Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Sony spune ca Nikon si Canon vor adauga in portofoliu modele FF mirrorless in maxim un an

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
195 replies to this topic

#73
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Ceva mai vechi, zvonuri si analiza despre mirrorless-uri Nikon:

http://www.sansmirro...ess-rumors.html

#74
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Interviu cu un oficial de la Tamron care spune ca vor sa se concentreze pe mirroless (SONY).

https://www.dpreview...-a-compact-size

"Everybody is going to mirrorless. Canon and Nikon will launch full-frame mirrorless cameras, probably in the near future. When this happens, we can easily make Canon and Nikon versions of our [native] E-mount lenses."

Reporter: "You mentioned that the audience for mirrorless lenses will increase - will the audience for DSLR lenses decrease?"

Tamron: "Yes, it already is. We’re watching the market and the data already shows us that the market is declining."

Edited by katran, 27 March 2018 - 21:03.


#75
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,908
  • Înscris: 28.12.2006

View Postkatran, on 27 martie 2018 - 21:03, said:

Everybody is going to mirrorless.
Pentax included?

#76
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Doamne ajută! Abia aștept să se ieftinească dSLR-urile ca să-mi iau și eu un 5D4 din ăla expirat la 6-7K lei. :)

Edited by calexe, 28 March 2018 - 03:02.


#77
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Cam multe vrei tu !  Posted Image
Se poate intampla ce spui, dar peste 10-15 ani. Procesul o sa fie lent. Si in timpul asta orice se poate intampla, inclusiv disparitia mirrorless-urilor. Vezi ca Huawei tocmai a scos un telefon de top cu 3 camere si senzor de 1.7" si 40 de Mp. Posted Image  Posted Image Posted Image

Apropo, daca se intampla totusi sa se prabuseasca preturile la obiectivele Canon de DSLR, ma bag si eu. Posted Image

Edited by katran, 28 March 2018 - 07:40.


#78
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Acuma dacă au început să circurile rumorile cu ML la Canon/Nikon bănui că mulți se vor abține de la cumpărături în viitorul apropiat ca să vadă ce apare. Mă refer la ăia la care e "mălaiul", nu la amărâții de noi. Ocazie cu care poate iese măcar de un cash-back. Apropos, cred că dacă Nikon/Canon/Pentax vor băga ML probabil le vor trebui 1-2-3 iterații ca să scoată ce trebuie - vezi Sony A7-1/A7-2. Cred că cei ce se vor buluci de la început vor cam lua țeapă. Dar să nu mai zici la nimeni că poate totuși scade cererea de dSLR mai abrupt și bagă băieții cash-back-uri pe măsură. Posted Image

Edited by calexe, 28 March 2018 - 10:33.


#79
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Eu sunt multumit ca am apucat sa-mi cumpar nu demult un DSLR pana nu se inchide taraba si evribodi (inclusiv eu) va face fotografii privind la vizortelevizor. Astept cu nerabdare si pensia cand generatia de atunci va renunta la mirorphonurile cu vizor/ecran senzorial dupa ce se va anunta marea noutate, aparate de fotografiat cu obiective interschimbabile cu rotite, butoane si vizor optic, prin care, ceva SF, se va putea vedea de adevarat nu ca la televizor.

#80
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014

View Postcalexe, on 28 martie 2018 - 10:29, said:

Acuma dacă au început să circurile rumorile cu ML la Canon/Nikon bănui că mulți se vor abține de la cumpărături în viitorul apropiat ca să vadă ce apare. Mă refer la ăia la care e "mălaiul", nu la amărâții de noi. Ocazie cu care poate iese măcar de un cash-back. Apropos, cred că dacă Nikon/Canon/Pentax vor băga ML probabil le vor trebui 1-2-3 iterații ca să scoată ce trebuie - vezi Sony A7-1/A7-2. Cred că cei ce se vor buluci de la început vor cam lua țeapă. Dar să nu mai zici la nimeni că poate totuși scade cererea de dSLR mai abrupt și bagă băieții cash-back-uri pe măsură. Posted Image
Spre deosebire de Sony Canon și Nikon au mai multă experiență cu camerele mirorless. Canon are în portofoliu camere fără oglindă de ani de zile. Aparate serioase, nu jucăriile din seria M.
Eu zic că sunt mari  șanse să le iasă din prima.

Edited by DaculScoril0, 28 March 2018 - 17:56.


#81
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
@edri

Ai imbatranit. :) Fiecare generatie are senzatia ca este reperul absolut si se agata cu disperare de chestiile cu care s-a obisnuit.
Ori lumea nu sta in loc.
Daca ar fi stat in loc, azi nu aveam nici DSLR-uri, nici PC-uri pe care sa editam pozele, nici forumuri pe care sa le postam.

Ii privesc cu amuzament maxim pe batranii care plang dupa camerele pe film, dar culmea, toti au acum camere digitale. Te-ai prins cat de nashpa sunt camerele digitale pe care le critica, nu ?

Hai sa nu fim ipocriti si sa nu cadem in capcana asta !
Dar daca tu ai imbatranit si nu mai vrei sa te adaptezi, nu-i bai. Vin altii din urma, odihniti.

Edited by katran, 28 March 2018 - 18:03.


#82
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Asta nu-i un argument. Sau, e acelasi gen de argument pe care oile le folosesc ca sa te-ndemne sa sari in prapastie: "hai, sari si tu, ca uite cati altii au sarit! e fun!"

Nu am imbatranit. Avem doar experienta necesara pentru a prefera tehnologii care functioneaza, in detrimentul celor ce sunt doar "cool".

#83
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,908
  • Înscris: 28.12.2006
Cu alte cuvinte o tehnologie nu se schimba doar pt. ca este cool, iar precedenta nu este brusc naspa doar pt. ca nu mai este pe culmea coolului.

#84
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View PostDaculScoril0, on 28 martie 2018 - 17:55, said:

Spre deosebire de Sony Canon și Nikon au mai multă experiență cu camerele mirorless. Canon are în portofoliu camere fără oglindă de ani de zile. Aparate serioase, nu jucăriile din seria M.
Eu zic că sunt mari  șanse să le iasă din prima.
C'mon! Tu ești nou în branșă?
Ai auzit de D600 și de cum s-a încheiat povestea (D610)? Dar de bâlbele de la Canon cu 1D3 ai auzit? De Sony A7-2, cel care papă baterii pe pâine, ai auzit? De alea de la Pentax îți zic eventual colegii pentaxiști, că dacă le numesc eu poate se inflamează Posted Image. Iar unele din astea nici măcar nu erau primele iterații. Dar au fost destui brambeci care s-au înfipt în ele din start și au luat țeapă.

View Postkatran, on 28 martie 2018 - 17:57, said:

...
Ai imbatranit. Posted Image Fiecare generatie are senzatia ca este reperul absolut si se agata cu disperare de chestiile cu care s-a obisnuit.
Ori lumea nu sta in loc.
Daca ar fi stat in loc, azi nu aveam nici DSLR-uri, nici PC-uri pe care sa editam pozele, nici forumuri pe care sa le postam.
...
Nu e vorba neapărat de stat în loc. Chiar este o așa mare diferență între a fi sau a nu fi cu oglindă? A 2-a variantă poate da unele rezultate mai avansate, dar tehnologia încă nu e coaptă azi. Am trecut în revistă mai sus câteva diferențe ML vs. dSLR și nu mi s-au părut nici pe de parte colosale. Pentru novici - da, marketing-ul le poate lua mințile, asta e meseria marketing-ului. Pentru cei care știu ce vor de la o cameră - am dubii. Revin peste 3-5 ani, poate se coace treaba cu ML până atunci.

Sunt și eu curios despre cum va fi primită A7-3 în lumea reală. Știu, pe specificații arată foarte bine (altfel spus, Sony are un marketing excelent, și asta nu de ieri, de zi). Apropos de Sony: ăștia chiar nu au mai avut bani pentru un designer ca lumea? Arată cumplit camerele lor...

Clenciul e că dacă lumea nu "consumă" producătorii mor de foame. Iar ca să se consume trebuie să se inventeze prăjituri noi, adaptate noilor mentalități (ale consumatorilor care vin de pe smartphone, de ex.). Eu unul mănânc și din acelea noi, dar nu mă dau în lături de la clasica amandină / savarină când am ocazia.

Edited by calexe, 28 March 2018 - 19:44.


#85
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
zenit D1 o sa-i spulbere si pe nikon si pe canon

#86
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014

View Postcalexe, on 28 martie 2018 - 19:35, said:

C'mon! Tu ești nou în branșă?
Ai auzit de D600 și de cum s-a încheiat povestea (D610)? Dar de bâlbele de la Canon cu 1D3 ai auzit? De Sony A7-2, cel care papă baterii pe pâine, ai auzit? De alea de la Pentax

Nu-s chiar nou. Am auzit de cele câteva ”bâlbe” dar am auzit și de nenumărat mai multe produse lansate cu succes, deci îmi mențin părerea.

Edited by DaculScoril0, 29 March 2018 - 01:00.


#87
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
DPREVIEW a inceput sa recomande mirrorless-uri in dauna DSLR-urilor (Sony A7 III in loc de Nikon D750):

https://www.dpreview...-new-nikon-d750

Vad ca motivul principal este tocmai AF-ul care era pana nu demult avantajul DSLR-urilor. Dupa aia fireste, senzorul, video si alte functii.

Edited by katran, 15 April 2018 - 20:40.


#88
flor77

flor77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 23.04.2017
E clar deja, vrei nu vrei, mirorless ne paste pe toti.

#89
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Normal ca au inceput sa recomande mirrorless; asta aduna clicuri/vizitatori si genereaza discutii lungi si sterile. Clicuri obtinute usor cu subiecte de doi bani, asta le este orientarea in ultimul timp.
Ah, doar nu-ti imaginai ca recomanda pentru ca mirrorless reprezinta viitorul sau alte prostii d-astea?

#90
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Nu este o tragedie ca mirrorless-ul a ajuns in sfarsit pe acelasi piedestal ca si DSLR-ul. Asa este normal, ambele sisteme fac acelasi lucru.

Este absolut normal si natural sa mai recomande si mirrorless-uri, nu doar DSLR-uri. Asta nu inseamna neaparat ca DSLR-urile o sa dispara.

Ok, cei care produc DSLR-urile s-au imbatat mult timp cu ideea ca ML-ul e un sistem de backup sau ca este altceva - un sistem inferior binenteles.
Din pacate pentru ei, si-au facut prost calculele. ML-ul nebagat in seama si-a vazut nestingherit de drum si a devenit un competitor serios.

Acum daca cei care fac DSLR-urile continua sa doarma in bocanci si nu urmaresc ce se intampla pe piata, s-ar putea sa piarda suprematia.  Se poate intampla si invers, nimic nu este (inca) batut in cuie.

Edited by katran, 16 April 2018 - 13:21.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate