Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Alegere liceu

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#37
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 sn2096, on 15 iunie 2018 - 10:56, said:

programare, nu tutorialele pt. prosti din gimnaziu
Nu stiu la ce te referi cnad scrii prosti din gimnaziu dar nu cred ca atitudinea de superioritate este una buna.
Programarea nu este grea daca o intelegi si daca iti explica cineva (sau esti autodidact) o intelegi.
Eu as merge pe programare, tot felul de proiecte, facand proiecte (nu conteaza in ce limbaj) intelegi. Nu e asa de complicat pe cat pare.

Edited by PlatonX, 15 June 2018 - 15:06.


#38
sn2096

sn2096

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.06.2018

 PlatonX, on 15 iunie 2018 - 15:05, said:

Nu stiu la ce te referi cnad scrii prosti din gimnaziu dar nu cred ca atitudinea de superioritate este una buna.
Programarea nu este grea daca o intelegi si daca iti explica cineva (sau esti autodidact) o intelegi.
Eu as merge pe programare, tot felul de proiecte, facand proiecte (nu conteaza in ce limbaj) intelegi. Nu e asa de complicat pe cat pare.
Prin "tutoriale pt. prosti din gimnaziu" m-am referit la materie.
Adica te invata sa aprinzi PC-ul, sa misti mouse-ul, lucruri pe care le stie oricine in 2018.

#39
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

 sn2096, on 15 iunie 2018 - 10:56, said:

Nu vreau sa aud de profil uman..nu-mi place sa tocesc texte inutile, iar la istorie/geografie am invatat doar pt. note (practic am uitat tot).
Chiar daca ai gândirea orientată spre concret, nu-ți neglija nici partea umanistică. În timpul liber citește cărțile care îți plac.

#40
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 sn2096, on 15 iunie 2018 - 13:07, said:

Nu sunt varza, ci nu mi-am mai dat interesul.
Nu cred ca ati citit tot ce am scris in primul post. Am scris ca la mate eram praf la inceput, acum ma misc mai bine si a inceput sa-mi placa.
La inceput nu-mi placea pentru ca aveam foarte multe goluri si nu puteam sa fac nici un exercitiu singur.
Pai vezi ca matematica de liceu e mult mai grea decat cea de generala, asta e frectie, dar trebuie sa o stii intai la perfectie ca sa intelegi ce se preda in liceu, toata matematica e asa ca o piramida, si tot ce inveti in plus se bazeaza pe ceea ce ai invatat inainte.

 sn2096, on 15 iunie 2018 - 13:46, said:

Atunci reformulez întrebarea: câți dintre programatorii de succes din zilele noastre cunosc matematică așa cum ar trebui? Defapt ce înseamnă "programator de succes"? Succesul în programare se măsoară în câtă matematică știi?
Cu limbajele de programare din zilele noastre, cred că sunt suficiente cunoștințe minime de aritmetică.
Asta cam asa este, multi baga placa ca matematica este esentiala pentru programare, dar sunt probabil insi care n-au scris in viata lor un program, eu am scris tot felul de aplicatii, am programat chiar si cateva joculete, si nu am avut niciodata nevoie de matematica mai avansata decat cea de la nivelul scolii generale.

#41
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010

Quote

multi baga placa ca matematica este esentiala pentru programare, dar sunt probabil insi care n-au scris in viata lor un program
Depinde foarte mult de ce programare faci. Uite aici ceva ce necesita mai multa matematica decat 'la nivelul scolii generale': https://compphys.go.ro

Quote

am programat chiar si cateva joculete
Probabil ca daca programai ceva mai serios decat la nivel de 'joculet', aflai ca e nevoie de ceva mai multa matematica. Nu stiu cum isi poate imagina cineva ca un joc care respecta cat de cat fizica, suficient de complex ca sa fie nevoie de cateva sisteme de referinta & conversia intre ele, se rezuma la matematica de gimnaziu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate