Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 

Dumbrava Vlasiei - Ansamblul Rezidential, Balotesti

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
162 replies to this topic

#73
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,675
  • Înscris: 26.11.2001
@mufasa
Acum 3 ani am vandut ff bine terenul de 1000mp din BRP.

Tocmai de aceea acum scuip si in iaurt cand aud de ROI, reguli de constructie si alte chestii care iti ingradesc abuziv dreptul la proprietate.

In BRP existau cateva loturi libere, printre care si al meu, iar la achizitie teren semnai ditamai ROI, unde erau stipulate niste chestii de bun simt, in aparenta:

In primul rand iti trebuia acordul AP, care ti-l dadea, daca dorea presedintele.

In ROI se spuneau cam asa:
- coloristica casa din paleta folosita in cartier (caramiziu)
- acoperis de tigla, desi cca 50% din case acum au tabla...
- nu ai voie cu balcoane la et 2, pe motiv ca unii au P+1 si au velux la baie!?
- inaltimea la cornisa (nu la coama), de max 10m => unii au facut inca un etaj, peste 10m coama, dar cornisa era la 10m => scandal, iar AP a pierdut.
DPDV comporamental, nu ai voie sa parchezi pe strada, exista locuri pt vizitatori etc.

In realitate, toata lumea parcheaza pe strada! E omor pe stadute, ca in Bucuresti.
Si nu ai ce sa le faci!
AP nu poate da amenzi si prejudiciu nu poate fi demonstrat.

Multi nici nu mai au spatii de parcare, pt ca acum garajele sunt camere si spatiul din curte e umplut cu alte chestii => e o mizerie si un haos horror.
Desigur, poti reclama la Primarie lucari fara autoriatie, dar nu cred ca exista casa in Romania (nu doar BRP) unde sa nu fi facut cineva in plus o terasa/polata/loc de depozitare => iti pui toti vecinii in cap.

Foarte multe case sunt inchiriate pe sume exorbitante pt ce ofera, iar realist, imaginea cartierului e intretinuta de... iluzia sigurantei, adica cele 2 puncte de paza BGS + ca e inconjurata de scoli private, unde copiii pot ajunge pe jos, fara probleme.

Am dorit sa construiesc o casa frumoasa, care respecta ce era in ROI, doar ca atunci cand am venit cu proiectul, am descoperit ceva uluitor.
Pe langa ce doream eu sa construiesc, casele lor aratau de KKT, design sarac, anii '90! Asta crea suparari.

Ar fi afectat chiria unora de pe acolo si mi-au spus neoficial, ca nu inteleg cum merge treaba in Cartier!
Daca vreau sa construiesc, sa folosesc un "proiect deja existent", altfel NU vad de la ei aprobare => Primaria nu iti da AC.

Si uite asa, platind niste avocati, am aflat ca ROI este de fapt o mizerie care NU poate fi pusa in practica, dar pt asta trebuia sa dau Primaria si AP in judecata, ca sa obtin AC.

Asa m-am scarbit de basinile de acolo, incat m-am jurat ca daca vreodata imi fac o casa noua, va fi SINGURA, cu ziduri mari si inalte + apa din putul propriu, sa depind cat mai putin de altii!

===

Referitor la Paza, e o chestie psihologica, care nu e noua. Vezi poveste cartofului in Europa.

Spoiler

Paza = elitism = garantia ca exista deva ce valoare care merita pazit!

Asta lucreaza in ambele sensuri:
- cei paziti se simt superiori si in siguranta
- cei din afara vor si ei in interior, unde e siguranta si apartin grupului de bogati.

Paza e un mare "selling point" pentru strainii care inchiriaza pe sume enorme case acolo.
Romania are imagine foarte proasta in afara, un fel de Wild Est.

#74
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,175
  • Înscris: 22.05.2003

View Postunderground2009, on 15 octombrie 2022 - 15:37, said:

Sunt orasele si sate in Germania unde cartierele arata mai bine decat in cele doua ansambluri mentionate, ai toate conditiile, iar pretul unei locuinte este un sfert din pretul locuintelor din aceste complexe de lux din Romania.
Hai sa nu exageram...
Procentul extrem de mic de proprietari in Germania nu e datorat doar de mobilitatea mare, ci si de preturile imense la locuinte (apartamente in oras sau case).
Germania e un "mare sat" in padure.

Nicaieri nu umbla cainii cu covrigi in coada, altfel @leusteanul pleca de multa vreme.

Diferenta mare consta in ce primesti per total pentru suma platita - utilitati, drumuri, curatenie, scoli etc.

Arhitectura germana ar fi un exemplu de urmat pentru Romania, doar ca pt asta e nevoie de o viziune globala si modificari legale incompatibile cu structura birocratica a statului roman.

In aceste cartiere platesti exclusivitate si izolare, utilitati proaste, accces discutabil la educatie si civilizatie.

#75
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,565
  • Înscris: 09.09.2017
"Nicaieri nu umbla cainii cu covrigi in coada"- e o fraza fara fond, pe care ne-o tot repetam ca sa ne protejam ego-ul.
@Adm: am proprietatile la vanzare, e doar o chestiune de timp pana-mi rezolv treburile birocratice si sayonara! Stai linistit ca cei care pleaca la varsta mea nu pleaca din motive financiare, ci pentru copii, sa ii fereasca de sistemul putred si pestilential din aceasta tara bolnava, la propriu si la figurat.
In rest, putinii care isi permit se refugiaza in bule, precum acest cartier - o picatura de civilizatie si normalitate intr-o tara ostila si mizerabila.

Edited by leusteanul, 16 October 2022 - 00:49.


#76
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,675
  • Înscris: 26.11.2001
E o bula extrem de selecta, pt ca nu erau nici 10 case pe acolo!

Chiar mi-ar place sa ne faci un jurnal al vietii frumoase, acolo unde vei emigra, sa venim si noi.

Nu mai tine la pret, ca la cat sunt dobanzile si inflatia, nu mai e multa pasiune la imprumuturi.

#77
danPCS

danPCS

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.10.2022
off topic si cumva ON
O discutie sanatoasa incepe acolo unde ambele pareri sunt respectate(asta daca mai stim ce inseamna un dram de respect) si prin a intelege ca suntem diferiti si avem nevoi diferite.
Daca nu iti place intr un loc, poti sa parasesti acel loc fara sa tipi in gura mare sau sa stai pe la ferestre...
Pana la urma nu totul tine de partea materiala....

#78
CUCUL

CUCUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 21.04.2022
Referitor la paza: proprietarii din sat platesc paza pe care in mod normal ar trebui sa o plateasca exclusiv dezvoltatorul. De ce?

In mod cert paza nu pazeste curtile si casele locuitorilor. Iar aici nu exista proprietate comuna. Deci nici proprietatea privata a locuitorului si nici proprietatea comuna nu sunt pazite de aceasta paza.

Deci, paza pazeste proprietatile dezvoltatorului dar este platita de locuitori.

#79
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View Postunderground2009, on 15 octombrie 2022 - 15:37, said:

Sunt orasele si sate in Germania unde cartierele arata mai bine decat in cele doua ansambluri mentionate, ai toate conditiile, iar pretul unei locuinte este un sfert din pretul locuintelor din aceste complexe de lux din Romania.

Tinem coada clasamentului in Europa la toate capitolele, asa ca e firesc, mai ales ca vorbesti de o tara care tine topul listei la toate capitolele.
In ceea ce priveste "un sfert de pret" nici vorba, da un exemplu.

View PostCourage, on 16 octombrie 2022 - 07:54, said:

E o bula extrem de selecta, pt ca nu erau nici 10 case pe acolo!
Ce trece timpul .... update, 28 de case astazi in diverse stadii de executie.

#80
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postmufasa, on 17 octombrie 2022 - 08:27, said:

Ce trece timpul .... update, 28 de case astazi in diverse stadii de executie.
Wow!
Eu am vizitat complexul acum vreo 5-6 ani si erau doar casele pentru prezentare. Oricum, au 90 de hectare de umplut

#81
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View Postcata, on 17 octombrie 2022 - 08:47, said:

Wow!
Eu am vizitat complexul acum vreo 5-6 ani si erau doar casele pentru prezentare. Oricum, au 90 de hectare de umplut

Teoretic satul actual are ceva peste 100 loturi, dar sunt persoane care au cumparat si cate 2 loturi, estimez pe final vreo 90 de propietati.
Pe de alta parte urmeaza inca 4 sate in "buzunarul" de padure existent. 20-30 ani? Who knows?

View PostCourage, on 15 octombrie 2022 - 23:15, said:

@mufasa
Asa m-am scarbit de basinile de acolo, incat m-am jurat ca daca vreodata imi fac o casa noua, va fi SINGURA, cu ziduri mari si inalte + apa din putul propriu, sa depind cat mai putin de altii!
E un punct de vedere. Problema este ca traim in RO, unde oamenii fie nu au bun simt, fie il aplica doar cand vor ei. Zicea cineva mai sus ca noi nu suntem deloc prieteni cu regulile si legiile.
Eu m-am mutat aici pentru padure (am gardul in padure), pentru civizatie si pentru a scapa de aglomeratia din alte zone.
Probleme pot sa apara in ambele variante, tot ce putem este sa speram ca nu.
In cazul tau vad o mare problema care m-a facut sa adopt solutia actuala. Daca nu esti in zona full cunstruita si te trezesti cu un monstru de casa (sau chiar bloc) care-ti ia aerul. Si daca nu este cazul ce te faci daca apare in zona la mica distanta un manelist care pune muzica tare la orice ora "ca fac ce vreau la mine in curte". S.s.m.d. Nu suntem in tara in care autoritatile sa te protejeze de astfel de vecini.

#82
CUCUL

CUCUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 21.04.2022

View Postmufasa, on 17 octombrie 2022 - 09:25, said:

Daca nu esti in zona full cunstruita si te trezesti cu un monstru de casa (sau chiar bloc) care-ti ia aerul. Si daca nu este cazul ce te faci daca apare in zona la mica distanta un manelist care pune muzica tare la orice ora "ca fac ce vreau la mine in curte". S.s.m.d. Nu suntem in tara in care autoritatile sa te protejeze de astfel de vecini.

In afara de regulament, ce anume l-ar putea impiedica pe un manelist sa-l asculte pe Adrian la maxim in padure de rasuna codrii? Intra paza peste el in curte sa-i dea volumul mai jos? Asa ceva nu e legal indiferent ce scrie in regulamentul respectiv. Cel mult poti chema politia sa-l amendeze.

Ce vreau sa spun e ca nu esti in Vatican acolo. Tot regulile tarii se aplica indiferent ce scrie in regulamentul de ordine interioara.

Te poti trezit chiar si in Dumbrava Vlasiei cu un P+10. Sunt cazuri flagrante de genul chiar si in Bucuresti si nici acum nu s-au daramat. Un exemplu de 19 etaje care parea ca se va darama: https://www.digi24.r...sor-dan-2104651

#83
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Cred ca functioneaza oarecum in sens invers. Manelistul, cand vede ROI-ul, prefera sa nu isi bata capul si isi face casa singur. Si eu stau intr-un ansamblu cu ROI si nu s-a incalcat absolut deloc in >2 ani. Nu ca ai avea ce sa faci daca s-ar incalca, dar cumva asa s-au filtrat oamenii care s-au mutat.

#84
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,565
  • Înscris: 09.09.2017
Si acesta este unul din motivele pentru care Mufasa va vinde si va pleca definitiv - te rog sa ma corectezi daca gresesc. Incertitudinea ca regulile vor continua sa fie respectate, in micul colt de lume civilizat pentru care a platit un purcoi de bani.
Haiducia asta in constructii, prezentata in link-ul tau (una din nenumaratele exemple de la noi) apartine Vestului salbatic si este de neconceput intr-o tara civilizata.

Edited by leusteanul, 17 October 2022 - 10:39.


#85
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,504
  • Înscris: 15.11.2003

View Postmufasa, on 17 octombrie 2022 - 08:27, said:

Ce trece timpul .... update, 28 de case astazi in diverse stadii de executie.
Am observat si eu boom-ul, dupa covid chiar au reusit sa vanda.
Care-i secretul ?

View Postmufasa, on 15 octombrie 2022 - 08:35, said:

...Cu toate astea stiu cativa la care termenul de 3 ani ajunge la maturitate curand si nu au facut nimic inca.
Si nu vand ? E clar ca nu-s convinsi (sau n-au banii) sa construiasca
Le dau eu pretul de achizitie daca vor sa scape si promit ca voi construi o casa frumoasa

Edited by radu103, 17 October 2022 - 10:48.


#86
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View Postradu103, on 17 octombrie 2022 - 10:54, said:

Am observat si eu boom-ul, dupa covid chiar au reusit sa vanda.
Care-i secretul ?
Pai il stie toata lumea. Dupa 2 ani de izolare in bloc, te gandesti ce bine ar fi sa stau la casa si mai bine mai aproape de natura decat in oras. Apoi oameni care strangeau bani in diverse scopuri, au vazut cat de repede azi esti-maine nu, s-au decis sa se bucure de o casa la curte si au actionat in sensul asta.

View Postradu103, on 17 octombrie 2022 - 10:54, said:

Si nu vand ? E clar ca nu-s convinsi (sau n-au banii) sa construiasca
Le dau eu pretul de achizitie daca vor sa scape si promit ca voi construi o casa frumoasa
Pe de o parte e posibil ca pandemia sa le fi afectat planurile (stiu ca mai sus am spus invers, dar intotdeauna un factor perturbator social major creaza efecte in ambele sensuri), pe de alta parte cred ca si razboiul i-a pus pe unii in expectativa.
Oricum sa stii ca pretul nu a crescut semnificativ, comparativ cu ce s-a intamplat pe piata in alte domenii.

View Postleusteanul, on 17 octombrie 2022 - 10:39, said:

Si acesta este unul din motivele pentru care Mufasa va vinde si va pleca definitiv - te rog sa ma corectezi daca gresesc. Incertitudinea ca regulile vor continua sa fie respectate, in micul colt de lume civilizat pentru care a platit un purcoi de bani.
Haiducia asta in constructii, prezentata in link-ul tau (una din nenumaratele exemple de la noi) apartine Vestului salbatic si este de neconceput intr-o tara civilizata.
In primul rand nu am platit Purcoiul ala de bani. M-a costat exact cu cat am vandut in Pipera, avand terenul cu 100% si casa cu 50% mai mari.
In al doilea rand, stand aici de 1,5 ani, majoritar am certitudinea ca regulile vor fi respectate.
De plecat....om vedea, depinde pe unde vor fi copii si cat vor avea nevoie de bunici sa le creasca copiii. Mai avem pana acolo.

#87
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
@mufasa: Nu te-ai gandit sa reproduci ce au facut la Dumbrava Vlasiei, dar undeva mai aproape de Bucuresti? Ma refer ca business.

#88
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,504
  • Înscris: 15.11.2003

View Postfigo1988, on 18 octombrie 2022 - 08:10, said:

@mufasa: Nu te-ai gandit sa reproduci ce au facut la Dumbrava Vlasiei, dar undeva mai aproape de Bucuresti? Ma refer ca business.
Nu prea ai padure si teren care se preteaza si ar fi dezirabil mai aproape de Bucuresti.
Poate doar langa jungla Baneasa dar acolo si-a batut joc Impact cu bocurile lor

#89
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
De fapt cred ca problema e proximitatea de alte case. Degeaba ai tu un ROI beton si clienti civilizati, daca la 2-300m distanta e unul care baga muzica la maxim. Si in 2-300m e foarte usor sa gasesti un descreierat. Padure si drumuri pana in zona ei gasesti in multe locuri. Mogosoaia, Voluntari, Chitila, Cernica etc. Sigur, o sa-mi spui ca zonele alea sunt naspa, dar nici cand pitchuiesti Balotesti, nu suna a ceva extraordinar.

#90
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View Postfigo1988, on 18 octombrie 2022 - 08:10, said:

@mufasa: Nu te-ai gandit sa reproduci ce au facut la Dumbrava Vlasiei, dar undeva mai aproape de Bucuresti? Ma refer ca business.
Ai aruncat o piatra ca sa am ce sa scriu :))))
Unde mai aproape de Bucuresti? Nu prea ai de ales. Iar Dumbrava doar pare mai departe decat este in realitate. 15-20 min. pana la MOL Baneasa, centura Pipera/Tunari sau Mobexpert Fabrica de Glucoza. Si in afara de DN1 care poate provoca surprize, celelalte 2 cai de acces sunt destul de libere. Pozitia este suficient de aproape cat sa nu deranjeze si suficient de departe cat sa nu fie inghesuiala si poluare.
Iar ca business pentru mine, nu e cazul din varii motive.

View Postfigo1988, on 18 octombrie 2022 - 10:05, said:

De fapt cred ca problema e proximitatea de alte case. Degeaba ai tu un ROI beton si clienti civilizati, daca la 2-300m distanta e unul care baga muzica la maxim. Si in 2-300m e foarte usor sa gasesti un descreierat. Padure si drumuri pana in zona ei gasesti in multe locuri. Mogosoaia, Voluntari, Chitila, Cernica etc. Sigur, o sa-mi spui ca zonele alea sunt naspa, dar nici cand pitchuiesti Balotesti, nu suna a ceva extraordinar.
Toate astea sunt super construite alandala si accesul catre Bucuresti este destul de nefericit (mai putin Cernica). Cred insa ca inca se poate gasi cate o oaza, dar nu prea am cautat. Am vrut pe nord, si cautam de zor pe la Snagov. Cu iesire la lac sau la padure si o suprafata "de cumparat" rar si scump. Sora mea isi cumparase teren deja in Dumbrava si-mi tot povestea. Eu ii raspundeam ca e prea scump pentru mine, atat terenul cat si taxa de administrare si nu ma intereseaza, nici macar nu are rost sa vad.
Intr-o zi de noiembrie insa am dat o tura cu sotia, dupa cateva zile am rezervat parcela, in ianuarie am cumparat-o, in iunie am inceput constructia, in mai anul urmator m-am mutat. Nu-mi place s-o frec prea mult.
Despre Balotesti, n-am nimic sa reprosez, este civilizat, se circula bine si cel mai important e 100% alb.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate