Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Alegere liceu

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
sn2096

sn2096

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.06.2018
Salutari! Tocmai am terminat clasa a VIII-a si inca nu m-am hotarat unde as vrea sa merg.

Sunt pasionat de informatica (programare, nu tutorialele pt. prosti din gimnaziu) si de electronica (imi place sa fac tot felul de proiecte cu Arduino )

Initial as fi vrut sa merg pe mate-info, insa multa lume imi spune ca e extraordinar de greu si ca nu stiu ce e aia informatica, ca lucrurile pe care le facem in gimnaziu sunt banalitati) si ca fara pregatire nu as reusi. Sunt constient ca "informatica" din gimnaziu e pistol cu apa (am spus-o si mai sus), insa stiu ce e aia informatica.

Nu vreau sa aud de profil uman..nu-mi place sa tocesc texte inutile, iar la istorie/geografie am invatat doar pt. note (practic am uitat tot).

De fizica/chimie m-am cam lasat prin clasa a 7-a.

Treaba sta in felul urmator: la inceputul anului eram praful de pe jos la matematica..adunari/scaderi/inmultiri/impartiri, astea erau tot ce stiam din mate. Din toamna am inceput sa fac pregatire si in prezent ma descurc MULT mai bine.
Asa eram toti din clasa (unii inca mai sunt, insa nu i-a bagat profu' in examen ca ne fac scoala de ras). Restul am facut pregatire, caci cu matematica din clasa muream de foame. Chiar si cand faceam pregatire mi se parea ca profesorul ne preda ca si cum noi stiam deja si doar ne reimprospata memoria. In fine..povestea e mult mai lunga si complicata.

Am inceput pe la varsta de 11 ani sa ma apuc de "programare". Am inceput sa fac programe simple in Visual Basic, apoi am continuat cu programe mai complexe. Dupa asta am incercat sa fac programe si cu C#, Python. Nu mi se par deloc complicate.
Am postat cateva programe "mai mari" pe un forum care s-a inchis din pacate. Chiar m-a contactat cineva sa-i adaug o functionalitate pe un site scris in Ruby, eu neavand nici o idee despre acest limbaj. Si nu stiu cum am reusit, insa omul acela a fost multumit la final. Pot sa ma adaptez foarte usor la orice situatie.

Am avut o perioada in care am vrut sa invat C++, insa m-am lasat din cauza scolii. Pur si simplu nu aveam timp sa avansez.

Deci eu cred ca m-as descurca la informatica. Cu matematica nu prea ma inteleg, insa daca are cine sa-mi explice ma descurc OK. De asta sper sa gasesc profesori mai OK decat am avut eu in astia 4 ani de gimnaziu.

Ce ziceti? As avea sanse?

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

 sn2096, on 15 iunie 2018 - 10:56, said:

Ce ziceti? As avea sanse?
Dracu' stie. Doar tu vei afla.

 sn2096, on 15 iunie 2018 - 10:56, said:

Nu vreau sa aud de profil uman
Ok. Deci real. Cine e mai aproape de pasiunea ta? Mate-info. Restul e cancan.

#3
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,223
  • Înscris: 05.06.2002
se pare ca inveti ci usurinta informatica si ai inclinatii tehnice. in rest baga mare si invata. fara munca nu realizezi nimic interesant.

Edited by Fane, 15 June 2018 - 11:06.


#4
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu conteaza ce profil alegi, oricum la mate-info nu o sa inveti programare din ffff motive. Si nu, nu e foarte greu acolo.
Indiferent la ce profil te-ai duce continua cu studiul pe cont propriu. In ziua de azi ai informatie gratuita la botul calului.
Totusi nu te agita prea mult acum, mai vezi si de viata. Dupa liceu o sa studiezi si o sa muncesti de o sa ti se acreasca.

#5
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016
Eu zic ca ai. Imi place, esti autodidact, prinzi repede, te exprimi corect, esti coerent, ai scris la obiect.
Cu inclinatiile pe care le ai, nu prea ai ce face la uman. Mergi pe profil de real, se pare ca te prinde. Nu cred ca e dracu asa negru pe mate-info. Si profesorii din liceu (in general) sunt altfel decat cei de la gimnaziu. Deci, ai toate sansele sa reusesti si chiar sa iti placa.
In schimb, nu renunta sa fii autodidact (e f important si de ajutor in ziua de azi), cauta sa te dezvolti, sa iti dezvolti abilitatile pe care le ai si, nu in ultimul rand, sa muncesti pentru a obtine tot ce vrei, sa ajungi cat mai sus, pt ca, aparent, potential ai. Si chiar destul de mult. La un moment dat (nu prea departe in timp) munca ta va da roade. Iti urez bafta si sa nu iti irosesti talentele si viata.

#6
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007

 sn2096, on 15 iunie 2018 - 10:56, said:

Salutari! Tocmai am terminat clasa a VIII-a si inca nu m-am hotarat unde as vrea sa merg.

Ce ziceti? As avea sanse?
Io zic ca nu ai 14 ani, vrei sa faci un sondaj?

#7
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016

 TheWarrior, on 15 iunie 2018 - 11:18, said:

Io zic ca nu ai 14 ani, vrei sa faci un sondaj?
???
Poti fi mai clar ? Nu inteleg legatura afirmatiei cu ce a scris el mai sus...

#8
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007

 Magicwisewolf, on 15 iunie 2018 - 11:21, said:

???
Poti fi mai clar ? Nu inteleg legatura afirmatiei cu ce a scris el mai sus...
Nu pare un copil de clasa a-VIII-a.
Dupa cum se exprima are 50 de ani.

#9
invest20042001

invest20042001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 04.02.2008

 TheWarrior, on 15 iunie 2018 - 11:18, said:

Io zic ca nu ai 14 ani, vrei sa faci un sondaj?
subscriu!

#10
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016

 TheWarrior, on 15 iunie 2018 - 11:24, said:

Nu pare un copil de clasa a-VIII-a.
Dupa cum se exprima are 50 de ani.
Mai, poate suntem noi obisnuiti cu d-astia mai retardati, care nu leaga 2 cuvinte cum trebuie si spun numai tampenii...
Dar, aici, nu pare sa fie cazul, pare chiar exceptia care confirma regula. E chiar surprinzator, daca informatiile sunt reale. Nu stiu ce sa zic...

Edited by Magicwisewolf, 15 June 2018 - 11:28.


#11
sn2096

sn2096

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.06.2018

 TheWarrior, on 15 iunie 2018 - 11:24, said:

Nu pare un copil de clasa a-VIII-a.
Dupa cum se exprima are 50 de ani.
Am facut 15 ani acum 2 luni.
Nu as avea de ce sa mint. La 50 de ani nu cred ca m-as mai gandi la liceu.

#12
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016
@sn2096 : dovedeste ca ai 15 ani, ca nu te crede lumea pe aici....

 sn2096, on 15 iunie 2018 - 11:29, said:

Am facut 15 ani acum 2 luni.
Nu as avea de ce sa mint. La 50 de ani nu cred ca m-as mai gandi la liceu.
Asa e, nu te-ai mai gandi, ai fi un idiot sau un pedofil daca ai ajuns la 50 de ani si te-a apucat dorul de liceu sau de populatia din el... Posted Image

#13
sn2096

sn2096

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.06.2018
Stiu cum sunt vazuti copiii din generatia asta, insa printre ei mai sunt si altii care chiar vor sa faca ceva in viata.

Nici la scoala nu prea aveam cu cine sa vorbesc.. toti isi petreceau timpul jucandu-se "Clash Royale" sau facand poze. Nici parintii nu sunt prea fericiti ca imi petrec cam tot timpul in fata PC-ului, insa doar asa imi pot pastra "sanatatea" psihica.

Daca as avea cu cine discuta as parasi monitorul in secunda 2, dar de unde..

#14
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007

 sn2096, on 15 iunie 2018 - 11:29, said:

Nu as avea de ce sa mint.
Sa trecem, poate esti unul din parintii tinerelului.

Acum depinde numai de nota care o va lua la evaluare.
Cu nota va ajunge la un liceu bun sau la unul care nu e bun. Intr-un liceu mai putin bun, se va pierde.
Mai vorbim dupa ce ne spui nota.

#15
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016
Una peste alta, daca esti asa cum spui ca esti, atat ca varsta cat si ca inteligenta, chiar iti doresc bafta si sa ajungi unde ti-ai propus.
Desi am trecut de multi ani de varsta ta, nu pot decat sa apreciez si sa te felicit ca la 15 ani te descurci si esti cum ai scris mai sus. Posted Image

#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

 Friskey, on 15 iunie 2018 - 11:16, said:

Nu conteaza ce profil alegi, oricum la mate-info nu o sa inveti programare din ffff motive.
Conteaza indirect pana la urma. Uite-i pe cei de cls. a XII-a de la uman, cum dau din colt in colt, ca nu stiu mate si vor la inginerie!

#17
sn2096

sn2096

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.06.2018

 TheWarrior, on 15 iunie 2018 - 11:37, said:

Sa trecem, poate esti unul din parintii tinerelului.

Acum depinde numai de nota care o va lua la evaluare.
Cu nota va ajunge la un liceu bun sau la unul care nu e bun. Intr-un liceu mai putin bun, se va pierde.
Mai vorbim dupa ce ne spui nota.
EU sper sa iau un 9 la romana si macar 7 la mate. Am auzit ca vor scadea mediile la liceu din cauza dificultatii subiectelor la matematica. Am si media generala destul de mare, cred ca ma mai ridica cu vreo 15 sutimi.

Daca ma apucam de pregatire din cls. a 7 a poate aveam sanse sa iau o nota mai mare, insa am avut de recuperat materia din toti anii + materia din cls. a VIII-a.

Edited by sn2096, 15 June 2018 - 11:44.


#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

 sn2096, on 15 iunie 2018 - 11:41, said:

Daca ma apucam de pregatire din cls. a 7 a [...]
Cine pricepe la info va pricepe si la mate/chimie/fizica. Si viceversa. Totul e sa aloci timp pentru studiu. Cine nu, nu, orice ar face.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate