Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

Alegere intre Bmw f30 si Audi a4 b8

- - - - -
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#55
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postcavaliere, on 08 mai 2018 - 11:12, said:


Posted Image))) Posesorii de vag sunt aparte.

Posted Image  doar se stie ca masina nemtzoaica e `Mnezau pe pamant

#56
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
A4 tau nu e quattro.
A4 tau fumigen nu e S4 avant de fapt.
Hai sa nu mai face comparatii demne de NFS.

In bugetul initiatorului sunt sanse sa gaseasca un A4 mai putin rulat decat un F30. F30 e de preferat insa pentru ca e model mai nou totusi, concureaza cu A4 B9 nu cu B8.
Pentru versus tranctiune fata vs spate exista alte topicuri.

#57
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

View PostKroghy, on 08 mai 2018 - 11:38, said:

Si intri tu cu tractiune spate cu esp oprit si 3000rpm in zapada de 30 cm si te mentii pe traiectorie pentru 200 metri cat am eu pana la sosea?
Daca lasi esp oprit scade turatia si ramai blocat. Daca nu turezi pierzi viteza si ramai blocat. Cu tractiune fata mentii usor directia, cu tractiune spate stai si te uiti la ceilalti.
Daca nu stii cum se conduce in zapada mare din cauza ca esti limitat dpvd tehnic e normal sa nu crezi ca se poate trece.

Nu stiu de ce ma mai contrazic cu tine cand vad ca tu pui filmulete cu un Audi s4 quattro si crezi ca si a4 tau fwd 2.0 tdi face la fel ca ala in zapada. Forta sa fie cu tine! :))

#58
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,976
  • Înscris: 06.01.2006
Nu am cum sa conduc si sa fac si film in acelasi timp si nici tu nu ai film sa arati cum tractiunea spate merge prin zapada de 30 cm.
Doar ti-am aratat ce poate un A4, practic nici nu simte zapada de 30 cm daca are 4x4. Cu tractiune fata nu e chiar asa usor dar in linie dreapta trece si se poate controla, lucru imposibil pt. tractiune spate care cand incepe sa derapeze se duce unde vrea ea in conditiile in care fata este franata puternic de zapada adunata.
La cum scrii eu sunt convins ca nu ai vazut zapada mai mare de 2 cm.

Edited by Kroghy, 08 May 2018 - 15:58.


#59
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JKBdOE2z4O4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#60
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016
Tractiunea spate merge prin zapada de 30 cm cu BErtonele meu care are garda la sol 30 cm e simplu. Audi tau cu tractiune fata merge prin zapada de 30 cm cu plecare de pe loc doar in visele tale umede, e simplu.
Tu circuli 10 mii de km pe an, probabil iarna nici nu misti masina deci lasa pe cei care chiar circula iarna sa isi dea cu parerea.
Si A4 ala din clip, adica s4 quattro ( practic nu are nimic in comun cu A4 tau cu tractiunea fata), ala nu simte zapada ca e afanata. Daca il bagi pe niste zapada indesata il culci pe burta si sta acolo pana vine unul cu un Suv inalt sa il tracteze.
Degeaba postezi incontinuu ca au inteles baietii priceputi ca nu ai treaba cu domeniul. :) Cand o sa mai capeti experienta o sa intelegi mai multe cu siguranta.

#61
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,976
  • Înscris: 06.01.2006

View Postcavaliere, on 08 mai 2018 - 16:49, said:

Tu circuli 10 mii de km pe an, probabil iarna nici nu misti masina
Nu toata lumea e taximetrist, plus ca eu am 2 km de acasa pana la servici deci chiar nu am unde sa fac km multi dar indiferent de conditii eu merg in fiecare zi, inclusiv in zile in care majoritatea lasa masina acasa. Dupa 20 de ani si sute de mii de km crede-ma ca am vazut ce inseamna zapada iar povestile tale cu tractiune spate in zapada ma face sa cred ca nici nu ai permis.

View Postcavaliere, on 08 mai 2018 - 16:49, said:

Si A4 ala din clip, adica s4 quattro ( practic nu are nimic in comun cu A4 tau cu tractiunea fata), ala nu simte zapada ca e afanata.
Are mai multe in comun decat un BMW cu tractiune spate.
Si da, tot zapada afanata zic si eu, ce ninge peste noapte si gasesc dimineata la 7. De 4 ani nu am mai folosit lopata desi am in fiecare masina cate una just in case.

Edited by Kroghy, 08 May 2018 - 18:10.


#62
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
@Korghy: câte mașini cu tracțiune spate ai condus și timp de câți ani de ești expert? În fine, la cât ninge la noi, tracțiunea spatr chiar nu e problemă. În 12 ani n-a fost niciodată. De câteva ori chiar am depășit plugul că mergea încet (tot fundata, pe urcare) și eu mergeam la fel de bine și pe partea necurățată. Așa că lasă teoriile. Ai Audi, bravo, fi sănătos. Din partea mea poate fi și Logan la ce senzații îmi oferă cam toate mașinile VAG cu mici excepții.

Edited by blotunga, 08 May 2018 - 19:07.


#63
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Pentru 2 km unii nici macar bicicleta nu o scot. Cu atat mai putin masina.... diesel.

#64
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016
El are sute de mii de km facuti.. :))) Face 2 km pe zi si un 10 mii pe an, cu indulgenta un 200 de mii de km in 20 de ani si totusi e expert magna cum laudae. Nu a condus in viata lui masina cu tractiune spate, evident, dar parerologia asta forumistica bate practica celorlalti. Este de genul utopium ala, din ce te contrazici cu el cu argumnete, din aia bate campii mai tare, mintea fiind foarte odihnita.

#65
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,976
  • Înscris: 06.01.2006

View Postuhu10uhu, on 08 mai 2018 - 19:09, said:

Pentru 2 km unii nici macar bicicleta nu o scot. Cu atat mai putin masina.... diesel.
Tocmai de asta unii au masini pentru placere si altii pentru deplasare de la A la B. Eu si pentru 1 km scot masina pentru ca e mare placere sa conduci o masina buna.

View Postcavaliere, on 08 mai 2018 - 19:14, said:

El are sute de mii de km facuti..  Face 2 km pe zi si un 10 mii pe an, cu indulgenta un 200 de mii de km in 20 de ani
Unii ca mine si-au gasit meserii la care condusul este o placere si nu o meserie. In total am undeva pe la 300 mii km, dupa cum spuneam, nu toti sunt soferi de taxi sau de camion. Ba din contra, un nivel prea mare de km denota o lipsa de abilitati profesionale.

Edited by Kroghy, 08 May 2018 - 19:24.


#66
Friend310

Friend310

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 18.03.2018
Initiator, sper ca, indiferent de alegere, sa iti placa viitoarea mașina tot atât de mult cât ii place lui Kroghy Audi A4 al lui.

Fara ironie, sper sa găsesc la un moment dat o mașină de care sa fiu și eu la fel de entuziasmat.

#67
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Unii mai pleaca si in afara razei de 2 km in vacante. De placere.


#68
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,976
  • Înscris: 06.01.2006

View Postuhu10uhu, on 08 mai 2018 - 19:39, said:

Unii mai pleaca si in afara razei de 2 km in vacante. De placere.
Parca spuneai mai sus ca la 2 km nu scoti masina. Sa inteleg ca tu o scoti numai in vacante?
Eu folosesc zilnic masina si la drumuri de 1 km dar si la vacante. Am fost in vacanta in sudul Italiei si nordul Poloniei, peste 6000 km la un singur drum.
La drumuri de vacanta oricare din cele doua modele este minunat.
Diferenta poate fi la 2-3 zile pe an cand ninge puternic. Eu am nevoie 365 de zile pe an, 24/24 sa stiu ca ies cu masina oricat de mult ninge pentru ca am de dus copiii la scoala.
Daca mi-as permite 3 zile pe an sa nu m bazez pe masina atunci aproape sigur as lua Mercedes cu tractiune spate. Dar cum nu-mi permit asa ceva si nici 4x4 atunci aleg Audi cu tractiune fata.

View PostFriend310, on 08 mai 2018 - 19:26, said:

Initiator, sper ca, indiferent de alegere, sa iti placa viitoarea mașina tot atât de mult cât ii place lui Kroghy Audi A4 al lui.
Tinand cont ca aici vorbim de masini de 40 mii euro, e putin probabil sa nu fie multumit de masina, oricare din cele doua o alege.

Edited by Kroghy, 08 May 2018 - 19:48.


#69
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Adică fix pentru 3 zile îți trebuie tracțiune față/integrală cu 2km de mers până la muncă. Hai că asta m-a dat pe spate. Uber? Taxi? Dacă să zicem că prin vro minune n-ai putea merge cu Merțanul...

#70
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostKroghy, on 08 mai 2018 - 19:20, said:

Tocmai de asta unii au masini pentru placere si altii pentru deplasare de la A la B. Eu si pentru 1 km scot masina pentru ca e mare placere sa conduci o masina buna.

Vrei masini "de placere" vezi aici mai jos, lasa A4 ca ala=i un low cost de la Audi :) cre ca una dintre cele mai banale in ziua de azi, vrei audi incearca de la A6 in sus

http://www.chevrolet...maro-sports-car
https://www.ford.com/cars/mustang/
https://www.dodge.com/charger.html

#71
Tavi_Octavian

Tavi_Octavian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 19.01.2012
Ca tot veni vorba de kilometri efectuati. Eu fac minim 60 km/zi. De aceea aleg diesel.
S.ar putea face aici o chestie, in care sa voteze cei care au comentat si cei care vor vizita topicul, ce ar alege dintre cele doua modele specificate?
Ceea ce nu am precizat eu, este ca pana sa intervina bmw-ul f30 in alegerile mele, eram chitit pe Audi a4 b8. Imi place aspectul mai sportiv al BMW.ului, dar parca imi inspira si altceva in comparatie cu a4. Pare mai calitativ..

#72
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,669
  • Înscris: 24.10.2015
Le-ai condus pe ambele? Daca nu, eu zic s- o faci. Posibil ca dupa asta sa nu mai conteze parerile altora sau detaliile tehnice.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate