Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 [unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ
 

Amenajare acustica

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
302 replies to this topic

#289
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Am incercat schimbari la Rel destul de mari, si tot acelasi rezultat, niste bass trap-uri vor rezolva din probleme, sper

Hai ca am facut si ceva la living

Am plecat de aici Attached File  living 16hz.jpg   122.68K   5 downloads

Si am ajuns cam aici, dar doar din DSP, fara sa misc sub-ul Attached File  living draperie trasa.jpg   111.18K   7 downloads

O schimbare destul de mare, o face draperia, daca e deschisa, scade si mai rau frecventa la 60hz Attached File  draperie deschisa.jpg   117.69K   10 downloads

E de lucru, dar usor o sa rezolv din toate, nu o sa ajung eu cu studio, dar voi fi multumit cu siguranta

Cu si fara draperieAttached File  draperie cu si fara.jpg   129.1K   8 downloads

Edited by FloriN_83, 21 November 2019 - 16:27.


#290
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Si mult asteptatele panouri, am facut si cu ele, dar si fara ele, avem jos doua rezultate
Primul este fara difuzie pe perete, doar ca le-am mutat in dining, rezemate de masa. Schimbari sunt, daca aveam si pe perete, cu siguranta erau mai mari
Attached File  Difuzie open space.jpg   826.39K   6 downloadsAttached File  Difuzie dining SPL.jpg   144.76K   11 downloads
In dining a actionat si pe joase, probabil ca s-a micsorat camera..., nu am cum sa le pun in mijloc, dar nici pe perete nu aveam cum.

Si al doilea, este cu si fara, pe peretele din spate, doar ca a fost facuta cu microfonu mai in fata, am vrut sa ies din zona unde ar trebui sa se sparga unda,din cauza asta sunt diferente pe joase, evident in dining nu este nimic. In ambele cazuri, au mai scazut putin din reverberatii
Attached File  Difuzie perete 2.jpg   849.54K   7 downloadsAttached File  Difuzie perete SPL.jpg   150.4K   9 downloads


O sa ma mai joc saptamana viitoare, si notez mai exact toate modificarile pe toate modurile sub-ului, acum cel mai bine da pe 20hz

Edited by FloriN_83, 21 November 2019 - 17:21.


#291
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Am o curiozitate. Daca in locul acelor panouri acustice sunt montate rafturi cu carti, este de asteptat un rezultat pozitiv?

#292
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,798
  • Înscris: 04.10.2014
Pe partea de absorbție, da, pe cea de difuzie/dispersie, mai puțin.

#293
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Auditia poate sa fie si mai in fata, in caz ca difuzia are nevoie distanta mai mare, canapeaua este din bucati, si usoara Posted Image
Attached File  20191121_183810.jpg   290.18K   32 downloads

#294
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Revenim la birou, am pus niste bass trap cu pene de gasca, niste perne pe colturi, si ceva s-a intamplat, deci o sa ma orientez spre niste bass trap-uri
Portocaliu, efect-ul pernelor Attached File  sub perne.jpg   109.64K   21 downloads

Efect-ul acela de la 6hz, nu este de la sub, camera influenteaza, oricum, nu ma intereseaza, atat cat e liniar si continua spre sub :D. Am facut cu aceleasi setari masuratorile in living, si SVS-ul raspunde cum are specificatiile, 14hz respectiv (16hz mode), 17hz(20hz mode)

Edited by FloriN_83, 21 November 2019 - 19:09.


#295
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,667
  • Înscris: 24.10.2015
Fara suparare dar din punctul meu de vedere e cam imposibil de ascultat muzica cu bas predominant si melodios, de care ascult eu, avand asa raspuns distorsionat ( ma refer la living). Masurasem si eu candva si aveam mici diferente, in jur de 6 db si deja erau deranjante. Acum nici nu mai masor ci dau drumul la generatorul de ton si ascult. Prin metoda asta foarte minimalista am gasit o pozitie pentru sub si l-am reglat foarte bine in faza cu boxele ca se aude destul de uniform, chiar daca exista o mica cocoasa pe la 50-55hz, e ceva de ordinul 3 db, nici nu se observa.

Am o melodie, un hardstyle, as posta-o dar ma tem sa nu ma fugareasca baietii de pe forum. Are un bas atat de complicat, extrem de complicat, si kick si bas, infrabas, viteza si tot ce vrei. La inceput, cand asezasem prima data in camera boxele si subwooferul era absolut imposibil s-o ascult, suna extrem de rau, nucio melodie pe bas insa multe huruieli aiurea, ba vibratii ba nimic, fara kick etc. Stiam totusi cum trebuie sa se auda fiindca o ascultam adesea in casti si suna impecabil. Dupa un milion de pozitionari si repozitionari si reglaje de faza am reusit,in sfarsit, sa o pot asculta si la boxe, nu doar la casti. Acum pot spune ca suna chiar mai impresionant decat in casti. Kick-ul e kick iar infrabasul te ia cu valuri, efectiv simti vibratie in tot corpul.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/setd74394M8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Baga melodia asta si da-i direct la min 2:10. La 2:57 e un val care ma sufla de pe canapea.

Edited by vinciun, 21 November 2019 - 19:13.


#296
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Usor le rezolv, gandeste-te ca eu nu am mutat sub-ul, tot ce am facut din DSP, era dintr-o pozitie aiurea lui, plus ca nu am nici un bass trap, camera destul de goala, open space....sunt multe probleme, era de asteptat la un asa raspuns, si sunt sigur ca multi au problemele astea, dar nu stiu, schimba boxele ca sa caute unele mai "bune"

#297
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,667
  • Înscris: 24.10.2015
Pai exact de si spuneam inainte ca nu acord mare importanta timbrului la amplificator sau imperechere boxe - amp. Astea ofera niste modificari foarte sibtile, absolut neglijabile in raport cu schimbarile aduse de pozitionarea bixelor in incapere, tratarea incaperii si calitatea boxelor.

#298
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Eu tot sustin ca aduc, dar nu continuam aici :))), si da, sunt multe la mijloc

Iti las o piesa in cafenea

#299
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,798
  • Înscris: 04.10.2014

 FloriN_83, on 21 noiembrie 2019 - 19:26, said:

tot ce am facut din DSP, era dintr-o pozitie aiurea lui, plus ca nu am nici un bass trap, camera destul de goala, open space
Adică în loc să aprinzi lumina pentru a fotografia, te-ai chinuit să mărești ISO cât se poate...

#300
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007

 Jean-Luc_Picard, on 21 noiembrie 2019 - 23:38, said:

Adică în loc să aprinzi lumina pentru a fotografia, te-ai chinuit să mărești ISO cât se poate...
O sa aprind si lumina, dar am vrut sa vad cum e la lumina naturala. Acum sincer, nu te mai chinui cu explicatii de genu, eu nu postez aici ca sa ma ajuti, nu am zis nicaieri "Picard ajuta-ma!"
O fac strict pentru cei care vor sa invete ca si mine, doar ca eu invat din experimente. Ajutor primesc din alte parti, si de la oameni cu experienta in ale studiourilor(nu zic ca tu nu ai fi), si nici unu nu a spus, vai ce tragedie e in camera aia, toti stiu ca la o prima masuratoare, toate arata jalnic, si asta o stii si tu. Dar na, e mai frumos sa iei la misto......asa e romanu
Mai mult ii multumesc lui vinciun, macar el incearca sa ofere un sfat din micile lui cunostinte.

#301
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,798
  • Înscris: 04.10.2014

 FloriN_83, on 22 noiembrie 2019 - 07:19, said:

Dar na, e mai frumos sa iei la misto......asa e romanu
Nu te-am luat la mișto, am încercat să-ți explic prin analogie că acea corecție de curbă de răspuns este ultima care se face, nu prima.

#302
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
A fost prima masuratoare, si eram curios ce efect are dsp-ul, cat de mult pot ajusta cu el......

#303
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

 Jean-Luc_Picard, on 21 noiembrie 2019 - 17:45, said:

Pe partea de absorbție, da, pe cea de difuzie/dispersie, mai puțin.

Pai pui cateva mari, cateva mici, intercalate, nu le pui zid, iar asa ofera o dispersie chiar foarte buna. Mie mi s-a parut solutia mult mai eficace decat panouri de burete. Cu bassotect nu am comparat, insa.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate