Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Am nevoie de o vorba ...

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#55
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009
daca revii in tara, ai unde sa locuiesti o perioada, pana te pui cumva pe picioare ? mai ai rude, prieteni, fosti colegi, care ar putea sa te ajute intr-un fel sau altul ?
inainte sa pleci, in ce zona a tarii locuiai ? la oras sau la sat ?
spui ca nu ai bani. macar act de identitate sau pasaport valabile ai ? daca ar fi sa va separati o perioada sau chiar sa divortati, el ar fi de acord sa pleci, ti-ar plati transportul ?
daca nu, ai putea incerca sa ceri ajutor la cea mai apropiata ambasada sau consulat al romaniei, sau la vreo asociatie de protectie a femeilor aflate in dificultate, daca exista asa ceva in tara respectiva...

#56
Useranonim80

Useranonim80

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 03.04.2018

View Postviotl, on 03 aprilie 2018 - 15:25, said:

Nu ai raspuns la intrebare, asa caaa...

Desi nu m-a intrebat nimeni, eu raspund totusi.
Nu te supara, nu o zic cu rautate si nici sa te fac sa te simti prost, e doar o constatare si cred ca ar trebui sa iti dea de gindit, daca chiar ai de gind sa faci ceva cu viata ta.
Eu unul o nevasta ca tine nu mi-as dori. Ce cauti cu el nu stiu, dar ce faci acum nu faci bine. Eu nu m-as simti bine linga tine..deci usor-usor nu te-as mai baga in seama. Mi-as vedea de planurile mele.


Deci eu mai mult nu mai zic aici. E clar ca tu nu esti nevasta acolo, esti altceva...unde lucrez eu, astfel de lucruri le numim "decoration"... adica ceva inutil.
   Deci, nu asa merge o casnicie.
   Foarte pe scurt, intr-o casnicie fiecare are dorinte, vise, idealuri, prima conditie sa fie atinse e ca celalalt sa inteleaga si sa te ajute, si tu la rindul sa INTELEGI si sa AJUTI. Altfel nu merge.
    Vorba unei cunostinte...de aia sintem doi in barca. Nu uita asta.

LE. La cum scrii nu pari capsunara din Cuca Macaii. Daca asa e... Doamne ce te mai irosesti!


  Concluzia mea... tai-o. Ia-o de la capat. Ai grija ce alegi data viitoare, si fii pregatita sa oferi. Si fii pregatita sa ceri.
  O femeie care are capul cu ea stie cum sa ceara daca vrea ceva. Poti sa faci asa fel incit sa creada ca a venit de la el.
aici e problema ca eu am crezut ca suntem doi intr o barca , pana m am trezit in situații critice singura. Cât despre planurile lui, erau ale noastre dar eu nu am sa ii răpesc ce își dorește mai mult. Pierdem timp alergând după lucruri materiale și când aproape ajungem sa le avem ne amintim ca mai exista încă un om lângă noi... nu e chiar așa . Ar trebui puțin combinate . Cum femeia se zbate sa țină Flacăra aprinsa -măcar privește-o. Da , am recunoscut ca am ajuns aici din vina mea dar mereu am fost încărcată de speranța și bunăvoința . Astea s au risipit când am avut nevoie de cineva lângă mine și nu era nimeni.

#57
Useranonim80

Useranonim80

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 03.04.2018

View Postcorinadaniela, on 03 aprilie 2018 - 15:30, said:

daca revii in tara, ai unde sa locuiesti o perioada, pana te pui cumva pe picioare ? mai ai rude, prieteni, fosti colegi, care ar putea sa te ajute intr-un fel sau altul ?
inainte sa pleci, in ce zona a tarii locuiai ? la oras sau la sat ?
spui ca nu ai bani. macar act de identitate sau pasaport valabile ai ? daca ar fi sa va separati o perioada sau chiar sa divortati, el ar fi de acord sa pleci, ti-ar plati transportul ?
daca nu, ai putea incerca sa ceri ajutor la cea mai apropiata ambasada sau consulat al romaniei, sau la vreo asociatie de protectie a femeilor aflate in dificultate, daca exista asa ceva in tara respectiva...
nu e cazul sa apelez la autorități .
Problema e ca nu știu cum sa o iau de la zero . Mi se pare ca am trăit atât de mult și totuși N am trăit deloc . Nu ma recunosc , nu ma regăsesc . Nu am curaj ...
sunt dintr-un oraș destul de mare dar slab dezvoltat .Am părinții pe care încerc sa ii protejez , cât despre alte grade de rudenie sau prieteni ... nu exista .

Edited by Useranonim80, 03 April 2018 - 15:46.


#58
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009
hm, de fapt tie nu ti-a ajuns inca () cutitul la os. nu esti convinsa ca trebuie sa te rupi din starea asta vegetativa si sa faci ceva cu viata ta, cat inca nu este prea tarziu.
pe de o parte nu te condamn, in familia sotului ai mancare, un acoperis deasupra capului, o oarecare stabilitate financiara.
presupun ca sotul tau nu te bate, nu te abuzeaza verbal, ai ajuns un fel de colega de apartament sau faci parte din decor, nu mai prezinti pentru el nici-un fel de interes, te suporta/intretine din obligatie si/sau mila.
daca ai lua decizia sa rupi pisica in doua, ai fi nevoita sa te descurci cumva prin forte proprii, ceea ce nu ai mai facut pana acum si nici nu stii cum se face. dar vorba 'ceea - nevoia te invata.
profita de ocazia sarbatorilor de paste si incearca sa faci o vizita in tara, la parintii tai. departe de lumea in care traiesti acum, poate ti se vor mai limpezi gandurile si sentimentele si ai putea lua mai in serios ideea de a lua viata in piept sau de la zero, cum zici tu.
un alt prim pas ar fi si sa ceri ajutorul unui psiholog. in acest moment increderea si stima de sine sunt mult sub zero, partial din vina ta, partial din vina sotului tau. probabil si lipsa de ocupatie si statul intre patru pereti ti-au accentuat aceste stari.
pana atunci, fara suparare, discutam discutii...noi putem sa-ti dam o mie de sfaturi si idei, dar tu esti cea care trebuie sa actioneze, daca vrei o schimbare sau ceva mai bun pentru tine...o singura viata avem cu totii si e important sa ne dam seama de asta, ca putem si avem dreptul sa fim fericiti, sau macar sa incercam sa luptam pentru asta.
stiu, suna ca din carti sau cursuri motivationale, dar e cat se poate de adevarat...

incearca sa te pui pentru o clipa si in locul sotului tau, crezi ca n-ar vrea si el sa aiba o sotie cu care sa fie pe aceeasi lungime de unda, cu care sa se completeze, cu care sa intemeieze o familie frumoasa ? de ce n-ar avea si el dreptul sa-si schimbe viata in bine ? poate ca nici lui nu-i este usor langa tine, prins intre familia lui pe de o parte si obligatiile de sot pe de alta...

#59
Useranonim80

Useranonim80

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 03.04.2018
In prima parte nici nu puteai sa o spui mai bine
Cât despre încheiere , acum trage el pentru amândoi , fără sa l oblige nimeni . Dacă și ar fi dorit altceva a avut ocazia sa ma trimită naibii dar nu a făcut o . Dar trage prea târziu , când eu nu mai simt nimic . Nu am spus ca am luat o decizie neaparat dar nu știu dacă acordându-i încă o sansa voi putea răzbi mai departe , dacă e bine , dacă nu ...

L.e . A avut parte de tot ce a avut nevoie de la soția lui , dar nu a știut sa păstreze , aici e problema , nu ca m as plânge eu la prima minora problema

Edited by Useranonim80, 03 April 2018 - 16:46.


#60
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 04.10.2007

View Postcorinadaniela, on 03 aprilie 2018 - 16:22, said:

hm, de fapt tie nu ti-a ajuns inca () cutitul la os. nu esti convinsa ca trebuie sa te rupi din starea asta vegetativa si sa faci ceva cu viata ta, cat inca nu este prea tarziu.
pe de o parte nu te condamn, in familia sotului ai mancare, un acoperis deasupra capului, o oarecare stabilitate financiara.
presupun ca sotul tau nu te bate, nu te abuzeaza verbal, ai ajuns un fel de colega de apartament sau faci parte din decor, nu mai prezinti pentru el nici-un fel de interes, te suporta/intretine din obligatie si/sau mila.
daca ai lua decizia sa rupi pisica in doua, ai fi nevoita sa te descurci cumva prin forte proprii, ceea ce nu ai mai facut pana acum si nici nu stii cum se face. dar vorba 'ceea - nevoia te invata.
profita de ocazia sarbatorilor de paste si incearca sa faci o vizita in tara, la parintii tai. departe de lumea in care traiesti acum, poate ti se vor mai limpezi gandurile si sentimentele si ai putea lua mai in serios ideea de a lua viata in piept sau de la zero, cum zici tu.
un alt prim pas ar fi si sa ceri ajutorul unui psiholog. in acest moment increderea si stima de sine sunt mult sub zero, partial din vina ta, partial din vina sotului tau. probabil si lipsa de ocupatie si statul intre patru pereti ti-au accentuat aceste stari.
pana atunci, fara suparare, discutam discutii...noi putem sa-ti dam o mie de sfaturi si idei, dar tu esti cea care trebuie sa actioneze, daca vrei o schimbare sau ceva mai bun pentru tine...o singura viata avem cu totii si e important sa ne dam seama de asta, ca putem si avem dreptul sa fim fericiti, sau macar sa incercam sa luptam pentru asta.
stiu, suna ca din carti sau cursuri motivationale, dar e cat se poate de adevarat...

incearca sa te pui pentru o clipa si in locul sotului tau, crezi ca n-ar vrea si el sa aiba o sotie cu care sa fie pe aceeasi lungime de unda, cu care sa se completeze, cu care sa intemeieze o familie frumoasa ? de ce n-ar avea si el dreptul sa-si schimbe viata in bine ? poate ca nici lui nu-i este usor langa tine, prins intre familia lui pe de o parte si obligatiile de sot pe de alta...
De mult timp nu am mai avut ocazia sa ascult sau sa citesc cuvintele unui om bun. Chiar daca nu-mi sunt adresate va multumesc, Doamna!

#61
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Cu rautate: esti un copil rasfatat (dependent de altii, se plictiseste repede, nu reuseste sa se concentreze pe un scop etc).
Ironic: daca tot esti casnica, fa-ti timp de sport si dieta ca sa te pregatesti pentru noua jucarie viitorul sot.
Optimist: e bine ca esti tanara; mai ai 5 ani sa te hotarasti ce vrei sa faci cu viata ta.

Dupa o anumita varsta, femeile sunt mai putin cautate pentru ceva serios.
Cu actualul sot, putin probabil sa mai iasa ceva trainic; ti s-a pus tie pata pe bubele lui si nu o sa te mai schimbi.
Solutia clasica la problemele tale - un job si un copil - iti umplu timpul si mintea.

Adevarul e ca innebunesti singur acasa in timp ce toata lumea iese si face ceva cu viata lui. Oamenii sunt animale sociale, se simt bine in turma.
Ti-ar prinde bine sa faci activitati in care sa socializezi mai mult: facultate, voluntariat, o slujba sau cursuri(de finlandeza, dans etc).
Poate te sustine/incurajeaza sotul sa gaseste ceva (decent) de lucru.

#62
aliency

aliency

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 20.08.2014
E cazul sa aveti o discutie pe tema " ce vrem noi in viata asta si cum putem obtine ceea ce vrem"

Daca el te-a ajutat  sa iesi din depresie inseamna ceva.

Poate ca tu acum esti in pragul altei depresii, si de asta nu mai vezi continuarea alaturi de el.
Profita de zilele libere care urmeaza si mergeti undeva doar voi doi, unde sa discutati pe indelete despre viitorul vostru, vazut de fiecare in parte.
Viata in doi presupune o buna comunicare in principal, dar are si perioade de solitudine pentru fiecare in parte; iar traiul in alta tara uneori dauneaza unuia din doi- limba, nivel de viata, locuinta, departare de rude etc.

Nu saborda inca nava : discuta serios cu cirmaciul si in cel mai rau caz, o esuati pe plaja insorita.

#63
Useranonim80

Useranonim80

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 03.04.2018

View Postromanasu, on 03 aprilie 2018 - 16:45, said:

Cu rautate: esti un copil rasfatat (dependent de altii, se plictiseste repede, nu reuseste sa se concentreze pe un scop etc).
Ironic: daca tot esti casnica, fa-ti timp de sport si dieta ca sa te pregatesti pentru noua jucarie viitorul sot.
Optimist: e bine ca esti tanara; mai ai 5 ani sa te hotarasti ce vrei sa faci cu viata ta.

Dupa o anumita varsta, femeile sunt mai putin cautate pentru ceva serios.
Cu actualul sot, putin probabil sa mai iasa ceva trainic; ti s-a pus tie pata pe bubele lui si nu o sa te mai schimbi.
Solutia clasica la problemele tale - un job si un copil - iti umplu timpul si mintea.

Adevarul e ca innebunesti singur acasa in timp ce toata lumea iese si face ceva cu viata lui. Oamenii sunt animale sociale, se simt bine in turma.
Ti-ar prinde bine sa faci activitati in care sa socializezi mai mult: facultate, voluntariat, o slujba sau cursuri(de finlandeza, dans etc).
Poate te sustine/incurajeaza sotul sa gaseste ceva (decent) de lucru.
suna bine copil , nu și răsfățat ;sportul și dieta deși fac parte din stilul meu de viața , nu ma ajuta in problema asta;cât despre timpul pe care îl mai am la dispoziție -e relativ cred .
Am avut ca și scop sa îmi întemeiez o familie , și m am dedicat complet , dar când vine vorba de copii , poate a știut Doamne Doamne ca nu e momentul... Și sa-l facem și sa-l împărțim ?
Cât despre interesul pe care îl mai starneste o femeie după o anumită vârsta , sincer mie mi e suficient cât am trăit alături de bărbați , nu mai face parte din raza mea de viziune asupra viitorului .

Edited by Useranonim80, 03 April 2018 - 16:56.


#64
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postromanasu, on 03 aprilie 2018 - 16:45, said:


Adevarul e ca innebunesti singur acasa in timp ce toata lumea iese si face ceva cu viata lui. Oamenii sunt animale sociale, se simt bine in turma.
Ti-ar prinde bine sa faci activitati in care sa socializezi mai mult: facultate, voluntariat, o slujba sau cursuri(de finlandeza, dans etc).
Poate te sustine/incurajeaza sotul sa gaseste ceva (decent) de lucru.


Exact asta incercam si eu sa spun mai inainte, nu cred ca decizia de a se desparti de sot trebuie luata inainte de decizia de a face ceva cu viata ei. Pentru ca a sta intre patru pereti e extrem de nasol, si iti strica foarte mult gandirea. Eu cred ca depresia asta care s-a instalat e cauzata in primul rand de faptul ca nu prea face nimic pentru ea, si ca daca ar incepe sa urmeze sfaturile pe care i le-am dat si eu, si tu s-ar schimba situatia. (facultate, sport, plimbari, gatit, limbi straine, etc). Chiar si un job part time chiar daca nu aduce mult in plus dpdv al banilor ar schimba datele problemei, ideea e sa iasa din monotonie.

E enervant si pentru barbatul ala sa vada ca sotia lui nu prea face nimic cu viata ei, ca sta acasa, nu iasa, nu are initiativa.

#65
Useranonim80

Useranonim80

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 03.04.2018
Se pare ca nu ați înțeles ca stau in casa la momentul actual doar din cauza lui. Și de’as vrea , aici nu am posibilitate sa fac altceva pt ca nu am acces , nu am cunoștințe...

#66
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009

View Postradu2014, on 03 aprilie 2018 - 16:40, said:


De mult timp nu am mai avut ocazia sa ascult sau sa citesc cuvintele unui om bun. Chiar daca nu-mi sunt adresate va multumesc, Doamna!

Multumesc pentru apreciere.
Sunt mama de fata si am incercat sa-mi imaginez ce sfaturi i-as putea da, daca ar fi intr-o situatie de acest fel...e drept, copila mea inca este mica, dar nu stii niciodata unde te duc ale vietii meandre...ma pregatesc inca de pe acum, pentru orice "scenariu"...

#67
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,971
  • Înscris: 20.10.2015
Nu, reintoarcerea in tara acum e o greseala.

Munca:
Scop - Plan - Actiune

Atat.
hai ca e simplu.

Care e scopul?

#68
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View PostTsunnnami, on 03 aprilie 2018 - 19:02, said:

Nu, reintoarcerea in tara acum e o greseala.
Munca:
Scop - Plan - Actiune
Atat.
hai ca e simplu.
Care e scopul?

Prost-prost tsunami asta, da' ce le nimereste citeodata.... Mi-a aprins o luminita!

Uite-asa cind te plictisesti intr-o zi urmareste "In pat cu dusmanul" (Julia Roberts..chiar e dragut filmul). Ai exact lectia de care ai nevoie. bine, e doar un film..dar ideea e buna.

Ocupa-ti timpul cu pregatirea, asa, pe neve. Invata limba, cauta-ti job... si refa-ti viata. La 30 de ani ai tot timpul din lume. Doamnee, ce n-as da! sa mai am o data 30 de ani. Pfff, ce vremuri!
Bafta!

PS. Si da, cam esti rasfatata. Invata frate sa lupti. Ai sansa buna, inca ai ce pune in farfurie, ai cu ce te imbraca si unde dormi... foloseste avantajul asta. Altii nu-l au, sa stii.
Da-i bataie!

Edited by viotl, 04 April 2018 - 00:17.


#69
cras

cras

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.04.2018

View PostUseranonim80, on 03 aprilie 2018 - 17:13, said:

Se pare ca nu ați înțeles ca stau in casa la momentul actual doar din cauza lui. Și de’as vrea , aici nu am posibilitate sa fac altceva pt ca nu am acces , nu am cunoștințe...


esti prizoniera unui barbat arab

#70
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,971
  • Înscris: 20.10.2015

View Postviotl, on 04 aprilie 2018 - 00:15, said:

Prost-prost tsunami asta, da' ce le nimereste citeodata....

:lol:
Tare mi-a placut formularea

#71
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View PostUseranonim80, on 03 aprilie 2018 - 13:14, said:

Abia după 3 luni de când eu nu mai sunt dispusă la compromis  și a dat seama ca exist și eu prin casa și am început sa dezbatem. Dar in timpul asta unde a fost? Știe foarte bine ca nu l mai iubesc , nu am ascuns asta , dar nu a văzut mai de mult și s a risipit tot. Nu pot sa mai fiu un om
Normal, doar îmi Execut treburile caracteristice unei femei de casa și cam atât .
Clar in primul rând financiar , dar nici de curaj nu dau pe’afara
Daca te angajezi, se vor rezolva problemele voastre. Chiar veti descoperi ca va iubiti. Pereti! Pereti contra sex si atentie, ofer chiar si eu, ce mare branza? La varsta ta, ai timp pentru ceva orientare in viata.

#72
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,521
  • Înscris: 21.04.2014

View PostUseranonim80, on 03 aprilie 2018 - 17:13, said:

Se pare ca nu ați înțeles ca stau in casa la momentul actual doar din cauza lui. Și de’as vrea , aici nu am posibilitate sa fac altceva pt ca nu am acces , nu am cunoștințe...

Te tine legata de pat ? Daca nu, poti sa iesi zilnic la plimbare.
Saluti vecinii si intri in vorba cu ei, de ce nu ?! Ai toate sansele sa cunosti citiva batrini, care au nevoie sa le faci cumparaturile sau sa-i ajuti la treburile casnice contra cost.
De asemenea poti sa ai grija de un copil sau sa-ti cauti de lucru ca supraveghetoare la o gradinita. Nu-ti trebuie sa ai o facultate pentru asta.  
Poti lucra intr-o fabrica, un magazin, o benzinarie, numai sa trimiti cereri la firmele respective, ca altfel nimeni nu-ti bate la usa sa intrebe daca vrei ceva de lucru.
Asta ar fi doar un inceput pentru a cistiga propriul tau ban si ai arata sotului ca nu vrei sa fii o intretinuta. Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate