Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Dumbrava Vlasiei - Ansamblul Rezidential, Balotesti

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
156 replies to this topic

#109
arfidx2

arfidx2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 17.09.2022
Nu înțeleg de ce nimeni nu vorbește de Primăverii/Capitale..când compară diverse zone.
Chiar nimeni nu stă în acele zone? Ca să nu mai zic de casele din Cotroceni, Barbu văcărescu, dorobanți, 1 mai etc.

#110
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,479
  • Înscris: 15.11.2003

View Postfigo1988, on 25 octombrie 2022 - 15:04, said:


Am mai explicat, eu merg cu masina in Herastrau si alerg. Chiar si la rush hour, nu fac mai mult de 15 minute. Cu o ora de alergare si inca 10 minute inapoi, inseamna 90 de minute. E foarte rezonabil pentru mine, avand in vedere avantajele (din nou, personale) ale statului la casa.
Ma asteptam la replica asta.
Si cand am vazut-o tot m-am spart de ras.
Adica ne gazezi vreo 30 min (minim) ca sa faci tu sport 60....logic si de bun simt, not !
De ce naiba nu alergi la cucu-bau Pipera ? Ca te mananca "wild dogs" ?

View Postarfidx2, on 25 octombrie 2022 - 15:13, said:

Nu înțeleg de ce nimeni nu vorbește de Primăverii/Capitale..când compară diverse zone.
Chiar nimeni nu stă în acele zone? Ca să nu mai zic de casele din Cotroceni, Barbu văcărescu, dorobanți, 1 mai etc.
Mai greu cu milioanele...multi isi doresc zonele alea dar sunt ramase pe filiera neo-comunista deocamdata

#111
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Din acelasi motiv pentru care nu alerg nici in Dorobanti. E mai placut sa alergi pe alei prin parc, decat pe trotuare.

#112
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View Postradu103, on 25 octombrie 2022 - 14:57, said:

Ar avea dreptate.
Tocmai am terminat un telefon cu Pharos Olimp unde cer pe 107 mpc + 24 terasa 760.000 euro sau doar 550.000 plata integrala desi ei n-au inceput munca si vor sa termine in 2025 toamna!
Toti din imobiliare viseaza unicorni roz dar ma tem ca se vor alege cu somajul in schimb

Discutia era pentru <2020 vs. 2022. Fata de banii ingropati in saltele sau conturi, cei investiti in imobiliare au dejucat cu brio inflatia, ba chiar mai bine. Materialele au crescut pe medie cu 50% iar manopera variabil, dar evident tot cu crestere.

Dezvoltatori care sar calul vor exista mereu atata timp cat au clienti.

View Postfigo1988, on 25 octombrie 2022 - 15:04, said:

Am mai explicat, eu merg cu masina in Herastrau si alerg. Chiar si la rush hour, nu fac mai mult de 15 minute. Cu o ora de alergare si inca 10 minute inapoi, inseamna 90 de minute. E foarte rezonabil pentru mine, avand in vedere avantajele (din nou, personale) ale statului la casa.

Am facut si eu asta acum ceva ani. Transpir destul de mult si sincer sa fiu mi-a trecut repede cand transpirat leoarca trebuia sa ma sui in masina si sa ma duc acasa sa fac dus. Idem cu bicicleta, ma saturasem oriunde mergeam sa pun bicicletele pe masina.

View Postfigo1988, on 25 octombrie 2022 - 15:04, said:

1. Spuneai de padurea de langa. Te referi la Edenland sau la padurea cu acces public? Daca la cea din urma, exista vreo amenajare sau sunt doar poteci? Cu sala de sport, ca om care a avut de toate, de la bicicleta, la eliptica si rowing machine, nu pot spune decat ca te inteleg perfect Posted Image
2. La ce restaurante te referi?
3. Daca poti spune, prin ce zona din Pipera ai avut casa? Eu nu am treaba cu Iancu Nicolae, traficul de acolo nu ma incurca decat atunci cand merg la Baneasa, caz in care drumul e oricum destul de rapid si scurt.
1. Nu Edenland, e superaglomerat (incredibil ce bussines bun!). Padurea Vladiceasca. Are numai poteci si o magistrala pietruita pe mijloc. Nu se poate intra cu masina, accesul este inchis cu bariere peste tot.
2. Nu suntem fani restaurante des, deci nu sunt foarte la curent. Laguna verde, Vatra romaneasca, apoi cele din Corbeanca sau din Snagov. Comandam des de la Tratoria Arte Paste din Saftica, mancarea este foarte buna si meniul vast.
3. Iancu Nicolae in zona Lidl/Profi. Si asa este cum zice Radu "strazile inguste, garduri mari de beton si aglomeratie peste tot". Nu as pune stampila pe locuitorii zonei, cunosc tot felul de oameni, dar intr-adevar sunt si multi manelisti (termen generic).

View Postarfidx2, on 25 octombrie 2022 - 15:13, said:

Nu înțeleg de ce nimeni nu vorbește de Primăverii/Capitale..când compară diverse zone.
Chiar nimeni nu stă în acele zone? Ca să nu mai zic de casele din Cotroceni, Barbu văcărescu, dorobanți, 1 mai etc.

Pentru ca suntem pe topicul despre Dumbrava Vlasiei Posted Image.

Acum serios, Bucurestiul nu are nici o zona de top pentru case. In general sunt case vechi cu camere mici si arhitectura veche, inghesuite unele in altele, fara curte verde. Iar unde s-a eliberat un teren mai mare se face bloc. Sa vorbim de locuri de parcare? Sau de poluare? Doar pentru a fi in buric? Not for me.
Sunt si exceptii cu spatii mai generoase, dar pretul este cu 7 cifre si greu sa inceapa cu 1.

Edited by mufasa, 25 October 2022 - 16:50.


#113
arfidx2

arfidx2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 17.09.2022
Arhitectură veche? ;))
Asta i de rău?
Parisul, Florența, Roma, Barcelona au tot arhitectura veche!
Vrei sticla si polistiren? :))

#114
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View Postarfidx2, on 25 octombrie 2022 - 17:23, said:

Arhitectură veche? Posted Image)
Asta i de rău?
Parisul, Florența, Roma, Barcelona au tot arhitectura veche!
Vrei sticla si polistiren? Posted Image)

Ma refer la interior, nu la exterior.
Si nu mi-ar placea sa stau in centrul niciunei metropole. Acolo este "muzeul" orasului, in general cartierele rezidentiale DE CASE (nu vorbim de blocuri), sunt excentrice.

#115
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postmufasa, on 25 octombrie 2022 - 17:09, said:

3. Iancu Nicolae in zona Lidl/Profi. Si asa este cum zice Radu "strazile inguste, garduri mari de beton si aglomeratie peste tot". Nu as pune stampila pe locuitorii zonei, cunosc tot felul de oameni, dar intr-adevar sunt si multi manelisti (termen generic).

Ai avut un pic ghinion cu zona aia. Eu stau intr-o zona mult mai linistita si care e si mai aproape de parc si zona Pipera. Pe de alta parte Erou Iancu are avantajele lui (facilitatile din zona dpdv al consumului chiar sunt destul de bune). Ai restaurante destul de misto, scolile sunt la o aruncatura de bat etc.

View Postarfidx2, on 25 octombrie 2022 - 17:23, said:

Arhitectură veche? Posted Image)
Asta i de rău?
Parisul, Florența, Roma, Barcelona au tot arhitectura veche!
Vrei sticla si polistiren? Posted Image)

A zis corect omul. 7 cifre, si nu incepe cu '1' pentru ceva cu adevarat misto si fara compromisuri. Vila lui Adamescu cica s-a vandut cu 7 cifre si prima era 4. Dar aia e foarte mare si are curte. Restul de prin jur cam 1-2 milioane fiecare. Si pe urma incepi sa bagi in renovari.

#116
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,479
  • Înscris: 15.11.2003

View Postfigo1988, on 26 octombrie 2022 - 22:03, said:

Ai avut un pic ghinion cu zona aia. Eu stau intr-o zona mult mai linistita si care e si mai aproape de parc si zona Pipera. Pe de alta parte Erou Iancu are avantajele lui (facilitatile din zona dpdv al consumului chiar sunt destul de bune). Ai restaurante destul de misto, scolile sunt la o aruncatura de bat etc.
Vorbesti despre Pipera de parc-ar fii cat judetul Ilfov cand e un sat amarat.
E cat judetul Ilfov doar cand il traversezi bara la bara mai incet decat cu pe-josul Posted Image

Edited by radu103, 26 October 2022 - 23:09.


#117
CUCUL

CUCUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 21.04.2022

View Postmufasa, on 25 octombrie 2022 - 11:24, said:

Sa nu uiti sa-i spui si taxa de "jmecher" cat este.
Oricum mare greseala sa dai o suma asa de mare, acum toti cucii vor incepe sa-ti explice ca te-ai pacalit sa stai acolo.
Posted ImagePosted ImagePosted Image

Problema principala a acestui loc este departarea de oras.

Pentru ca daca nu te canta cucu faci o ora jumate pana in Bucuresti.

Attached Files



#118
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,673
  • Înscris: 26.11.2001
Deci ramanem la urmatorul profil de client:
- fara copii la scoala
- probabil trecuti de 40-50 de ani
- lucreaza de acasa / nu au nevoie sa ajunga in Bucuresti prea des / retrasi
- banii MULTI sunt subintelesi

Ce e la Dumbrava Vlasiei ar trebui sa fie ceva normal intr-o tara normala, dar noi nu suntem normali.

Fiecare poate avea peticul sau de teren, dar utilitatile si drumurile sunt in afara razei sale de actiune directe, de aici dezastrul urbanistic actual.

Cum ar fi fost ca terenul sa fie al statului, sa faca loturi de 500-1000mp, sa traga utilitati etc si apoi sa scoata la licitatie?

Da, visez.
Statul nu mai are bani nici sa mentina iluminatul public.

In rest, prevad problema cu incalzirea pe viitor, pe masura ce gazele si curentul vor tot creste ca pret, indiferent de stradaniile guvernelor.

#119
neoq2

neoq2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 19.05.2022
Piata imobiliara din București sau de pe lângă, oferă variante pentru toate gusturile și toate buzunarele.
Nu înțeleg ce va tot frământă ce vor alții sau ce fac cu banii lor.

Mai bine va frământati să faceți bani și să vă cumpărați ceea ce va place.

#120
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postneoq2, on 30 octombrie 2022 - 12:12, said:

Nu înțeleg ce va tot frământă ce vor alții sau ce fac cu banii lor.

Attached Files



#121
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View PostCourage, on 30 octombrie 2022 - 11:53, said:

Deci ramanem la urmatorul profil de client:
- fara copii la scoala
- probabil trecuti de 40-50 de ani
- lucreaza de acasa / nu au nevoie sa ajunga in Bucuresti prea des / retrasi
- banii MULTI sunt subintelesi
M-ai nimerit cu primele 3 (a doua chiar cu generozitate, puteai sa omiti 40 Posted Image  ), cea de-a 4-a este discutabila, casa veche vs. casa noua a fost tanda pe manda, iar cea veche m-a costat acum vreo 8 ani 300K.

Totusi ai sa ridici din sprancene dar doar fyi sunt cam singurul care ma potrivesc asa de bine profilului descris, dintre cei deja mutati sau in constructie (vreo 10-15 familii), majoritatea sunt sub 40 si au copii intre 0 si 10 ani. Cum lucreaza si cati bani au inca nu am verificat Posted Image.

#122
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View PostCourage, on 30 octombrie 2022 - 11:53, said:

Da, visez.
Statul nu mai are bani nici sa mentina iluminatul public.

Pentru ca toata taxarea din Romania (mai putin cea pe munca) este hilar de mica. Dar si politicienii stiu ca la ce coruptie au construit si cum sunt priviti in societate (a furat, dar a si facut), orice incercare de a ridica taxarea ar fi primita cu proteste masive. Asa ca fiecare se concentreaza la maxim pe votantii proprii, din ce bani raman si restul sunt lasati degeaba. Voluntari / Pipera mi se pare un exemplu bun pentru aceasta situatie. Zona veche, unde sunt votantii, arata mult mai bine decat zona Pipera, unde investitiile au fost relativ minime.

Edited by figo1988, 31 October 2022 - 10:41.


#123
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View Postfigo1988, on 31 octombrie 2022 - 10:41, said:

Pentru ca toata taxarea din Romania (mai putin cea pe munca) este hilar de mica. Dar si politicienii stiu ca la ce coruptie au construit si cum sunt priviti in societate (a furat, dar a si facut), orice incercare de a ridica taxarea ar fi primita cu proteste masive. Asa ca fiecare se concentreaza la maxim pe votantii proprii, din ce bani raman si restul sunt lasati degeaba. Voluntari / Pipera mi se pare un exemplu bun pentru aceasta situatie. Zona veche, unde sunt votantii, arata mult mai bine decat zona Pipera, unde investitiile au fost relativ minime.

O singura obiectie am : cea de-a doua paranteza de mai sus este pentru minoritatea politicienilor, majoritatea au furat si atat.
Sa lasam politica ca ne mor neuronii degeaba.

#124
haxx123

haxx123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.01.2014

View Postfigo1988, on 31 octombrie 2022 - 10:41, said:



Pentru ca toata taxarea din Romania (mai putin cea pe munca) este hilar de mica. Dar si politicienii stiu ca la ce coruptie au construit si cum sunt priviti in societate (a furat, dar a si facut), orice incercare de a ridica taxarea ar fi primita cu proteste masive. Asa ca fiecare se concentreaza la maxim pe votantii proprii, din ce bani raman si restul sunt lasati degeaba. Voluntari / Pipera mi se pare un exemplu bun pentru aceasta situatie. Zona veche, unde sunt votantii, arata mult mai bine decat zona Pipera, unde investitiile au fost relativ minime.

"Decizia Înaltei Curți de Casație și Justiție privind prescripția specială va duce la închiderea a mii de dosare, dintre care 557 numai la DNA. Conform datelor transmise vineri HotNews.ro, prejudiciul estimat în aceste dosare se ridică la 1,2 miliarde euro, iar valoarea totală a mitei și a traficului de influență se ridică la 150 milioane euro."

Uite cum a avut musafa banii de casa in DV. 😁

#125
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,158
  • Înscris: 22.05.2003
Noutati newsletter

Quote

Comunitatea noastră crește, iar pentru multe familii, Dumbrava Vlăsiei deja a devenit un cămin.
Oameni frumoși, oameni interesanți, oameni generoși.
Ne face o deosebită onoare să vă prezentăm evoluția unui proiect dedicat rezidenților și prietenilor Dumbravei.
Început în vara anului 2022 cu proiectarea și execuția unor terenuri de sport pentru tenis de câmp, petanque, baschet si volei, DV Social Club va fi inaugurat în 2023 odată cu finalizarea Pavilionului.

Attached Files



#126
CUCUL

CUCUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 21.04.2022

View PostAdm, on 06 ianuarie 2023 - 22:05, said:

Noutati newsletter

Cumva m-am emotionat cand am citit acest newsletter. E conceput pe un stil atat de emotional...ce sa mai, te face sa te simti special la sat Posted Image

Quote

Oameni frumoși
E bine de stiut. Ma gandesc ca au pus si contractual ca daca esti urat n-ai ce cauta in Dumbrava Posted Image

Apropo doamna  Maria Ioan - Senior Salea Manager la Dumbrava (da, Salea scrie Posted Image) va sugerez sa organizati si Miss si Mister Dumbrava. Un concurs anual menit sa aleaga cei mai frumosi oameni din Dumbrava.

Una peste alta sunt surprins ca fac teren de pétanque si nu unul de golf. Asta pentru ca tot in newsletter ne anunta ca in dumbrava stau doar oamenii "generosi". Eu stiu ca generosii sunt cu golf-ul, nu? Nu l-am vazut de exemplu pe Trump sa joace pétanque. Sa-i pui pe miliardari sa joace portofelul e cam...

Edited by CUCUL, 07 January 2023 - 10:30.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate