Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Cat spatiu mananca windows 10?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
KaneGhoul

KaneGhoul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 03.05.2015
Salut!
Am windows 10 instalat de pe un stick original (nu este activat).
HDD-ul fiind de 1TB am alocat 100 gb in partitia C unde am instalat si windows-ul, restul ramanand pe a doua partitie.
Intrebarea mea este: cat spatiu ar trebui sa existe aproximativ in partitia C din cei 100 gb, dupa ce am instalat windows-ul? Eu am 47/100 (dupa ce am sters file, aveam 35,3 sau ceva de genul inainte) si chiar nu stiu de ce poate sa scada spatiul din partitia C. Mentionez ca nu am instalat jocuri sau programe inutile in partitie.
Ce sa fac ca sa depistez problema? Nu as vrea sa reinstalez windows-ul tocmai acum.

Attached Files



#2
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,416
  • Înscris: 15.12.2009
Ocupa destul de mult Win10, comparat cu OS-urile mai vechi. La mine momentan mananca 35GB cu tot cu fisiere de update, si-alte dracii.

#3
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 27.06.2009
Al meu ocupa aproape 41GB, dar cred ca as mai putea sa curat cateva chestii.

Attached Files



#4
corectsunt

corectsunt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 06.08.2012
Se pot redistribui parțile și după. Nu mai știu exact dar se poate.

#5
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,416
  • Înscris: 15.12.2009
partitiile*

Se poate, dar nu merita procedura daca poate fi evitata, exista risc de pierdere de date.

#6
epuru

epuru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 27.03.2007
8GB cand ii chel imediat dupa instalare si putina "optimizare". Apoi in functie de drivere si programele instalate creste spatiul ocupat.

Prin dezactivarea fisierelor de hibernare si paginare se elibereaza cel mai mult spatiu.

Edited by epuru, 09 March 2018 - 17:33.


#7
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018
Foloseste WinDirStat

#8
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Depinde de PC. In mod normal proaspat instalat ocupa intre 20 si 40 GB.

#9
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Eu am pus in laptop un ssd de 60 GB ci e suficient ptr. win.

#10
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

 Ann0nyym0us, on 09 martie 2018 - 17:21, said:

partitiile*

Se poate, dar nu merita procedura daca poate fi evitata, exista risc de pierdere de date.
Rulezi un checkdisk inainte sa nu ai erori pe niciun disc si nu e o problema.

#11
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,695
  • Înscris: 16.03.2004

 DJPocaitul, on 09 martie 2018 - 17:34, said:

Eu am pus in laptop un ssd de 60 GB ci e suficient ptr. win.

Dacă instalezi și câteva jocuri, în scurt timp nu vei mai avea spațiu deloc.

#12
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
24 GB fara antivirus, sistem pus recent, nu am avut timp sa pun nici antivirus.WIN 10 HOME(cazul meu) ocupa 24 GB.Iti cam ajung cei 100 GB daca nu pui jocuri, poti sa-i  mai dai 10 GB cand vrei(in cazul in care instalezi aplicatii mai mari si mai multe).Jocurile le pui pe alta partitie.

E Windows 10 luat de pe Microsoft.S-a activat automat la instalare(e vb de un Lenovo care a avut Win preinstalat, prin urmare s-a si activat citind pcb-ul).Ce aveti voi consuma cam mult spatiu(sau poate pt ca e varianta PRO).

Edited by ionutz_joe2009, 09 March 2018 - 18:26.


#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Cred ca e al 10000-lea topic pe aria de windows legat de probleme cu spatiul de stocare si probabil al 100-lea pe Windows 10.
Si saptamana trecuta a mai fost unul si s-a dovedit ca din cauza ca avea hibernarea activa si 32 Gb ram  ii ocupa fisierul de nu se putea.

Un Windows 10 instalat pe curat ocupa cam 14-15 Gb - Cu tot ce se creeaza pe partitia C -dica Program Files, Users si alte foldere ascunse. Am zis cam ptr ca depinde si de hardware = drivere. La astia se poate adauga in functie de cantitatea de memorie instalata de la cativa Gb la cativa zeci de Gb in fisierele ascunse hyberfile.sys, pagefile.sys si swap.sys.
Astea de obicei eu le elimin - ptr mai mult de 4Gb ram nu sunt necesare in mod normal decat in anumite conditii ( folosesti hibernarea sau sunt cvea programe - mai mult jocuri - care cer neaparat sa existe un fisier pagefile.sys, chiar daca nu-l folosesc.) In 5 ani de cand le dezactivez ina nu am intalnit probleme.

La asta incep insa sa se adune temporare ale windowsului, browserelor de internet ( daca sunt third-party nu sunt eliminate de Disk Cleanup-ul windowsului ) update-uri si programe instalate.

O curatare completa ( bifat tot )cu Disk Cleanup lunara - inclusiv cu fisierele sistem, urmata de una cu CCleaner ptr browsere gen Chrome sau Firefox si alte resturi de la alte programe ar trebui sa fie suficienta sa-l mentina aproape de cat a fost initial.

#14
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014

 dark, on 09 martie 2018 - 18:10, said:


Dacă instalezi și câteva jocuri, în scurt timp nu vei mai avea spațiu deloc.
Dar eu nu sunt cu jocurile. Niciodata nu m-au pasionat.

#15
dea_dimi

dea_dimi

    cocksucker

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 12.02.2018

 dark, on 09 martie 2018 - 18:10, said:


Dacă instalezi și câteva jocuri, în scurt timp nu vei mai avea spațiu deloc.

 DJPocaitul, on 09 martie 2018 - 19:09, said:

Dar eu nu sunt cu jocurile. Niciodata nu m-au pasionat.
Nu e vorba de jocuri ci de diverse programe instalate (implicit pe C), fisierele create si acumulate in folderul utilizator (implicit pe C) etc.

#16
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,192
  • Înscris: 27.06.2007

 KaneGhoul, on 09 martie 2018 - 17:06, said:

Salut!
Am windows 10 instalat de pe un stick original (nu este activat).
HDD-ul fiind de 1TB am alocat 100 gb in partitia C unde am instalat si windows-ul, restul ramanand pe a doua partitie.
Intrebarea mea este: cat spatiu ar trebui sa existe aproximativ in partitia C din cei 100 gb, dupa ce am instalat windows-ul?

 Ann0nyym0us, on 09 martie 2018 - 17:12, said:

Ocupa destul de mult Win10, comparat cu OS-urile mai vechi. La mine momentan mananca 35GB cu tot cu fisiere de update, si-alte dracii.

 eiffel, on 09 martie 2018 - 18:41, said:

Un Windows 10 instalat pe curat ocupa cam 14-15 Gb...hyberfile.sys, pagefile.sys si swap.sys.
Astea de obicei eu le elimin
cum a scris si @eiffel, cu programele hyberfile.sys, pagefile.sys dezactivate (fara swap.sys), antivirus windefender si programele ce se vad in screenshot (e tot ce am nevoie), win 10 imi ocupa ~16Gb

Attached File  Fără titlu.jpg   104.52K   60 downloads

#17
Skiuc

Skiuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 20.07.2006

 KaneGhoul, on 09 martie 2018 - 17:06, said:

Salut!
Am windows 10 instalat de pe un stick original (nu este activat).
Am 15 minute de cand am terminat de instalat pe un laptop HP un win 10 x64 original: 12,1 G; dezactivat hibernare, am ramas cu 9,8 G!

 Ann0nyym0us, on 09 martie 2018 - 17:21, said:

Se poate, dar nu merita procedura daca poate fi evitata, exista risc de pierdere de date.
Macrorit Disk Partition, garantat 100% fara pierdere de date; sunt si alte softuri insa pe asta il recomand!

 lexis1, on 09 martie 2018 - 17:34, said:

Depinde de PC. In mod normal proaspat instalat ocupa intre 20 si 40 GB.

No way, aberatii... curat duce intre 12 si max 18 G, depinde de tip si editie.

Edited by Skiuc, 09 March 2018 - 21:06.


#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004

 Skiuc, on 09 martie 2018 - 21:04, said:

No way, aberatii... curat duce intre 12 si max 18 G, depinde de tip si editie.

Depinde de sistem, asa cum am zis mai sus - daca iei in calcul si hibernnarea si pagefile-ul care sunt dependente de cantitatea de memorie instalata, poate duce mai mult.
Am  mentionat cazul in care cineva cau 32 Gb Ram se plangea ca ii ocupa prea mult - doar hibernarea avea vreo 25 Gb...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate