Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Amenajare acustica

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
302 replies to this topic

#1
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
Camera e cea mai neglijata componenta a lantului audio. Stiu ca  s au mai deschis discutii  pe tema asta insa, tinand cont de enormitatea numarului de topicuri dedicate matchingului sau recomandarilor, unele dintre ele de a dreptul tampitele, e bine sa se reia si discutia asta, macar  din cand in cand.

Deci, ce se poate face pentru imbunatatirea sunetului? Recomandari elementare si recomandari avansate. Are efect o amenajare facuta la nivel de amator sau e posibil ca sa si  strice sunetul? Exista solutii ingenioase , DIY sau  ieftine care sa aiba eficacitate? Ce experiente aveti cu chestiunea asta?

Astept interventii care sa faca topicul util celor care spera la un sunet mai bun.

#2
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Eu am o camera special amenajata asa si diferenta fata de camera initiala este destul de mare.
Plafonul este casetat cu placi care sunt fonoabsorbante iar pe pereti am niste panouri acustice facute de mine. Diferenta este foarte mare.
Vreau sa mai iau un basstrap si sa colorez cu negru mat placile de pe plafon pentru ca am proiector si ele fiind albe, imi reflecta lumina inapoi pe ecran. Bine, este ok si asa dar...

#3
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
Bun! Am auzit o zicere care spune ca o camera adecvata creste valoarea sistemului cu o mie de euro. Pe pereti ai folosit metoda cu vata minerala de pe youtube? Si eu vreau sa pun panouri insa, tinand cont ca nu e o camera dedicata auditiei, caut o metoda de a le deghiza.

Edited by audiofidel, 01 March 2018 - 22:25.


#4
sosojerk

sosojerk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 31.07.2004
Jean Luc Picard de aici de pe forum.
Utilizatorul ma refer. Se ocupa cu masuratori acustice, chestii din astea.
El ne poate lamuri mai bine...

#5
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Am folosit panouri de circa 1m lungime cu vreo 60 latime cu mai multe straturi de materiale cu densitati diferite. Burete, un fel de vatelina si o panza mai mult cu rol estetic deasupra.
Poate o sa radeti dar eu ca etalon folosesc batutul din palme. Liniste perfecta, bati din palme, daca auzi ecou, nu este bine. Daca nu mai ai ecou, este perfect pentru medii si inalte.
Pentru joase este nevoie de materiale cu densitate mai mare, buretele basstrap amplasat in colturi.

Las un link :P

Edited by serginho74, 01 March 2018 - 22:40.


#6
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Cea mai buna solutie, o pereche de casti pt auditie de calitate  , ieftin si ramai si odihnitPosted Image

#7
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View Postciine, on 01 martie 2018 - 23:04, said:

Cea mai buna solutie, o pereche de casti pt auditie de calitate  , ieftin si ramai si odihnitPosted Image
subscriu ! ...
ce pot reproduce castile audio Senn­heiser HD-650, nu vei putea reproduce "in vecii vecilor" la tine in casa !

Edited by realduc, 01 March 2018 - 23:31.


#8
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
O idee extraordinara cea cu castile ,de fapt a fost ca o revelatie divina, cum de nu m oi fi gandit la asta inainte sa deschid topicul? Cred ca nu numai pentru mine este un punct de cotitura, multi isi vor schimba fundamental viata de acum inainte, odata ce vor fi ascultat la casti. Rog moderatorul sa  stearga topicul si chiar sugerez sa reducem toata sectiunea audio la ascultatul la casti. Sau mai bine sa ne punem castile inapoi pe urechi si sa lasam offtopicul pentru alte ocazii mai speciale?

Edited by audiofidel, 02 March 2018 - 04:54.


#9
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Esti cam usor irascibil pentru un user destul de nou pe forum. Si-a spus o parere, nu trebuie sa te aprinzi asa.
Castile, desi pot crea mediul aproape perfect, nu sunt ideale nici ele. Unii nu le suporta deloc, indiferent de tipul si calitatea lor.
Muzica in sine este un efect de miscare a aerului, niciodata castile nu vor suplini ceea ce se aude si se simte mai mult cu pieptul sau chiar creierul.
Ascultatul muzicii nu inseamna numai sunet. Si da, o camera tratata acustic face diferenta fata de orice.

#10
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
DIY
poti incerca ceva de genul pe tavan
https://www.dedeman....-1-cm/p/5005599
covor mai mare ?canapea perne ?
un "tablou" cu vatelina/vata minerala in spate ?trebuie sa fie din panza si sa nu fie incarcat tare cu vopsea

#11
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017

View Postserginho74, on 02 martie 2018 - 07:32, said:

Esti cam usor irascibil pentru un user destul de nou pe forum. Si-a spus o parere, nu trebuie sa te aprinzi asa.
Castile, desi pot crea mediul aproape perfect, nu sunt ideale nici ele. Unii nu le suporta deloc, indiferent de tipul si calitatea lor.
Muzica in sine este un efect de miscare a aerului, niciodata castile nu vor suplini ceea ce se aude si se simte mai mult cu pieptul sau chiar creierul.
Ascultatul muzicii nu inseamna numai sunet. Si da, o camera tratata acustic face diferenta fata de orice.
Cred ca suntem cu totii baieti mari  pentru care conceptul de offtopic nu este excesiv de metafizic, castile nu au nicio treaba cu discutia .
Mai bine ai descrie panourile de pe pereti,cum le ai facut , dupa ce model, cum e panza? E pictata, e cu desen, care e treaba cu ea?

@botelucian
Multumesc pentru interventie.
Nu intreb (neaparat) pentru mine, eu mi am cam facut planul de bataie in directia asta. Am deschis topicul pentru ca treaba asta practic nu se discuta pe forum in ciuda importantei pe care o are. Cred ca multi ar putea sa gaseasca ceva idei care sa aduca macar o mica imbunatatire.

Edited by audiofidel, 02 March 2018 - 08:37.


#12
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,818
  • Înscris: 10.02.2017

View Postaudiofidel, on 02 martie 2018 - 04:43, said:

O idee extraordinara cea cu castile ,de fapt a fost ca o revelatie divina, cum de nu m oi fi gandit la asta inainte sa deschid topicul? Cred ca nu numai pentru mine este un punct de cotitura, multi isi vor schimba fundamental viata de acum inainte, odata ce vor fi ascultat la casti. Rog moderatorul sa  stearga topicul si chiar sugerez sa reducem toata sectiunea audio la ascultatul la casti. Sau mai bine sa ne punem castile inapoi pe urechi si sa lasam offtopicul pentru alte ocazii mai speciale?
Tocmai cand ziceam ca am dat peste o discutie decenta, hop si recuzita cu mistouri.
Asta e nivelul, asa ca tocmai am mai "banat" un subiect.
Nicio pierdere.

serginho74
Povestea cu "pentru un user destul de nou pe forum" este cel mult de clasa 0 (zero). Ce prosteala e asta cu "mai nou" sau "mai vechi" intr-o discutie?! Este asta o metoda infailibila de "cantarire" a unui participant la o discutie?!

Edited by addumi, 02 March 2018 - 08:45.


#13
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
addumi, esti offtopic. Hai sa continuam discutia pe subiect. Multumesc pentru intelegere.

#14
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
eu panouri am vazut cu burete la interior panza neagra sau panza alba cu litere chinezesti/ asiatice
recent am vazut asa ceva http://www.materiale...mm-x-40-mm.html
dar erau negre , posibil sa fi fost astea http://www.details.r...p?id_product=64 dar nu am studiat atent

#15
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
Ok, care e curiozitatea mea? Se pot pune in spatele tablourilor sau le pui degeaba? Deci sa spunem ca am un canvas 60x60 pictat rama de lemn si in spate incape dracia. Isi face efectul sub panza pictata sau o pun degeaba? Textura panzei deasupra ce efect are?

Edited by audiofidel, 02 March 2018 - 09:17.


#16
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Este aproape degeaba in spatele tablourilor. Trebuie o panza transparenta acustic, ca materialul fonoabsorbant sa-si faca treaba.

#17
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
Deci panza pictata reflecta? Nasol, in cazul asta in care nu se poate deghiza panoul, devine imposibila amplasarea intr o camera de locuit.

Edited by audiofidel, 02 March 2018 - 10:01.


#18
adacarla

adacarla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 17.05.2010
Am camera L7/l5/h2,5m...si dupa ce dau stop de la un volum de 40%....ramane un ecou...(halou) foarte suparator. Nu am avut timp de altceva decat sa pun in colturi basstrapuri triunghiulare, pentru medii si inalte nu am pregatit camera...dar dupa ce am pus acele absorbante de joase.....NU MAI AM BASUL DORIT....parca lipseste ceva din bas ...nu stiu ...nu mai este prezent cum ar trebui. Am vazut la filme ca fazele care le stiam nu mai aveau impactul de joase cum il stiam. Vreau niste pareri avizate va rog .....cum pot avea basul dorit fara un ecou .....

Edited by adacarla, 02 March 2018 - 10:08.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate