Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 [unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ
 

Solicitare info constructori

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Dixisor

Dixisor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 12.10.2010
Buna ziua,

Ma aflu in faza de alegere (gasire) a unei firme de constructii. După ce am colaborat cu un arhitect și am obtinut si autorizatia de construire, m-am impotmolit, de unde sa stiu eu ca firmele pe care mi le propune google sunt firme serioase? Si sincer, nici nu am timp de puricat pagina cu pagina. Asa ca va rog sa/mi dati mesaj pe privat daca ati avut rezultete bune cu firmele cu care ati lucrat. Sau sa-mi scrieti de care sa ma feresc.... HELP! Este vorba de zona Buftea.
Voi cum ati procedat cand v-ati ales firma de constructii?

#2
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,072
  • Înscris: 22.06.2004
doar prin recomandari

#3
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Intreaba-ti prietenii, colegii de serviciu, etc. care si-au construit case. Majoritatea nu recomanda echipele lor, dar poate ai noroc de unul multumit.
Si arhitectii si/sau strcturistii mai cunosc firme sau echipe cu care au mai colaborat.

Mi se pare mai important sa ai un diriginte de santier bun si de incredere. Daca gasesti, poti merge impreuna cu el sa vezi lucrarile diverselor firme/echipe daca tu nu te pricepi la cosntructii.
Eu am renuntat la constructorul cu care voiam sa fac lucrarea pentru ca dirigintele a zis ca nu poate lucra cu el. Aveam de ales intre diriginte si constructor. Am ales dirigintele

#4
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

 wizake, on 13 iulie 2018 - 14:52, said:

Si arhitectii si/sau strcturistii mai cunosc firme sau echipe cu care au mai colaborat.
si dirigintii mai recomanda. ATENTIE insa ca destui (diriginti/arhitecti/structuristi) merg pe comision si atunci lucrurile se schimba putin dpdv obiectivitate recomandare...

Edited by catalijns, 13 July 2018 - 15:46.


#5
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Asa e. Am vrut sa spun si eu asta, dar e riscant. Daca nu cunosti dirigintele indeajuns de bine, nu poti sti daca ce iti recomanda e in interesul tau. Ei au experienta cu diverse echipe, si, teoretic, iti pot recomanda una care a vazut-o ca lucreaza bine si cu care nu a avut nimic de daramat si refacut :)

#6
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
Acum depinde ce vrei : firma sau echipa  Firma este obligata sa aiba si RTE-ist. Dirigintele, in schimb,este angajat de tine si daca este interesat sa te ajute atunci te va ajuta sa-ti gasesti si constructorul. Normal este ca prima data sa-ti gasesti Diriginte si apoi constructor.

#7
Dixisor

Dixisor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 12.10.2010
Imi doream firma deoarece nu am timp sa umblu dupa materiale, sa aleg si sa verific calitatea lemnului, sa pazesc materialele nefolosite etc. Nu refuz ideea unei echipe atata timp cat se pot ocupa de toate aspectele necesare constructiei. Maine voi merge sa cer o recomandare si din partea celor care mi-au aprobat autorizatia de c.. Va multumesc de idei si astept in continuare recomandari.

#8
lapcat

lapcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.01.2007
Si daca se va ocupa firma de adus materiale tot va trebui sa fii atent la calitatea lemnului, la ce fier aduc, la ce beton aduc etc. Poate nu stai sa ii numeri la cuie sau sa mergi la cumparaturi, dar va trebui sa fii atent la tot ce se intampla pe santier altfel te trezesti mai tarziu cu surprize.
Eu m-am inteles cu constructorul sa se ocupe de adus materiale pentru faza la rosu, dar tot am verificat tot ce s-a pus in opera, dar absolut tot. Ne-au calcat hotii santierul si am discutat sa aducem paznic pe care sa-l platim impreuna, desi nu era neaparat problema mea ci a lor. Dar am fost deschis fiindca pe parcurs am putut discuta cu ei fara probleme.

Edited by lapcat, 23 July 2018 - 13:38.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate