Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Dumbrava Vlasiei - Ansamblul Rezidential, Balotesti

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
156 replies to this topic

#127
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Petanque e un fel de carnetelul frantuzesc si nu necesita teren special, iar suprafata e neglijabila.
Ma intreb insa cati jucatori or fi acolo?
Tinta sunt de obicei pensionarii.

#128
underground2009

underground2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 23.05.2008

View Postfigo1988, on 31 octombrie 2022 - 10:41, said:

Pentru ca toata taxarea din Romania (mai putin cea pe munca) este hilar de mica.

Daca cineva are impresia ca in Romania statul nu are bani din cauza ca taxele sunt prea mici, cred ca locul persoanelor respective este intr-un spital.


In Romania sunt mai mult de 200.000 de persoane care au pensii speciale, dar problema e ca oamenii de rand nu sunt taxati destul. Ar trebui puse si mai multe taxe. Halucinant!

Edited by underground2009, 15 January 2023 - 18:51.


#129
utzu77

utzu77

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 10.02.2023
Salutare, ceva noutati despre Dumbrava?
Pare ca inca merge foarte incet dezvoltarea desi au trecut ceva ani. Nu gasesc informatii concrete despre posibile servicii oferite clientilor in cartier (Scoala, market, fitness etc.) Cam toate celelalte proiecte de tip cartier privat din nordul orasului ofera din start aceste servicii pentru a atrage clienti (avalon, amber etc) cu toate ca ele, fiind mai aproape de oras, ofera si alte posibilitati din exterior.

#130
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,325
  • Înscris: 29.05.2004
Nu compara cu celelate cartiere private din nord, asta se adreseaza altor tip de persoane/familii, are alt fel de locatie (in mijlocul unei paduri), nu cred ca e cautat (sau se vrea a fi cautat) de catre cei care vor sa fie intre sala de fitness si market.

#131
utzu77

utzu77

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 10.02.2023

View Postpexic, on 10 februarie 2023 - 11:09, said:

Nu compara cu celelate cartiere private din nord, asta se adreseaza altor tip de persoane/familii, are alt fel de locatie (in mijlocul unei paduri), nu cred ca e cautat (sau se vrea a fi cautat) de catre cei care vor sa fie intre sala de fitness si market.
Inteleg ce zici, dar cred ca cei care isi permit financiar cauta si sanatatea prin miscare si sport, nu cred ca ar refuza un centru cu sala si mic spa. Probabil ca de aceea se si muta intr-un astfel de loc, la distanta, in padure, ca sa fie departe de agitatie, dar asta inseamna sa ai facilitati pentru a ramane in cartier. Macar cele de baza.

#132
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Realist vorbind, nimeni nu poate face o gradinita/scoala pentru un cartier de cateva zeci de case. Dumbrava e genul de proiect care "decoleaza" cand ajunge la o anumita scara. Aceeasi problema si cu sala de fitness. Un abonament pe un an la world class e 500 de euro, de cate abonamente ai avea nevoie ca sa justifici o sala acolo?

#133
utzu77

utzu77

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 10.02.2023

View Postfigo1988, on 10 februarie 2023 - 14:12, said:

Realist vorbind, nimeni nu poate face o gradinita/scoala pentru un cartier de cateva zeci de case. Dumbrava e genul de proiect care "decoleaza" cand ajunge la o anumita scara. Aceeasi problema si cu sala de fitness. Un abonament pe un an la world class e 500 de euro, de cate abonamente ai avea nevoie ca sa justifici o sala acolo?

Te intreb atunci, cum mai atragi clienti daca nu oferi facilitati de baza? Atat timp cat altii o fac si isi asuma acest risc, nu vad de ce ei nu ar face, mai ales ca se declara un proiect net superior (de unde si costurile ridicate fata de concurenta).
Realistic vorbind trebuie sa fie un echilibru cand ceri sume mari de bani. E foarte greu sa vinzi 1000 de locuri de case bazat pe o promisiune, vom face dupa ce vindem 300. Si daca se vand doar 250? :) ritmul de vanzare este foarte scazut, in 5 ani doar 20-30 de case dintre care unele facute de ei ca si modele.
Sa faci un magazin, o cafenea si un centru de fitness nu cred ca reprezinta un capat de tara pe langa totalul investitiei daca iti doresti sa vina clientii spre tine.

#134
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,411
  • Înscris: 15.11.2003

View Postfigo1988, on 10 februarie 2023 - 14:12, said:

Un abonament pe un an la world class e 500 de euro, de cate abonamente ai avea nevoie ca sa justifici o sala acolo?
era vreo 1000 de euro in decembrie cand am verificat ;)

#135
utzu77

utzu77

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 10.02.2023
Oricum, in toate cartierele, aceste centre sunt facute de catre dezvoltator si inchiriate catre furnizorii de servicii. Nu investeste total furnizorul, poate doar in cazul in care, intradevar, acolo sunt mutati 1000+ de oameni si are o masa de oameni pe care se poate baza.

#136
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,544
  • Înscris: 09.09.2017
Oamenii care cumpara aici sunt din alta categorie, din punct de vedere al bugetului, si nu stau in drum de cafenea, magazin de cartier si sala de sport. Daca vrei cafenea si magazin de cartier, te duci in Militari Residence, unde poti sa iti sorbi cafeluta admirand praful si ciulinii :))

Edited by leusteanul, 11 February 2023 - 05:43.


#137
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postutzu77, on 10 februarie 2023 - 14:55, said:

Te intreb atunci, cum mai atragi clienti daca nu oferi facilitati de baza? Atat timp cat altii o fac si isi asuma acest risc, nu vad de ce ei nu ar face, mai ales ca se declara un proiect net superior (de unde si costurile ridicate fata de concurenta).
Realistic vorbind trebuie sa fie un echilibru cand ceri sume mari de bani. E foarte greu sa vinzi 1000 de locuri de case bazat pe o promisiune, vom face dupa ce vindem 300. Si daca se vand doar 250? Posted Image ritmul de vanzare este foarte scazut, in 5 ani doar 20-30 de case dintre care unele facute de ei ca si modele.
Sa faci un magazin, o cafenea si un centru de fitness nu cred ca reprezinta un capat de tara pe langa totalul investitiei daca iti doresti sa vina clientii spre tine.

Pai nu e business-ul meu deci nu pot spune decat "nu-i atragi". Am zis mai demult, daca faci in pustietate fie mergi "big" cum au facut cosmopolis, fie nu faci in pustietate si te duci aproape de facilitatile existente. Ei involuntar au ajuns sa se axeze pe nisa oamenilor maturi, ai caror copii sunt destul de mari ca sa conduca sau au plecat deja de acasa. Iar un shop&go mititel cred ca se pot lipi cu cele 30-40 de case.

Pentru centru de fitness cred ca doar in regim propriu. Adica sa faca o mizeire de camera cum e la majoritatea hotelurilor unde arunca niste aparate si cica e sala de fitness.

@radu: Apropo de abonamentul la sala, acum am vazut ca al meu a ramas pe corporate de acum n-spe mii de ani. Deci da, probabil ca e 1000 de euro la pret normal. Eu am platit 500 de euro pentru acces fulltime la unul din cluburile gold din zona mea. Dar chiar si la 1000 de euro, tot e mult prea putin pentru a justifica o sala cu toate facilitatile operata privat, pentru profit.

View Postleusteanul, on 11 februarie 2023 - 05:41, said:

Oamenii care cumpara aici sunt din alta categorie, din punct de vedere al bugetului, si nu stau in drum de cafenea, magazin de cartier si sala de sport.

Ba tocmai, ca alea sunt added value pentru genul asta de oameni. Acum serios, ce crezi, ca "bogatii" nu fac sport? Din contra. Plus ca aici vorbim de niste oameni instariti, dar nu genul care au staff de 5 persoane in casa sa le faca toate poftele. Tot ei isi fac cumparaturile.

Edited by figo1988, 11 February 2023 - 09:51.


#138
utzu77

utzu77

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 10.02.2023

View Postfigo1988, on 11 februarie 2023 - 09:50, said:



Pai nu e business-ul meu deci nu pot spune decat "nu-i atragi". Am zis mai demult, daca faci in pustietate fie mergi "big" cum au facut cosmopolis, fie nu faci in pustietate si te duci aproape de facilitatile existente. Ei involuntar au ajuns sa se axeze pe nisa oamenilor maturi, ai caror copii sunt destul de mari ca sa conduca sau au plecat deja de acasa. Iar un shop&go mititel cred ca se pot lipi cu cele 30-40 de case.

Pentru centru de fitness cred ca doar in regim propriu. Adica sa faca o mizeire de camera cum e la majoritatea hotelurilor unde arunca niste aparate si cica e sala de fitness.

@radu: Apropo de abonamentul la sala, acum am vazut ca al meu a ramas pe corporate de acum n-spe mii de ani. Deci da, probabil ca e 1000 de euro la pret normal. Eu am platit 500 de euro pentru acces fulltime la unul din cluburile gold din zona mea. Dar chiar si la 1000 de euro, tot e mult prea putin pentru a justifica o sala cu toate facilitatile operata privat, pentru profit.



Ba tocmai, ca alea sunt added value pentru genul asta de oameni. Acum serios, ce crezi, ca "bogatii" nu fac sport? Din contra. Plus ca aici vorbim de niste oameni instariti, dar nu genul care au staff de 5 persoane in casa sa le faca toate poftele. Tot ei isi fac cumparaturile.

Corect! Probabil ar trebui gasita o cale de mijloc intre dezvoltator si chirias astfel incat ambele parti sa fie multumite. Sunt convins ca acest proiect cu mai multe facilitati s-ar vinde mai repede.

#139
utzu77

utzu77

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 10.02.2023
Update

Singura informatie suplimentara fata de luna trecuta este ca taxa de administrare s-a marit cu 14%, fiind acum 285e pe luna + tva /lot 😵💫😵💫😵💫 unde se va ajunge… cine stie…

#140
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,411
  • Înscris: 15.11.2003
Sa fie sanatosi din partea mea !
La ce servicii de mentenanta au acolo mi se pare ca 100 euro pe luna cu tva inclus e suficient cat sa sustina.
Argumentul ? Pai acum arata misto si platesc maxim 20 de beneficiari dar cand vor plati cateva sute va arata la fel cu acelasi cost ptr ei

#141
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001

View Postmufasa, on 31 martie 2022 - 16:27, said:

Am citit toate postarile si sunt niste erori pe care vreau sa le clarific :
- taxa de administrare de 250 eur + TVA/luna nu este mare avand in vedere serviciile. Am stat intr-un cartier de 100 case mult inferior si plateam jumatate. Tineti cont ca mare parte din bani se duc pe paza. Apoi spatii verzi, strazi, curatenie, iluminat stradal din abundenta, etc. Intrebati de taxa de administrare in alte cartiere de case si o sa va convingeti. Mai ales ca acest cost este inghetat nu poate creste 70 de ani. Iar valoarea taxei in 2030 este probabil la jumate fata de 2020, ca sa nu vorbim de 2040 sau ...



View Postutzu77, on 14 martie 2023 - 11:27, said:

Update
Singura informatie suplimentara fata de luna trecuta este ca taxa de administrare s-a marit cu 14%, fiind acum 285e pe luna + tva /lot ������������ unde se va ajunge… cine stie…

Aparent nu mai e fixa taxa sau nu mai e fixa pt cei noi.
Aparent au uitat de inflatie tip de 70 de ani.

Eu sunt "asaltat" de reclama.

- Pe Erou Iancu Nicolae e pe fiecare stalp reclama
- pe Facebook imi apar non-stop reclama la Dumbrava Vlasiei
- pe email primesc mesaje despre concerte acolo
- pe Hotnews e advertorial.

#142
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,411
  • Înscris: 15.11.2003
si de case insiruite la Pipera
E plin netul de ele cu finalziare 2023

#143
utzu77

utzu77

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 10.02.2023
organizeaza un eveniment weekend ul acesta, o sa dau o fuga sa vad daca s-a mai dezvoltat ceva sau am ramas tot pe loc visand la facilitati...

#144
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,411
  • Înscris: 15.11.2003
+1 probabil si eu.
idem Avalon si ei fac eveniment
E Targul Imobiliar National deci aveau rost de vizionari si nu stateau pe-acasa oricum
https://www.targulna...alimobiliar.ro/

Edited by radu103, 19 May 2023 - 10:26.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate