pensioneaza, astea ieftine pica fix dupa ce expira garantia, de fapt cam toata electronica mi-a picat fix dupa garantie,
In primul rand, depinde de unde si ce cumperi. Asa, pe scurt, functionale:
-DELL XPS 430, statie de lucru numai buna pentru diverse, fabricat in ~2009; in afara de adaugat SSD si vreo 4 GB RAM, totul ok
-HP NC6320, laptop pentru diverse proiecte electronice; fabricat ~2007, inca merge, mort acumulatorul, pus SSD
-vreo 2 monitoare DELL puse pe niste DVRuri; fabricate ~2007; unul a necesitat schimbarea condensatorilor
-un TP-LINK 1043 folosit cu firmwareul original cam 16-48 de ore/saptamana pentru diverse teste; fabricat ~2013 cred

Si as putea continua...

#17
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,670
  • Înscris: 15.06.2007
Pai asa si PC ul meu facut pe bucati, din 2009, a avut probleme doar cu un hdd si cu sursa care s-a ars in conditii suspecte,  de cateva ori, in rest  merge ok si azi. Numa de cativa ani am trecut si eu pe win7 de la xp...

Edited by tfmercedez, 14 July 2018 - 22:11.


#18
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,152
  • Înscris: 19.09.2005

Vizualizare mesajdexterash, pe 14 iulie 2018 - 21:48, a scris:

...
-un TP-LINK 1043 folosit cu firmwareul original cam 16-48 de ore/saptamana pentru diverse teste; fabricat ~2013 cred
...
pai la mine e online tot timpul, + ca mai e si camera ip intru de pe telefon din cand in cand.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate