Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

BCR Romania - topic dedicat

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
3736 replies to this topic

#2233
x_veb

x_veb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 28.01.2007
S-au schimbat regulile de cand cu psd2. Inainte se cerea PIN pentru orice tranzactie peste 100 lei.
Acum au crescut limita (nu stiu la cat, probabail la 200) dar ti se poate cere PIN-ul si la tranzactii de valoare mai mica dupa ce ai facut 10 tranzactii fara PIN.

De exemplu, faci 10 tranzactii fara pin de valoare 150 lei si la urmatoarea, de 20 lei ti se solicita introducerea PIN-ului.  N-am idee daca fiecare banca si-a implementat limitele cum a vrut sau aceeasi regula se aplica pentru toate bancile.

#2234
Strict13

Strict13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 09.08.2013
De curiozitate, am vrut sa imi fac cont George, si desi indeplinesc toate conditiile, varsta, salariat cu salariu decent, nu am restante in biroul de credit, dar totusi am fost refuzat de robot, am sunat si mi-au zis ca nu au acces la mai multe detalii, am credite in curs la alta banca si la IFN-uri. Nu intentionam sa accesez un credit la momentul respectiv, doar cont curent, sa vad si eu cum functioneaza George, ca i se tot face reclama ca este o solutie inovatoare. A mai patit cineva asta?

Multumesc!

Edited by Strict13, 03 June 2022 - 20:32.


#2235
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,063
  • Înscris: 20.06.2009
Dacă nu te deranjează să faci o vizită în cea mai apropiată sucursală, îți programezi o vizită și acolo discuți cu o persoană reală. La o adică, dacă lucrurile nu merg în sensul în care te aștepți, măcar vezi pe cine înjuri...:)

#2236
Strict13

Strict13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 09.08.2013

 crislacor, on 03 iunie 2022 - 21:53, said:

Dacă nu te deranjează să faci o vizită în cea mai apropiată sucursală, îți programezi o vizită și acolo discuți cu o persoană reală. La o adică, dacă lucrurile nu merg în sensul în care te aștepți, măcar vezi pe cine înjuri...Posted Image
Nu stiu daca as depune atat efort, nu tin mortis, dar nu pot sa mint ca nu m-a frustrat putin refuzul care imi pare fara temei, eram curios daca a mai avut cineva o experienta similara.

#2237
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,982
  • Înscris: 24.04.2013
@Strict13: Nu ai rezidenta fiscala unica in Romania(*)? Sau semne ca nu ar fi asa, de exemplu numar de telefon sau adresa din strainatate? Vreo bifa uitata cum ca nu esti persoana expusa politic? Sau ca nu ai fi unicul beneficiar real al fondurilor? CI expirat? Poate chiar expirat in perioada starii de alerta dar prelungit automat prin lege, ca poate nu au implementat sa tina cont de aceasta prelungire; aici atentie ca azi, parca, se termina si cele 90 de zile de dupa incetarea starii de alerta cat mai sunt valabile astfel de acte. Cumva probleme urate la celelalte banci, de genul popriri/ sechestru asigurator pe conturi incat sa creada ca incerci sa ocolesti acele masuri? [Putin probabil dar] Te legitimezi cumva cu buletin din acela vechi? (ca nu poate face recunoastere de caractere sa isi ia automat diverse informatii)

Daca totul tot pare in regula incearca din nou, cu mare atentie sa nu uiti vreo bifa.

(*) Cont se poate deschide chiar daca nu indeplinesti aceasta conditie, stiu persoane in aceasta siutatie, dar trebuie mers in unitate. Pentru deschidere online e pusa aceasta conditie de rezidenta fiscala (printre altele).

#2238
Strict13

Strict13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 09.08.2013

 sags, on 06 iunie 2022 - 10:06, said:

@Strict13: Nu ai rezidenta fiscala unica in Romania(*)? Sau semne ca nu ar fi asa, de exemplu numar de telefon sau adresa din strainatate? Vreo bifa uitata cum ca nu esti persoana expusa politic? Sau ca nu ai fi unicul beneficiar real al fondurilor? CI expirat? Poate chiar expirat in perioada starii de alerta dar prelungit automat prin lege, ca poate nu au implementat sa tina cont de aceasta prelungire; aici atentie ca azi, parca, se termina si cele 90 de zile de dupa incetarea starii de alerta cat mai sunt valabile astfel de acte. Cumva probleme urate la celelalte banci, de genul popriri/ sechestru asigurator pe conturi incat sa creada ca incerci sa ocolesti acele masuri? [Putin probabil dar] Te legitimezi cumva cu buletin din acela vechi? (ca nu poate face recunoastere de caractere sa isi ia automat diverse informatii)

Daca totul tot pare in regula incearca din nou, cu mare atentie sa nu uiti vreo bifa.

(*) Cont se poate deschide chiar daca nu indeplinesti aceasta conditie, stiu persoane in aceasta siutatie, dar trebuie mers in unitate. Pentru deschidere online e pusa aceasta conditie de rezidenta fiscala (printre altele).
Indeplinesc toate criteriile enumerate de tine mai sus, sunt angajat in Romania, firma inregistrata in Romania, acte valabile, nu sunt persoana expusa politic, fara probleme/popriri, mai am alte credite in derulare la banca si IFN. Nu este vital in viata mea sa folosesc George de la BCR, dar eram curios ce ofera serviciul acesta si cum functioneaza aplicatia.

#2239
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Exista comision incasare in contul de euro?

#2240
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,671
  • Înscris: 29.08.2013

 MembruAnonim, on 07 iunie 2022 - 08:16, said:

Exista comision incasare in contul de euro?

Nu.

#2241
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 sftpdt, on 07 iunie 2022 - 08:42, said:

Multumesc!

Edited by MembruAnonim, 07 June 2022 - 08:49.


#2242
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,430
  • Înscris: 23.12.2015

 MembruAnonim, on 07 iunie 2022 - 08:16, said:

Exista comision incasare in contul de euro?
depinde... pana anul trecut cand am avut cont in euro la BCR cand chiriasul depunea chiria in contul meu imi oprea 3 euro si nu cred ca s-a modificat intre timp

#2243
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Asta să nu fi fost taxa de administrare a contului.

#2244
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,982
  • Înscris: 24.04.2013
Nu, depunerea de numerar e alta operatie si se comisioneaza diferit de incasarile prin transfer bancar. Iar la depunerea de numerar conr=teaza si cine depune: depunere in contul propriu sau de catre un tert. In cazul mentionat depunerea era de catre un tert si probabil se comisiooneaza (nu am cautat acum, dar la LEI stiu ca era comision).

LE: ‘Depuneri de numerar în alt Cont (BCR) // Unități Bancare 20 Lei (la LEI) / 20 Lei, în echiv. (la valuta) // APT/MFM 0 Lei (la LEI) 0 EUR/0 USD (la valuta)’. Acesta e comisionul. Ca persoana fizica nu stiu daca poti primi la APT/MFM ca sa fie gratis (dar poate se poate).

Edited by sags, 07 June 2022 - 10:01.


#2245
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca contul de euro este inactiv 80 de zile, acesta este inchis pentru inactivitate. Incasarea in cont previne contuls a devina inactiv?

#2246
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,982
  • Înscris: 24.04.2013
@mkscorpion0:

In ‘Contract cadru pentru servicii bancare’, BCR said:

68.1 … sau (e) inactivitatea Contului Bancar Curent, adică prezenţa cumulată a următoarelor împrejurări:

(i) soldul este zero sau sub soldul minim prevăzut de Convenţie sau scade sub valoarea soldului minim stabilit de către BCR (publicată pe website-ul BCR www.bcr.ro şi afişată în Unităţile Bancare BCR), în cazul în care o astfel de valoare este aplicabilă, sau înregistrează descoperit de cont neautorizat,

(ii) lipsesc mişcări pe Contul respectiv pe o perioadă de 3 luni consecutive, exceptând aici curgerea calcului dobânzilor, comisioane de administrare şi altele similare şi

(iii) Clientul deține și alte Conturi Curente în valuta produselor de economisire BCR, dacă a contractat astfel de produse,

(iv) contul nu este atașat unor produse de creditare și

(v) Clientul nu deține produse de economisire/ investiții contractate prin subsidiare din Grupul BCR/ produse contractate cu BCR Banca pentru Locuințe S.A.

Deci orice miscare pe cont, inafara de dobanzi si comisioane, il impiedica sa devina inactiv. La fel daca exista alte produse bancare (depozite la termen, credite, etc) care cer existenta acelui cont. La fel faptul ca are sold creditor; numai ca soldul scade in timp prin perceperea comisionului de administare si la un moment dat poate fi epuizat.

Edited by sags, 07 June 2022 - 11:35.


#2247
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am alimentat intre timp contul cu euro. O sa fac lunar un transfer de cativa euro pt a ramane contul activ. Exista comision de transfer euro catre o alta banca din ro?

#2248
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,982
  • Înscris: 24.04.2013
@mkscorpion0: Exista, este acelasi cu transferurile nationale de LEI. Cu deosebirea ca nu [cred ca] intra la gratuitatile din Georgica.

#2249
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,688
  • Înscris: 13.03.2005
Doar Libra Bank are transfer bancar in euro fara comision, deoarece și transferul în lei e necomisionat la LibraBank.

Și nici comision lunar la conturile Libra Bank nu ai...

Edited by wertyck, 07 June 2022 - 13:25.


#2250
liviubv68

liviubv68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 06.03.2014
Utilizator cont George : transfer euro din Revolut in contul de euro BCR gratis. În timpul programului a durat aproximativ 2 ore, alt transfer executat vineri după program au intrat abia marți săptămâna următoare.
Necomisionat nici de Revolut nici de BCR.

Edited by liviubv68, 07 June 2022 - 16:51.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate