Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Am nevoie de o vorba ...

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#19
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dacă e vorba de o țară mai cu apă caldă decât România, în primul rând caută un job.
Vei avea ceva bani, vei avea un orizont puțin mai larg.
E un început.

#20
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View PostUseranonim80, on 03 aprilie 2018 - 11:35, said:

Încerc sa fiu cât mai concisa.
Sunt o femeie de30 și un pic de ani, la 23 de ani m am măritat, la 26 am divorțat fără sa iau nici un lucru material, Dorindu mi doar sa scap mai repede, căzând intr o depresie din care m a scos actualul soț.Sunt căsătorită cu al doilea soț de aproape 2 ani.DAR... iar am greșit.
Greșelile sunt ale mele: am lăsat studiile, cariera, m am lăsat pe mine întotdeauna și l am ridicat pe omul de lângă mine. Am crezut ca asta ma văd face fericita ca asta înseamnă sa trăiești ca Asa e viața SUnt casnica, nu am copii, nu am casa, nu am studii, nu am mașina, nu am nimic. Dar pentru prima data simt ca ma am pe mine, ma văd și nu ma regăsesc deloc in viața pe care o am. De ceva Timp am discuții cu soțul, el neglijând ma in ultima perioada. Oarecum am hotărât sa o luam de la capăt dar eu nu mai cred ca se poate. Nu mai simt. Ma simt prizoniera și marioneta. As vrea sa am curajul sa plec din viața pe care o am acum, dar ma simt pierdută, realizez ca nu am făcut nimic in viața asta, nu știu de unde sa încep ținând cont ca sunt sub pragul de zero.Ma simt slaba, nu am voința, nu am putere, nu pot sa concep sa fiu de doua ori divorțată dar nici nu e viața pe care vreau sa o trăiesc. Sunt confuza. Nu îl mai iubesc. Simt nevoia sa fiu singura. Va rog sa binevoiți cu o vorba buna. Nu am cu cine sa vorbesc, nu am prieteni, nu am frați surori...


Imi pare rau ptr tine dar nu stiu ce sa zic

Poate doar ca barbatul n u are chiar atata nevoie sa fie ridicat "pe arac"
Mai rtrebe si el;lasat s afaca cateceav sa se simta "barbat" (gen schimbat prize samd) Unoeri merge si ceva peroita  ... insa nu ptr xca bate covoarele - ca asta este vlaoreea lui de "barbat" poa ce4va de genu "Gicule da nu mai da cu tioata puterea ca ruposi covoru" (adica da esti puternic ma!) Si a nu se uita : mai mar4e nevoie de ceva spatiu , adica o bere cu amcii (nu prewa des si prea scump) si sa injre arbitrul ...
Si poa sa intelegi ca in gnl noi avem micile noastre pasiuni (unu e filateslist, altul electronist altu surubareste) ...
O cunoscuta zicea ca prefera brabatii cu pasiuni din astea .... ca nu au timp de latele si deci sa se sature de neveste!
Oar latya, emigrata in SUA, zicea ca a reusit sa evite un dovort numai ptr ca sotul ei a vreut sa resatizeze o masina Mustang din 67 , deci nu mai avea timp de amanta!!!! Si mai zcea csa a priceput lectia - sotul trebuie sa aiba in garaj o masina de refacut!

#21
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
2 casnicii esuate? Un fleac. Am un unchi care e la a 5-a nevasta. Si are 45 de ani. Viata merge inainte. Vad ca tie iti pasa oarecum de gura lumii legat de cum au decurs casniciile tale. Ignora si da reset. O sa-ti fie mai bine ;).

#22
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Dau si eu un raspuns daca spui de ce a pus Doamne-Doamne femeia pe pamint.

#23
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View PostUseranonim80, on 03 aprilie 2018 - 11:59, said:

Din nefericire chiar intr un moment de disperare am ajuns sa scriu aici. Mulțumesc celor ce acorda seriozitate problemei mele, știu ca nu o sa găsesc rezolvare aici, dar de multe ori o vorba buna ajuta , vorba ce nu am de unde sa o primesc din alta parte.
Nu sunt copii la mijloc, e doar conștiința mea “ce zice lumea” , e inconstienta cu care mi am trăit viața , e neputința care ma apasa
Nu traiesti pentru ce zice lumea, te vei simti eaxact asa cum lasi loc sa te simti.
Daca nu zici odata, stop, nu merge asa, maine pun punct si o iau de la capat, normal ca te vei simti la fel de mizerabil.
Daca nu te tine nimeni incuiata acolo, nu vad d ece nu te sui in primul tren/avion sa-ti incerci norocul in alta parte/cu altceva/cu altcineva.

Daca tie nu-ti pasa, de ai ajuns sa-ti plangi singura de mila, cu atat mai putin altcuiva.

#24
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Eu cred că te-ai cam complăcut în situație. E timpul să-ți schimbi stilul. Fă ceva și pentru tine, deși cred că tot pentru tine ai făcut și până acum, chiar dacă spui că ai "investit" în soți. Ia-ți viața în propriile mâini și fă ceva care să te ajute să supraviețuiești. Vor veni vremuri mai grele și va trebui să le faci față. Încă ai timp.

E și varianta să "ai păreri" și asta tot din cauza faptului că nu ești implicată în ceva activitate susținută. Omul sare foarte ușor din frecvență. N-o spun deloc ironic. Baftă!

Edited by ursamajor, 03 April 2018 - 12:10.


#25
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postalthea, on 03 aprilie 2018 - 12:00, said:

Seteh, tu chiar vrei să mă păgubești de un punct?
E ultimul avertisment fără sancțiune.
Da' ce-a facut, sefu'?
(hint: youtube "da ce-am facut sefu" Posted Image))

Edited by althea, 03 April 2018 - 22:17.
link


#26
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Psiholog online, ofera si consultanta gratuita, pro bono. Exemplu> http://psihoterapeut...siholog-online/

#27
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

View PostUseranonim80, on 03 aprilie 2018 - 11:59, said:

Din nefericire chiar intr un moment de disperare am ajuns sa scriu aici. Mulțumesc celor ce acorda seriozitate problemei mele, știu ca nu o sa găsesc rezolvare aici, dar de multe ori o vorba buna ajuta , vorba ce nu am de unde sa o primesc din alta parte.
Nu sunt copii la mijloc, e doar conștiința mea “ce zice lumea” , e inconstienta cu care mi am trăit viața , e neputința care ma apasa
Nu e niciodata prea tarziu sa incepi de la 0.Fati planul, cauta un job ca sa te poti sustine singura si incepe din nou.Neputinta provine din depresia cu care te confrunti.Nu iti propune sa rezolvi toate odata, incepe pas cu pas.Azi o problema mica, maine alta, in momentul in care o sa iti dai seama ca progresezi, o sa vina si motivatia.Nu te astepta sa rezolvi totul peste noapte.Daca la 30 de ani te simti captiva langa el, la 50 o sa fie dezastru.
In plus, pune tot timpul propria persoana pe primul loc, tu esti cea mai importanta pentru tine, nu e nevoie de cineva care sa te motiveze, motivul esti tu.Nu renunta la lupta cu 5 minute inainte de victorie!

Edited by fqx, 03 April 2018 - 12:26.


#28
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Fata nu are nevoie de sfaturi, vrea sa planga si cauta un grup de fete sa jeleasca impreuna unite in sentimente. Dupa ce ii trece jalea va stii ce sa faca. Nu mai dati sfaturi. Si in incheiere o muzica de jale.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ob-v7dlKBBQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by omuspan, 03 April 2018 - 12:41.


#29
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
priveste si partea plina a paharului : nu ai copil/copii. un al doilea divort ar fi insemnat o trauma pentru ei (si pentru tine, normal).
discuta cu sotul tau si convinge-l sa mergeti la terapie de cuplu. dupa ce va lamuriti ce asteptari aveti unul de la altul si fiecare de la viata, luati de comun acord decizia potrivita - ramaneti impreuna sau va vedeti fiecare de drumul sau.
daca stai asa si te lamentezi, intr-o asteptare vegetativa, nu se va intampla nimic bun sau frumos in viata ta.
fa-ti ordine si curatenie in ganduri, in viata si ia-o de la zero daca este nevoie. cu fiecare zi care trece tu mori incet pe dinauntru...o sa cazi in depresie...

#30
Useranonim80

Useranonim80

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 03.04.2018
Ba am nevoie de sfaturi , netratand superficial problema ai putea observa încercarea mea de a ma lupta , căci a aluneca in depresie n’ar fi mare lucru

#31
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postomuspan, on 03 aprilie 2018 - 12:40, said:

Ești servit.
Altădată să știi că moderatorii nu-s de paie, nu se flutură prin topicuri doar pentru impresie.

#32
Useranonim80

Useranonim80

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 03.04.2018
Încerc sa mai detaliez; sunt intr o țara cu mulți romani, dar nu cunosc pe nimeni in Zona asta , cunosc cât de cât limba , dar nu am o calificare pt a ma angaja , iar ca menajera nu se găsește in zona.
Sunt înconjurată doar de familia lui care nu ma ajuta pe mine in nici un fel, ba chiar ma face sa ma simt in plus.
Am avut probleme de sănătate pe care a trebuit sa le înghit neavând acces la medic .
Dacă ies pana și la o simpla plimbare - de ce ieși unde ieși
Cum sa o iau de la zero , cum sa plec când eu N am un leu - sa iau de la el? Doamne ferește
Credeți ma ca avem discuții oarecum amicale dar s au spus cuvinte grele . Eu nu îl mai iubesc . Nu mai pot. Nu am nimic cu el-am spus mereu ca eu am greșit - și nu doar acum , dar sunt intr un impas imens

#33
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

View Postgiuliani, on 03 aprilie 2018 - 11:44, said:

Inscrie-te la o facultate si ocupa-ti timpul cu ea.

Ba la doua,ca sa-ti ocupi si timpul liber.

Nu te-ai gandit niciodata sa iei totul de la zero,zero insemnand o alta tara,un alt anturaj?
Sa pleci fara sa te uiti inapoi?
La 30+ mai ai o gramada de timp sa schimbi totul.
Noua ne-ai zis ca nu-l mai iubesti.Dar lui?

Edited by adisz, 03 April 2018 - 13:05.


#34
Useranonim80

Useranonim80

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 03.04.2018
M am gândit in fel și chip , dar ma simt legată de mâini și de picioare .

#35
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014

View PostUseranonim80, on 03 aprilie 2018 - 13:06, said:

M am gândit in fel și chip , dar ma simt legată de mâini și de picioare .
Financiar sau in ce mod?

#36
Useranonim80

Useranonim80

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 03.04.2018
Abia după 3 luni de când eu nu mai sunt dispusă la compromis  și a dat seama ca exist și eu prin casa și am început sa dezbatem. Dar in timpul asta unde a fost? Știe foarte bine ca nu l mai iubesc , nu am ascuns asta , dar nu a văzut mai de mult și s a risipit tot. Nu pot sa mai fiu un om
Normal, doar îmi Execut treburile caracteristice unei femei de casa și cam atât .

Clar in primul rând financiar , dar nici de curaj nu dau pe’afara

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate