Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 

Sony spune ca Nikon si Canon vor adauga in portofoliu modele FF mirrorless in maxim un an

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
195 replies to this topic

#91
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,908
  • Înscris: 28.12.2006

View Postkatran, on 16 aprilie 2018 - 12:56, said:

... s-ar putea sa piarda. ..
Ce?

#92
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008

View Postkatran, on 15 aprilie 2018 - 20:34, said:

DPREVIEW a inceput sa recomande .....

Adica DumbPeopleReview a inceput sa recomande .... :)

#93
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postkatran, on 16 aprilie 2018 - 12:56, said:

Nu este o tragedie ca mirrorless-ul a ajuns in sfarsit pe acelasi piedestal ca si DSLR-ul. Asa este normal, ambele sisteme fac acelasi lucru.

Este absolut normal si natural sa mai recomande si mirrorless-uri, nu doar DSLR-uri. Asta nu inseamna neaparat ca DSLR-urile o sa dispara.
Tu asta ai inteles?
Propaganda mirrorless vrea orice altceva in afara de coexistenta cu DSLR-urile.

#94
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Ai naibii mirrorlessi... sunt pusi pe exterminatul blajinilor DSLR. Invazie totala tata, ce Columb in America, ce Pol Pot... aici sa vezi razboi civil si fratricid.

Battle Royale, 12 runde, scapa cine poate Posted Image

Edited by StefanSC, 16 April 2018 - 16:16.


#95
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
DSLR #Rezist

#96
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
#MDGA

(Make DSLR Great Again) :D

#97
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View PostTS030, on 16 aprilie 2018 - 16:06, said:

Propaganda mirrorless vrea orice altceva in afara de coexistenta cu DSLR-urile.


Este si ceva propaganda ca prea au dat multe articole pe tema asta in ultima luna.

#98
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Este si "ceva" propaganda; postul anterior e prea rezonabil pentru a descrie DPR. Si multe alte locuri.
DPR baga la greu clickbait si promovari ale unor chestii absolut stupide, inclusiv fraude Kickstarter.

#99
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014

View Postkatran, on 15 aprilie 2018 - 20:34, said:

DPREVIEW a inceput sa recomande mirrorless-uri in dauna DSLR-urilor (Sony A7 III in loc de Nikon D750)
Aș vrea să-l văd pe DpReview făcând o nuntă eveniment de 15-18 ore cu un mirorles. Pe mine m-a luat durerea de cap după numai o oră de privit prin EVF.

#100
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Pe mine, dupa 3 secunde. Probabil ceva interferenta cu iluminatul artificial, eram la F64... in mod normal dureaza nitel.

Sunt curios cati posesori de mirrorless au probleme similare... dar rabda, pentru ca nu realizeaza ca exista alternativa. Asta e o chestie care n-o spune DPR; iar treaba cu dungile cauzate de PDAF-ul de pe senzor abia au mentionat-o, asa, cam in sila...

#101
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Discutia se porta la modul general despre casual users iar dpr se adreseaza maselor nefiind un site de specialitate. Ca sa fiu sincer, dupa ce au fost cumparati de amazon au devenit si mai tare o platforma de promovare pentru diverse branduri si discreditare a altora. Tonul avand un substrat mercantil ascuns sub umbrela informarii, sfatuirii si ajutorarii nehotaratilor.

E clar ca cine recomanda A7R3 sau X-T2 pentru "events" nu a tras un "event" in viata lui.

#102
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
@devlin: si cam cate eventuri ai tras tu la viata ta? Si cu ce le-ai tras?



#103
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Acum ceva timp, cineva imi explica ca monitorul de la calculator strica vederea (persoana avea probleme cu vederea).
M-a busit rasul. I-am explicat ca pana la sfarsitul vietii nu o sa stea in fata calculatorului cat am stat eu pana acum.  Iar eu am vedere impecabila.
Si ce jafuri de monitoare am prins la inceputuri....persoana respectiva fiind cu multi ani mai tanara, nu le-a prins. Acum cu monitoarele astea e boierie.

Cam asa este cu si cu vizorul electronic vs optic.
Sunt oameni care nu se impaca cu vizorul optic din diverse motive si cred ca asa este la toata lumea.
Zic sa nu facem generalizari gen EVF-ul oboseste ochii. Poate unul slab, cu refresh prost.

Eu am si DSLR si mirrorless, adica pot sa aleg cu ce trag. Niciunul din ele nu ma oboseste, este adevarat ca sesiunile mele foto de regula nu tin mai mult de 3-4 ore.
Parca cel EVF are un usor plus ca este mult mai bine stabilizat.

Edited by katran, 17 April 2018 - 18:05.


#104
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Cine face generalizari? Eu vorbesc de mine, la fel si Dacul... dar vezi ca nu suntem singurii. Unii avansau un procent de 30%, mi se pare exagerat - dar ar fi crunt daca e asa.
Generalizari fac aia care spun ca toata lumea trece la EVF-uri. Generalizare e titlul acestui thread (nu, Nikon si Canon nu trec pe mirrorless).

Monitoarele sunt altceva, alea nu-mi creaza probleme. Nici nu stau la 3cm de ecran.

#105
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008

View PostStefanSC, on 17 aprilie 2018 - 17:15, said:

@devlin: si cam cate eventuri ai tras tu la viata ta? Si cu ce le-ai tras?

Nefiind de "meserie" trag undeva la 5-6 pe an de vreo 4-5 ani plus diverse alte lucrari non-event. Lucrez cu Canon.

Dincolo de neplacerile EVF-ului, multi fotografi de event lucreaza cu lumina disponibila si folosesc obiective luminoase, maxim F/2, caz in care ezitarile autofocusului fac diferenta intre cadre reusite sau ratate. Nici optiunile pe de partea lumina artificiala first sau third party nu sunt grozave pentru mirrorless.

#106
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View Postdevlin2427, on 17 aprilie 2018 - 08:48, said:

E clar ca cine recomanda A7R3 sau X-T2 pentru "events" nu a tras un "event" in viata lui.


Totusi sunt atatia fotografi care trag nunti evenimente cu mirrorless-ul, multi dintre ei au tras candva cu DSLR si au migrat. Vad ca sunt foarte multumiti.
https://www.mirrorle...gone-mirrorless
Nu putem pretinde acum ca toate site-urile au inceput o propaganda mirrorless.

Evenimentul nu este nici pe departe cea mai dificila experienta fotografica.

Edited by katran, 18 April 2018 - 12:00.


#107
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017
Nu exista nici o adversitate intre mirorless si DSLR...sau glumiti?

#108
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View PostTS030, on 17 aprilie 2018 - 00:53, said:

Asta e o chestie care n-o spune DPR; iar treaba cu dungile cauzate de PDAF-ul de pe senzor abia au mentionat-o, asa, cam in sila...

S-a gasit o solutie pentru dungi pe principiul "softul mananca pe paine senzorul":
https://www.dpreview...g-heres-the-fix

Eu am camera cu PDAF pe senzor. Pana acum, dupa minim 20.000 de poze nu am nici macar o poza cu dungi. Poate apare in anumite conditii, nu stiu....

Edited by katran, 18 April 2018 - 17:24.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate