Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Proiect de interzicere a autoturisme Euro 1 si Euro 2 in Capitala ?

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
313 replies to this topic

#163
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

View Postfansat, on 18 aprilie 2018 - 14:03, said:

Din ciclul "capitalismul nu e pentru toti saracii" (saracii in opinia politicienilor boieri):

"Consilierul general PMP, Lucian Iliescu, vrea să depună, miercuri, un proiect de hotârâre care prevede interzicerea circulaţiei în Capitală, de la 1 ianuarie 2019, a autoturismelor Euro 1 şi Euro 2. De asemenea, Iliescu cere interzicerea autoturismelor Euro 3 şi Euro 4 din 2020, respectiv 2021."

   SURSA

   Asa ca saracii care sunt ei saraci si nu-si pot permite masini scumpe, pot trece la next level, bicicleta sau trotineta.
Sa mearga cu autobuzul nu sa isi ia harburi care scot fum negru sa ne ucida pe toti pasiv. Sa mai zic ca probabil multe din harburile care s-au adus in ultima vreme sunt un pericol pe sosele?

Eu nu mai pot sa merg cu geamul deschis la masina nicaieri ca inevitabil e cate un sarantoc d-asta care scoate fum negru pe teava de esapament oriunde ma duc. Sa isi cumpere masina decenta, altfel sa foloseasca transportul in comun. Sarac sarac dar bani de motorina are...

#164
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postremvirg, on 18 aprilie 2018 - 16:36, said:

Asa si?
Daca avea logan era ok treaba?
Daca puneai problema ca se deplaseaza la si de la serviciu 1.5 km cu masina personala era altceva. Pe tine bmwul te deranjeaza.
Nu.
Acel BMW, motor de 3l, este foarte ok pentru deplasari in afara localitatilor, si in mod special pe autostrazi.Pentru acea distanta se poate merge pe jos sau cu mijloace de deplasare ceva mici.Am in vedere un scuter, hibrid sau masina de mici dimensiuni in genul lui Fiat 500.Tot ca acel tip, cu BMW, mai procedeaza unii care folosesc SUV-uri.De ce in tarile occidentale, cei cu dare de mana, nu folosesc pe asemenea distante pe care se deplaseaza zilnic la locul de munca, SUV-uri si masini cu motorizari foarte puternice?Pentru ca sunt prosti sau nu sunt fitosi si sunt pragmatici?Eu merg pe ultima varianta.Pentru ca nu sunt fitos.
Din punctul meu de vedere Loganul este supraapreciat din punct de vedere al costului de achizitie asa ca nu isi merita banii.Daca cea mai scumpa versiune de Logan, cea de top, ar costa cel mult 9000 euro, si ar fi mai bine echipata aceasta versiune, ar fi ok.

View Postshefu_de_combinat, on 18 aprilie 2018 - 16:37, said:

Prosperitate aparenta recent gasita si frustrari pre-1989. Plus incapacitatea de a analiza impactul pe termen lung al achizitionarii unor produse (masini scumpe cu multi cmc, case supradimensionate greu de intretinut, etc) Se va remedia in timp.
Subscriu.

View PostJammalan-the-Prophet, on 18 aprilie 2018 - 17:08, said:

Asa!!!!!!!!!!!
So pe ei mama lor de poluatori.

Eu le-as interzice de pe acum. De maine!!!!!!!!!!!!!!!!
/sarcasm off
Hai sa nu cadem in ridicol.

Edited by max_01, 18 April 2018 - 20:49.


#165
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postmax_01, on 18 aprilie 2018 - 20:47, said:

De ce in tarile occidentale, cei cu dare de mana, nu folosesc pe asemenea distante pe care se deplaseaza zilnic la locul de munca, SUV-uri si masini cu motorizari foarte puternice?

Cauti tu statistica si stergi ce ai scris mai sus sau vin eu cu ea si o prezint in stilul meu?

#166
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,116
  • Înscris: 04.08.2007
@max 01, ai spus de seria 5 cu 200 de cai.
Ala e motor de 2 care numai la noi in ro a ajuns sa fie considerat mare.
daca e 3 litri e altceva dar nu de speriat.
O tara foarte verde din punctul ast de vedere, olanda, a avut o surpriza ca dupa cativa ani de incurajare a vanzarilor de masini hibride plu-in prin reduceri de taxe si subventii importante. Surpriza a fost ca foarte multi si-au cumpara atsfel de masini dar nu le-au incarcat niciodata. Au descoperit la revizii,cand le puneau pe tester. Zero incarcari. Deci baietii profitau de subventia statului si de reducerile de taxe pt a cumpara Outlander PHEV pe care nu-l incarcau niciodata, mergeau pe termicul de 2 litri.
Se incarcau bateriile doar de la termic, incarcarea la priza nu o prea folosea nimeni desi are mod de incarcare rapida in 25-30 minute.

Edited by remvirg, 18 April 2018 - 21:30.


#167
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
sa nu uitam ca e o utopie posibilitatea sa circule toti in acelasi timp. si mai ales cu motoare termice poluante. cand vor zbura pe pilot automat cu energie verde gratuita, atunci da.

as vrea o taxa pe suv, cross...toate aceste libarci "de oras".

#168
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
Nu sunt din Bucuresti, habar nu am care e treaba cu traficul acolo, Nu am citit toate comentariile, dar va las aici doua clipuri care se bat cap in cap pe tema asta :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7fxwLOKWd8w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ip2qNdvdN8U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by logy, 19 April 2018 - 01:44.


#169
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View Postgumball3000, on 18 aprilie 2018 - 19:18, said:

sa le interzica si sa le confiste de la cei care nu respecta
trebuie adoptat mai demult un asemenea proiect
Ultima data cand am verificat proprietatea era "nitel" garantata in Constitutie... ;)

View PostJammalan-the-Prophet, on 18 aprilie 2018 - 17:35, said:

Hai sa facem un exercitiu de imaginatie si sa zicem ca scapam de conducatorii astia (din toate partidele).
Si Romania chiar se dezvolta, si se dezvolta industria si comertul.
Asta nu e un exercitiu de imaginatie, e SF dincolo de posibilitatile lui Asimov combinat cu Clarke, Herbert, Bradbury, Scott Card, Gibson si cine mai vrei tu, la un loc! :rolleyes:
Thirty f..king years, dude! :(
Daca aveam vreo sansa sa scapam de jegurile astea de politruci se intampla pana acum, nu crezi?
Tu nu vezi ca am ajuns la generatia a doua de lepre, politrucul v2.0, beizadeaua plantata in fotoliul de ministru sau secretar de stat?

View PostFane, on 18 aprilie 2018 - 16:20, said:

.ca si chestie, de ce pe olandezi nu-i doare burta sa circule cu bicicleta in schimb bucuresteanu', indiferent cat de rupt in fund este, ii trebe macar un harb inmatriculat pe bg?
Ca si chestie, in Olanda daca ai 25 de grade vara deja e canicula, reversul fiind ca ai vreo 10 si iarna.
Tot ca si chestie Olanda e plata, ft fund de mare, deh. Din rarele mele drumuri prin kopitala, am vazut niscaiva coline, as in DEALUL Mitropoliei (care presupun ca nu e plat...) s.a.m.d!

Ecomania asta este triumful absolut al propagandei asupra creierului hipsteresc! :D
"Da, dom'le, foarte bine, taxe, trebe taxe cat mai mari, sa le bage, sa-i scoata de pe strazi cu cazanele, sa platim mai mult la energie, sa fie verde, jos cu pungile din plastic, sa inchidem industria, huo!"
Meanwhile in the real world toti BRICSII isi freaca mainile de bucurie si multimesc toti zeilor de la Buddha pana la tot panteonul hindus pentru prostia europenilor care le permite astfel sa produca in draci orice, de la brice la ...you get the point, fara sa-si bata capul in vreun fel de cat "codoi" arunca in atmosfera! As in, you know, chestia aia GLOBALA care inconjoara planeta!
Da' ecowarrioru' european e happy, sta pe ajutor de somaj ca industria e kaputt insa insira pe forumuri plin de importanta cat de "verde" este el! :D
Best bullshit story ever invented, vorba lui Carlin! :D

#170
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postlil debul, on 18 aprilie 2018 - 16:25, said:

Eu zic sa interzicem provincialii in Capitala, o chestie foarte de bun simt dpdv al unui Nativ.
Da,da, sa interzicem emigrantii in Bucuresti, sa ii interzicem pe cei care nu sint dintre noi.


Cum ar fi ca brusc Capitala sa apartina celor care, nu-i asa, au o legatura cu dinsa, care au asa, o chestie , care sint bucuresteni ???

eu sunt perfect de acord cu chestia asta.
este bine pentru toata lumea.
inclusiv companiile, nemaigasind forta de munca in Bucuresti se vor redistribui in orasele unde vor gasi forta de munca disponibila.
inclusiv provincialilor le-ar conveni sa gaseasca de munca la ei in orase si sa nu mai stea in bucuresti...

#171
I_am_RunninG

I_am_RunninG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.02.2018
La ce trafic e in bucuresti nici nu are rost sa ai masina. Poti si sa motai in timp ce conduci. Sa numai zic de melteni cu duiumul, te vede cu nr de provincie si claxoneaza ca idiotii. Pleaca cu totii de pe loc la semafor parca sunt toti opariti la cur si au uitat oala cu fasole pe aragaz. In bucuresti nu exista civilizatie in trafic, toti parca sunt bezmetici. Zici ca toti isi traiesc ultimele clipe de viata si se grabesc numai ei stiu unde. In privinta traficului si a modului de conducere in bucuresti, mod de conducere salbatic, imi este mila de bucuresteni.

#172
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,066
  • Înscris: 23.09.2005
Buna ideea cu interzicerea accesului provincialilor in Bucuresti.

Cu conditia ca si bucurestenilor sa li se interzica iesirea din Bucuresti.

#173
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postlil debul, on 18 aprilie 2018 - 16:25, said:

Eu zic sa interzicem provincialii in Capitala, o chestie foarte de bun simt dpdv al unui Nativ.
Da,da, sa interzicem emigrantii in Bucuresti, sa ii interzicem pe cei care nu sint dintre noi.


Cum ar fi ca brusc Capitala sa apartina celor care, nu-i asa, au o legatura cu dinsa, care au asa, o chestie , care sint bucuresteni ???
Daca s-ar intampla asta ati muri de foame Posted Image .
P.S. Eu sunt de acord !!

#174
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
A vorbit de dimineaţă nenea ăsta la Radio France International (R.F.I.) - cel din România.
Taxiuri cu maşini mai vechi de Euro 3 nu cred că există în Bucureşti. Mai era un "Daewoo" Cielo, dar nu l-am mai văzut. Parcă fusese dată o lege că nu se mai acceptă maşini mai vechi de 7 ani pentru taximetrie, dar cred că mai există "Dacia" Logan de acum vreo 10-12 ani. Însă la taxi nu cred că am mai văzut în Bucureşti maşini mai vechi de 14 ani (şi astea cu siguranţă sunt Euro 3).

Edited by djl, 19 April 2018 - 09:39.


#175
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

View PostPhobos, on 19 aprilie 2018 - 09:23, said:

Buna ideea cu interzicerea accesului provincialilor in Bucuresti.

Cu conditia ca si bucurestenilor sa li se interzica iesirea din Bucuresti.
Voi veniți voi dați năvală voi vă comportați de parcă ați păscut oile cu Bucur și noi suntem vinovați.
Care e vina noastră că nu vă punem ecusoane pe care să scrie vinituri?
Locuiesc într-un ansamblu rezidențial nou cu 19 blocuri și 400 de apartamente.
Fiecare apartament are un loc de parcare.
Ei bine nici nu se mută bine provincialul nici nu pune perdelele la ferești că imediat apare căzănelul în parcare ca să bifeze omul la realizări și faptul că și-a cumpărat și mașină.
Dacă pe jurnal de bord pe acest forum e unul care are topic "bombița mea de 400 de euro" vă dați seama cam ce cazane își cumpără lumea doar ca să fie în rând cu lumea.

#176
I_am_RunninG

I_am_RunninG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.02.2018
Numai exagera, in bucuresti nu prea sunt cazane. Multi aveti masini bune dar pacat ca le stricati inutil, nu aveti unde sa va "trageti" cu ele. Bucuresti nu e oras de mers cu masina. Nu ai loc nici cu bicicleta, nici cu scuterul.

#177
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,683
  • Înscris: 15.01.2017
Asta ar fi singura măsura cu care as fi de acord.
Totuși timpul propus e prea scurt.
As fi de acord 2020-non-euro și euro 2, 2022 euro3, 2025 euro4.

Din păcate nu se va aplica.

Edited by Epdm, 19 April 2018 - 11:06.


#178
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017
Că nu am fost atent legea se va aplica doar în București sau în toate marile orașe?

#179
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
Propunerea este pentru Bucureşti şi cel care a propus-o speră că în Ma iva fi luată în discuţie.

Edited by djl, 19 April 2018 - 11:51.


#180
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postowl1960, on 19 aprilie 2018 - 10:35, said:

Voi veniți voi dați năvală voi vă comportați de parcă ați păscut oile cu Bucur și noi suntem vinovați.
Care e vina noastră că nu vă punem ecusoane pe care să scrie vinituri?
Locuiesc într-un ansamblu rezidențial nou cu 19 blocuri și 400 de apartamente.
Fiecare apartament are un loc de parcare.
Ei bine nici nu se mută bine provincialul nici nu pune perdelele la ferești că imediat apare căzănelul în parcare ca să bifeze omul la realizări și faptul că și-a cumpărat și mașină.
Dacă pe jurnal de bord pe acest forum e unul care are topic "bombița mea de 400 de euro" vă dați seama cam ce cazane își cumpără lumea doar ca să fie în rând cu lumea.

Cam drastic raspunsul, dar in mare parte corect. Vazand mai multe raspunsuri care sunt intepaturi asupra provincialililor, in special de IF, e oarecum normal sa te gandesti (ca edil) daca nu e mai util sa ai spatii de parcare pentru cei care muncesc in Bucuresti si au domiciliul in afara lui. Sa fii in tranzit e o chestie, dar sa faci naveta zilnic, cam e o problema. In fiecare dimineata imi fac nervi (cred ca incep sa ma obisnuiesc) cu ce trafic am pe Chitila/Mogosoaia si aproape de Casa Presei si cate numere de IF, GR si DB vad in fata. N-as gresi daca as zice ca sunt aproximativ 30-40%.

Ca Bucurestean mi se pare absurd sa merg pe centura pentru a putea ajunge in timp util job si sa intre, la fiecare 2 masini "domiciliate" in Bucuresti, una de provincie. Ne trebuie spatiu, si orasul nu mai permite.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate