Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Jaguar S-Type 2005-2008 (3rd Facelift)

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
hashu85

hashu85

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.11.2015
Va salut. Acum cateva saptamani am achizitionat un  Jaguar S-type foarte intretinut cu putini km si negasind nici un forum Jaguar pe Romania postez aici...poate printre voi sunt care au sau au avut acest model si pot sa-mi dea niste sfaturi legate de revizii, de mentenanta, puncte slabe ale modelului etc.
Masina in cauza este fabricatie 2005 ,  135.000km, motor 2.5 V6.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   451.17K   92 downloads
  • Attached File  2.jpg   958.01K   91 downloads
  • Attached File  3.jpg   498.17K   75 downloads
  • Attached File  4.jpg   907.9K   78 downloads
  • Attached File  5.jpg   1.02MB   84 downloads
  • Attached File  6.jpg   296.72K   103 downloads
  • Attached File  7.jpg   291.06K   104 downloads
  • Attached File  6.jpg   371.05K   105 downloads
  • Attached File  7.jpg   374.58K   94 downloads
  • Attached File  8.jpg   312.03K   82 downloads


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,151
  • Înscris: 22.05.2003
Sa o stapanesti sanatos, e o masina frumoasa (Jaguar are o linie de design aparte).

La modul general, Jaguar este o masina de nisa, si nu e o marca renumita pentru fiabilitate.

Problemele sunt:
- service oficial foarte scump
- foarte greu de gasit codul pieselor OEM (Vezi Land Rover Shop - la Sahia film)
- nu prea exista service non-oficial, dar mai exiesta:
http://landatelier.r...vice-land-rover


Vezi si o diagnoza, face bine.
http://www.icarsoft....Product/96.html

#3
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Foarte frumoasa.
Jaguarul este o masina de clasa premium,asa ca nu te astepta la preturi mici la consumabile/piese/service.Aici pe softpedia nu vei gasi decat pareri generale de la useri,deci incearca sa gasesti un forum dedicat marcii ,chit ca e in engleza.
p.s: da si niste detalii legate de pret,locul de unde ai cumparat-o...etc!

#4
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
2.5 pe benzina ? Ai gasit petrol in curte?

#5
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018
Salut si felicitari pentru masina!

Motorul e de Ford Mondeo si alte modele, la fel si sasiul, de Mondeo sau poate ceva mai mare, model american. Asa ca nu il mai speriati cu preturile la piese.

Sfat: iti recomand sa faci reviziile mai des decat recomanda producatorul, mai ales sa schimbi filtrul de aer la 7-8 mii km.

Cum ti se pare suspensia? Cum sunt arcurile si amortizoarele montate pe masina? E rigida, se simte ca Ford sau este modificata pentru mai mult confort si e mai moale?

#6
hashu85

hashu85

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.11.2015

 Adm, on 15 mai 2018 - 07:34, said:

Sa o stapanesti sanatos, e o masina frumoasa (Jaguar are o linie de design aparte).

La modul general, Jaguar este o masina de nisa, si nu e o marca renumita pentru fiabilitate.

- foarte greu de gasit codul pieselor OEM



- Multumesc , intr-adevar foarte greu am gasit anumite repere dupa codurile OEM...dar cu putina insistenta se gasesc.

 JurasikMan, on 15 mai 2018 - 08:26, said:

2.5 pe benzina ? Ai gasit petrol in curte?

:))) nu am gasit petrol in curte, dar nici vreo catastrofa la consum nu e ...la un mers de 130-140kmh in exterior ia undeva la 8-9% si undeva la 15-16% in oras pe trafic intens

 Alex90USA, on 15 mai 2018 - 22:57, said:

Salut si felicitari pentru masina!

Motorul e de Ford Mondeo si alte modele, la fel si sasiul, de Mondeo sau poate ceva mai mare, model american. Asa ca nu il mai speriati cu preturile la piese.

Sfat: iti recomand sa faci reviziile mai des decat recomanda producatorul, mai ales sa schimbi filtrul de aer la 7-8 mii km.

Cum ti se pare suspensia? Cum sunt arcurile si amortizoarele montate pe masina? E rigida, se simte ca Ford sau este modificata pentru mai mult confort si e mai moale?

Masina nu are absolut nimic in comun cu Ford Mondeo (X Type are)  ...S-Type e pe o platforma DEW98 , o platforma impartita cu Lincoln LS,Ford Thunderbird si Jaguar XF (deci e o plaforma pe care jaguar o folosesc si-n ziua de azi)
Suspensia e foarte comfortabila comparabila cam cu un BMW E39,in comparatie cu masina mea anterioara fiind BMW E61 3.0d cu suspensie M-Tech asta mi-se pare ca pluteste.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate