Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Carbamazepina - Hernie de disc cervicala

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Salut,

In urma cu o luna am facut un efort fizic prea mare si m-am ales cu hernie de disc cervicala (C5 - C6).
Am facut RMN, am apelat la un medic destul de cunoscut in Timisoara, acesta a spus ca e la limita de a fi nevoie de operatie, ca poate scap.
Cand m-am dus, aveam dureri intense in zona gatului si pe mana dreapta, si amorteala in degete la mana dreapta.

Mi-a dat sa iau timp de 2 saptamani:
  • Clorzoxazon
  • Movaliz
  • Gabaran
  • Tramadol
  • guler cervical tip "Philadelphia".
Dupa acest tratament, toate durerile au disparut in totalitate, dar daca ridic barbia in sus, imi amorteste mana dreapta.

Am fost ieri la consultatie. Acum mi-a prescris CARBAMAZEPINA. Am citit prospectul insa nu sunt foarte lamurit la ce m-ar ajuta acest medicament. Intrebarea mea este:

Carbamazepina trateaza in vreun fel cauza sau doar amelioreaza temporar simptomele?

Prospect: https://www.anm.ro/_...76_23.12.14.pdf

#2
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,935
  • Înscris: 02.02.2007
Niciunul din medicamentele enumerate de tine nu TRATEAZA hernia de disc, ci ajuta organismul, prin diferite modalitati, sa suporte tranzitia catre o stare de ,,normalitate" la care se spera sa se ajunga, adica reducerea pe cale naturala a herniei!(in limitele acceptabina, ca sa nu fiee nevoie de operatie)
Carbamazepina putea fi introdusa de la inceput.  In principiu, te ajuta (reduce durerea).
DAR probabil tratamentul o sa continuie peste cele 2 saptamani, periada fiind doar ca sa se poata vedea ventualelee progrese!
Rabdare si..carbamazepina!
Obs: in loc de tramadol, as prefera Doreta(sau similar)  care are mai putin tramadol si are si paracetamol, o combinatie f buna!

#3
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

 kolfleading, on 09 iunie 2018 - 18:46, said:

In urma cu o luna am facut un efort fizic prea mare si m-am ales cu hernie de disc cervicala (C5 - C6).
Cu cate kg ai exersat de te-ai pricopsit cu boala asta?

#4
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 richi_e, on 09 iunie 2018 - 18:58, said:

reducerea pe cale naturala a herniei!(in limitele acceptabina, ca sa nu fiee nevoie de operatie)
Va spun sincer, chiar nu stiam ca hernia este "reversibila", nu mi-a explicat nimeni treaba asta. Posted Image
Chiar si medicul la care merg acum (considerat nr. 2 in Timisoara) mi-a spus doar cum apare hernia si ce efecte are.

 richi_e, on 09 iunie 2018 - 18:58, said:

Carbamazepina putea fi introdusa de la inceput.  In principiu, te ajuta (reduce durerea).
Dureri nu mai am, iar amorteala in mana dreapta nu este deloc deranjanta. Stiu exact care sunt miscarile care provoaca amorteala si le evit.
Iar cand port gulerul cervical, nici nu am posibilitatea sa fac acele miscari.

Completare ulterioara:

 Onan_Barbaru, on 09 iunie 2018 - 19:03, said:

Cu cate kg ai exersat de te-ai pricopsit cu boala asta?
In viata de zi cu zi, sunt soricel de birou (programator). Am strans ceva bani si m-am apucat de construit o casa.
La santier, au fost mai multe ocazii cand am facut un efort destul de mare, peste posibilitatile mele, fara sa-mi dau seama de consecinte.
Am descarcat zeci de cutii de gresie si faianta, am mutat caramizi lasate prin casa de cei care mi-au facut casa la rosu, am mutat saci de tencuiala de 40 Kg, am mutat galeti de 25 Kg de vopsea lavabila, etc, etc.

Edited by kolfleading, 09 June 2018 - 19:08.


#5
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,536
  • Înscris: 18.10.2011

 kolfleading, on 09 iunie 2018 - 19:04, said:


In viata de zi cu zi, sunt soricel de birou (programator). Am strans ceva bani si m-am apucat de construit o casa.
La santier, au fost mai multe ocazii cand am facut un efort destul de mare, peste posibilitatile mele, fara sa-mi dau seama de consecinte.
Am descarcat zeci de cutii de gresie si faianta, am mutat caramizi lasate prin casa de cei care mi-au facut casa la rosu, am mutat saci de tencuiala de 40 Kg, am mutat galeti de 25 Kg de vopsea lavabila, etc, etc.

... cam asa am facut si eu. Nu m-am ales cu hernie de disc, dar nici bine nu mi-a fost... E o situatie tipica, probabil accentuata de faptul ca musculatura nu e conditionata sau/si de deficiente posturale. E ca si cum ai rula un antivirus pe un computer vechi, caruia nu i-ai mai verificat de mult mecanismele de racire...

#6
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,935
  • Înscris: 02.02.2007
este reversibila, in niste limite!
oricum, e nevoie de un kinetoterapeut de mare calitate!

#7
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Care e doctorul nr. 1 in Timisoara ? Pe mine ma doare toata coloana de vreo 25 ani, inclusiv zona cervicala.

#8
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Se spune ca nr. 1 ar fi dr. Horia Pleș (patronul Neuromed)

#9
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
N-am auzit de el. E neurochirurg ?

#10
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Da.
http://www.neurochir..._Ples_Horia.pdf

#11
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Am citit si eu intre timp. In general incerc sa evit pomii laudati din Romania.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate