Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 

De ce credea Einstein in Dumnezeu ?

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#91
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011

View Postgeostorm, on 01 iulie 2018 - 22:39, said:

Atunci de ce sunt si in ziua de azi oameni extrem de inteligenti care accepta existenta lui Dumnezeu ?
Astept de la tine o explicatie logica
De existat, or exista, dar nu sunt multi...

Hai sa vedem, asa cat se poate, cam cati dintre oamenii inteligenti si educati cred in Dumnezeu. Oameni ca astia se afla in comunitatea oamenilor de stiinta din tarile dezvoltate, de exemplu din Statele Unite. Ipoteza creationista este respinsa de un procent covarsitor, >90%.

https://en.wikipedia...ion_controversy

Quote

The debate is philosophical, not scientific: in the scientific community, evolution is accepted as fact[2] and efforts to sustain the traditional view are almost universally regarded as pseudoscience.

Sa mai observam ca tarile dezvoltate, unde educatiei i se acorda importanta cuvenita, suportul pentru religie este unul minim:
https://en.wikipedia...gion_by_country ; https://rationalwiki...gion_by_country

Nota: oamenii care se declarau credinciosi acum sute de ani nu pot fi luati in considerare, deoarece la vremea aceea, informatiile despre stiinta erau mai greu accesibile. Ganditi-va ca noi stim de fenomene fizice astazi considerate banale, abia de cateva sute de ani... Prin urmare nu mai luati cu https://ro.wikipedia...riul_lui_Pascal etc. Sigur, religia a avut un rol in evolutia omului, exista endorfine care se secreta atiunci cand te rogi, totusi nici asta nu e un argument pentru existenta unei forte supranaturale etc.

Edited by aaaa4567, 06 July 2018 - 14:20.


#92
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011

View PostAdm, on 02 iulie 2018 - 06:37, said:

Einstein a inteles ca universul este foarte complex si a facut asta dintr-o postura pe care noi ceilalti doar putem sa ne-o inchipuim.

Problema este ca Einstein vorbeste despre un D-zeu al Universului, pe cand biserica si oamenii se gandesc la un D-zeu care a creat pamantul si omul!

Pamantul si omul sunt o scama microscopica ca timp si spatiu in Univers!
Cum insusi clarifica el pe undeva: nse refera la un dumnezeu imaterial,, la o ordine a lucrurilor, la legile fizice, la dunezeu ca metafora. Nicidecum la un Dumnezeu personal/personificat, asa cum e prezentat el prin Biblie si cum e plimbat prin gurile pamantenilor. Ori asta (viziunea lui Einstein) e irelevant pentru un om de rand. Chiar crezi ca putem avea pretentia ca niste oameni obisnuiti (ce adesea nu stiu nici Legile Mecanicii Clasice - facem pariu ca sub 2% dintre romani le stiu?) sa priceapa concepte precum relativitatea etc?? Cati? Probabil nici 1%. Dar la Dumnezeu toti se pricep, toti inteleg ei ca exista. Mai sa fie...

Eu nu inteleg: daca cei care au scris Biblia sau alte scrieri asemenatoare erau atat de clarvazatori, cum dumnezeului de nu au clarificat ei si mici amanunte precum faptul ca pamantul nu e plat ci rotund? Cum au permis ca atatea secole ca oamenii sa traiasca intr-o profunda si totala ignoranta? Fara cutrent electric (inventat dupa 1700), fara penicilina etc etc etc. Deci oamenii de acum, cu mijloace mult, mult mai avansate nu pot patrunde asemenea mistere (originea Universului etc) si niste clarvazatori puteau sa vada treburile astea, de acum 2000 de ani? Si cum, fiecare in versiuni diferite (crestinism, budism etc)? Si cum personaje teribile de antropomorfe? Parca nu imi suna bine, nu stiu...

View Postgeostorm, on 03 iulie 2018 - 15:02, said:

Eu unul nu sunt credincios, insa am observat o chestie.
Atunci cand faci rau, raul se intoarce impotriva ta.
Poate ca faci bani multi prin solutii mai putin sau mai mult imorale, iar apoi iti da karma un cancer de mai mare frumusetea sau un copil handicapat.
In viata parca totul se plateste, parca e o forta numita divinitate care regleaza lucrurile.
Pe cate cazuri ai testat? Si poti spune ca, daca omul incauza nu facea nu stiu ce magarii, nu s-ar fi imbolnavit, oricum, de acel cancer?

N-ai intalnit canalii care traiau bine mersi pana la 90 de ani? Cat si oameni care am murit de tineri, in razboaie, sau chiar de cancer?

View Postmoftware, on 04 iulie 2018 - 07:34, said:

Concluzia logica e ca intotdeauna a existat ceva.
Creatia si BigBang-ul sunt la fel de religioase.
Nu, BigBangul nu face referire la chestii supranaturale.

Edited by aaaa4567, 06 July 2018 - 14:32.


#93
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
Materia neagra si energia neagra ar putea fi la fel de supranaturale ca eterul sau multimea particulelor subatomice la care au renuntat.

#94
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,535
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMazarin, on 04 iulie 2018 - 10:16, said:

simte nevoia unor provocări religioase. Chiar dacă nu e o regulă, in general oamenii inteligenți au o atracție nativă către spiritualitate.
E mai complexa treaba, nu nevoia de provocari ci pur si simplu frica si temerile din subconstient pot face oamenii mai religiosi la un moment dat... lispa coloanei cum se spune.
Am mai spus, pana in sec XIX majoritatea oamenilor erau mai religiosi, totusi in ultimii 200 ani multi oameni inteligenti au lasat in urma religia, de acestia vorbim caci acum e prezentul la putere.

Edited by andreic, 06 July 2018 - 15:53.


#95
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View Postaaaa4567, on 06 iulie 2018 - 14:46, said:


Cum insusi clarifica el pe undeva: nse refera la un dumnezeu imaterial,, la o ordine a lucrurilor, la legile fizice, la dunezeu ca metafora. Nicidecum la un Dumnezeu personal/personificat, asa cum e prezentat el prin Biblie si cum e plimbat prin gurile pamantenilor. Ori asta (viziunea lui Einstein) e irelevant pentru un om de rand. Chiar crezi ca putem avea pretentia ca niste oameni obisnuiti (ce adesea nu stiu nici Legile Mecanicii Clasice - facem pariu ca sub 2% dintre romani le stiu?) sa priceapa concepte precum relativitatea etc?? Cati? Probabil nici 1%. Dar la Dumnezeu toti se pricep, toti inteleg ei ca exista. Mai sa fie...

Eu nu inteleg: daca cei care au scris Biblia sau alte scrieri asemenatoare erau atat de clarvazatori, cum dumnezeului de nu au clarificat ei si mici amanunte precum faptul ca pamantul nu e plat ci rotund? Cum au permis ca atatea secole ca oamenii sa traiasca intr-o profunda si totala ignoranta? Fara cutrent electric (inventat dupa 1700), fara penicilina etc etc etc. Deci oamenii de acum, cu mijloace mult, mult mai avansate nu pot patrunde asemenea mistere (originea Universului etc) si niste clarvazatori puteau sa vada treburile astea, de acum 2000 de ani? Si cum, fiecare in versiuni diferite (crestinism, budism etc)? Si cum personaje teribile de antropomorfe? Parca nu imi suna bine, nu stiu...


Pe cate cazuri ai testat? Si poti spune ca, daca omul incauza nu facea nu stiu ce magarii, nu s-ar fi imbolnavit, oricum, de acel cancer?

N-ai intalnit canalii care traiau bine mersi pana la 90 de ani? Cat si oameni care am murit de tineri, in razboaie, sau chiar de cancer?


Nu, BigBangul nu face referire la chestii supranaturale.

Eu am testat pe pielea mea.
Atunci cand eram plin de frustrari, dusmanie, invidii, rautati imi mergea extrem extrem de prost.
Cand incercam sa ii iert si sa ii ajut pe toti din jurul meu, imi mergea extrem de bine.

Fa acest mic test, macar cateva luni.fii bun, altruist, pozitiv, ajuta pe cei din jur.
Si ai sa vezi cum iti ies toate cele pe care le faci.

Asta nu o pot explica decat printr-o anumita divinitate care a indreptat lucrurile.
Parca aceasta divinitate ne testeaza uneori, ne pune in situatii critice pentru a vedea cum reactionam, daca ne pastram sau nu principiile morale. Iar apoi ne rasplateste pe masura.

Edited by geostorm, 06 July 2018 - 15:59.


#96
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011

View Postgeostorm, on 06 iulie 2018 - 15:53, said:

Eu am testat pe pielea mea.
Atunci cand eram plin de frustrari, dusmanie, invidii, rautati imi mergea extrem extrem de prost.
Cand incercam sa ii iert si sa ii ajut pe toti din jurul meu, imi mergea extrem de bine.

Fa acest mic test, macar cateva luni.fii bun, altruist, pozitiv, ajuta pe cei din jur.
Si ai sa vezi cum iti ies toate cele pe care le faci.

Asta nu o pot explica decat printr-o anumita divinitate care a indreptat lucrurile.
Parca aceasta divinitate ne testeaza uneori, ne pune in situatii critice pentru a vedea cum reactionam, daca ne pastram sau nu principiile morale. Iar apoi ne rasplateste pe masura.
Da, intr-o tara asezata, cu oameni asezati, conservatori, asa se intampla. dar se intampla asta datorita faptului ca nimeni nu este incurajat si nu i se eprmite sa incalce legea, nu mai spun sa fie constrans de situatie. Adica, nu traiesti in jungla, ci in civilizatie. Situatie ce nu e valabila in Romania.

Asta nu inseamna ca nu exista concurenta - nu, exista - la facultate, la job, la inot etc. Nu pe sosea, nu la dministratia financiara etc

Sigur, in atare realitate idilica, sa faci numai bine are sens. Raman sa faca rau necivilizatii, prospetii imigranti, recalcitrantii din fire, maniacii etc. sau cei batuti de soarta (care au ramas datori orin divesre imprejurari etc)

Dar noi vorbim de realitati diferite.

De aia si oamenii se pot concentra pe dezvoltarea profesionala si personala, nu sa sara diverse obstacole puse in cale de stat, concetateni etc. Adica, oamenii pot sa evite stresurile inutile, neprevazute. Toate astea iti asigura un confort, te fereste de frustrari.

Edited by aaaa4567, 07 July 2018 - 21:05.


#97
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postdan78rom, on 06 iulie 2018 - 10:35, said:

Mai @unbrutus, ce tot amesteci religia cu credinta? Ca nu-s deloc una si aceeasi treaba.
Credinta in ceva/cineva creator a tot ceea ce vedem, observam si simtim, nu are nimic de a face cu o dogma oarecare.
credinta in dumnezeu. religie

#98
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
Pentru exemple de religie ateista, cautati aici. Veti desoperi verigi lipsa intre omul simplu si savanti de talia lui Einstein :yes:

#99
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postmoftware, on 06 iulie 2018 - 14:49, said:

Materia neagra si energia neagra ar putea fi la fel de supranaturale ca eterul sau multimea particulelor subatomice la care au renuntat.
dar nimeni nu le priveste ca pe niste adevaruri, ci doar ca niste ipoteze de lucru.
asta fiind marea diferenta fata de religie si interpretarile religioase, care sint prezumate a fi corecte direct.
Insusi faptul ca biserica a sustinut atatea lucruri la care ulterior a renuntat (gen pamant plat) arata ca nu poate fi luata in considerare
Tot ce tine de religie nu are o baza stiintifica, ci doar mistica

#100
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008

View Postunbrutus, on 09 iulie 2018 - 11:20, said:

dar nimeni nu le priveste ca pe niste adevaruri, ci doar ca niste ipoteze de lucru.
Esti sigur ca nimeni nu le priveste ca pe niste adevaruri?
Goedel a demonstrat stiintific ca toata Stiinta e o ipoteza de lucru,
iar noi constatam ca multi oameni cred contrarul, anume ca Stiinta releva adevarul absolut.
Nu seamana cu Religia?

E adevarat ca teoriile stiintifice functioneaza, dar numai pana la un punct,
cand sunt inevitabil infirmate, dupa cum a demonstrat Goedel ca se va intampla intotdeauna,
dupa care oamenii de stiinta o iau de la capat, tot pe baza de... credinta.

Singurul adevar stiintific absolut e cel demonstrat de Goedel, anume ca nicio teorie stiintifica nu poate fi corecta (completa si necontradictorie)
Cel putin eu asta... cred Posted Image

View Postunbrutus, on 09 iulie 2018 - 11:20, said:

Tot ce tine de religie nu are o baza stiintifica
si tot ce tine de stiinta nu are o baza religioasa, nu-i asa?
Acesta nu e un rationament, ci o tautologie bazata pe o conventie, nici macar pe o ipoteza.
Altfel spus, Stiinta difera de Religie, fiindca asa am convenit "noi".

Religia functioneaza la fel de bine ca Stiinta, dar in plan moral, adica in planul in care si-a propus sa functioneze.
Daca n-ar fi fost asa, adica n-am fi "descoperit" morala crestina, atunci n-ar fi existat civilizatia de acum.

Religia nu si-a propus sa functioneze in plan stiintific. E adevarat ca Biserica s-a opus cercetarii, dar iata ca acum Stiinta se opune Religiei, in timp ce se bazeaza tot pe credinte, dupa cum am aratat si a fost demonstrat... stiintific.

Probabil ca Einstein intelegea ca Stiinta si Religia sunt la fel, doar ca se aplica unor domenii diferite. In schimb, exista tot mai multi habotnici ai Stiintei, care cred cu tarie ca reprezinta adevar stiintific inatacabil chiar si ceea ce oamenii de stiinta considera doar ipoteza de lucru. Exemple avem prin preajma, dupa cum am sugerat.

Edited by moftware, 09 July 2018 - 12:14.


#101
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017
Asta nu e dovada a existentei divinitatii ?

http://m.hotnews.ro/stire/22559821

#102
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Ce treaba are D-zeu cu copiii aia? Trupele de comando i-au scos din pestera, nu D-zeu, 90% dintre thailandezi sunt buddhisti, nu crestini. Apa aveau berechet, poate cu mancarea sa fi stat mai prost, nu vad unde e minunea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate