Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește
 

Alegere liceu

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View Postsn2096, on 15 iunie 2018 - 11:41, said:

EU sper sa iau un 9 la romana si macar 7 la mate. Am auzit ca vor scadea mediile la liceu din cauza dificultatii subiectelor la matematica. Am si media generala destul de mare, cred ca ma mai ridica cu vreo 15 sutimi.
Pai daca nu iti place sa citesti texte inutile si iti place ceea ce tine de utilizare calculator/programare/electronica mergi pe real.
Alegi un liceu destul de bunicel cu media asta, la care ai putea sa intri.
Te pui la punct cu matematica ca altfel nu merge.

Si in vacanta, bate mingea, mergi cu bicicleta, fa miscare in aer liber si lasa d---u calculatorul daca vrei sa arati cat de cat ca un om normal.
Ca banuiesc ca la scoala nu ai prea facut sport.

#20
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostMagicwisewolf, on 15 iunie 2018 - 11:21, said:

???
Poti fi mai clar ? Nu inteleg legatura afirmatiei cu ce a scris el mai sus...
Nici tu nu ai inca 14 ani?Posted Image  Ca aia peste, inteleg.
@initiator. Orice ai hotara, importante e sa inveti mereu, sa te perfectionezi. Domeniul nu e cel mai important, important este sa-ti placa suficient de mult ca sa te motiveze sa studiezi in continuare. Si atunci, vei putea  avea si satisfactii profesionale.

Edited by myshyk, 15 June 2018 - 11:53.


#21
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016

View Postmyshyk, on 15 iunie 2018 - 11:50, said:

Nici tu nu ai inca 14 ani?Posted Image  Ca aia peste, inteleg.
Nu am. Fac 12 peste 3 ani :P

#22
sn2096

sn2096

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.06.2018

View PostTheWarrior, on 15 iunie 2018 - 11:48, said:

Pai daca nu iti place sa citesti texte inutile si iti place ceea ce tine de utilizare calculator/programare/electronica mergi pe real.
Alegi un liceu destul de bunicel cu media asta, la care ai putea sa intri.
Te pui la punct cu matematica ca altfel nu merge.
Si in vacanta, bate mingea, mergi cu bicicleta, fa miscare in aer liber si lasa d---u calculatorul daca vrei sa arati cat de cat ca un om normal.
Ca banuiesc ca la scoala nu ai prea facut sport.
La scoala jucam in mare parte handbal. Mai aveam de 2-3 ori pe ani probe de rezistenta. M-am descurcat bine.
Ma plimb cu bicicleta aproape zilnic.

#23
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
In gimnaziu si liceu, acumulezi cunostinte generale.
Te specializezi la facultate.

E bine sa ai si un hobby, dar sa NU ocupe timpul invatatului si a lecturii, ca iei 7 la matematica.

Vacanta sa fie vacanta si cam asta e.....

Edited by TheWarrior, 15 June 2018 - 12:04.


#24
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,624
  • Înscris: 30.07.2003

View Postsn2096, on 15 iunie 2018 - 11:37, said:

Nici la scoala nu prea aveam cu cine sa vorbesc..
Daca as avea cu cine discuta as parasi monitorul in secunda 2, dar de unde..
Sa stii ca in viata va trebui sa interactionezi cu tot felul de persoane, inclusiv cu cei pe care acum nu-i vrei. Asa ca trebuie sa inveti sa comunici cu toti, fiecare in felul sau. Te ajuta.

#25
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,795
  • Înscris: 04.01.2018
Pai din cate spui, esti cam varza la toate - chimie, fizica, istorie, geografie, matematica, etc. Doar cu informatica nu poti sa supravietuiesti in liceu. Profilul conteaza deci putin, important e sa nu pici si sa iei bac-ul, daca ai luat bac-ul te poti considera om realizat!

#26
invest20042001

invest20042001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 04.02.2008
ia fii atent aici....:

ca sa ma convingi ca esti un copil, ca abia ai terminat clasa a opta, facem o chestie misto de verificare. Pui aici sa vada lumea, o poza cu tine in care sa apari cu un pix in mana si de pix, legata o sfoara iar la celalalt capat al sforii, un cocolos de hartie. Atunci da, voi fi convins ca esti tu si ca esti un copil asa cum sustii. Pana atunci insa, da-mi voie sa cred ca ne cam duci de nas..............

#27
-Adelina-

-Adelina-

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.06.2018
Dificultate ridicată la mate? A fost unul dintre cele mai ușoare examene. La română ce să mai zic, a fost ca la proști.
Dacă știai lucrurile de bază luai un 8 lejer la mate.
Am terminat examenul la mate într-o oră jumătate și am făcut totul bine și alții spuneau că n-au avut timp suficient.
În legătură cu liceul, mergi la mate-info, e cel mai avantajos profil din punct de vedere al oportunităților după absolvire.

#28
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Pai cum poti spera sa devii programator daca la matematica esti praf?

Matematica ---> logica ---> programator de success

Edited by YourFan, 15 June 2018 - 12:35.


#29
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018
Treci peste etapa cu liceul si facultatea si vezi cum faci, tu sau parintii, neamurile tale care au relatii sa-ti gaseasca un loc de munca valabil cu care sa-ti faci un rost in viata... in caz contrar somer cu studii superioare... sluga la patron cu carte ... sau muncitor in afara... scrie pe tine. Ce liceu si/sau ce profil la facultate vrei sa absolvi, in Romania este egal cu ZERO BARAT... "pila-i la putere", altfel traiesti de azi pe maine. SUCCES !!! Posted Image

Edited by tico18, 15 June 2018 - 12:59.


#30
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016

View Posttico18, on 15 iunie 2018 - 12:54, said:

Treci peste etapa cu liceul si facultatea si vezi cum faci, tu sau parintii, neamurile tale care au relatii sa-ti gaseasca un loc de munca valabil cu care sa-ti faci un rost in viata... in caz contrar somer cu studii superioare... sluga la patron cu carte ... sau muncitor in afara... scrie pe tine. ce liceu termini si ce profil la facultate, in Romania este egal cu ZERO BARAT... "pila-i la putere", altfel traiesti de azi pe maine. SUCCES !!! Posted Image
Nu neaparat. Nu il mai descuraja. Se poate si fara pile, dar trebuie sa fii bun. Intr-adevar, cu mai multa munca obtii ce obtine unul pe pile.
Dar, e valabil la stat si foarte putin la firmele private. O firma privata, nu va prefera un pilos in locul unui om care ii produce, inoveaza, rezolva probleme si automat ii aduce bani prin asta. Iar cu potential, nu are cum sa nu fie observat si sa ajunga mai sus, acolo unde ii e locul (daca chiar e bun si merita). S-au mai schimbat lucrurile de care zici tu, nu mai e chiar asa.
Speram ca in niste ani sa se schimbe definitiv si mizeriile care se mai intampla acum.

#31
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,624
  • Înscris: 30.07.2003

View Posttico18, on 15 iunie 2018 - 12:54, said:

"pila-i la putere", altfel traiesti de azi pe maine
Tu din ce categorie faci parte?

#32
sn2096

sn2096

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.06.2018

View Postneagu_laurentiu, on 15 iunie 2018 - 12:05, said:

Sa stii ca in viata va trebui sa interactionezi cu tot felul de persoane, inclusiv cu cei pe care acum nu-i vrei. Asa ca trebuie sa inveti sa comunici cu toti, fiecare in felul sau. Te ajuta.
Nu am avut nici o problema in a comunica cu colegii.

View PostAldulescu, on 15 iunie 2018 - 12:08, said:

Pai din cate spui, esti cam varza la toate - chimie, fizica, istorie, geografie, matematica, etc. Doar cu informatica nu poti sa supravietuiesti in liceu. Profilul conteaza deci putin, important e sa nu pici si sa iei bac-ul, daca ai luat bac-ul te poti considera om realizat!
Nu sunt varza, ci nu mi-am mai dat interesul.
Nu cred ca ati citit tot ce am scris in primul post. Am scris ca la mate eram praf la inceput, acum ma misc mai bine si a inceput sa-mi placa.
La inceput nu-mi placea pentru ca aveam foarte multe goluri si nu puteam sa fac nici un exercitiu singur.

View Postinvest20042001, on 15 iunie 2018 - 12:23, said:

ia fii atent aici....:

ca sa ma convingi ca esti un copil, ca abia ai terminat clasa a opta, facem o chestie misto de verificare. Pui aici sa vada lumea, o poza cu tine in care sa apari cu un pix in mana si de pix, legata o sfoara iar la celalalt capat al sforii, un cocolos de hartie. Atunci da, voi fi convins ca esti tu si ca esti un copil asa cum sustii. Pana atunci insa, da-mi voie sa cred ca ne cam duci de nas..............
Poti sa crezi ce vrei. Nu cred ca mai conteaza acest aspect.
Intrebarea mea era cu totul alta.

View Post-Adelina-, on 15 iunie 2018 - 12:25, said:

Dificultate ridicată la mate? A fost unul dintre cele mai ușoare examene. La română ce să mai zic, a fost ca la proști.
Dacă știai lucrurile de bază luai un 8 lejer la mate.
Am terminat examenul la mate într-o oră jumătate și am făcut totul bine și alții spuneau că n-au avut timp suficient.
În legătură cu liceul, mergi la mate-info, e cel mai avantajos profil din punct de vedere al oportunităților după absolvire.
EN la matematica de anul trecut a fost mult mai usoara. Simularea din anul acesta a fost la fel, mult mai usoara decat ce s-a dat acum.
La romana intradevar, mai usor de atat nu se putea. Imi pare rau ca n-am fost atent la cerinta unui exercitiu si am mai pierdut puncte, in rest..

Nu toti avem acelasi istoric. Spre exemplu, noi n-am facut probleme asemanatoare celei de la subiectul 2 cu puterea n+x la clasa. Cica am facut in clasa a 5 a, dar scuza-ma, au trecut 4 ani de atunci. Si nu cred ca vrei sa stii ce matematica faceam noi in cls. a 5a cu 3 repetenti care transformau clasa intr-o jungla.

La geometrie am facut decat 2 subpuncte asemanatoare in clasa daca stau bine sa ma gandesc. ATAT.


View PostYourFan, on 15 iunie 2018 - 12:31, said:

Pai cum poti spera sa devii programator daca la matematica esti praf?

Matematica ---> logica ---> programator de success
Si vrei sa spui ca nu exista programatori de succes care sa nu cunoasca matematica? Vezi dezvoltatorii web. Cata matematica o sti ei?
Matematica nu rezulta intotdeauna logica. Spre exemplu, la primul subiect de la EN trebuia sa aflii linia mijlocie a unui trapez in care se cunostea baza mare si baza mica. E o formula mare si lata "(B+b)/2" . Ce logica dobandesc eu in urma aplicarii acestei formule? Eu trebuie doar sa o stiu ca sa iau 5 pct de la acel exercitiu.

Sau la expresie, unde trebuie sa urmezi niste reguli clare si sa aplici formule de calcul prescurtat, descompunere in factori..

Daca ar fi fost cum spui tu eu n-as mai fi pus intrebarea asta, pentru ca nu as fi ajuns la acest stadiu. M-as fi lovit de faptul ca nu stiu matematica si deci nu stiu nici sa gandesc logic. Uite ca nu e asa.

#33
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,624
  • Înscris: 30.07.2003

View Postsn2096, on 15 iunie 2018 - 13:07, said:

Vezi dezvoltatorii web. Cata matematica o sti ei?
Programarea-i programare, nu conteaza web/desktop/sever/smatphone (acestea tin de ce API folosesti). Asa ca ai o perceptie gresita aici.

View Postsn2096, on 15 iunie 2018 - 13:07, said:

Ce logica dobandesc eu in urma aplicarii acestei formule?
Daca n-ar fi logica in poveste n-ai sti sa o aplici pe cea care trebuie. Totul se invarte in jurul logicii in matematica.

#34
invest20042001

invest20042001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 04.02.2008

View Postsn2096, on 15 iunie 2018 - 13:07, said:

La geometrie am facut decat 2 subpuncte asemanatoare in clasa daca stau bine sa ma gandesc. ATAT.

decat doua?
hmmmmm...........

Edited by invest20042001, 15 June 2018 - 13:18.


#35
sn2096

sn2096

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.06.2018

View Postinvest20042001, on 15 iunie 2018 - 13:17, said:

decat doua?
hmmmmm...........

Quote

La geometrie am facut doar 2 subpuncte asemanatoare in clasa daca stau bine sa ma gandesc
Mă scuzați, am uitat că mai există si profesori de lb. română pe aici.

View Postneagu_laurentiu, on 15 iunie 2018 - 13:12, said:

Programarea-i programare, nu conteaza web/desktop/sever/smatphone (acestea tin de ce API folosesti). Asa ca ai o perceptie gresita aici.


Daca n-ar fi logica in poveste n-ai sti sa o aplici pe cea care trebuie. Totul se invarte in jurul logicii in matematica.
Așa e. Atunci reformulez întrebarea: câți dintre programatorii de succes din zilele noastre cunosc matematică așa cum ar trebui? Defapt ce înseamnă "programator de succes"? Succesul în programare se măsoară în câtă matematică știi?

Cu limbajele de programare din zilele noastre, cred că sunt suficiente cunoștințe minime de aritmetică.

Edited by sn2096, 15 June 2018 - 13:50.


#36
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,624
  • Înscris: 30.07.2003

View Postsn2096, on 15 iunie 2018 - 13:46, said:

câți dintre programatorii de succes din zilele noastre cunosc matematică așa cum ar trebui?
Toti. Cine are succes inseamna ca a terminat proiectul de pe urma caruia ii vine rasplata, ca atare s-a folosit de tot ce era necesar sa duca la bun sfarsit lucrarea.

View Postsn2096, on 15 iunie 2018 - 13:46, said:

Cu limbajele de programare din zilele noastre, cred că sunt suficiente cunoștințe minime de aritmetică.
Depinde de proiect. Sigur ca sunt unele in care n-ai nevoie de mai mult, sunt si care necesita mult mai mult. Da' in acel "de succes" n-ai mentionat nimic de asa ceva, ca atare ti-am raspuns la fel.
Si nu limbajul in sine ajuta, acesta are doar o mana de cuvinte cheie.

Edited by neagu_laurentiu, 15 June 2018 - 13:56.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate