Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Dumbrava Vlasiei - Ansamblul Rezidential, Balotesti

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
156 replies to this topic

#55
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View Postleusteanul, on 14 octombrie 2022 - 11:54, said:

Cartierul vostru ma duce cu gandul la resorturile de lux din Zanzibar sau Seychelles. Cartierul arata foarte bine, e din alta liga fata de tot ce s-a construit in jurul Bucurestiului si a comunelor limitrofe, pretul si regulile cern cocalarii cu bani, care nu au ce cauta in zona voastra...insa...cand iesi din cartier, dai peste aceeasi Romanie gri, anosta, saraca si mizerabila. E ca o bula a voastra, cu pretul pe masura, bula ce va ajuta sa uitati, pentru o secunda, ca traiti in cea mai neprimitoare, detestata si saraca tara din UE.

PS: Cu aceiasi bani ati fi putut achizitiona o proprietate intr-o tara cu adevarat civilizata. Evident, o parere strict personala.

Ai perfecta dreptate! Tocmai de aia vreau aceasta bula macar la mine acasa. In ceea ce priveste "alta tara", lucrez de mult la asta cu rezultate maxime. Cei 2 copii plecati deja, probabil curand urmeaza sa scapam si noi.

View Postleusteanul, on 14 octombrie 2022 - 13:01, said:

Nu mai zic ca o eventuala revanzare va fi problematica.
Nu va fi.
Nu-mi e clar daca traiesti in RO sau nu, dar cert este ca n-ai idee de pretul caselor NOI, in zone CIVILIZATE (cat se poate in RO) care au si CEVA CURTE.

#56
danPCS

danPCS

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.10.2022
Si uite asa apar si potentialii cumparatori direct de la propietar...
Neaparat sa pastrezi usita pt catelusi.....

#57
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,550
  • Înscris: 09.09.2017
Si ce rost a avut sa fi bagat atatia bani pentru a crea o bula temporara, daca oricum esti pe picior de plecare?
Felicitari pentru decizie, sper sa-ti recuperezi banii la revanzare!

Eu, din pacate, m-am trezit sa ma car de aici la 40 de ani... Cam tarziu, dar asa e cand esti "prost" si speri ca tara asta se va face bine. Sa fi avut banii de care ai dispus tu pentru casa asta, as fi plecat razand si fluierand si nici prin cap nu mi-ar fi trecut sa-i ingrop in betoane de lux.

Edited by leusteanul, 14 October 2022 - 13:48.


#58
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View Postfigo1988, on 14 octombrie 2022 - 13:24, said:

Ca tot discutam, mufasa, am fost, am vazut, e super complexul, mai ales daca ai genul de viata care se pliaza locului. Dar ma nedumereste cand zici de costurile dezvoltatorului, de ce zici ca nu isi scoate banii?

Pai fa socoteala. La momentul actual incaseaza vreo 20 x 300 = 6000/luna.
Terenuri a vandut de la inceput vreo 40 as zice, cu media de 900 mp sa zicem si pret mediu de 150 eur/mp. Deci a incasat ceva peste 5 mil (a investit peste 40).
Cheltuieli lunare : 5 oameni in firma + 3 administratie (spatii verzi, reparatii diverse) + paza permanenta 2 sau 3 oameni + iluminat stradal + decoratiuni de iarna + mentenanta caselor "mostre nevandute" (mai sunt 6) + reparatii spatii comune. In ultima luna a facut teren de tenis + vreo 30 locuri de parcare publice. BTW, tot ce face este la calitate maxima fara rabat financiar. Locurile de parcare cred ca a sapat aproape 1 m si a pus balast in jur de 1 basculanta/2 locuri. WC-ul public de la intrare (fata stanga) cred ca a costat multe zeci de mii de euro, samd.

Abia cand o sa vanda toate terenurile si va incasa 30K/luna incepe sa fie bine, dupa care vor urma celelalte sate care vor contribui si ele.

View Postleusteanul, on 14 octombrie 2022 - 13:47, said:

Si ce rost a avut sa fi bagat atatia bani pentru a crea o bula temporara, daca oricum esti pe picior de plecare?
Felicitari pentru decizie, sper sa-ti recuperezi banii la revanzare!

Eu, din pacate, m-am trezit sa ma car de aici la 40 de ani... Cam tarziu, dar asa e cand esti "prost" si speri ca tara asta se va face bine. Sa fi avut banii de care ai dispus tu pentru casa asta, as fi plecat razand si fluierand si nici prin cap nu mi-ar fi trecut sa-i ingrop in betoane de lux.

Eu am vrut de la 25 dar n-a fost sa fie ....
Sunt foarte conservator si prea putin aventurier de aia n-am plecat. Plus ca nu m-a impins niciodata aspectul financiar ci doar dorinta de a scapa din cloaca statului roman. Intre timp au venit copiii, si i-am crescut din bula in bula cat am putut.
Banii nu i-am ingropat in betoane, i-am conservat in betoane Posted Image

#59
14mircea

14mircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 03.01.2009

View Postmufasa, on 14 octombrie 2022 - 14:08, said:



Pai fa socoteala. La momentul actual incaseaza vreo 20 x 300 = 6000/luna.
Terenuri a vandut de la inceput vreo 40 as zice, cu media de 900 mp sa zicem si pret mediu de 150 eur/mp. Deci a incasat ceva peste 5 mil (a investit peste 40).
Cheltuieli lunare : 5 oameni in firma + 3 administratie (spatii verzi, reparatii diverse) + paza permanenta 2 sau 3 oameni + iluminat stradal + decoratiuni de iarna + mentenanta caselor "mostre nevandute" (mai sunt 6) + reparatii spatii comune. In ultima luna a facut teren de tenis + vreo 30 locuri de parcare publice. BTW, tot ce face este la calitate maxima fara rabat financiar. Locurile de parcare cred ca a sapat aproape 1 m si a pus balast in jur de 1 basculanta/2 locuri. WC-ul public de la intrare (fata stanga) cred ca a costat multe zeci de mii de euro, samd.

Abia cand o sa vanda toate terenurile si va incasa 30K/luna incepe sa fie bine, dupa care vor urma celelalte sate care vor contribui si ele.

Posted Image

Am inteles corect din mesajul tau, taxa lunara o platesc doar cei care au casa construita? Nu platesc si cei care au cumparat teren si nuau construit inca?

PS am mai spus-o, proiectul este foarte bun, m-as bucura sa avem cateva zeci de proiecte de acest gen pe langa Bucuresti

#60
underground2009

underground2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 23.05.2008
Eu nu inteleg deloc scopul acestei reguli:

Este interzisa cazarea pe timpul noptii in incinta Ansamblului (inclusiv al Proprietatii Exclusive) a persoanelor
implicate in edificarea Constructiei, pe intreaga durata a lucrarilor de construire.


Dezvoltatorul a avut grija sa scrie ingrosat regula asta. Care este motivul?

#61
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View Post14mircea, on 14 octombrie 2022 - 20:00, said:

Am inteles corect din mesajul tau, taxa lunara o platesc doar cei care au casa construita? Nu platesc si cei care au cumparat teren si nuau construit inca?

PS am mai spus-o, proiectul este foarte bun, m-as bucura sa avem cateva zeci de proiecte de acest gen pe langa Bucuresti

Eu am cumparat terenul in ianuarie, in mai m-am apucat de constructie, in mai anul urmator a fost gata. Cand m-am mutat am inceput sa platesc.
Din ce-mi amintesc exista niste termene limita in contractul de achizitie al terenului, parca dupa 3 ani de la cumparare trebuie sa incepi sa platesti taxa no matter what. Pentru a descuraja investitiile in teren si a avansa cu constructiile uniform. Cu toate astea stiu cativa la care termenul de 3 ani ajunge la maturitate curand si nu au facut nimic inca.

View Postunderground2009, on 15 octombrie 2022 - 08:24, said:

Eu nu inteleg deloc scopul acestei reguli:

Este interzisa cazarea pe timpul noptii in incinta Ansamblului (inclusiv al Proprietatii Exclusive) a persoanelor
implicate in edificarea Constructiei, pe intreaga durata a lucrarilor de construire.


Dezvoltatorul a avut grija sa scrie ingrosat regula asta. Care este motivul?

Foarte simplu. Dezvoltatorul nu poate selecta calitatea muncitorilor cu care vrei sa lucrezi (cate plui am auzit bagate pe santierele vecine in timpul zilei ....), insa dupa ora 18 (timpul de lucru admis intre 8 si 18 in timpul saptamanii si sambata 8-14), cand vin acasa, sau in weekend si stau pe terasa la un whisky sa ma pot bucura de liniste.

#62
danPCS

danPCS

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.10.2022

View Postunderground2009, on 15 octombrie 2022 - 08:24, said:

Eu nu inteleg deloc scopul acestei reguli:

Este interzisa cazarea pe timpul noptii in incinta Ansamblului (inclusiv al Proprietatii Exclusive) a persoanelor
implicate in edificarea Constructiei, pe intreaga durata a lucrarilor de construire.


Dezvoltatorul a avut grija sa scrie ingrosat regula asta. Care este motivul?
Mi se pare ca se integreaza perfect cu regulile complexului.
Muncitorii nu a voie sa doarma in complex, e lesne de inteles de ce.....

#63
CUCUL

CUCUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 21.04.2022

View Postunderground2009, on 15 octombrie 2022 - 08:24, said:

Eu nu inteleg deloc scopul acestei reguli:

Este interzisa cazarea pe timpul noptii in incinta Ansamblului (inclusiv al Proprietatii Exclusive) a persoanelor
implicate in edificarea Constructiei, pe intreaga durata a lucrarilor de construire.


Dezvoltatorul a avut grija sa scrie ingrosat regula asta. Care este motivul?

O clauza evident abuziva ca si multe alte clauze din regulamentul lor.

Ar fi fost si mai tare sa faca clauza asa: "Este interzisa cazarea pe timpul noptii in incinta Ansamblului (inclusiv al Proprietatii Exclusive) a proprietarilor" Posted Image

Vii, iti vezi casa si pleci, ca la muzeu Posted Image

#64
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
BTW, am intrebat un prieten cat plateste taxa in Baneasa Residential Park (109 propietati).
250 EUR. Deci asa cum spuneam mai devreme nu poti sa ai conditii civilizate + PAZA (cea mai mare cheltuiala de departe), fara cheltuieli de genul asta. Sau "taxa de jmecher" in limbaj frustrant-juvenil Posted Image

#65
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,466
  • Înscris: 15.11.2003

View Postunderground2009, on 15 octombrie 2022 - 08:24, said:

Eu nu inteleg deloc scopul acestei reguli:

Este interzisa cazarea pe timpul noptii in incinta Ansamblului (inclusiv al Proprietatii Exclusive) a persoanelor
implicate in edificarea Constructiei, pe intreaga durata a lucrarilor de construire.


Dezvoltatorul a avut grija sa scrie ingrosat regula asta. Care este motivul?
Simplu si logic : rezidentii milionari n-au de ce sa-si bea cafeaua dimineata cu doreii constructori din vecini Posted Image.
Mai mult : n-au de ce sa-si petreaca serile romantice impreuna sau sa-si impartaseasca preferintele culturale ori petrecerile cu divertisment specific Posted Image
(am incercat sa spun mai pe ocolite dar se intelege sigur)

View Postmufasa, on 15 octombrie 2022 - 15:08, said:

BTW, am intrebat un prieten cat plateste taxa in Baneasa Residential Park (109 propietati).
250 EUR. Deci asa cum spuneam mai devreme nu poti sa ai conditii civilizate + PAZA (cea mai mare cheltuiala de departe), fara cheltuieli de genul asta. Sau "taxa de jmecher" in limbaj frustrant-juvenil Posted Image
Iar la BRP astia arata ca la tara rau de tot prin comparatie
https://blissimobili...uresti-ilfov-31

Edited by radu103, 15 October 2022 - 15:12.


#66
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View PostCUCUL, on 15 octombrie 2022 - 14:41, said:

O clauza evident abuziva ca si multe alte clauze din regulamentul lor.

Ar fi fost si mai tare sa faca clauza asa: "Este interzisa cazarea pe timpul noptii in incinta Ansamblului (inclusiv al Proprietatii Exclusive) a proprietarilor" Posted Image

Vii, iti vezi casa si pleci, ca la muzeu Posted Image

Cucule (te prinde numele), mai bine pleci fara sa mai vii. Nu aduci plus valoare topicului, doar hatereala pe care lumea n-o apreciaza.

Edited by mufasa, 15 October 2022 - 15:27.


#67
underground2009

underground2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 23.05.2008
Sunt orasele si sate in Germania unde cartierele arata mai bine decat in cele doua ansambluri mentionate, ai toate conditiile, iar pretul unei locuinte este un sfert din pretul locuintelor din aceste complexe de lux din Romania.

Edited by underground2009, 15 October 2022 - 15:37.


#68
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,466
  • Înscris: 15.11.2003

View Postunderground2009, on 15 octombrie 2022 - 15:37, said:

Sunt orasele si sate in Germania unde cartierele arata mai bine decat in cele doua ansambluri mentionate, ai toate conditiile, iar pretul unei locuinte este un sfert din pretul locuintelor din aceste complexe de lux din Romania.
In Germania pe alocuri nemtii se uita in partea cealalta cand trec pe langa auslanderi. Degeaba au totul pe linie daca sunt niste oameni inchisi si rai. Nu vei putea locui singur intre ei si asta daca-ti vinde cineva la cat de ciufuti sunt

Edited by radu103, 15 October 2022 - 16:10.


#69
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,550
  • Înscris: 09.09.2017
Ai ghicit, nemtii sunt rai si ciufuti, nordicii la fel, de englezi nu mai zic. De asta au plecat 6 milioane de romani, de rai si ciufuti ce sunt strainii, ca nu ne impartasesc balcanismul penibil si refuza manelele, semintele si micii cu mustar ("inchisi si rai").

#70
arfidx2

arfidx2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 17.09.2022
Nevasta are nevoie de muncitorii de pe timpul zilei pentru diverse favoruri seara. Mi se pare absurda regula asta

#71
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,550
  • Înscris: 09.09.2017
Se stie ca romanu' vero nu e prieten cu regulile. Ce atatea reguli, dom'le, las' ca merge si asa!
Din cauza asta suntem cloaca Europei si cea mai dispretuita natie. Contestam regulile pana in panzele albe, ca noi nu suntem inchisi si rai, regulile sunt pentru aia ciufuti, care au avans de 100 ani inaintea noastra.

Pretul pe care ar trebui sa-l platim pentru un dram de civilizatie in haznaua asta de tara e enorm.

Edited by leusteanul, 15 October 2022 - 16:57.


#72
CUCUL

CUCUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 21.04.2022

View Postmufasa, on 15 octombrie 2022 - 15:08, said:

BTW, am intrebat un prieten cat plateste taxa in Baneasa Residential Park (109 propietati).
250 EUR. Deci asa cum spuneam mai devreme nu poti sa ai conditii civilizate + PAZA (cea mai mare cheltuiala de departe), fara cheltuieli de genul asta. Sau "taxa de jmecher" in limbaj frustrant-juvenil Posted Image

Ce pazeste PAZA aia, mai exact? In afara de terenurile dezvoltatorului?

View Postmufasa, on 15 octombrie 2022 - 15:26, said:

Cucule (te prinde numele), mai bine pleci fara sa mai vii. Nu aduci plus valoare topicului, doar hatereala pe care lumea n-o apreciaza.

Ma scuzi daca asteptai doar opinii pro-dezvoltator.

Edited by CUCUL, 15 October 2022 - 18:34.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate