Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Alegere intre Bmw f30 si Audi a4 b8

- - - - -
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#19
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,281
  • Înscris: 16.08.2016

 dorel_acdc, on 07 mai 2018 - 05:55, said:

Loganul este masina de saraci . Nu se cumpara decat de taximetristi sau de firme ca si masina de naveta pentru angajati neimportanti
Deci unu care da 12.000 euro pe un Logan e mai sărac ca unu ce își cumpără a4 cu 11.500 euro...

#20
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

 MicroEdge, on 07 mai 2018 - 08:02, said:

Deci unu care da 12.000 euro pe un Logan e mai sărac ca unu ce își cumpără a4 cu 11.500 euro...
Daca treci de pretul de achizitie si ajungi la intretinere vei ramane surprins.
Pentru primul exemplu, un set de becuri cu halogen costa 50 ron si se schimba in parcare.
Pentru al doilea exemplu, un set de becuri cu xenon costa 700 ron si se schimba in service si necesita la final reglaj deci mai adaugi niste cheltuieli.
Mai are rost sa dau exemplu si cat costa un set de roti pe 195 R15 pt. primul exemplu si un set de roti pe 225 R17 pt. al doilea exemplu?

Edited by Kroghy, 07 May 2018 - 08:12.


#21
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

 Kroghy, on 07 mai 2018 - 08:09, said:

Daca treci de pretul de achizitie si ajungi la intretinere vei ramane surprins.
Pentru primul exemplu, un set de becuri cu halogen costa 50 ron si se schimba in parcare.
Pentru al doilea exemplu, un set de becuri cu xenon costa 700 ron si se schimba in service si necesita la final reglaj deci mai adaugi niste cheltuieli.
Mai are rost sa dau exemplu si cat costa un set de roti pe 195 R15 pt. primul exemplu si un set de roti pe 225 R17 pt. al doilea exemplu?

Atata doar ca pentru al doilea exemplu, majoritatea posesorilor sunt rupti in cur si batjocoresc masinile neavand bani sa le intretina corespunzator.

#22
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012
Hai ca l-ati lamurit si pe asta ce masina sa aleaga!!!Topic-urile astea ar trebui mutate pe aria fun sau o arie numita "contre" si "intrigi".

#23
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 pasilla, on 06 mai 2018 - 23:25, said:

Treaba lui, dar ma gandeam ca s-a saturat de rable.

Hahahahahahahahahahaha
Ce-am mai râs.

Zici că ăia cu Logan stau numai prin reprezentanțe și restul cu secăn hendu le reparăm numai cu scotch și sârmă.
Îți iei ce mașină îți permiți, ce îți place. Și după aia taci din gură. Că nu e frumos să scuipi pe un Audi care a costat 30 de mii de euro acum 7 ani că nu e bun că nu e nou ca Loganul tău.

Omu întreabă de BMW și de Audi și săriți cu Logan nou.
Ce naiba frate ?

Inițiator mai bine iei un frigider nou, 4 jante dimensiunea x pentru Logan cu cauciucuri noi, un volan nou, 3 role de scotch.
Asezi rotile in jurul frigiderului pui volanul deasupra, dai cu scotch după ochi și ai șanse să arate mai bine decât Loganul.

Uite poate iese așa

Attached File  CQRgxr-WEAAHbEX.png   86.33K   27 downloads

On topic

Audi. Mergi pe Audi că e mai ok iarna. Eventual cauți un Quattro. Zic că e mai ok și la întreținere.

Edited by exceswater, 07 May 2018 - 09:13.


#24
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 Kroghy, on 07 mai 2018 - 08:09, said:

Daca treci de pretul de achizitie si ajungi la intretinere vei ramane surprins.
Pentru primul exemplu, un set de becuri cu halogen costa 50 ron si se schimba in parcare.
Pentru al doilea exemplu, un set de becuri cu xenon costa 700 ron si se schimba in service si necesita la final reglaj deci mai adaugi niste cheltuieli.
Mai are rost sa dau exemplu si cat costa un set de roti pe 195 R15 pt. primul exemplu si un set de roti pe 225 R17 pt. al doilea exemplu?

Hai sa nu exageram. Un set de becuri calumea cu halogen costa 100lei. A4 B8 sunt cu gramada cu faruri cu halogen. Un set de becuri xenon de 700lei te tin lejer 3 ani, pe cand unul de halogene un an, deci ajungem pe la 300 lei vs 700 lei ... iar pe a4 b8 majoritatea au jante pe 16 si nu e diferenta mare de pret, pe la 250lei bucata iei anvelope bune. Pe 16 am si eu, sunt drumurile prea rele ca sa pun ceva pe 17-18. Poate pe viitor la alta masina, vom vedea.

Apoi nu mai spun ca stiu o gramada cu masini din astea cu xenonane care pun chinezarii la 50 lei bucata , ca n-au bani de philips sau osram la 300lei. Posted Image

Edited by TruculMagic, 07 May 2018 - 09:32.


#25
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Etalonul la puterea financiară e posesia de Logan. Ăștia cu ML, X6, Range Rover, etc care mănâncă Sana cu pâine să plătească ratele la bolizi să să dea la o parte să vorbește ăia cu Logan.
Rupți în cur care suntem noi de nu ne permitem Logan nou.
Șî acțipilde cu NFS. Și parasolar cu Nike. Și vulturele ăla sticker de îl pune bogații cu Logan.

Becuri cu halogen la 50 de lei își pun ăia cu Logan. Că oricum nu mai contează.
Așa mașină așa becuri.

Uite de ce nu vrea omu Logan
Și preferă rable - cum frumos zici matale.


Am scris intenționat cu greșeli.

Attached File  maxresdefault.jpg   481.57K   93 downloads

Edited by exceswater, 07 May 2018 - 09:36.


#26
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 Tavi_Octavian, on 06 mai 2018 - 22:47, said:

Bugetul meu nu este chiar unul mare, maxim 12.500€.
Din ce  am vazut pe piata germana, un BMW serie 5 incepe de pe la 18K euro, ma refer la cativa ani vechime si km decent. Serie 3 mi se pare micut.  La Audi nu stiu dar cred ca e ceva similar. In bugetul tau eu m-as uita la un Ford Mondeo cat mai nou si cat mai intretinut

#27
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

 Octavian_SK, on 07 mai 2018 - 09:39, said:

Serie 3 mi se pare micut.
Ti se pare, are 4.62 metri.
E o masina suficient de mare, din clasa medie, adica cu doua clase peste cea mai populara masina din Romania.

Edited by Kroghy, 07 May 2018 - 09:42.


#28
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 Kroghy, on 07 mai 2018 - 09:40, said:

Ti se pare, are 4.62 metri.
Imi dai, te rog frumos, voie sa prefer Serie 5? Posted Image e o preferinta pur personala, n-am zis ca ailalta-i nasoala

 Kroghy, on 07 mai 2018 - 09:40, said:

Ti se pare, are 4.62 metri.
eu am una de 4.88, sic Posted Image


Scuze, acum am remarcat ca initiatorul vrea serie 3, in cazul asta sunt destule oferte in bugetul lui

https://www.autoscou...&page=1&size=20

Edited by Octavian_SK, 07 May 2018 - 09:53.


#29
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 C63AMG, on 07 mai 2018 - 09:10, said:

Hai ca l-ati lamurit si pe asta ce masina sa aleaga!!!Topic-urile astea ar trebui mutate pe aria fun sau o arie numita "contre" si "intrigi".

Da. Mereu cand cineva intreaba intre 2 masini, vine un gigel si spune cat de bun e loganul si sa aleaga Logan ca e nou, sau alta masina low-cost noua. Iar cand cineva doreste logan nou, apare altu care ii spune ce BMW isi poate cumpara de banii aia...

 exceswater, on 07 mai 2018 - 09:34, said:

Etalonul la puterea financiară e posesia de Logan. Ăștia cu ML, X6, Range Rover, etc care mănâncă Sana cu pâine să plătească ratele la bolizi să să dea la o parte să vorbește ăia cu Logan.
Rupți în cur care suntem noi de nu ne permitem Logan nou.
Șî acțipilde cu NFS. Și parasolar cu Nike. Și vulturele ăla sticker de îl pune bogații cu Logan.

Becuri cu halogen la 50 de lei își pun ăia cu Logan. Că oricum nu mai contează.
Așa mașină așa becuri.

Uite de ce nu vrea omu Logan
Și preferă rable - cum frumos zici matale.


Am scris intenționat cu greșeli.

maxresdefault.jpg

[ http://i621.photobucket.com/albums/tt298/psknopp/sell/IMG_20120818_1458121024x768.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

http://i621.photobuc...8121024x768.jpg


hai sa nu fim carcotasi... depinde de accident. Poti sa fi si in s-classe ca tot poti sa o faci sa arate asa urat.

#30
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

 eugentim, on 06 mai 2018 - 23:10, said:

da ,Sandero ,Polo ,Fiest sau Corsa !
Si Logan.

 Tavi_Octavian, on 06 mai 2018 - 22:47, said:

Intre Audi si BMW, parca mi.ar placea mai mult bmw.ul. Dar nu prea stiu cum e fiabilitatea, costul reviziilor si tractiunea spate. Cu tractiune spate conduc un Mercedes Vito si iarna nu il poti misca din loc.
BMW are modele si cu tractiune integrala, xdrive asa ca iarna, cand este  zapada, nu o sa ai problema specifica vehiculelor cu tractiune doar pe spate.

 TruculMagic, on 06 mai 2018 - 23:12, said:

@initiator: eu as alege a4 , imi place mai mult si e ceva mai ieftin la intretinere.
Dar la fiabilitate, cum este fata de BMW?

 cavaliere, on 07 mai 2018 - 08:00, said:

Atata doar ca o sa ceara discuri ( daca nu au fost schimbate si in general nu prea au fost pt ca sunt scumpe originale), distributie la un moment dat, curatata galeria de admisie, mai niste flanse amortizor, etc.
Si cat ar costa alea, mai ales daca omul ar merge pe produsele unor firme de top care insa nu sunt originale?Sa stie ce cheltuieli il asteapta?

 MicroEdge, on 07 mai 2018 - 08:02, said:

Deci unu care da 12.000 euro pe un Logan e mai sărac ca unu ce își cumpără a4 cu 11.500 euro...
Evident ca sunt la fel de bogati.Diferenta este ca in urmatorii ani, cel cu Loganul, daca nu este implicat in accidente, nu va avea probleme si cheltuieli mari cu intretinerea fata de cel cu Audi, mai ales daca este vorba de o masina cu cutie automata de viteza care se strica.
Stiu pe cineva care si-a cumparat varianta full de Logan, pe benzina, motor turbo de 0,9l, 90 cai putere, la peste 12000 euro, net.In situatia asta , daca am cei circa 12000 euro, mai bine ma imprumut cu cateva mii de euro si imi cumpar un Hyundai i30 Fastback, o Skoda Rapid, Octavia, toate pe benzina, la reducere, si cu programul rabla, care iti ofera alta calitate.Nu stiu daca si fiabilitate.
De ce foarte multi occidentali, prefera sa isi cumpere o masina non premium, nou nouta, aflata in garantie, care costa peste 15000 euro, net decat o masina premium, de 5-7 ani vechime, cu peste 140.000 km rulati?Nu de prosti ci din pragmatism.

 Kroghy, on 07 mai 2018 - 08:09, said:

Daca treci de pretul de achizitie si ajungi la intretinere vei ramane surprins.
Pentru primul exemplu, un set de becuri cu halogen costa 50 ron si se schimba in parcare.
Pentru al doilea exemplu, un set de becuri cu xenon costa 700 ron si se schimba in service si necesita la final reglaj deci mai adaugi niste cheltuieli.
Mai are rost sa dau exemplu si cat costa un set de roti pe 195 R15 pt. primul exemplu si un set de roti pe 225 R17 pt. al doilea exemplu?
Concluzia este ca masina premium SH iti va genera cheltuieli de intretinere mai mari decat un Logan, nou nout sau in aceeasi situatie, un Hyundai i30.

 TruculMagic, on 07 mai 2018 - 09:31, said:

Hai sa nu exageram. Un set de becuri calumea cu halogen costa 100lei. A4 B8 sunt cu gramada cu faruri cu halogen. Un set de becuri xenon de 700lei te tin lejer 3 ani, pe cand unul de halogene un an, deci ajungem pe la 300 lei vs 700 lei ... iar pe a4 b8 majoritatea au jante pe 16 si nu e diferenta mare de pret, pe la 250lei bucata iei anvelope bune. Pe 16 am si eu, sunt drumurile prea rele ca sa pun ceva pe 17-18. Poate pe viitor la alta masina, vom vedea.

Apoi nu mai spun ca stiu o gramada cu masini din astea cu xenonane care pun chinezarii la 50 lei bucata , ca n-au bani de philips sau osram la 300lei. Posted Image
Nu ai dreptate.Vezi cat costa un set de becuri marca Hella, H7, pentru un Logan sau Opel Astra versus xenonul la Audi.In cazul halogenului pentru non premium, pretul este asa cum a zis colegul nostru.Si eu am becuri Hella pe un non premium de 3 ani si inca nu am problema.Ambele becuri m-au costat sub 50 lei.Este foarte adevarat ca media de kilometri pe care o fac intrun an nu depaseste 12000km pe care ii fac, in proportie de circa 90%, in weekenduri si concedii, la drum intins de sute sau mii de kilometri.

 exceswater, on 07 mai 2018 - 09:34, said:

Uite de ce nu vrea omu Logan
Și preferă rable - cum frumos zici matale.

maxresdefault.jpg
Este foarte adevarat ca la impact, carosieria unui Logan este inferioara fata de cea a unei marci auto occidentale chiar si non premium.Ca sa nu mai vorbim de marcile premium.Insa in situatia din fotografie, se gasesc si destule marci auto premium.Totul tine de puterea impactului in care este implicat vehiculul.

Edited by max_01, 07 May 2018 - 12:44.


#31
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
La banii aia iei un cazan din ambele modele . Un BMW sau audi   in stare buna sare de 18k  , eventual si cu minimul de dotari .  Daca vrei sa mergi doar pe marca si nu te intereseaza ca scaunele clasice de la bmw   sunt mai naspa ca alea de la autobuze   ,  mergi pe cutie manuala , si  halogen in loc de xenon , probabil ajungi pe  la 14-15 K.  Eu la 12 K  as merge pe o octavia  , sau ceva din gama Hyundai ,kia inca cu garantie .

#32
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

 ct10dre, on 07 mai 2018 - 12:57, said:

scaunele clasice de la bmw   sunt mai naspa ca alea de la autobuze
Cu asta ai spus tot.

Edited by Kroghy, 07 May 2018 - 13:19.


#33
Tavi_Octavian

Tavi_Octavian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 19.01.2012
Astia cu Dacia, eu va rog sa va mutati pe alt topic. Nu mai aduceti in discutie asta. Nu ma intereseaza absolut deloc. Am de facut strict o comparatie intre marcile si modelele precizate.

#34
Friend310

Friend310

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 18.03.2018
Din punctul meu de vedere, alegerea potrivita este mașina cea mai întreținută dintre cele doua. Cel mai bine ar fi sa faci drive test cu ambele ca să vezi care îți place mai mult. Cred ca panaa urma este o decizie care implica și preferințele persoanale.

O varianta ar fi sa mai aștepți puțin și poate mai crești bugetul sa iei o mașină mai dotata și mai puțin uzata.

Succes!

#35
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004

 max_01, on 07 mai 2018 - 12:46, said:

...
Evident ca sunt la fel de bogati.Diferenta este ca in urmatorii ani, cel cu Loganul, daca nu este implicat in accidente, nu va avea probleme si cheltuieli mari cu intretinerea fata de cel cu Audi, mai ales daca este vorba de o masina cu cutie automata de viteza care se strica.
...
Acum cativa ani am fost in Canada cam o luna de zile si, de curiozitate, dar si din deformatie profesionala, m-am uitat sa vad cate sunt autoturisme FARA cv automata. Mi-au ajuns degetele de la o mana. Cu un VW Golf am mers, ca pasager, intre Toronto si Barrie.
Sa inteleg ca oamenii aia de acolo sunt tampiti ca prefera CV automate? Imi zicea un prieten ca daca in SUA si Canada s-ar interzice CV automate, peste 3/4 dintre soferi nu ar reusi sa miste masina de pe loc.
Nu stiu de unde fobia asta, ca CV automate se strica.

Edited by claudiu1, 07 May 2018 - 19:02.


#36
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

 claudiu1, on 07 mai 2018 - 19:01, said:

Nu stiu de unde fobia asta, ca CV automate se strica.
1. invidie
2. necunostinta
3. frica
Dupa ce gusti de placerea unei cutii automate nu mai vrei manuala, mai ales CVT-ul de la Audi care e considerat ca fiind singura cutie CTV buna.

Edited by Kroghy, 07 May 2018 - 19:19.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate