Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Sfat achizitie imprimanta

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
Apollo

Apollo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 20.04.2002
Salut,

As dori sa achizitionez o imprimanta pentru acasa. Mai precis, va fi folosita din cand in cand, pentru proiectele juniorului la scoala, desene pe care le mai face el pe hartie, poze pe A4 pt diverse calendare, documente in word  atunci cand e cazul (cam 10-20 pagini lunar).

Avetti vreo recomandare inkjet/laser color, cu costuri ulterioare de intretinere mai scazute?

Daca as putea sa o folosesc si pentru a copia din cand in cand cate un documente, ar fi minunat.

Astept recomandari.

Multumesc anticipat.

#2
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,291
  • Înscris: 08.11.2016
Clar ceva laser, nu cu tus.

#3
macarony_2007

macarony_2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 21.02.2018
Am asa ceva si sunt foarte multumit, este laser si-l au la oferta https://altex.ro/mul...fp-m26a-a4-usb/

#4
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
Iti recomand cu incredere:
https://www.pcgarage...olor-format-a4/
O detin si se comporta excelent pentru pretul sau.

#5
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 05.06.2006

View Postfqx, on 22 februarie 2018 - 12:10, said:

Iti recomand
Pentru initiator.
Uite aici imprimanta recomandata de @fqx, dar mai ieftina :)
https://www.badabum. ro/multifunctionale/hp/50424-multifunctional-hp-deskjet-2130-all-in-one-inkjet-color-format-a4/###shopmania&utm_source=shopmania&utm_medium=pricegrabbers&###Multifunctionale&utm_content=HP&utm_term=Multifunctional+HP+DeskJet+2130+All-in-One%2C+Inkjet%2C+Color%2C+Format+A4

Eu am acasa aceeasi varianta dar cu conectare prin wi-fi (2136 parca)

#6
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,291
  • Înscris: 08.11.2016
La cat listeaza initiatorul i se va usca tusul in cartuse, de aceea trebuie ceva cu toner.

#7
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,139
  • Înscris: 16.04.2007

View Postmacarony_2007, on 22 februarie 2018 - 12:10, said:

Am asa ceva si sunt foarte multumit, este laser si-l au la oferta https://altex.ro/mul...fp-m26a-a4-usb/

pe asta o rcomand si eu, un tonet compatibil de 1000pg este 71ron.
dar este monocrom!!!!

#8
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008

View Postdem3ntor, on 22 februarie 2018 - 12:35, said:


(...)
dar este monocrom!!!!
si duplex manual

#9
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
Daca ai nevoie pentru scoala, atunci s-ar preta ceva color. Daca printezi rar, atunci ar fi bine o imprimanta cu laser, la una cu cerneala s-ar putea sa se usuce cartusele. Deci una laser color ar fi recomandata, doar ca pretul este mare. Pentru un buget mai mic, merge si una cu cerneala.

#10
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008
Eu am imprimanta cu cerneala, și tipăresc din an în paste. Pana cum nu am avut probleme cu "uscatul cernelii".

@Apollo: eu îți recomand una cu cerneala all-in-one, cartușe independente de culoare (4 sau 5), tipărire pe hârtie foto, cu conexiune wifi și tipărire duplex (pe ambele fete) automata.

#11
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017
Laser neaparat

Din cele laser, trebuie aleasa una la care sa se gaseasca consumabile ieftine (si tonerele sa se poata reumple)

Deci urmareste recomandarile celor care au deja acasa un model si au trecut printr-o reumplere sau au gasit cartuse compatibile

#12
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 29.10.2014
Acum sunt tot felul de imprimante cu rezervoare de cerneală. Neagră, galben, albastrul ăla deschis și magenta. Fiecare sticlă de cerneală are peste 100 ml și e vreo 30 de lei. Cică poți scoate 6000 de pagini cu o doză de aia de cerneală neagră.

Cică sistemul se numește CISS. Unele imprimante de genul ăsta am văzut să fie 500 de lei. Dacă vrei duplex automat și WiFi... E mai costisitor.

#13
Apollo

Apollo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 20.04.2002
Vedeti, de aceea am apelat la forum. :(
Greu de luat o decizie.
Sincer, as prefera una laser si color, dar cine stie cat costa. In plus, ma intereseaza sa o pot reumple usor, sa nu ma coste intretinerea cine stie cat.
Am avut mai demult un HP C44xx si am avut numai probleme cu ea. Cartusele erau scumpe, nu prea le vedea pe cele aftermarket, mi s-a uscat cerneala in ea si pana la urma am aruncat-o pur si simplu. Din acest motiv, am o retinere cand e vorba de imprimante de genul asta. :( Poate una cu CISS, cine stie...dar numai daca imi recimanda cineva care si are asa ceva una care sa si duca in timp fara probleme mari.

#14
user_adi

user_adi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 29.12.2017
Eu iti recomand cu toner negru , e rentabil.
Daca ai musai ceva color de scos mergi si cu 1 leu rezolvi.

#15
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Avand in vedere, ca v-a fi mai mult pentru junior la scoala, as alege o imprimanta color cu wifi.
Lasa ca nu se usuca asa repede cerneala in cartuse!
Daca se scoate lunar, nu este nici o sansa de uscat.
Referitor la reincarcarea cartuselor, nu stiu cate mai functioneaza ok. Eu am patit ca s-a stricat imprimanta, nici cu cartuse cumparate nu mai scotea bine.
Eu sunt foarte multumit de canon, gasesti undeva la 200 lei.

#16
vvasile

vvasile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 25.01.2007
Folosesc aceasta imprimanta/multifunctionala cu WiFi cam de 1,5 ani:

https://www.epson.ro...s/consumer/l365

Listez in special pentru copii, pentru proiecte la scoala, sau cand vor sa-si completeze albumul foto cu fotografii noi. Nivelul cernelii la cele colorate abia a scazut, negrul a ajuns la jumatate, dar din cel negru cu imprimanta am primit 3 sticle, turnand pana acum numai 1. Pot lista de oriunde din casa, de pe laptop, de pe telefonul copiilor.

Acest model este mai greu de procurat acum, dar o varianta mai noua, fara wifi, este:

https://www.cissrevo...a.html?___SID=U

Sau cu wifi:

https://www.emag.ro/...9/pd/DGHB00BBM/

#17
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Pentru scos 20-30 de pagini, nu merita 800 de lei!

Cate o sticluta de cerneala incepe de la 40 de lei.
Ori 4 sticlute, ajunge la 1000 de lei!
E cumva centru xerox?

#18
obionekenobi

obionekenobi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 25.06.2008
@initiator: Sint in aceeasi situatie ca a ta.
Poate am nevoie chiar mai putin de printat/copiat. Asa ca daca te hotarasti, anunta si tu aici.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate