Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 [unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ
 Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...
 Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?
 

De ce credea Einstein in Dumnezeu ?

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#73
UlrichVans

UlrichVans

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 28.06.2018

 moftware, on 03 iulie 2018 - 14:35, said:

Cum ar fi eterul din secolul al XIX-lea?
Cum ar fi materia neagra? Sau energia neagra?
Sau bosonul Higgs? La celelalte particule subatomice au renuntat intre timp, desi mai sunt multi care cred in ele.
Da, "cum ar fi" insa nu sunt de natura supranaturala + urmatoarea diferenta cruciala: oamenii seriosi din comunitatea stiintifica nu accepta ca reale aceste concepte teoretice menite sa acopere anumite goluri din cunoastere, pana nu se confirma experimental, riguros stiintific. Religiosii in schimb accepta cu lejeritate ca fiind adevarate lucrurile care le plac, cu care rezoneaza.

Bosonul higgs e in faza de experimentare/confirmare(de fapt existenta sa a fost confirmata, acum se rafineaza anumite detalii).

 moftware, on 03 iulie 2018 - 14:35, said:

Din toata Stiinta, eu nu accept ca adevarate decat teoremele lui Goedel. Toate celelalte sunt menite a fi contrazise mai devreme sau mai tarziu.
Din Religie accept mult mai multe, incepand cu normele morale, dar fara a include vreo afirmatie despre adevar, cu exceptia existentei lui Dumnezeu.
Pai da, fiindca ai mentalitate non-stiintifica. Alegi ce sa crezi, in functie de cum rezoneaza ideile respective cu alte credinte/valori ale tale. Daca ai avea mentalitate de om de stiinta, ai intelege ca in stiinta nu alegi ce sa crezi, ci crezi in functie de ce se confirma sau nu de catre testele experimentale riguroase.

Chiar si teoriile de succes sunt considerate valide doar in contextul in care au fost testate. De exemplu, pe un topic alaturat cineva zice ca nu s-a gasit experimentul prin care sa fie demontata "teoria relativitatii"(care de fapt sunt doua) - ceea ce ar fi adevarat daca ne-am limita la contextele in care a fost testata cu succes. Insa exista si alte contexte, la scara "micro" (quantum) si "macro" - unde relativitatea nu are mare succes. De altfel dark matter si dark energy au fost inventate pentru ca nu ies niste calcule daca se foloseste teoria generala a relativitatii pentru a explica miscarea galaxiilor/expansiunea universului...

 moftware, on 03 iulie 2018 - 14:35, said:

Te invit sa testezi experimental (nu mintal) Teoria Big Bang
Asta e, s-ar putea sa ramana o teorie netestata/netestabila. Nu-i nimic, ne ocupam de altele in masura in care putem. BTW, foarte multe chestii din astro-fizica nu se preteaza la testare, deci se bat campii la greu cu chestii speculative in documentarele despre spatiul cosmic. Posted Image

 moftware, on 03 iulie 2018 - 14:35, said:

Referitor la subiect, adica la Einstein si la credinta lui, el credea in natura corpusculara a materiei. L-a contrazis Bohr, dar niciunul dintre ei n-a spus despre celalalt ce ai spus tu despre mine, fiindca ei isi acceptau credinta si nu se credeau dumnezei.
Nu conteaza cine, ce crede sau spune, cine pe cine contrazice. Conteaza ce se confirma experimental folosind metoda stiintifica.

Edited by UlrichVans, 03 July 2018 - 17:11.


#74
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008

 UlrichVans, on 03 iulie 2018 - 17:11, said:

Pai da, fiindca ai mentalitate non-stiintifica. Alegi ce sa crezi, in functie de cum rezoneaza ideile respective cu alte credinte/valori ale tale. Daca ai avea mentalitate de om de stiinta, ai intelege ca in stiinta nu alegi ce sa crezi, ci crezi in functie de ce se confirma sau nu de catre testele experimentale riguroase.
Exact asa a facut Einstein cand a descoperit teoria relativitatii Posted Image Deh, mentalitate non-stiintifica.

#75
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

 zoom0mooz, on 02 iulie 2018 - 23:36, said:


Topicul era despre credinta intr-o entitate universala suprema, nu despre religie sau dogma.
deci credea in dumnezeu dar nu ca si creator? bineinteles ca se refera la religie topicul. Eu contest ca putem discuta de darwin ca ar fi crezut in dumnezeu cand a demontat fix principala lui calitate, cu care incepe biblia, si anume CREATIA.

 zoom0mooz, on 02 iulie 2018 - 23:51, said:


Asta este fals.
Eminescu era doar informat. Teoriile referitoare la viteza luminii erau vechi de secole - Huygens estimase viteza luminii inca din sec XVII si stipula natura de unda a luminii. La mijlocul sec XIX erau numeroase experimente, din ce in ce mai precise de determinare a vitezei luminii.
Si ce legatura are viteza luminii cu E=mc2 ?
nu stiu, doar am postat si punctul de vedere al unui mare exeget, Ghita Funar :) Speram sa fie vazut ca o glluma postul...
Sau chiar or fi unii care cred ca Einstein a furat munca lui in fizica din Eminescu... care pe langa plopii fara sot a studiat si fizica in scurta lui viata?

#76
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 unbrutus, on 03 iulie 2018 - 17:55, said:




nu stiu, doar am postat si punctul de vedere al unui mare exeget, Ghita Funar Posted Image Speram sa fie vazut ca o glluma postul...
Sau chiar or fi unii care cred ca Einstein a furat munca lui in fizica din Eminescu... care pe langa plopii fara sot a studiat si fizica in scurta lui viata?


xd Posted Image)....da, noi credem ce debiteaza nebunul ala Posted Image), mie nu-mi venea sa cred ca exista oameni care il cred pe nebun:))..asta era amuzant  Posted Image

Edited by jimi91, 03 July 2018 - 17:58.


#77
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

 geostorm, on 03 iulie 2018 - 15:02, said:

Eu unul nu sunt credincios, insa am observat o chestie.
Atunci cand faci rau, raul se intoarce impotriva ta.
Poate ca faci bani multi prin solutii mai putin sau mai mult imorale, iar apoi iti da karma un cancer de mai mare frumusetea sau un copil handicapat.
In viata parca totul se plateste, parca e o forta numita divinitate care regleaza lucrurile.
cred ca generalizezi, uita-te atent, Dragnea are copil cu afaceri de milioane, sanatosi tun toti, Mazare la fel, si altii de prin Costa Rica...
Trump nu mai spun... o familie superba si bani garla. Daca il loveste un cancer acum la 70 si ceva de ani...

 jimi91, on 03 iulie 2018 - 17:58, said:

xd Posted Image)....da, noi credem ce debiteaza nebunul ala Posted Image), mie nu-mi venea sa cred ca exista oameni care il cred pe nebun:))..asta era amuzant  Posted Image
rade chiar si el si reporterul in timpul declaratiilor... insa sint convins ca daco-patii il cred

#78
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008

 unbrutus, on 03 iulie 2018 - 17:55, said:

deci credea in dumnezeu dar nu ca si creator? bineinteles ca se refera la religie topicul. Eu contest ca putem discuta de darwin ca ar fi crezut in dumnezeu cand a demontat fix principala lui calitate, cu care incepe biblia, si anume CREATIA.
Evolutionismul nu contrazice existenta lui Dumnezeu, ci doar interpretarea sa habotnica.
De ce a avut loc presupusul BigBang? De ce Universul a evoluat spre ce vedem? De ce viata a aparut pe Pamant? De ce omul si nu urangutanii? De ce atunci si nu altcandva? De ce asa si nu altfel?

Niciun om de stiinta nu poate demonstra o relatie de cauzalitate de la cap la coada, ci doar franturi disparate, adica notiunea de "veriga lipsa" ne va bantui vesnic. In schimb, multi oameni de stiinta spun ca putea fi altfel.

In ce priveste metoda experimentala promovata agresiv de UlrichVans, oamenii de stiinta au stabilit ca si numai pentru modelarea teoretica a Universului ar fi nevoie de un "CD/HDD/SSD" cat alte 3 universuri, deci e imposibila. Metoda experimentala ar insemna sa bagam Universul intr-un laborator cat sute de universuri, iar daca extrapolam experimente limitate, atunci trebuie sa recunoastem ca extrapolarea nu mai e experiment, ci se bazeaza pe... credinta (ca e corect sa extrapolam intr-un anume fel si nu altfel)

Raspunsul corect la intrebarile de mai sus e unul ancestral:
"Numai Dumnezeu stie"
pe care adevaratii oameni de stiinta il exprima in felul lor.

#79
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Ramane intrebarea banala: Daca universul nu putea aparea de nicaieri, Dumnezeu cum de a reusit sa apara?

#80
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
Concluzia logica e ca intotdeauna a existat ceva.
Creatia si BigBang-ul sunt la fel de religioase.

#81
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Nu chiar. Bigbangul are treaba cu intreg universul, Religia nu are treaba cu asta, nu are habar de existenta lui, ea stie doar de o regiune infima din orientul apropiat.

#82
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,652
  • Înscris: 07.02.2003

 rumegus, on 04 iulie 2018 - 06:59, said:

Ramane intrebarea banala: Daca universul nu putea aparea de nicaieri, Dumnezeu cum de a reusit sa apara?
E simplu, zeul a aparut odata cu fiintele evoluate, in imaginatia lor. Despre univers nu se stie inainte de momentul Planck.

#83
Mazarin

Mazarin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 10.06.2018
Filosofi, oameni de știință, scriitori de geniu, foarte mulți au crezut în existența lui Dumnezeu. Probabil de la o anumită vârstă, fie și un geniu, după ce a epuizat aprofundarea domeniului în care excelează, simte nevoia unor provocări religioase. Chiar dacă nu e o regulă, in general oamenii inteligenți au o atracție nativă către spiritualitate.

#84
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

 moftware, on 04 iulie 2018 - 06:24, said:

Evolutionismul nu contrazice existenta lui Dumnezeu, ci doar interpretarea sa habotnica.
de unde stii sau cine zice asta? daca dumnezeu nu e creatorul, si am evoluat din maimuta, si totusi aceste doua concepte nu se bat cap in cap, ai redefinit religia intr-un mod care devine acceptabil pt toti, de vreme ce are baze stiintifice.

Discutiile despre religie sint previzibile, dupa cum vezi, nu apare nimic nou, aceleasi contradictii.

Si putem remarca din nou ce ne face religia... iata-ne in ziua adoptarii codului penal macelarit pt dragnea si alti infractori, discutand despre maimute, zeitati, habotnicie

Religia are din pacate acest efect retrograd.

 moftware, on 04 iulie 2018 - 06:24, said:

De ce a avut loc presupusul BigBang? De ce Universul a evoluat spre ce vedem? De ce viata a aparut pe Pamant? De ce omul si nu urangutanii? De ce atunci si nu altcandva? De ce asa si nu altfel?
Exact, sint doar o parte din intrebarile la care incercam sa aflam raspunsul, utilizand stiinta.
Doar stiinta ne va da raspunsul, pt ca permite, incurajeaza si chiar OBLIGA la gandirea critica, cercetare, demonstratie, evolutie.
Exact opusul religiei (crede si nu cerceta)

 moftware, on 04 iulie 2018 - 06:24, said:

Niciun om de stiinta nu poate demonstra o relatie de cauzalitate de la cap la coada, ci doar franturi disparate, adica notiunea de "veriga lipsa" ne va bantui vesnic. In schimb, multi oameni de stiinta spun ca putea fi altfel.
o relatie de cauzalitate de la cap la coada in general? Sint nenumarate demonstrate deja, daca ne referim la evolutie strict, avem o teorie, si ca in toate teoriile stiintifice, cum am zis deja, e permis, incurajat si chiar obligatoriu gandirea critica, indoiala, cercetarea, demonstrarea.

Chiar faptul ca oamenii de stiinta au opinii diferite si nu se omoara intre ei din cauza asta e demonstratia inferioritatii religiei, care obliga la supunere pura, crede si nu cerceta etc

 moftware, on 04 iulie 2018 - 06:24, said:

Raspunsul corect la intrebarile de mai sus e unul ancestral:
"Numai Dumnezeu stie"
pe care adevaratii oameni de stiinta il exprima in felul lor.
niciodata nu raspunde astfel un om de stiinta la o conferinta de ex... poate intr-o discutie sociala in care vrea sa fie simpatic.
In rest... studiul si cercetarea sint cheia.

 moftware, on 04 iulie 2018 - 07:34, said:

Concluzia logica e ca intotdeauna a existat ceva.
Creatia si BigBang-ul sunt la fel de religioase.
nu vad cum am putea spune asta....

- religia nu se bazeaza pe logica in primul rand.

- creatia este o sintagma pur religioasa,

- big bangul este o teorie, nu o religie, este disputabila si disputata, asa cum am zis mai sus, teoriile se discuta, disputa, schimba, evolueaza, cerceteaza

- religia este neschimbata si rezista oricaror mici schimbari facute, se bazeaza pe aceeasi carte "sfanta" de miii de ani, "crede si nu cerceta" etc

deci nu reusesc sa fac apropierea intre religie si o teorie stiintifica... oricare ar fi ea, din milioanele de teorii stiintifice.

 Mazarin, on 04 iulie 2018 - 10:16, said:

Filosofi, oameni de știință, scriitori de geniu, foarte mulți au crezut în existența lui Dumnezeu.
ce relevanta are ca cineva in secolul 18 a crezut in dumnezeu? asa cum am zis, Darwin de ex, a murit inainte de a avea electricitate in casa...
la lumina lumanarii, palpaind miscata de vantul care bate prin geamurile non-termopan, apar tot felul de varcolaci pe pereti...

de fapt, daca acum ne pica "curentul", si nu avem nici telefoane nici lanterne, o sa fim brusc f speriati, inconfortabili, si aceleasi locuri care ni se pareau acceptabile vor deveni mult prea infricosatoare etc... si vom deveni mult mai religiosi. Mai ales ca copii...

#85
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008

 unbrutus, on 04 iulie 2018 - 22:29, said:

de unde stii sau cine zice asta? daca dumnezeu nu e creatorul, si am evoluat din maimuta, si totusi aceste doua concepte nu se bat cap in cap, ai redefinit religia intr-un mod care devine acceptabil pt toti, de vreme ce are baze stiintifice.
Ai observat bine, dar te-ai exprimat gresit, fiindca
religia... e mai multe Posted Image
Eu am postat aici intr-un moment de ragaz (D-zeu stie cum s-a nimerit) cand am observat intamplator (D-zeu stie cum s-a intamplat) titlul acestui topic (D-zeu stie cum de a fost initiat tocmai atunci) ca sa las in urma mea o idee pe care n-am gasit-o in nicio alta religie, dar care ar putea explica atitudinea oarecum religioasa a unor oameni de stiinta, fara ca prin aceasta sa se inteleaga ca acei oameni de stiinta erau adeptii unei anumite religii. In rest, n-aveam de gand sa ma implic in discutii, tocmai din cauza ca:

 unbrutus, on 04 iulie 2018 - 22:29, said:

Si putem remarca din nou ce ne face religia... iata-ne in ziua adoptarii codului penal macelarit pt dragnea si alti infractori, discutand despre maimute, zeitati, habotnicie
Si tu ce-mi faci? Posted Image Vrei sa interferezi in relatia mea cu D-zeu descrisa mai sus? Posted Image
La fel ca pe maccip, te invit sa citesti cu atentie ce am scris aici la inceput, cand... vei avea timp Posted Image Pana atunci, repet doar:

 unbrutus, on 04 iulie 2018 - 22:29, said:

Exact, sint doar o parte din intrebarile la care incercam sa aflam raspunsul, utilizand stiinta.
Stiinta a demonstrat, prin teoremele lui Goedel, ca nu poate sa raspunda la toate intrebarile,
cele insirate de mine fiind printre candidatele pentru lista celor care vor ramane fara raspuns "stiintific",
adica altul decat eternul si popularul "D-zeu stie" Posted Image

#86
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017

 baliosss, on 01 iulie 2018 - 22:49, said:


Pai spune niste nume. Colegul asta te-a intrebat. Care sunt, nu cati ca sa raspunzi tu cu "o gramada".
Da exemple concrete.

Roger Penrose
Kurt Godel
Erwin Schrödinger
Max Planck

Edited by subjective, 05 July 2018 - 05:05.


#87
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

 moftware, on 04 iulie 2018 - 06:24, said:

Raspunsul corect la intrebarile de mai sus e unul ancestral:
"Numai Dumnezeu stie"
pe care adevaratii oameni de stiinta il exprima in felul lor.
nu pot fi de acord cu asta, pt ca multi spun "Dracu stie"... e la fel de valida, e doar o expresie si nemeni nu se gandeste neaparat adliteram ce inseama

 moftware, on 04 iulie 2018 - 23:25, said:

adica altul decat eternul si popularul "D-zeu stie" Posted Image
mai popular decat dracu stie? etern doar daca ai grija sa il folosesti si perpetuezi si tu.
Ca si religia, copii invata oral de la parinti, nu se nasc religiosi, doar fricosi, frica de intuneric, de zgomote mari, violenta pt ca nu se pot apara, de clovni, de mos craciun unii

Mai tarziu isi stapanesc unele frici pt ca incep sa inteleaga ca in dulap nu se pot ascunde montri, frica de intuneric insa ramane, dar nu in camera lor pt ca stim ca e parte dintr-un spatiu inchis cu usi chei etc

 moftware, on 04 iulie 2018 - 23:25, said:

Si tu ce-mi faci? Posted Image Vrei sa interferezi in relatia mea cu D-zeu descrisa mai sus? Posted Image
nu, "doamne fereste"
nimeni nu are dreptul sa intervina in relatiile personale ale altora, cu cine o fi, iubiti, prieteni, familie, prieteni imaginiri etc

atata vreme cat ramane o relatie personala. Daca ar fi ramas asa, nici nu stiam ca exista religia... fiecare credea in ce vroia.
Sau in cazul tau, nu stiam in ce crezi.

Cand o expui insa public, e normal ca apar discutii publice care ar putea parea ca interferente.

Nici un necredincios nu a omorat pe cineva ca e credincios. Dar credinciosii... ei bine... ei au omorat si inca omoara oameni ca nu cred in ce vor ei sa creada.

#88
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008

 unbrutus, on 05 iulie 2018 - 11:37, said:

nu pot fi de acord cu asta, pt ca multi spun "Dracu stie"...
"Dracu stie" ceea ce am putea afla si noi, in general ce gandesc altii.
"Numai D-zeu stie" ceea ce noi nu putem afla vreodata.

 unbrutus, on 05 iulie 2018 - 11:37, said:

nu, "doamne fereste" nimeni nu are dreptul sa intervina in relatiile personale ale altora, cu cine o fi, iubiti, prieteni, familie, prieteni imaginiri etc
Dar in timpul afectat relatiei cu alti forumisti, vizitatori... pe alte subiecte...? ;)

#89
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

 moftware, on 05 iulie 2018 - 12:11, said:

Dar in timpul afectat relatiei cu alti forumisti, vizitatori... pe alte subiecte...? Posted Image
aici pot spune doar ca spusesei ca te retragi din discutie cu ceva timp in urma... dar ai revenit.
discutia despre religie are mii de ani si pare sa ramana la fel de sterila. Unii mai fac uneori tentative sa justifice contradictiile flagrante dintre vorbe si fapte separand religia de biserica, sau pe dumnezeu de religie, insa asemenea separari nu prea au cum rezista analizei realitatilor.

Stim siguri ca marii conducatori politici pe care ii contestam pe alte topicuri sint mari credinciosi... Si faciliteaza si altora interactiunea cu moastele (Firea-Pandele-Becali an de an de exemplu) si alte metode de concretizare a credintei pur teoretice altfel. Din pacate, religia pare sa ne asocieze cu ei si sa ne disocieze intre noi :(

#90
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Mai @unbrutus, ce tot amesteci religia cu credinta? Ca nu-s deloc una si aceeasi treaba.
Credinta in ceva/cineva creator a tot ceea ce vedem, observam si simtim, nu are nimic de a face cu o dogma oarecare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate